Michael Ironside Colt Hawker |
|
Lee Grant Deborah Ballin |
|
Linda Purl Sheila Munroe |
|
William Shatner Gary Baylor |
|
Lenore Zann Lisa |
|
Harvey Atkin Vinnie Bradshaw |
|
Helen Hughes Louise Shepherd |
|
Michael J. Reynolds Porter Halstrom |
|
Kirsten Bishop Denise |
|
Deborah Kirshenbaum Connie Wexler |
|
Elizabeth Leigh-Milne Patricia Ellis |
|
Maureen McRae Elizabeth Hawker |
|
Dustin Waln Mr. Hawker |
|
Neil Affleck Police Officer |
|
Damir Andrei Paramedic |
|
Dorothy Barker Sally Flavin |
|
Steve Bettcher Anesthetist |
|
Walker Boone Elevator Policeman |
|
Richard Rebiere Entrance Policeman |
|
Terrance P. Coady Ent. Security Officer |
|
Richard Comar Emergency Doctor 2 |
|
Dora Dainton Mrs. Corrigan |
|
Sylvie Desbois Main Desk Nurse |
|
Yvan Ducharme Policeman 1 |
|
Sarita Elman T.V. Director |
|
Kathleen Fee Emergency Nurse |
|
Domenico Fiore Policeman 2 |
|
Tali Fischer Bridget |
|
Richer Francoeur Anesthetist |
|
Lorena Gale Nurse 1 |
|
Angela Gallagher Desk Nurse |
|
Judith Gay Script Assistant |
|
Isadore Goldberg Old Man (Cataracts) |
|
Dean Hagopian Journalist 1 |
|
Victor Knight Hospital Administrator |
|
Sheena Larkin Officious Nurse |
|
Sylvia Lennick Fay Marcus |
|
Frances March Florie |
|
Steve Michaels Plainclothesman 1 |
|
Kimberly McKeever Radiologist |
|
Bob McKeowan Floor Director |
|
Malcolm Nelthorpe Entrance Security Officer |
|
Roland Nincheri Emergency Doctor |
|
Mary Rathbone Mrs. Marsh |
|
Ron Robbins Hair Dresser |
|
Robby Robinson Matthew |
|
Danielle Schneider Donna Maloney |
|
Lisa Schwartz Young Trainee |
|
Danny Silverman Young Colt |
|
Marty Starr Sally's Boyfriend |
|
Jérôme Tiberghien Grant |
|
Katherine Trowell Journalist 2 |
|
Len Watt Clement Pine |
|
George E. Zeeman Emergency 2 |
|
Charles Dennis Doctor (uncredited) |
Crew | M. James Arnett | Stunt Coordinator |
Production | Claude Héroux | Producer |
Production | Pierre David | Executive Producer |
Production | Victor Solnicki | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Delphine White | Costume Design |
Crew | Stephan Dupuis | Makeup Effects |
Sound | Jonathan Goldsmith | Original Music Composer |
Sound | Andy Malcolm | Foley |
Directing | Jean-Claude Lord | Director |
Editing | Jean-Claude Lord | Editor |
Camera | René Verzier | Director of Photography |
Art | François Séguin | Set Dresser |
Writing | Brian Taggert | Screenplay |
Directing | Julian Marks | First Assistant Director |
Editing | Lise Thouin | Editor |
Sound | Marcel Pothier | Sound Designer |
Crew | Linda Singer | Stunt Double |
Art | Jean-Baptiste Tard | Property Master |
Art | Michel Proulx | Art Direction |
Production | Michel Wachniuc | Unit Manager |
Costume & Make-Up | Constant Natale | Hair Department Head |
Production | Gwen Iveson | Production Manager |
Art | Daniel Huysmans | Props |
Costume & Make-Up | Kathryn Casault | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Ginette Magny | Assistant Costume Designer |
Sound | Claude Langlois | Dialogue Editor |
Directing | Blair Roth | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Inge Klaudi | Makeup Artist |
Editing | Thomas Metzger | Color Timer |
Sound | Viateur Paiement | Assistant Sound Editor |
Art | Sylvie Dagenais | Art Department Trainee |
Sound | Brian Holland | Dialogue Editor |
Art | Simon La Haye | Assistant Set Dresser |
Costume & Make-Up | Pierre David | Hairstylist |
Production | Janet E. Cuddy | Assistant Production Manager |
Art | Dominique L'abbé | First Assistant Art Direction |
Art | Jean Gauthier | Assistant Set Dresser |
Crew | Michelle Viau | Stunt Double |
Directing | David Bailey | Third Assistant Director |