Flugten Fra Pretoria (2020)
1979. De to hvide sydafrikanere Tim Jenkin og Stephen Lee bliver fængslet i det berygtede højsikkerhedsfængsel Pretoria for anklager om at producere og distribuere 18 forskellige brochurer på vegne af forbudte organisationer (herunder ANC) under Apartheit-tiden i Sydafrika. Sammen med en gruppe andre indsatte beslutter de to sig for at forsøge at flygte derfra. Filmen er baseret på virkelige hændelser.
Director:
Francis Annan
Writers:
L. H. Adams, Francis Annan.
Daniel Radcliffe Tim Jenkin |
|
Daniel Webber Stephen Lee |
|
Ian Hart Denis Goldberg |
|
Mark Leonard Winter Leonard |
|
Nathan Page Mongo |
|
Grant Piro Schnepel |
|
Len Firth Vermeulen |
|
Lliam Amor Kitson |
|
Adam Tuominen Jeremy |
|
PJ Oaten Rabkin |
|
Ratidzo Mambo Daphne |
|
Vuyo Loko Potluck |
|
Maris J. Caune Loggie |
|
Adam Ovadia Van Wyk |
|
Rory Walker Walter |
|
Genevieve Mooy Marcia |
|
Jeanette Cronin Mary |
|
Stephen Hunter Peter |
|
Terence Crawford Judge |
|
Michael Kumnick Escort |
|
Sacha Peltier Antoine |
|
Nikki Fort Lois |
|
David Robson Court Orderly |
|
Paul Harvey Detention Officer |
|
Stephen Tongun Taxi Driver |
|
Michelle Nightingale Dentist |
|
Terry Rogers Jurgen |
|
Rod Glenn Political Prisoner #1 |
|
David Wilson Political Prisoner #2 |
|
Mark Brady Political Prisoner #3 |
|
Lenny Firth Vermellen |
Art | Lisa Brennan | Set Decoration |
Production | David Barron | Producer |
Sound | David Hirschfelder | Original Music Composer |
Production | Gary Hamilton | Producer |
Camera | Geoffrey Hall | Director of Photography |
Production | Michelle Krumm | Producer |
Production | David Rogers | Executive Producer |
Production | Bryce Menzies | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Fiona Rees-Jones | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Fiona Rees-Jones | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Theo Benton | Set Costumer |
Production | Kim Williams | Associate Producer |
Editing | Nick Fenton | Editor |
Sound | Chris Goodes | Sound Designer |
Sound | Chris Goodes | Supervising Sound Editor |
Sound | Chris Goodes | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Todd Fellman | Executive Producer |
Production | Louise Mitchell | Casting Director |
Production | Ann Fay | Casting Director |
Writing | Denis Goldberg | Story Consultant |
Production | Lwazi Manzi | Associate Producer |
Production | Roger Savage | Executive Producer |
Sound | Des Kenneally | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Mariot Kerr | Costume Designer |
Production | Julie Byrne | Line Producer |
Lighting | Richard Rees-Jones | Gaffer |
Production | Ying Ye | Executive Producer |
Sound | Mario Vaccaro | Foley |
Costume & Make-Up | Olivia Iacobelli | Costume Supervisor |
Crew | Johnny Hallyday | Stunt Coordinator |
Sound | Alex Francis | Foley |
Writing | Karol Griffiths | Story Developer |
Production | Peter Lawless | Location Manager |
Production | Jason Garrett | Executive Producer |
Production | Brian Beckmann | Executive Producer |
Production | Joshua Jaeger | Unit Manager |
Production | Nanw Rowlands | Casting Director |
Art | Daniel Willis | Graphic Designer |
Visual Effects | John Sanderson | Special Effects Supervisor |
Camera | Maxx Corkindale | "B" Camera Operator |
Production | Philip Burgin | Executive Producer |
Production | Martin McCabe | Executive Producer |
Production | Mick Southworth | Executive Producer |
Production | Lou Henry | First Assistant Accountant |
Art | Jonathon Hyde-Neary | Set Dresser |
Directing | Brad Lanyon | First Assistant Director |
