The Bourne Legacy

The Bourne Legacy (2012)

ActionThriller

Helvede bryder løs i efterretningsverdenen, da Jason Bourne truer med at afsløre adskillige uautoriserede programmer. Hvis ikke Bourne bliver stoppet, vil hovederne rulle og pensioneret oberst Eric Byer har ikke tænkt sig, at hans skal være et af dem. Som manden bag Bournes Treadstone-netværk, Blackfriar og andre eksperimentelle programmer, der med medicin og genteknologi har modificeret navnløse agenter til udholdende, intelligente og skrupelløse agenter, beslutter han at slette alle spor. Kun et rent tilfælde redder Aaron Cross fra døden, et tilfælde og en stærk selvopholdelsesdrift. Han går under radaren og dukker først op igen i Byers baggård, da han forhindrer endnu en ’oprydning’, nemlig et fingeret selvmord på forskeren Dr. Marta Shearing, der har foretaget tests på Outcome-agenterne.

Director: Tony Gilroy
Writers: Tony Gilroy, Dan Gilroy.

Release Date: 2012-08-08
Status: Released
Run time: 120 min / 2:0
Budget: $130,000,000
Revenue: $276,572,938
Production Companies : Universal Pictures, Relativity Media, Captivate Entertainment, DENTSU, The Kennedy/Marshall Company
Production Country: United States of America

IMDB

http://www.thebournelegacy.com


Casts

Jeremy Renner
Aaron Cross
Rachel Weisz
Dr. Marta Shearing
Edward Norton
Byer
Scott Glenn
Ezra Kramer
Donna Murphy
Dita Mandy
Joan Allen
Pamela Landy
Nilaja Sun
Blue Lab Doctor
Albert Finney
Dr. Albert Hirsch
Michael Chernus
Arthur Ingram
Michael Papajohn
Larry Hooper
David Strathairn
Noah Vosen
Corey Stoll
Vendel
Stacy Keach
Turso
Dennis Boutsikaris
Ward
Sheena Colette
Candent Woman #2
Louis Ozawa
LARX #3
Corey Johnson
Ray Wills
Adi Hanash
Outcome #1
Oscar Isaac
Outcome #3
Jennifer Kim
Outcome #4
Robert Christopher Riley
Outcome #6
Elizabeth Marvel
Dr. Connie Dowd
Shane Jacobson
Mackie
Page Leong
Mrs. Yun
Alice Gainer
Lean Forward MSNBC Anchor
Prue Lewarne
CNN Reporter
James Joseph O'Neil
Sterisyn-Morlanta Gateman
Tony Guida
Dr. Benezara
Zeljko Ivanek
Dr. Donald Foite
Sonnie Brown
Dr. Lieberburg
Neil Brooks Cunningham
Dr. Dan Hillcott
Gita Reddy
Dr. Chandra
Peter Lewis
Blue Lab Doctor
Natalie Bird
Blue Lab Doctor
Heather Rasche
Blue Lab Doctor
Anitha Gandhi
Blue Lab Doctor
Lou Veloso
Captain
Ruby Ruiz
Philippine Pharmacist
Madeleine Nicolas
Landlady
Antonette Garcia
TV Mom
Joel Torre
Citrus Samaritan
John Arcilla
Joseph
Faye Yvette McQueen
TSA Guard
Rachel Black
C-Team
Sharon Washington
C-Team
Frank Deal
C-Team
Rob Yang
C-Team
Catherine Curtin
C-Team
Gary Lee Mahmoud
C-Team
Matt Oberg
C-Team
Matt Damon
(archive footage)
Laura Spaeth
Walking Woman
Ian Blackman
Landy's Attorney
Jodi Applegate Kay
Landy Reporter
Karen Pittman
Landy Reporter
Brian O'Neill
Landy Reporter
Paddy Considine
Simon Ross (archive footage) (uncredited)
Alexis Molnar
Hotel Teen Girl (uncredited)
David Leitch
The Driver

