Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens (2011)

ActionSci-fiThrillerWestern

I 'Cowboys & Aliens', som blander klassisk western med invasion fra rummet, instruerer Jon Favreau ('Iron Man'-filmene) Daniel Craig ('Casino Royale') og Harrison Ford (Star Wars, Indiana Jones). Filmen foregår i 1873 i Arizona, hvor en fremmed (Craig) vakler ind i ørkenbyen Absolution med en mystisk lænke om den ene hånd. Han kan ingenting huske, og indbyggerne virker ikke særligt imødekommende. Det er en by, som lever i frygt og styres med en jernnæve af Oberst Dolarhyde (Ford). Men indbyggerne får endnu mere at frygte, da de bliver angrebet af rumskribe, og deres eneste håb er den mystiske fremmede.

Director: Jon Favreau
Writers: Alex Kurtzman, Roberto Orci, Damon Lindelof, Mark Fergus, Hawk Ostby.

Release Date: 2011-07-29
Status: Released
Run time: 118 min / 1:58
Budget: $163,000,000
Revenue: $174,822,325
Production Companies : Universal Pictures, DreamWorks Pictures, Reliance Entertainment, Relativity Media, Imagine Entertainment, K/O Paper Products, Fairview Entertainment, Platinum Studios, K/O Camera Toys
Production Countries: India, United States of America

IMDB

http://www.cowboysandaliensmovie.com


Casts

Daniel Craig
Jake Lonergan
Abigail Spencer
Alice
Buck Taylor
Wes Claiborne
Matthew Taylor
Luke Claiborne
Cooper Taylor
Mose Claiborne
Clancy Brown
Meacham
Paul Dano
Percy Dolarhyde
Chris Browning
Jed Parker
Adam Beach
Nat Colorado
Sam Rockwell
Doc
Ana de la Reguera
Maria
Noah Ringer
Emmet Taggart
Brian Duffy
Deputy
Olivia Wilde
Ella Swenson
Keith Carradine
Sheriff Taggart
Brendan Wayne
Charlie Lyle
Gavin Grazer
Ed
Toby Huss
Roy Murphy
Wyatt Russell
Little Mickey
Jimmy Jatho
Saloon Patron
Harrison Ford
Col. Woodrow Dolarhyde
Kenny Call
Greavy
Walton Goggins
Hunt
Julio Cedillo
Bronc
Garret Noël
Gang Member
David O'Hara
Pat Dolan
Troy Gilbert
Red
Chad Randall
Bull McCade
Scout Hendrickson
Jake's Gang Member
Raoul Max Trujillo
Black Knife
David Midthunder
Apache Warrior 1
Mo Brings Plenty
Apache Warrior 2
Phillip Pike
Apache Singer
Calum Blaylock
Apache Singer
Paul Ortega
Medicine Man
Nathaniel Chee
Apache Dancer
Robyn Simmons
Apache Dancer
Simon Choneska
Apache Dancer
David Chee
Apache Dancer
Vonda Tso
Apache Dancer
Lariat Geronimo
Apache Dancer
Freddie Apache
Apache Dancer
Oliver Enjady
Apache Dancer
Hoyle Osborne
Pianist
Rex Rideout
Fiddler
Robert Lee Bell
Sea Captain (uncredited)
Maria Bethke
Polka Dancer (uncredited)
Todd Bethke
Polka Dancer (uncredited)
Michael J. Carnevale
Townsperson / Cowboy (uncredited)
Milton Chee
Extra (uncredited)
David Cohen
Townsperson (uncredited)
Cassandra Rochelle Fetters
Townswoman (uncredited)
Scott Flick
Townsperson (uncredited)
Amanda Fresquez
Prostitute (uncredited)
Rosalinda Garcia
Alien Slave (uncredited)
Mylo Ironbear
Apache Warrior 3 (uncredited)
Richard Allan Jones
Alien Slave (uncredited)
Paul Marshall
Alien Slave (uncredited)
Marti Mills
Extra (uncredited)
Alexandria Morrow
Prostitute (uncredited)
Maxine Napoleon
Medicine Woman (uncredited)
Michael Neal Powell
Injured Townsfolk (uncredited)
Giuseppe Quinn
Running Man in Absolution (uncredited)
Kelly Ruble
Wealthy Man (uncredited)
Adrian Kali Turner
Emmett Taggart (voice) (uncredited)
Charlene Adams Upton
Polka Dancer (uncredited)

