Premium Rush (2012)
Fandenivoldske Wilee er cykelbud i New York. Hver dag sætter han livet på spil, når han i fuld fart snor sig uden om fortravlede bilister og tusindvis af gnavne fodgængere. Men i dag bliver jobbet ekstra farligt. Wilee skal nemlig aflevere en kuvert, som den korrupte strømer Monday vil have fingre i. Snart går den vilde jagt gennem Manhattans travle gader.
Director: David Koepp
Joseph Gordon-Levitt Wilee |
|
Michael Shannon Bobby Monday |
|
Dania Ramírez Vanessa |
|
Jamie Chung Nima |
|
Wolé Parks Manny |
|
Aasif Mandvi Raj |
|
Henry O Mr. Leung |
|
Christopher Place Bike Cop |
|
Sean Kennedy Marco |
|
Kym Perfetto Polo |
|
Anthony Chisholm Tito |
|
Ashley Austin Morris Receptionist |
|
Kevin Bolger Squid |
|
Lauren Ashley Carter Phoebe |
|
Charles Borland Campus Guard |
|
Aaron Tveit Kyle |
|
Amy Hohn Upper West Side Lady |
|
Douglas C. Williams Desk Officer |
|
Sebastian La Cause Detective |
|
Nick Damici Detective |
|
Kelvin Whui Dealer |
|
Henry Kwan Lin's Pai Gow Player |
|
Keenan Leung Lin's Pai Gow Player |
|
Wally Ng Lin's Pai Gow Player |
|
Nancy Eng Lin's Pai Gow Player |
|
Zhao Mao Chen Lin's Pai Gow Player |
|
Brian Koppelman Loan Shark |
|
Hoon Lee Floor Manager |
|
Boyce Wong Mr. Lin |
|
Jimmy P. Wong Enormous Asian Man |
|
Kenny Wong Second Asian Man |
|
Jade Wu Bingo Caller |
|
Lyman Chen 2nd Floor Manager |
|
Huang Gian Jin Basement Pai Gow Player |
|
Tony Cheng Basement Pai Gow Player |
|
Jing Xian Li Basement Pai Gow Player |
|
Lam Yung Basement Pai Gow Player |
|
Hui Yuk Lung Basement Pai Gow Player |
|
Darlene Violette Debra |
|
Kin Shing Wong Sudoku Man |
|
Jason A. Iannacone 21st Precinct Cop |
|
Ted Sod Worker |
|
Alexis Krauss Sleigh Bells |
|
Derek Miller Sleigh Bells |
|
Carsey Walker Jr. Dread |
|
Matthew Rauch Paramedic |
|
Michael-Leon Wooley NYPD Tow Truck Driver |
|
Victor Chan Squad Cop |
|
P.J. Sosko Uniform Cop - Impound Lot |
|
Jerry Walsh Uniform Cop - Impound Lot #2 |
|
Ruth Zhang Nima's Mom |
|
Bojun Wang Nima's Son |
|
Richard Hsu Clipboard Guy (China) |
|
Mario D'Leon Moosey |
|
Kate Manning Bike Chick |
|
Fernando Rivera Cyclehawk Guy |
|
Djani Johnson Johnny |
|
Wai Ching Ho Sister Chen |
|
Marc Bicking Professor (uncredited) |
|
Roger Brenner NYC Pedestrian (uncredited) |
|
Scott Chan Casino Dealer (uncredited) |
|
Peter Conboy New York City Police Officer (uncredited) |
|
Gustavo Cunha Skateboarder (uncredited) |
|
Sean Grady Columbia Student (uncredited) |
|
Philip Greene Tourist (uncredited) |
|
Rosemary Howard Flower Shop Owner (uncredited) |
|
Shing Ka Pai Gow Gambler (uncredited) |
|
Samantha Kelly Pedestrian (uncredited) |
|
Steven J. Klaszky Pedestrian (uncredited) |
|
Anna Kuchma Background (uncredited) |
|
Jian Leonardo New Enforcer / Principal (uncredited) |
|
Paul Jude Letersky New York Businessman (uncredited) |
|
Ron Maestri Pedestrian on Cell Phone (uncredited) |
|
John Mancini Cyclist (uncredited) |
|
Jeffrey M. Marchetti Cab Driver (uncredited) |
|
Danielle McKee Pedestrian on Cell Phone (uncredited) |
|
Michael Morana Precision Driver (uncredited) |
|
Mark J. Parker College Student (uncredited) |
|
Anthony Quarles Alonzo (uncredited) |
|
Jon Root Younger Cop (uncredited) |
|
Terry Serpico Policeman in Park (uncredited) |
|
Brian Smyj Cab Driver (uncredited) |
|
Wayne Stephens Marco (uncredited) |
|
Paul Thornton Central Park Pedestrian (uncredited) |
|
Uzimann Pedestrian (uncredited) |
|
Tet Wada Office Worker (uncredited) |
|
Steven Weisz Taxi Driver (uncredited) |
|
Rick Zahn Older Cop (uncredited) |
Directing | David Koepp | Director |
Writing | David Koepp | Writer |
Production | John Papsidera | Casting |
Art | Thérèse DePrez | Production Design |
Directing | Joseph P. Reidy | First Assistant Director |
Production | Patricia McCorkle | Casting |
Editing | Jill Savitt | Editor |
Art | George DeTitta Jr. | Set Decoration |
Camera | Mitchell Amundsen | Director of Photography |
Production | Gavin Polone | Producer |
Sound | Paul Hsu | Supervising Sound Editor |
Writing | John Kamps | Writer |