Crew

Production Frank Marshall Producer
Sound James Newton Howard Original Music Composer
Production Ellen Chenoweth Casting
Production Jennifer Fox Executive Producer
Camera Robert Elswit Director of Photography
Costume & Make-Up Elizabeth Yianni-Georgiou Makeup & Hair
Directing Steve E. Andrews First Assistant Director
Art Leslie E. Rollins Set Decoration
Directing William M. Connor First Assistant Director
Crew Dan Bradley Stunt Coordinator
Directing Dan Bradley Second Unit Director
Camera Paul Hughen Second Unit Director of Photography
Art Molly Hughes Supervising Art Director
Art W. Steven Graham Assistant Art Director
Sound Dino Dimuro Sound Designer
Editing Jim Passon Color Timer
Visual Effects Steven Kirshoff Special Effects Supervisor
Sound Christopher Assells Sound Designer
Sound Per Hallberg Supervising Sound Editor
Crew R. Bruce Steinheimer Special Effects Coordinator
Costume & Make-Up Shay Cunliffe Costume Design
Writing Tony Gilroy Screenplay
Directing Tony Gilroy Director
Writing Tony Gilroy Story
Writing Robert Ludlum Novel
Production Patrick Crowley Producer
Production Henry Morrison Executive Producer
Art Kevin Thompson Production Design
Crew Tom Blacklock Special Effects Coordinator
Lighting Matt Almas Rigging Grip
Camera Greg Beaton First Assistant Camera
Writing Dan Gilroy Screenplay
Production Caitlin McKenna-Wilkinson ADR Voice Casting
Art Hinju Kim Assistant Art Director
Editing Stefan Sonnenfeld Senior Colorist
Editing John Gilroy Editor
Costume & Make-Up Kathe Swanson Key Hair Stylist
Sound Robert Jackson Boom Operator
Crew Susan Hegarty Dialect Coach
Directing Robert C. Albertell First Assistant Director
Crew Cliff Fleming Pilot
Art Brian Jones Set Dresser
Camera Kent Harvey Camera Operator
Visual Effects Hal Couzens Visual Effects Supervisor
Sound Greg Zimmerman ADR Recordist
Directing Dianne Dreyer Script Supervisor
Camera Roger Vernon Second Unit Director of Photography
Art Charlie Campbell Art Direction
Camera Mary Cybulski Still Photographer
Visual Effects Scott M. Davids Visual Effects Supervisor
Art Deborah Jensen Assistant Art Director
Art Stephen H. Carter Art Direction
Art Ana Lombardo Assistant Property Master
Production Lope V. Juban Jr. Producer
Editing Matt Sweat Additional Editorial Assistant
Art Neil Colango Assistant Property Master
Camera Brian Dzyak Epk Camera Operator
Costume & Make-Up Sue Gandy Assistant Costume Designer
Crew Tanner Foust Stunt Driver
Lighting Cory Geryak Gaffer
Camera David Cameron Best Boy Grip
Costume & Make-Up Felicity Bowring Makeup Department Head
Costume & Make-Up Wendy M. Craig Costume Supervisor
Art Diana Burton Property Master
Art Wanjin Choi Property Master
Art David Dowling Property Master
Costume & Make-Up Erwin Arenas Costume Supervisor
Costume & Make-Up Kate Edwards Costume Supervisor
Costume & Make-Up Jeffrey Fayle Costume Supervisor
Costume & Make-Up Cheryl Kilbourne-Kimpton Costume Supervisor
Sound Nic Ratner Music Editor
Sound Dan O'Connell Foley Artist
Directing Trudy Ramirez Script Supervisor
Costume & Make-Up Sue Wyburgh Key Makeup Artist
Visual Effects Seth Kleinberg Visual Effects Producer
Costume & Make-Up Nicole Greenbaum Key Costumer
Sound Michael Hertlein ADR Editor
Sound John T. Cucci Foley Artist
Camera Maurice K. McGuire Camera Operator
Editing James W. Harrison III First Assistant Editor
Sound John C. Stuver Dialogue Editor
Crew Chris O'Hara Stunt Coordinator
Art Sheyam Ghieth Art Department Coordinator
Sound William R. Dean Sound Effects Editor
Crew Sylvia Nablo Transportation Coordinator
Camera Hans Bjerno Camera Operator
Crew Julie Kuehndorf Unit Publicist
Crew Vanessa Cheung Visual Effects Art Director
Camera Patrick B. O'Brien Camera Operator
Camera Andrew Rowlands Camera Operator
Crew Christopher Weiser Scenic Artist
Visual Effects Pete Jopling 2D Supervisor
Sound Peter Staubli Sound Designer
Crew Ravi Dube Transportation Coordinator
Sound Greg Steele ADR Mixer
Sound Chris Hogan Dialogue Editor
Editing Nick Monton Digital Intermediate Producer
Sound Dan Hegeman Sound Effects Editor
Costume & Make-Up Nathan J. Busch II Key Hair Stylist
Costume & Make-Up Jerry DeCarlo Hair Department Head
Costume & Make-Up Chris Harrison-Glimsdale Key Hair Stylist
Costume & Make-Up Sunday Englis Key Makeup Artist
