It - Del 2 (2019)
Klovnen Pennywise er tilbage for at terrorisere byen Derry 27 år efter, at de syv venner fra "Taberklubben" bekæmpede ham. Nu er børn igen begyndt at forsvinde i byen. Mike samler derfor klubben, der ellers for længst er gået hvert til sit. Skadet af fortidens traumatiserende oplevelser, må de nu hver især stå ansigt til ansigt med deres værste frygt for én gang for alle at tilintetgøre Pennywise – der er endnu mere dødbringende end nogensinde før.
Director:
Andy Muschietti
Writer:
Gary Dauberman
Jessica Chastain Beverly Marsh |
|
James McAvoy Bill Denbrough |
|
Bill Hader Richie Tozier |
|
Isaiah Mustafa Mike Hanlon |
|
Jay Ryan Ben Hanscom |
|
James Ransone Eddie Kaspbrak |
|
Andy Bean Stanley Uris |
|
Bill Skarsgård Pennywise |
|
Jaeden Martell Young Bill Denbrough |
|
Wyatt Oleff Young Stanley Uris |
|
Jack Dylan Grazer Young Eddie Kaspbrak |
|
Finn Wolfhard Young Richie Tozier |
|
Sophia Lillis Young Beverly Marsh |
|
Chosen Jacobs Young Mike Hanlon |
|
Jeremy Ray Taylor Young Ben Hanscom |
|
Teach Grant Henry Bowers |
|
Nicholas Hamilton Young Henry Bowers |
|
Javier Botet Hobo / The Witch |
|
Xavier Dolan Adrian Mellon |
|
Taylor Frey Don Hagarty |
|
Molly Atkinson Myra / Sonia Kaspbrak |
|
Joan Gregson Mrs. Kersh |
|
Stephen Bogaert Alvin Marsh |
|
Luke Roessler Dean |
|
Stephen King Shopkeeper |
|
Peter Bogdanovich Peter |
|
Will Beinbrink Tom |
|
Jess Weixler Audra Phillips |
|
Martha Girvin Patty |
|
Ryan Kiera Armstrong Victoria Fuller |
|
Jackson Robert Scott Dead Georgie |
|
Jake Weary Webby |
|
Katie Lunman Chris Unwin |
|
Kelly Van der Burg Victoria's Mom |
|
Jason Fuchs Richie's Manager |
|
Joe Bostick Mr. Keene |
|
Megan Charpentier Young Gretta |
|
Juno Rinaldi Gretta |
|
Neil Crone Chief Borton |
|
Ry Prior Connor |
|
Owen Teague Dead Hocksstetter |
|
Jake Sim Belch Huggins |
|
Logan Thompson Victor Criss |
|
Connor Smith Carny |
|
Amanda Zhou Waitress |
|
Rob Ramsay Meaner Nurse |
|
John Connon John Koontz (Juniper Hill Security) |
|
Doug MacLeod Head Honcho |
|
Brandon Crane Big Guy |
|
Erik Junnola Scuzzah |
|
Josh Madryga Scuzzah |
|
Peter George Commanda Shokopiwah Shaman |
|
Kiley May Shokopiwah Woman |
|
Lisa Cromarty Shokopiwah Woman |
|
Kevin Allan Hess Shokopiwah Man |
|
Stephen R. Hart Shokopiwah Man |
|
Rocky L. Burnham Jr. Shokopiwah Man |
|
Billy Merasty Shokopiwah Man |
|
Sladen Peltier Shokopiwah Young Boy |
|
Ari Cohen Stanley's Dad |
|
Alex Bird Theatre P.A. |
|
Brody Bover Shouting Kid |
|
Edie Inksetter Shouting Kid's Mom |
|
Martin Julien Janitor |
|
Sonia Maria Chirila Fishtank Girl |
|
Colin Mcleod Bully |
|
Declan Prior Bully |
|
Marko Vujicic Bully |
|
Eric Woolfe Nurse |
|
Kate Corbett Dean's Mom |
|
Shawn Storer Dean's Dad |
|
Janet Porter Richie's Mom |
|
Scott Edgecombe Customer |
|
Anthony Ulc The Butcher |
|
J. Bogdan Swearing Patient |
|
Louise Stratten Audra's Assistant |
|
Laura Thorne Production Assistant |
|
Thomas Duhig Assistant Director |
|
Carla Guerrier Police Officer |
|
Liam MacDonald Dean's Friend |
|
Chris D'Silva Dean's Friend |
|
Tristan Levi Cox 4-Year-Old Young Mike |
|
Torian Matthew Cox 4-Year-Old Young Mike |
|
Lola Del Re Hudson Betty Ripsom's Legs |
|
Thiago Dos Santos Twitchy Man |
|
Divan Meyer Audience Member (uncredited) |
|
Andy Muschietti Pharmacy Customer (uncredited) |
Production | Stephanie Gorin | Local Casting |
Crew | Kelly Jones | Stunts |
Crew | Vincent Rother | Stunts |
Writing | Stephen King | Novel |
Crew | Roberto Campanella | Choreographer |
Crew | Marco Bianco | Stunts |
Crew | Ciara Jones | Stunts |
Crew | Dana Jones | Stunts |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Sound | Benjamin Wallfisch | Original Music Composer |
Production | Marty P. Ewing | Executive Producer |
