Patrick (2018)
Sarah Francis (Bettie Edmondson) er en ung kvinde, hvis liv er noget af et rod. Det sidste, hun har brug for, er at have ansvaret for et andet liv. Slet ikke hvis den skabning er en, der grynter, snorker og spiser direkte fra skraldespanden! Ikke desto mindre har hendes bedstemor betroet hende sin forkælede hund Patrick. Til at starte med forårsager det firbenede kræ kun ekstra kaos i Sarahs tilværelse, men lige så stille får Patrick en positiv indflydelse på hendes liv.
Director: Mandie Fletcher
Beattie Edmondson Sarah Francis |
|
Ed Skrein Oliver |
|
Tom Bennett Ben |
|
Gemma Jones Celia |
|
Emily Atack Becky |
|
Jennifer Saunders Maureen |
|
Adrian Scarborough Mr. Peters |
|
Bernard Cribbins Albert |
|
Roy Hudd Eric the Caretaker |
|
Peter Davison Alan Francis |
|
Cherie Lunghi Rosemary Francis |
|
Meera Syal Miss Phillips |
|
Emilia Jones Vikki |
|
Patricia Potter Caroline |
|
Ben Roddy Graham |
|
Rupert Holliday-Evans Mr. Peters |
|
Milanka Brooks Suzanne |
|
McKell David Mikey |
|
Scott Chambers Spike |
|
Ali Barouti Tariq |
|
Denese Ricketts Carly |
|
Richard Martin-Jones Joseph |
|
Archie Barnes Zachary |
|
Sam Fletcher Harry |
|
Rosie Ede Pet Shop Assistant |
|
Kasia Kołeczek Saskia the Parkgoer |
|
Jason Lewis Geoff the Parkgoer |
|
Yurj Buzzi Waiter |
|
Ann Queensberry Granny Francis |
|
Meadow Nobrega Nadia |
Editing | Nick Moore | Additional Editor |
Costume & Make-Up | Jenny Beavan | Costume Design |
Production | Alex Johnson | Casting |
Production | Nadia Khamlichi | Co-Producer |
Production | Adrian Politowski | Co-Producer |
Production | James Spring | Producer |
Production | Peter Hampden | Executive Producer |
Production | Norman Merry | Executive Producer |
Production | Tim Smith | Executive Producer |
Sound | Rob Hughes | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Michael Price | Original Music Composer |
Sound | Michael Price | Conductor |
Production | Phil Hunt | Executive Producer |
Production | Compton Ross | Executive Producer |
Production | Jane Hooks | Co-Producer |
Production | Paul de Vos | Producer |
Writing | Paul de Vos | Writer |
Costume & Make-Up | Sarah Armstrong | Makeup & Hair |
Sound | James Hayday | Sound Designer |
Directing | Mandie Fletcher | Director |
Writing | Mandie Fletcher | Writer |
Production | James Swarbrick | Executive Producer |
Crew | Paul Kennington | Stunt Coordinator |
Sound | Simon Trundle | Foley Mixer |
Sound | Ben Tat | ADR Editor |
Sound | Paul Hanks | Foley Artist |
Crew | James Gemmill | Scenic Artist |
Editing | Matthew Tucker | Editor |
Camera | Chris Goodger | Director of Photography |
Directing | Andrea Bamford | Script Supervisor |
Editing | Jamie Welsh | Colorist |
Production | Matthew Helderman | Executive Producer |
Camera | Derek Walker | Steadicam Operator |
Crew | Katie Bullock-Webster | Post Production Supervisor |
Sound | Phillip Barrett | Foley Supervisor |
Production | Vanessa Davies | Producer |
Writing | Vanessa Davies | Writer |
Lighting | Graham Banks | Electrician |
Production | Brian O'Shea | Executive Producer |
Directing | Freddie Hall | Third Assistant Director |
Production | Joe Listhaus | Executive Producer |
Sound | Sarah Bridge | Music Supervisor |
Sound | Anthony Weeden | Orchestrator |
Art | Harry Banks | Production Design |
Art | Margaret Spohrer | Standby Art Director |
Art | Nikki Startup | Art Direction |
Production | James Scott | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Bean Ellis | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Bean Ellis | Makeup Designer |
Camera | Robin Stone | Grip |
Sound | Justin Dolby | Dialogue Editor |
Production | Victoria Zalin | Unit Production Manager |
Production | Tom Harberd | Associate Producer |
Production | Sue Latimer | Producer |
Lighting | Sam Madden | Electrician |
Production | Emily Precious | Associate Producer |
Sound | David Lascelles | Production Sound Mixer |
Editing | Charlie Thompson | First Assistant Editor |
Lighting | Oliver Poole | Best Boy Electric |
Lighting | William Sheffield | Electrician |
Camera | Toby Goodger | First Assistant Camera |
Camera | Alistair Holloway | Digital Imaging Technician |
Production | Matthew Lane | Location Manager |
Production | Stephanie Hamilton-Jordan | Assistant Production Coordinator |
Directing | Alex Gavigan | Second Assistant Director |
Production | Tracey McCarrick | Executive Producer |
Directing | Phil Booth | First Assistant Director |
Sound | Brian Gilligan | Sound Effects Editor |
Crew | Edward Upcott | Stunts |
Production | Jonathan Feuer | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Emily Dodge | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Emily Dodge | Makeup Supervisor |
Costume & Make-Up | Juliana Ferreira | Makeup & Hair |
Production | Giovanna Trischitta | Executive Producer |
Art | Chas Johnson | Property Master |
Art | Laura Richardson | Set Decoration |
Production | Ciro Orsini | Executive Producer |
Production | Amelia Southgate | Production Coordinator |
Sound | Dave Poulton | Foley Artist |
Production | Caddy Vanasirikul | Associate Producer |
Production | Geraldine East | Executive Producer |
Production | Yvette Hoyle | Executive Producer |
Production | Peter Kandiah | Executive Producer |
Art | Rebecca Rose Carey | Graphic Designer |
Camera | Samuel Hayes | Second Assistant Camera |
Production | Louie Joe Findlater | Production Assistant |
Production | Elizabeth Brizzell | Production Accountant |
Production | Christine Samways | Assistant Accountant |
Production | Laura Cowcher | Assistant Accountant |
Costume & Make-Up | Jessie Metcalf | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Gabriella Winwood | Makeup & Hair |
Art | Andy Ivey | Construction Manager |
Lighting | Darren Harvey | Gaffer |
Crew | Graham Ashley | Transportation Captain |
Sound | George Oulton | Sound Recordist |