Directing | Wayne Nassereddine | Third Assistant Director |
Writing | Tim Jenkin | Book |
Writing | Tim Jenkin | Story Consultant |
Production | Mark Blaney | Producer |
Production | Jackie Sheppard | Producer |
Production | Isabelle Scott | Production Assistant |
Production | Carly Maple | Unit Production Manager |
Crew | Mark McGowan | Unit Publicist |
Directing | Shannon Crotty | Second Assistant Director |
Sound | Nick Steele | Boom Operator |
Editing | Daniel Newfield | First Assistant Editor |
Visual Effects | Leath Mattner | VFX Artist |
Camera | Tim Carlier | Grip |
Costume & Make-Up | Kate O'Boyle | Costume Assistant |
Camera | Bonnie Paku | Second Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Lachy Lang | Costume Standby |
Art | Scott Bird | Production Design |
Writing | L. H. Adams | Screenplay |
Visual Effects | John Kerron | VFX Artist |
Editing | John Kerron | Online Editor |
Production | Ryan Hamilton | Executive Producer |
Production | Roger Savage | Executive Producer |
Crew | Timothy Parsons | Stunt Double |
Visual Effects | Rui Li | VFX Artist |
Editing | Cj Dobson | Colorist |
Writing | Francis Annan | Screenplay |
Directing | Francis Annan | Director |
Production | Andrew Kotliar | Executive Producer |
Production | Elizabeth Zavoyskiy | Executive Producer |
Production | Mike Auret | Executive Producer |
Production | Andrew Phillips | Executive Producer |
Production | Prakash Chugani | Executive Producer |
Production | Deepak Chugani | Executive Producer |
Production | Dilip Chugani | Executive Producer |
Production | Kelly Hamilton | Co-Producer |
Production | Vishal Hiranandani | Associate Producer |
Writing | Stephen Lee | Story Consultant |
Crew | James Norris | Stunt Double |
Crew | Reuben Adams | Stunt Double |
Crew | Saxon Mittermaier | Stunt Double |
Crew | Athan Economos | Stunt Double |
Production | Emma Marshall | Production Coordinator |
Art | Rebecca Annan | Storyboard Artist |
Directing | Christine O'Connell | Script Supervisor |
Crew | Barry Lanfranchi | Post Production Supervisor |
Visual Effects | Barry Lanfranchi | Visual Effects Supervisor |
Camera | John Smith | Key Grip |
Art | Erica Ockeden | Art Direction |
Art | Marney McKenna | Property Master |
Costume & Make-Up | Samantha Edwards van Gyen | Costume Assistant |
Production | Gemila Iezzi | Post Producer |
Camera | Ian Routledge | Still Photographer |
Camera | Mike Smith | Grip |
Camera | Joey McQuade | Drone Cinematographer |
Camera | Joey McQuade | Second Assistant "A" Camera |
Art | Lewis Kennedy | Art Department Assistant |
Art | Scott Ashenden | Construction Foreman |
Crew | Marshall Tearle | Prop Maker |
Art | Annalisa Francesca | Set Dresser |
Production | Henry Orozco | Production Assistant |
Art | Paul Howe | Art Department Assistant |
Lighting | Thomas Clark | Lighting Technician |
Lighting | Peter Giuliani | Lighting Technician |
Production | Sarah Foale | Production Runner |
Camera | Bayley Broome-Peake | First Assistant "B" Camera |
Production | Trudy Talbot | Production Accountant |
Crew | Sam Gower | Loader |
Production | Matt Pearson | Producer's Assistant |
Art | Laura Ockenden | Art Department Coordinator |
Production | Alexandra Doering | Post Producer |
Crew | Jace Hooper | Catering |
Art | Scott Hegarty | Greensman |
Production | Jodie Adams | Extras Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Oliver Hamlyn | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Oliver Hamlyn | Wardrobe Assistant |
Camera | Keir Suggett | First Assistant Camera |
Visual Effects | Joel Plunkett | VFX Artist |
Art | Carl Liebeknecht | Greensman |