Production | Marty P. Ewing | Unit Production Manager |
Crew | Nick Alachiotis | Stunts |
Production | Roy Lee | Producer |
Art | Paul D. Austerberry | Production Design |
Camera | Checco Varese | Director of Photography |
Editing | Jason Ballantine | Editor |
Costume & Make-Up | Luis Sequeira | Costume Design |
Production | Richard Brener | Executive Producer |
Editing | Peter S. Elliot | Additional Editor |
Art | Shane Vieau | Set Decoration |
Crew | James Binkley | Stunts |
Crew | Geoff Scovell | Stunts |
Production | Dan Lin | Producer |
Crew | Matt Birman | Stunts |
Crew | Dan Skene | Stunts |
Crew | Regan Moore | Stunts |
Sound | Sylvain Arseneault | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Tom Woodruff Jr. | Makeup Designer |
Crew | John Stead | Stunts |
Production | Jason Fuchs | Co-Producer |
Directing | William Waring | Second Unit Director |
Sound | Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Seth Grahame-Smith | Executive Producer |
Production | Rich Delia | Casting |
Costume & Make-Up | Alec Gillis | Makeup Designer |
Production | Dave Neustadter | Executive Producer |
Art | Jeremy Gillespie | Graphic Designer |
Crew | Al Vrkljan | Stunts |
Costume & Make-Up | Mélanie Turcotte | Costumer |
Production | Bárbara Muschietti | Producer |
Directing | Andy Muschietti | Director |
Crew | Dennis Lafond | Stunts |
Production | David Katzenberg | Executive Producer |
Sound | Randy Singer | Foley Mixer |
Production | Liam Kiernan | Assistant Location Manager |
Crew | Cotton Mather | Stunts |
Costume & Make-Up | Linda Dowds | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Suzanne Aplin | Costume Supervisor |
Art | Nigel Churcher | Art Direction |
Crew | Edward A. Queffelec | Stunts |
Crew | Lisa Shamata | Unit Publicist |
Art | Christopher Geggie | Property Master |
Writing | Gary Dauberman | Screenplay |
Production | Gary Dauberman | Executive Producer |
Visual Effects | Nicholas Brooks | Visual Effects Supervisor |
Sound | Nancy Nugent | Supervising Sound Editor |
Art | David Best | Graphic Designer |
Crew | Jason Gosbee | Stunts |
Sound | Kris Fenske | Sound Effects Editor |
Sound | Tim LeBlanc | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | John C. Stuver | Dialogue Editor |
Sound | John C. Stuver | ADR Editor |
Directing | Shane B. Scott | Script Supervisor |
Sound | Bill R. Dean | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Ineke Majoor | Visual Effects Producer |
Sound | Lise Richardson | Music Editor |
Camera | Angelo Colavecchia | "A" Camera Operator |
Sound | Katherine Rose | Foley Artist |
Art | David G. Fremlin | First Assistant Art Direction |
Sound | Michelle Pazer | Dialogue Editor |
Sound | Michelle Pazer | ADR Editor |
Sound | Bruce Tanis | Sound Effects Editor |
Crew | Warren Appleby | Special Effects Coordinator |
Crew | Warren Appleby | In Memory Of |
Camera | Michael Carella | "B" Camera Operator |
Crew | Jamie Jones | Stunt Coordinator |
Art | Brad Milburn | First Assistant Art Direction |
Costume & Make-Up | Christina Cattle | Costumer |
Editing | Vanessa Galvez | Digital Intermediate Producer |
Production | Elaine Thurston | Production Accountant |
Visual Effects | Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Shane Zander | Makeup Department Head |
Crew | Steve 'Shack' Shackleton | Stunts |
Costume & Make-Up | Carol Hartwick | Key Hair Stylist |
Sound | Jessie Pariseau | Sound Effects Editor |
Crew | Matthew Wolchock | Transportation Coordinator |
Visual Effects | Teresa Leong | Digital Compositor |
Crew | Alex Armbruster | Stunts |
Sound | Mark Purcell | Sound Mix Technician |
Crew | Neil Davison | Stunts |
Costume & Make-Up | Ryan Reed | Hair Department Head |
Crew | Daniel Lavigne | Stunts |