Crew

Production Bobby Cohen Executive Producer
Production Brian Grazer Producer
Production Steven Spielberg Executive Producer
Sound Christopher Boyes Sound Re-Recording Mixer
Sound David Farmer Sound Designer
Production Sarah Halley Finn Casting
Writing Steve Oedekerk Story
Camera Matthew Libatique Director of Photography
Editing Jim May Editor
Sound Harry Gregson-Williams Original Music Composer
Production Ron Howard Producer
Costume & Make-Up Mary Zophres Costume Design
Sound Dennie Thorpe Foley
Sound Jana Vance Foley
Crew Paul Hughen Second Unit Cinematographer
Editing Dan Lebental Editor
Production Denis L. Stewart Executive Producer
Art Christopher Burian-Mohr Supervising Art Director
Costume & Make-Up Bill Corso Makeup Artist
Writing Alex Kurtzman Screenplay
Production Alex Kurtzman Producer
Writing Roberto Orci Screenplay
Art Scott Chambliss Production Design
Art Karen Manthey Set Decoration
Art Daniel T. Dorrance Art Direction
Directing Jon Favreau Director
Art Fred Arbegast Sculptor
Art Lauren E. Polizzi Art Direction
Art Marisa Frantz Assistant Art Director
Production Ryan Kavanaugh Executive Producer
Writing Damon Lindelof Screenplay
Production Damon Lindelof Producer
Writing Mark Fergus Screenplay
Writing Mark Fergus Story
Writing Hawk Ostby Screenplay
Writing Hawk Ostby Story
Crew Paul M. Wagner Visual Effects Editor
Camera Kent Harvey Camera Operator
Camera Bob Scott Camera Operator
Camera Chris Lombardi Camera Operator
Art Nancy Deren Set Designer
Production Rene Haynes Casting
Art Suzan Wexler Set Designer
Camera Magela Crosignani Camera Operator
Art Russell Bobbitt Property Master
Directing Mamie Mitchell Script Supervisor
Production Randy Greenberg Executive Producer
Costume & Make-Up Michael Mosher Makeup Artist
Costume & Make-Up Karen McDonald Makeup Artist
Art Harry E. Otto Assistant Art Director
Costume & Make-Up Donald Mowat Makeup Artist
Costume & Make-Up Jane Galli Makeup Department Head
Art John Chichester Set Designer
Sound Lora Hirschberg Sound Re-Recording Mixer
Costume & Make-Up Helen Monaghan Costume Supervisor
Visual Effects Bryan Godwin Visual Effects Supervisor
Crew Erica Frauman Post Production Supervisor
Production Noelle Green Production Supervisor
Crew David D. Baumann Property Master
Art Lorrie Campbell Set Designer
Art Kevin Cross Set Designer
Crew Mariano Fernandez Propmaker
Art Lindsay Good Art Department Coordinator
Art Mark Hitchler Set Designer
Art Tex Kadonaga Set Designer
Art Amahl Lovato Set Designer
Art Christopher Martin Greensman
Art Anne Porter Set Designer
Art Chris Snyder Construction Coordinator
Sound Frank E. Eulner Supervising Sound Editor
Sound Tom Hartig Boom Operator
Sound Matthew Hartman Dialogue Editor
Visual Effects Stephanie Hornish Visual Effects Producer
Visual Effects Roger Guyett Visual Effects Supervisor
Crew Thomas Robinson Harper Stunt Coordinator
Costume & Make-Up Kate Czark Set Costumer
Costume & Make-Up David Fernandez Set Costumer
Costume & Make-Up Mara Herdmann Set Costumer
Costume & Make-Up Claire Sandrin Set Costumer
Costume & Make-Up Debbie Travis Set Costumer
Sound Tanya Noel Hill Music Editor
Sound Richard Whitfield Music Editor
Crew James Boysen Transportation Captain
Crew Jeff Couch Transportation Captain
Crew Alan Kaminsky Transportation Co-Captain
Crew James William Ray Transportation Captain
Crew John Orlebeck Transportation Coordinator
Crew Oliver Enjady Translator
Directing Kathy McHugh Script Supervisor
Directing Trudy Ramirez Script Supervisor
Camera Chris Moseley Camera Operator
Sound Marshall Winn Dialogue Editor
Visual Effects Kimberly Nelson LoCascio Visual Effects Producer
Camera Peter Rosenfeld Camera Operator
Camera Peter Rosenfeld Steadicam Operator
Camera Zade Rosenthal Still Photographer
Editing Amy Pawlowski Digital Intermediate
Costume & Make-Up Jules Holdren Hairstylist
Camera David B. Nowell Helicopter Camera
Camera Joseph V. Cicio Camera Operator
Costume & Make-Up Corey Welk Makeup Artist
Crew Deborah Wuliger Unit Publicist
Sound Drew Webster Sound Re-Recording Mixer
Editing Loan Phan Digital Intermediate
Camera David Richert Camera Operator
Lighting Jay Kemp Rigging Gaffer
Costume & Make-Up Gloria Pasqua Casny Hairstylist
Visual Effects David Van Dyke Visual Effects Producer
Camera Michael J. Walker Camera Operator
Camera Dale Myrand Camera Operator
Costume & Make-Up Michael Moore Hairstylist
Art Ernest M. Sanchez Leadman
Art Eric Ramirez Leadman
Art Scott Bobbitt Leadman
Sound J.R. Grubbs Sound Effects Editor
Sound Scott Guitteau Sound Effects Editor
Crew Tony Villaflor Sound Recordist
Sound Steve Schatz Sound Re-Recording Mixer
Sound Marilyn McCoppen ADR & Dubbing
Crew Christian Alzmann Visual Effects Art Director
Visual Effects Peter Nicolai Visual Effects Producer
Crew Jenni O'Byrne Visual Effects Editor
Crew Anthony Pitone Visual Effects Editor
Crew Robert Weaver CG Supervisor
Crew Daniel Pearson CG Supervisor
Visual Effects Marc Chu Animation Supervisor
Lighting John R. Manocchia Rigging Gaffer
Editing Michael Dillon Digital Intermediate
Editing Vanessa Galvez Digital Intermediate
Production Kathryn Mindala Production Accountant
Visual Effects Larry White Animation
Visual Effects Travis Tohill Animation
Crew Chris Barron Sound Recordist
Production Richard Marincic Production Executive

Similar Movies