Costume & Make-Up Joanne Jacobsen Key Makeup Artist
Costume & Make-Up Björn Rehbein Key Makeup Artist
Production Junsik Park Production Manager
Production Joseph Santos Production Manager
Crew Jennifer Lane Post Production Supervisor
Art Marion Kolsby Assistant Art Director
Crew Doug Anderson Scenic Artist
Crew Yong Xi Chen Scenic Artist
Crew Christopher Hébel Scenic Artist
Crew Lia Lorms Scenic Artist
Crew Jordan Lovelace Scenic Artist
Crew Roman Lystvak Scenic Artist
Crew Kosyo Minchev Scenic Artist
Crew Danh Nguyen Scenic Artist
Crew Charles R. Suter Scenic Artist
Art Ken Nelson Construction Coordinator
Art Philip Canfield Leadman
Sound David Parker Sound Re-Recording Mixer
Sound Chris Jargo Supervising ADR Editor
Crew Kent Blocher Visual Effects Editor
Crew Abi Cadogan Visual Effects Editor
Crew Benjamin Chua Visual Effects Editor
Visual Effects Michael Bruce Ellis Visual Effects Supervisor
Visual Effects John Heller Visual Effects Supervisor
Crew Dhuha Isa Visual Effects Editor
Crew Kieran Nicholas Visual Effects Editor
Visual Effects Gary Nolin Visual Effects Producer
Visual Effects Tracey Leadbetter Visual Effects Producer
Camera Sean M. Harding Camera Operator
Camera Barry Idoine Additional Photography
Lighting Burton 'Joe' Kuchera Gaffer
Lighting Pepito Mirador Jr. Gaffer
Crew Coleman Robinson Transportation Coordinator
Crew Cecile Vitan Transportation Coordinator
Production Dennis Penney Location Manager
Production Nikolo Juban Location Manager
Sound Ryan Young ADR Recordist
Art Nicole Eckenroad Art Department Assistant
Production Nicole Eckenroad Art Department Production Assistant
Camera J. Patrick Daily Key Grip
Art Alan McCullagh Assistant Set Decoration
Lighting Sean Oxenbury Rigging Gaffer
Lighting Justin Holdsworth Gaffer
Visual Effects Stephen Enticott Animation Supervisor
Visual Effects Garry Elmendorf Special Effects Supervisor
Lighting Andy Day Gaffer
Lighting Charlie Grubbs Rigging Gaffer
Lighting Martin Keough Gaffer
Visual Effects Tom Rolfe 2D Sequence Supervisor
Directing Chris Castaldi Second Unit First Assistant Director
Sound Kirk Francis Production Sound Mixer
Visual Effects Dennis Murillo Visual Effects Coordinator
Costume & Make-Up Mitchell Travers Assistant Costume Designer
Costume & Make-Up Isabel Bloor Costumer
Camera Jeff Kunkle Dolly Grip
Directing Park Sang-hyun First Assistant Director
Sound Philip D. Morrill First Assistant Sound Editor
Camera Gavin Fernandez Second Assistant "B" Camera
Art Christine Moosher Assistant Set Decoration
Production Julie Ysla Casting Coordinator
Production Hilde Odelga Production Coordinator
Production Amelia Rasche McCarthy Casting Associate
Lighting Billy Kerwick Key Rigging Grip
Lighting Martin Bosworth Rigging Gaffer
Camera Taylor Matheson First Assistant Camera
Camera Doug Lavender First Assistant Camera
Sound James Ashwill Foley Mixer
Costume & Make-Up Dawn Climie Costumer
Art Julia G. Hickman Set Decorating Coordinator
Camera Paul Santoni First Assistant "C" Camera
Production Kate Sprance Casting Assistant
Production Steve Lionetti Production Supervisor
Camera Tim Metivier First Assistant Camera
Visual Effects Erika Gourvitz Visual Effects Production Assistant
Visual Effects Victoria Lang Visual Effects Assistant Editor
Camera Louie DeMarco First Assistant "D" Camera
Camera Richard Guinness Jr. Key Grip
Camera John Garrett Second Assistant "A" Camera
Sound Michael Rivera ADR Recordist
Art Steven E. Lawler Construction Foreman
Art Dan Maslen Storyboard Artist
Directing Mark Bunting Second Assistant Director
Camera Dean Reca Best Boy Grip
Costume & Make-Up Sandi Figueroa Costumer
Production Bliss McDonald Production Coordinator
Camera John Adshead Key Grip
Camera Rebecca Venezia Second Assistant "A" Camera
Directing Richard Flower Second Unit First Assistant Director
Camera Russell Hawkes Dolly Grip
Crew Thomas Bianco Production Controller
Camera James Clare First Assistant Camera
Costume & Make-Up Kimmie Guiragossian Costumer
Visual Effects Nicolas Donel Matte Painter
Production Shima Majidi Production Secretary
Editing Michael Struk Additional Editorial Assistant
Crew Danilo Dominguez Special Effects Coordinator
Camera Kyle Robson Best Boy Grip
Production Rebecca Feldman First Assistant Accountant