Costume & Make-Up | Stephanie Ingram | Hair Designer |
Directing | Jordana Lieberman | Third Assistant Director |
Sound | Ando Johnson | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Oriana Rossi | Makeup Artist |
Camera | Brooke Palmer | Still Photographer |
Directing | Michael Lerman | First Assistant Director |
Visual Effects | Cole Darby | Visual Effects Coordinator |
Production | Coco Kleppinger | Casting Associate |
Art | Samantha Dick | Art Department Coordinator |
Crew | Tom Farr | Stunts |
Editing | Stephen Nakamura | Digital Intermediate Colorist |
Art | John Mackenzie | Construction Coordinator |
Sound | Randy Torres | Sound Designer |
Editing | Dawn M. Stoliar | First Assistant Editor |
Visual Effects | Josh Simmonds | Visual Effects Supervisor |
Crew | Brayden Jones | Stunts |
Camera | Richard Emerson | Key Grip |
Costume & Make-Up | Alastair Muir | Key Makeup Artist |
Visual Effects | Amanda H. Campbell | Visual Effects Coordinator |
Directing | Penny Charter | Second Assistant Director |
Production | Darin Read | Associate Producer |
Crew | Aj Risi | Stunts |
Production | Anna Beben | Unit Production Manager |
Crew | Wayne Wells | Stunts |
Costume & Make-Up | Amy Sztulwark | Costumer |
Production | Randy Morgan | Location Manager |
Directing | Adam Bocknek | Second Unit Director |
Art | Sorin Popescu | First Assistant Art Direction |
Crew | Derek Barnes | Stunts |
Visual Effects | Randy Starr | Visual Effects Producer |
Crew | Christine Cleary | Stunts |
Crew | Steve Gagne | Stunts |
Crew | Cam Fergus | Stunts |
Crew | Geoff Meech | Stunts |
Crew | Torianna Lee | Stunts |
Costume & Make-Up | Sara Schilt | Costumer |
Costume & Make-Up | Sarah Craig McEathron | Makeup Department Head |
Crew | Brook Jones | Stunts |
Crew | Daryl Patchett | Stunts |
Editing | Esther Sokolow | First Assistant Editor |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Visual Effects | Jimmy Uddo | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Ann Steel | Assistant Costume Designer |
Camera | Dean Stinchcombe | First Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Rachel Archer | Costumer |
Sound | Daryl Purdy | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Sondra Treilhard | Key Hair Stylist |
Camera | Matthew Reid | Second Assistant "A" Camera |
Directing | Craig Seitz | Third Assistant Director |
Production | Candace Tempelmeyer | First Assistant Accountant |
Costume & Make-Up | Anita Bacic | Costumer |
Crew | Brent Jones | Stunts |
Production | Victoria Palmeri | Co-Producer |
Crew | Patrick Mark | Stunts |
Costume & Make-Up | Debbie Williams | Costumer |
Crew | Tim Cody | Stunts |
Art | Alexander Melvin | First Assistant Art Direction |
Art | Fred Espina | First Assistant Art Direction |
Art | Lucas J. Wareing | First Assistant Art Direction |
Art | Rebecca Reed | Second Assistant Art Director |
Art | Ben Turnbull | Second Assistant Art Director |
Camera | Jasper Vrakking | Digital Imaging Technician |
Sound | Rob Beal | Sound Mixer |
Sound | Ryan Longo | Boom Operator |
Sound | Erick Ocampo | Sound Designer |
Production | Cheryl Francis | Production Office Coordinator |
Production | Katharine Duke | Payroll Accountant |
Costume & Make-Up | Miranda Lukaniuk | Costumer |
Costume & Make-Up | Nathalie Gysel | Costumer |
Costume & Make-Up | Hanne Whitfield | Costumer |
Costume & Make-Up | Lisa Prince | Costumer |
Costume & Make-Up | Susan Nycz | Costumer |
Costume & Make-Up | Tamiyo Tomihiro | Costumer |
Costume & Make-Up | Ying Zhao | Costumer |
Production | Kay Rogers | Background Casting Director |
Crew | Dustin Faith | Stunts |
Crew | Amy Szoke | Stunts |
Crew | Amanda Dellapenta | Stunts |
Visual Effects | Danielle Carney | Visual Effects Coordinator |