Production | Mari-Jo Winkler | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Luca Mosca | Costume Design |
Sound | David Sardy | Original Music Composer |
Art | Charley Beal | Art Direction |
Crew | Paul A. Levin | Post Production Supervisor |
Art | Emily Beck | Set Designer |
Crew | Declan Mulvey | Stunts |
Sound | Kam Chan | Foley Editor |
Sound | Marko Costanzo | Foley Artist |
Sound | Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Chris Fielder | Assistant Sound Editor |
Sound | Mark DeSimone | ADR Mixer |
Art | Brick Mason | Storyboard Artist |
Crew | Nils Johnson | Video Assist Operator |
Crew | Bill Anagnos | Stunts |
Crew | Christopher 'Critter' Antonucci | Stunts |
Crew | Mick O'Rourke | Stunts |
Crew | Doug Coleman | Special Effects Manager |
Crew | Blaise Corrigan | Stunts |
Production | Sondra James | ADR Voice Casting |
Crew | Stephen A. Pope | Stunt Coordinator |
Sound | Mark Robertson | Orchestrator |
Visual Effects | Mark Stetson | Visual Effects Supervisor |
Camera | Thomas Lappin | "B" Camera Operator |
Crew | Bobby Beckles | Stunts |
Sound | George A. Lara | Foley Mixer |
Crew | Aaron Vexler | Stunts |
Crew | Paul Weathered | Picture Car Coordinator |
Directing | G. A. Aguilar | Second Unit Director |
Editing | Tom Foligno | First Assistant Editor |
Crew | Austin Horse | Stunts |
Art | Ana Lombardo | Assistant Property Master |
Crew | Danny MacAskill | Stunts |
Crew | George B. Colucci Jr. | Stunts |
Visual Effects | Brett Dowler | Visual Effects Producer |
Art | Lauren Buckley | Art Department Coordinator |
Crew | Jeffrey Lee Gibson | Stunts |
Sound | Frank Kern | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Gail A. Fitzgibbons | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Stephen M. Kelley | Makeup Artist |
Art | Larry M. Gruber | Set Designer |
Crew | Samantha MacIvor | Stunts |
Art | Diana Burton | Property Master |
Sound | Philip Stockton | Supervising Sound Editor |
Crew | Thomas Reilly | Transportation Captain |
Sound | Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Nic Ratner | Music Editor |
Crew | Curtis Nichouls | Stunts |
Directing | Jessica Lichtner | Script Supervisor |
Lighting | Andy Ryan | Chief Lighting Technician |
Editing | Joe Gawler | Digital Colorist |
Sound | Jim Schultz | Music Editor |
Visual Effects | Rocco Passionino | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Raoul Bolognini | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Andrew G. Cox | Visual Effects Coordinator |
Art | Richard Hebrank | Construction Coordinator |
Crew | Glen Aldous | Scenic Artist |
Directing | Melissa Kalbfus | Script Supervisor |
Art | Gerald DeTitta | Leadman |
Visual Effects | Fred Buchholz | Special Effects Supervisor |
Art | Peter Bundrick | Key Carpenter |
Editing | Derek Ambrosi | Editor |
Costume & Make-Up | Angel De Angelis | Hair Department Head |
Visual Effects | Lisa Maher | Visual Effects Producer |
Camera | Lukasz Jogalla | Second Unit Director of Photography |
Sound | Deborah Wallach | Supervising ADR Editor |
Camera | David J. Thompson | Steadicam Operator |
Camera | David J. Thompson | "A" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Meghan Kasperlik | Assistant Costume Designer |
Sound | Branka Mrkic | Dialogue Editor |
Crew | Jill Brown | Stunt Coordinator |
Camera | Scott Tinsley | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Victor Paguia | Stunts |
Sound | Tim Williams | Orchestrator |
Crew | Tim Gallin | Stunts |
Crew | Aja Frary | Stunts |
Crew | Mark Fichera | Stunts |
Crew | Tom Leavey | Transportation Captain |
Camera | Louis Sabat | Dolly Grip |
Crew | Patrick Hogan | Transportation Co-Captain |
Sound | Tom Nelson | Production Sound Mixer |
Sound | Jamie Baker | Foley Editor |
Lighting | Michael F. Burke | Chief Lighting Technician |
Crew | Scott Burik | Stunts |
Crew | Nicole Callender | Stunts |
Crew | Shawnna Thibodeau | Stunts |
Crew | Caroline Vexler | Stunts |
Crew | Cort Hessler | Stunts |
Crew | Jennifer Lamb | Stunts |
Visual Effects | Paul Linden | Visual Effects Supervisor |
