Sjakalen (1973)
Militærfolk fra den franske højreorienterede organisation OAS hyrer en engelsk lejemorder med kodenavnet "Sjakal" til at myrde præsident De Gaulle. Sjakalen går koldblodigt i gang med sine forberedelser, men rygterne om attentatplanerne siver til den franske regering, der hyrer landets bedste detektiv til at afsløre sjakalens identitet og forpurre attentatet.
Director:
Fred Zinnemann
Writer:
Kenneth Ross
Edward Fox The Jackal |
|
Terence Alexander Lloyd |
|
Michel Auclair Colonel Rolland |
|
Alan Badel the Minister |
|
Tony Britton Inspector Thomas |
|
Denis Carey Casson |
|
Cyril Cusack Gunsmith |
|
Maurice Denham General Colbert |
|
Michael Lonsdale Deputy Commissioner Claude Lebel |
|
Vernon Dobtcheff Interrogator |
|
Jacques François Pascal |
|
Olga Georges-Picot Denise |
|
Raymond Gérôme Flavigny |
|
Barrie Ingham St. Clair |
|
Delphine Seyrig Colette de Montpellier |
|
Derek Jacobi Inspector Caron |
|
Jean Martin Victor Wolenski |
|
Ronald Pickup The Forger |
|
Eric Porter Colonel Rodin |
|
Anton Rodgers Jules Bernard |
|
Adrien Cayla-Legrand Charles de Gaulle |
|
Donald Sinden Mallinson |
|
Jean Sorel Jean Bastien-Thiry |
|
David Swift Montclair |
|
Timothy West Commissioner Berthier |
|
Bernard Archard Detective Hughes |
|
Jacques Alric French Detective |
|
Colette Bergé Lebel's Wife |
|
Edmond Bernard Colonel Rolland's Assistant |
|
Gérard Buhr Gendarme on Telephone |
|
Philippe Léotard Gendarme |
|
Maurice Teynac Bastien-Thiery's Lawyer |
|
Van Doude Military Officer |
|
Nicolas Vogel OAS Agent |
|
Féodor Atkine Young OAS Gunfighter |
|
Albert Augier Policeman in Hotel |
|
Madeleine Barbulée Hotel Guest |
|
Jacques Brunet OAS Terrorist in Car |
|
Raoul Curet Hotel Waiter |
|
Madeleine Damien Ernestine |
|
Yvonne Dany Turkish Bath Desk Clerk |
|
Nicole Desailly Yvonne De Gaulle |
|
Max Faulkner Special Branch Detective |
|
Robert Favart Minister |
|
Andréa Ferréol Hotel Staff |
|
Gilberte Géniat Paris Apartment Concierge |
|
Edward Hardwicke Charles Harold Calthrop |
|
Jacques Hilling Hotel Desk Clerk |
|
David Kernan Per Lundquist |
|
Robert le Béal Secretary at Elysée Palace |
|
Roger Lumont Passport Control Officer |
|
Mike Marshall Gendarme at Tulle |
|
Max Melloy Parliamentary Usher |
|
Jean Michaud Cabinet Member |
|
Bernard Musson Usher at Elysée Palace |
|
André Penvern Policeman at Tulle Station |
|
Pierre Risch Michel, Colette's Gardener |
|
Liliane Rovère Hotel Chambermaid |
|
Bernard Spiegel Groom |
|
Jacqueline Stanbury Hair Dye Clerk |
|
Guy Standeven Police Constable |
|
Michel Subor OAS Terrorist in Car |
|
François Valorbe Valmy, OAS Contract |
|
Howard Vernon Cabinet Member |
|
Nicholas Young Passport Officer |
Camera | Edmond Séchan | Additional Director of Photography |
Sound | Georges Delerue | Original Music Composer |
Sound | Georges Delerue | Conductor |
Directing | Fred Zinnemann | Director |
Production | John Woolf | Producer |
Editing | Ralph Kemplen | Editor |
Crew | Cliff Richardson | Special Effects |
Art | Cliff Robinson | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Elizabeth Haffenden | Costume Design |
Camera | Jean Tournier | Director of Photography |
Production | Margot Capelier | Casting |
Sound | John Hayward | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Rosine Delamare | Costume Design |
Visual Effects | Wally Veevers | Visual Effects |
Art | Willy Holt | Set Designer |
Production | John Palmer | Production Manager |
Writing | John Rosenberg | Script Editor |
Writing | Kenneth Ross | Screenplay |
Art | Robert Cartwright | Set Dresser |
Writing | Frederick Forsyth | Novel |
Costume & Make-Up | Jean Zay | Costume Supervisor |
Camera | André Domage | Camera Operator |
Directing | Andrew Marton | Second Unit Director |
Production | David Deutsch | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Joan Bridge | Costume Design |
Costume & Make-Up | Barbara Ritchie | Hairstylist |
Art | Ernest Archer | Set Designer |
Production | Jenia Reissar | Casting |
Directing | Louis Pitzele | Assistant Director |
Sound | Gordon K. McCallum | Sound Mixer |
Art | René Albouze | Property Master |
Directing | Alain Bonnot | Assistant Director |
Directing | Peter Price | Assistant Director |
Production | Paul Tivers | Production Assistant |
Production | Julien Derode | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Ludovic Paris | Hairstylist |
Crew | Georges Laconelli | Special Effects |
Sound | Nicholas Stevenson | Sound Editor |
Crew | John Richardson | Special Effects |
Production | Henri Jaquillard | Production Manager |
Sound | Graham V. Hartstone | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | David Harcourt | Camera Operator |
Sound | Bob Allen | Sound Recordist |
Art | Pierre Charron | Set Dresser |
Camera | Colin Manning | Grip |
Directing | Gladys Goldsmith | Script Supervisor |
Directing | Gladys Goldsmith | Continuity |
Directing | Catherine Prévert | Script Supervisor |
Directing | Catherine Prévert | Continuity |
Costume & Make-Up | Pierre Berroyer | Makeup Artist |
Camera | George Higgins | Still Photographer |
Editing | Marcel Durham | Assistant Editor |
Camera | Guy Delattre | Additional Director of Photography |
Camera | René Strasser | Grip |
Art | Wally Hill | Property Master |
Lighting | Jean Fontanilles | Electrician |
Lighting | Vic Smith | Electrician |
Production | Simone Escoffier | Production Secretary |
Production | Van Jones | Production Secretary |
Crew | George Arnell | Unit Publicist |