Editing John Tripp Digital Intermediate Assistant
Sound Richard Duarte Foley Mixer
Camera Clayton Null Best Boy Grip
Sound Thomas J. O'Connell ADR Mixer
Lighting Ivan Hawkes Rigging Grip
Visual Effects Christopher Michael Coupe Matchmove Supervisor
Crew Ross Coscia Loader
Sound John Guentner Foley Mixer
Camera Tony Whiteside Key Grip
Visual Effects Olivia Goh Visual Effects Coordinator
Sound Bobby Johanson ADR Mixer
Production Grant Wilfley Extras Casting
Camera John Rex Woodward Second Assistant "B" Camera
Camera Ian Mussell Key Grip
Camera Greg Kurtz Second Assistant "D" Camera
Visual Effects Katy Mummery Visual Effects Coordinator
Production Lance Malbon Production Secretary
Visual Effects Pete Howlett 2D Sequence Supervisor
Camera Rocky Babcock Libra Head Technician
Visual Effects Onesimus Nuernberger Matte Painter
Production Alyson Lockwood Extras Casting
Production Doreen Beaulac First Assistant Accountant
Lighting Landin Walsh Rigging Gaffer
Visual Effects Olivier Ryard Digital Compositor
Art Kenneth Brzozowski Key Carpenter
Camera Richard Masino First Assistant "A" Camera
Visual Effects Curtis Michael Davey Visual Effects Production Assistant
Visual Effects Richard Roberts 2D Sequence Supervisor
Camera Liam Sinnott Second Assistant "C" Camera
Camera Randal W. Morton Libra Head Technician
Camera Kim Sung-an First Assistant Camera
Camera Aaron G. York Libra Head Technician
Production Jim Dunlap First Assistant Accountant
Visual Effects Michael Bell 2D Sequence Supervisor
Production Ryan McDonald Assistant Production Coordinator
Directing Maggie Murphy Second Assistant Director
Crew Chris Lombardozzi Generator Operator
Art Joan Winters Graphic Designer
Art Kelly Canfield Set Dresser
Camera Kevin C. Potter First Assistant "B" Camera
Production Alex Bach Production Secretary
Production Tara Mews Assistant Production Coordinator
Directing Josy Capkun Second Assistant Director
Sound Timothy R. Boyce Jr. Boom Operator
Camera Paul Schmidt Grip
Production Natalie Damico Travel Coordinator
Directing Brendan Walsh Second Assistant Director
Camera Mar Angelo De Guzman Key Grip
Visual Effects Pietro Ponti 3D Supervisor
Production Kyle McGatlin Production Coordinator
Costume & Make-Up Arianna Gallo Costume Coordinator
Production Mattie Siegal Art Department Production Assistant
Crew Sarah Mather Loader
Production Melissa Kyle Art Department Production Assistant
Camera Joe Belschner Dolly Grip
Art Eric Helmin Graphic Designer
Costume & Make-Up Jen Delica Makeup & Hair
Costume & Make-Up Candy Reyes Assistant Costume Designer
Costume & Make-Up Jeffrey James Costume Assistant
Costume & Make-Up Loren Shaw Costume Assistant
Costume & Make-Up Brook Hesseln Costumer
Costume & Make-Up Alex Argente Costumer
Costume & Make-Up Arhuelle Argente Costumer
Costume & Make-Up Michael Morona Costumer
Art Kenneth Yanga Art Department Coordinator
Art Mike Melchiorre Construction Foreman
Art Jim Cook Set Dresser
Art Damon Hahn Set Dresser
Art Richard Hope Set Dresser
Art Bill Kolpin Set Dresser
Art Ernesto Longo Set Dresser
Directing Jennifer Roberts Second Second Assistant Director
Camera Robbin Park Best Boy Grip
Camera Henry Kitchen Best Boy Grip
Camera Raldo Rey Best Boy Grip
Lighting Chris Dixon Electrician
Crew Rebecca Heller Loader
Visual Effects Mike Sime 24 Frame Playback
Crew Jamie Gallagher Generator Operator
Camera Robert Houllion Grip
Camera Greg Fullalove Key Grip
Lighting Kat Bueno Key Rigging Grip
Lighting Bippen Kumar Sammy Rigging Grip
Lighting Donato De Guzman Rigging Grip
Visual Effects Michael Crane Compositing Lead
Visual Effects Matthew Gilson Matte Painter
Visual Effects Zana Bochar Visual Effects Assistant Editor
Visual Effects Nurul Arif Visual Effects Coordinator
Visual Effects Katie Bell Visual Effects Coordinator
Visual Effects Mariana Mandelli Visual Effects Coordinator
Visual Effects Samantha Trixie Ayson Visual Effects Production Assistant
Visual Effects Clayton Budd Visual Effects Production Assistant
Production Karin Korchinski Assistant Production Coordinator
Crew Cris Silva Marine Coordinator
Production Monica Perez Gelbman Post Production Accountant
Production Ma. Priscilla Y. Nolasco Production Coordinator
Production Erlinda R. Angeles Production Secretary

Similar Movies