Crew | Ryan Castle | Score Engineer |
Sound | Ryan Castle | Music Programmer |
Costume & Make-Up | Jeremy Selenfriend | Makeup Artist |
Production | Ann Gray | Post Production Coordinator |
Directing | Amy Lauritsen | Second Assistant Director |
Crew | Stephen Izzi | Stunts |
Production | Dylan Jury | Casting Assistant |
Crew | Thomas La Marche | Stunts |
Production | Erica Kay | Unit Production Manager |
Visual Effects | Albert Mason | Visual Effects Producer |
Crew | Norman Douglass | Stunts |
Crew | Andy Niceberg | Generator Operator |
Sound | Tommy Louie | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Don Kozma | Makeup Department Head |
Production | Jennifer Cram | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Michael Harvey | Makeup Artist |
Camera | George Patsos | Key Grip |
Crew | Malcolm C. Murray | Stunts |
Costume & Make-Up | Vern Malone | Costumer |
Production | Heather Gauntt | Assistant Location Manager |
Production | Corri Hopkins | Second Unit Location Manager |
Art | Derrick Kardos | Graphic Designer |
Editing | Carrie Puchkoff | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Pamela May | Key Hair Stylist |
Sound | Gustavo Borner | Scoring Mixer |
Art | Jose Pavon | Property Master |
Crew | Thomas Place | Stunts |
Production | Steven Carbajal | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Dina Sliwiak | Key Makeup Artist |
Camera | Sarah Shatz | Still Photographer |
Production | Mara Alcaly | Location Assistant |
Crew | Adam Wood | Stunts |
Costume & Make-Up | Martha Smith | Key Costumer |
Art | Karl Shefelman | Storyboard Artist |
Visual Effects | Eva Abramycheva | Visual Effects Coordinator |
Camera | Chris Gamiello | Dolly Grip |
Sound | Angela Organ | Assistant Sound Editor |
Crew | Renannah Weinstein | Visual Effects Editor |
Production | Christopher LeStrange | Assistant Location Manager |
Production | Kip Myers | Location Manager |
Sound | Bobby Johanson | ADR Mixer |
Production | Grant Wilfley | Extras Casting |
Camera | Lance Mayer | Libra Head Technician |
Crew | Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Crew | Joanne Lamstein | Stunts |
Crew | Chad Hessler | Stunts |
Crew | Kimberly Shannon Murphy | Stunts |
Camera | David Conelli | Camera Car |
Visual Effects | Shalena Oxley-Butler | Visual Effects Coordinator |
Crew | Nitasha Bhambree | Stunts |
Camera | Kevin Gilligan | Best Boy Grip |
Crew | Dave Pope | Stunts |
Lighting | Sonny Rea | Key Rigging Grip |
Crew | Alex Gorodetsky | Scenic Artist |
Production | Suk Yi Mar | Second Unit Location Manager |
Crew | Tina Mckissick | Stunts |
Camera | Matthew Selkirk | Additional Second Assistant Camera |
Crew | Steven Cachie Brown | Stunts |
Production | Joanna Klein | Assistant Location Manager |
Visual Effects | Dustin Adair | CG Animator |
Lighting | Grady Baxersdorfer | Best Boy Electric |
Art | Matthew DeTitta | Set Dresser |
Sound | Bobby Aycock | ADR Recordist |
Crew | Ann Carton | Stunts |
Camera | Jason Brignola | Second Assistant "B" Camera |
Visual Effects | J.R. Tuason | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Scott Siegal | Visual Effects Producer |
Art | Julie Dubrow | Assistant Property Master |
Crew | Carissa Ridgeway | Loader |
Costume & Make-Up | Adam Goodnoff Cernese | On Set Dresser |
Production | Joe Lopick | Casting Associate |
Production | T.G. Wilkinson | Location Assistant |
Art | Susan Pazos | Location Scout |
Directing | Travis Rehwaldt | Second Second Assistant Director |
Art | Jerry DeRogatis | Assistant Property Master |
Crew | Jay Hendrickx | Scenic Artist |
Costume & Make-Up | James McBratney | On Set Dresser |
Art | Michael Miller | Key Construction Grip |
Crew | Jamel Daniels | Special Effects |
Visual Effects | Matt Marquis | Visual Effects Producer |
Lighting | David Franzoni | Chief Lighting Technician |
Production | Carter Niles | Casting Associate |
Sound | Cameron Bart | Music Programmer |
Sound | Joy Khan | Musician |
Crew | Michael W. LeMaster | Driver |
Crew | Joseph Sargo | Picture Car Coordinator |