Richard Gere Vincent Eastman |
|
Sharon Stone Sally Eastman |
|
Lolita Davidovich Olivia Marshak |
|
Martin Landau Neal |
|
Jennifer Morrison Meaghan Eastman |
|
David Selby Richard Quarry |
|
Matthew Walker Surgeon |
|
Scott Bellis Van Driver |
|
Patricia Harras Van Driver's Wife |
|
Keegan MacIntosh Van Driver's Son |
|
A.C. Peterson Semi-Driver |
|
Sandra P. Grant Receptionist |
|
Robyn Stevan Step Magazine |
|
David Hurtubise Step Magazine |
|
Gary Jones Step Magazine |
|
Gerry McAteer Step Magazine |
|
Christine Lippa Step Magazine |
|
Denalda Williams Step Magazine |
|
Eli Gabay Step Magazine |
|
Akiko Morison Step Magazine |
|
Barney McFadden Developer |
|
Kevin McNulty Developer |
|
Jay Brazeau Businessman |
|
Betty Phillips Edwina |
|
Mikal Dughi Mrs. Krask |
|
Mark Roberts John Graham |
|
Marlene Worrall Kirsten Graham |
|
Ted Deekan Auctioneer |
|
Bill Finck Man At Auction |
|
Carol Whiteman Auction Cashier |
|
Stacy Grant Hostess |
|
Andrew Guy Bartender |
|
Suki Kaiser Diner Waitress |
|
Tom Heaton Grandfather |
|
Christine Hendra Little Girl |
|
Timothy Webber Truck Driver |
|
Christopher J. Tuck Passenger In Pick-Up Truck |
|
Garry Chalk Paramedic |
|
Veena Sood Intern |
|
Tim Battle Draftsman |
|
Nancy Cawsey Trauma Nurse |
|
Katherine McLaren Trauma Nurse |
|
D'Arcy Lawrence Radiologist |
|
Ron Chartier Resident |
|
Denise Beaudry Anesthesiologist |
|
Johnny Cuthbert Cop |
|
Susan Astley Woman In Waiting Room |
|
Lorretta Bailey Nurse In Waiting Room |
|
Margaret Nelson Nurse At Desk |
|
Paul Anthony McLean Pappas |
|
Ron White Charlie |
Sound | James Newton Howard | Original Music Composer |
Production | Lynn Stalmaster | Casting |
Editing | Mark Warner | Editor |
Costume & Make-Up | Ellen Mirojnick | Costume Design |
Writing | Marshall Brickman | Screenplay |
Camera | Vilmos Zsigmond | Director of Photography |
Crew | Christopher Wilkinson | Post Production Supervisor |
Directing | Christopher Wilkinson | Second Unit Director |
Writing | Claude Sautet | Original Film Writer |
Directing | Mark Rydell | Director |
Production | Mark Rydell | Producer |
Writing | Jean-Loup Dabadie | Original Film Writer |
Writing | David Rayfiel | Screenplay |
Writing | Paul Guimard | Novel |
Writing | Paul Guimard | Original Film Writer |
Production | Bud Yorkin | Producer |
Crew | Brent Woolsey | Stunt Coordinator |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Sound | David Lee Fein | Foley Artist |
Costume & Make-Up | James D. Brown | Hairstylist |
Sound | Ken Dufva | Foley Artist |
Directing | Christine Wilson | Script Supervisor |
Lighting | David S. Warner | Rigging Gaffer |
Sound | James Thatcher | Musician |
Art | Paul Willson | Construction Foreman |
Crew | Christopher J. Tuck | Stunts |
Editing | Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Art | John G. Anderson | Construction Buyer |