Hanna (2011)
Hanna er en ikke helt almindelig teenager. Hun er vokset op i isolation i den finske ødemark, hvor hendes far, eks-CIA-manden Erik, har trænet hende til at blive den perfekte snigmorder. Da det er tid for Hanna at tage på mission, sendes hun ud i en verden, hun ikke kender. Og så får hun endda den skånselsløse agent Marissa og hendes håndlangere på nakken.
Director:
Joe Wright
Writers:
David Farr, Seth Lochhead.
Saoirse Ronan Hanna Heller |
|
Eric Bana Erik Heller |
|
Cate Blanchett Marissa Wiegler |
|
Tom Hollander Isaacs |
|
Olivia Williams Rachel |
|
Jason Flemyng Sebastian |
|
Tim Beckmann Walt |
|
John Macmillan Lewis |
|
Vicky Krieps Johanna Zadeck |
|
Paul Birchard Bob |
|
Christian Malcolm Head of Ops |
|
Jamie Beamish Burton |
|
Jessica Barden Sophie |
|
Michelle Dockery False Marissa |
|
Sebastian Hülk Titch |
|
Joel Basman Razor |
|
Martin Wuttke Knepfler |
|
Aldo Maland Miles |
|
Álvaro Cervantes Feliciano |
|
Marc Soto Feliciano's Brother |
|
Vincent Montuel Camp G Doctor #1 |
|
Nathan Nolan Camp G Doctor #2 |
|
Gudrun Ritter Katrin Zadek |
|
Mathias Harrebye-Brandt Danish Policeman |
|
Mohamed Majd Moroccan Hotel Owner |
|
Tom Hodgkins Monitor |
|
Paris Arrowsmith CIA Tech |
Production | Jina Jay | Casting |
Production | Leslie Holleran | Producer |
Costume & Make-Up | Lucie Bates | Costume Design |
Sound | Craig Berkey | Sound Designer |
Sound | Craig Berkey | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Henning Molfenter | Co-Producer |
Production | Charlie Woebcken | Co-Producer |
Art | Sarah Horton | Art Direction |
Crew | Jan Böhme | Stunt Double |
Crew | Timo Honsa | Stunts |
Crew | Jason Oettle | Stunts |
Crew | Christian Petersson | Stunts |
Crew | Swen Raschka | Stunt Double |
Crew | Wolfgang Stegemann | Stunts |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Crew | Wojtek Prygel | Stunt Driver |
Sound | Roland Winke | Sound Mixer |
Directing | Sheila Paige | Script Supervisor |
Production | Barbara A. Hall | Executive Producer |
Production | Arno Neubauer | Unit Production Manager |
Camera | Alwin H. Küchler | Director of Photography |
Directing | Joe Wright | Director |
Editing | Paul Tothill | Editor |
Art | Sarah Greenwood | Production Design |
Art | Nick Gottschalk | Art Direction |
Art | Katie Spencer | Set Decoration |
Directing | Frank Kusche | Second Unit First Assistant Director |
Production | Jane Frazer | Line Producer |
Directing | Sam Hoffman | First Assistant Director |
Crew | Martin Goeres | Stunt Driver |
Crew | Hiro Koda | Stunt Coordinator |
Crew | John Koyama | Stunt Coordinator |
Production | Zakaria Alaoui | Line Producer |
Costume & Make-Up | Nana Fischer | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nana Fischer | Hairstylist |
Writing | David Farr | Screenplay |
Directing | Carlos Fidel | Second Assistant Director |
Visual Effects | Sarah McMurdo | Visual Effects Producer |
Directing | Richard von Groeling | Second Second Assistant Director |
Crew | Jeff Imada | Stunt Coordinator |
Crew | Jeff Imada | Fight Choreographer |
Crew | Sam Looc | Utility Stunts |
Crew | Sigo Heinisch | Stunts |
Directing | Guy Heeley | First Assistant Director |
Writing | Seth Lochhead | Screenplay |
Writing | Seth Lochhead | Story |
Art | Niall Moroney | Supervising Art Director |
Crew | Oliver Juhrs | Stunts |
Production | Christoph Fisser | Co-Producer |
Production | Dixie Chassay | Casting Associate |
Production | Marty Adelstein | Producer |
Production | Scott Nemes | Producer |
Art | Ralf Schreck | Art Direction |
Crew | Alessija Lause | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Ivana Primorac | Makeup Designer |
Sound | Glen Gathard | Foley Mixer |
Sound | Tom Rowlands | Original Music Composer |
Sound | Ed Simons | Original Music Composer |
Sound | Becki Ponting | Supervising ADR Editor |
Costume & Make-Up | Heba Thorisdottir | Makeup Artist |
Sound | Tim Nielsen | Sound Effects Editor |
Sound | Andrea King | Foley Artist |
Lighting | Ville Penttilä | Gaffer |
Sound | Chris Scarabosio | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Piet Paes | Stunt Driver |
Production | Gabrielle Mahon | Production Supervisor |
Directing | Lori Wyant | Script Supervisor |
Sound | Danny Sheehan | Foley Supervisor |
Sound | Paul Carter | Sound Effects Editor |
Crew | Tim Grover | Post Production Supervisor |
Visual Effects | Dan Carnegie | 3D Artist |
Art | Bülent Akgün | Set Dresser |
Sound | Erik Foreman | ADR Mixer |
Sound | Mark Appleby | ADR Mixer |
Crew | Jörg Ellmer | Stunts |
Sound | Gavin Rose | First Assistant Sound Editor |
Crew | Gabrielle Smith | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Annett Schulze | Makeup Artist |
Crew | Todd Schneider | Stunt Double |
Visual Effects | Brendan Taylor | Visual Effects Supervisor |
Sound | Noah Timan | Sound Recordist |
Sound | Martin Oswin | ADR Mixer |
Crew | Vanessa Wieduwilt | Stunt Double |
Sound | Ed Colyer | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Anna Von Gwinner | Makeup Artist |
Directing | Miguel Angelo Pate | Third Assistant Director |
Directing | Antti Lahtinen | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Nick Foley | ADR Mixer |
Crew | Stephani Burkhard | Stunts |
Visual Effects | Michael DiCarlo | Visual Effects Coordinator |
Art | David Allcock | Storyboard Artist |
Sound | Thomas Wallis | Boom Operator |
Visual Effects | Ashish Dewan | Digital Compositor |
Directing | Yann Mari Faget | Second Assistant Director |
Directing | Mohamed Essaghir Aabach | Third Assistant Director |
Costume & Make-Up | Nathaniel De'Lineadeus | Special Effects Makeup Artist |
Directing | Katharina Hofmann | Second Second Assistant Director |
Sound | Jeanne Gilliland | Boom Operator |
Sound | Coya Elliott | Assistant Sound Editor |
Crew | Tsuyoshi Abe | Stunts |
Visual Effects | Milan Schere | Matte Painter |
Costume & Make-Up | Zineb Bendoula | Hair Assistant |
Costume & Make-Up | Sonia Akouz | Makeup & Hair Assistant |
Costume & Make-Up | Matthew Smith | Prosthetic Makeup Artist |
Visual Effects | Ovidiu Cinazan | Digital Compositor |
Visual Effects | Mathew Borrett | Matte Painter |
Visual Effects | Jason Edwardh | 3D Artist |
Visual Effects | Avi Salem | Digital Compositor |
Visual Effects | Greg Astles | Digital Compositor |
Visual Effects | James Cooper | Digital Compositor |
Visual Effects | Anna Joukova | Digital Compositor |
Visual Effects | Jaideep Mohan | Digital Compositor |
Directing | Ahmed Hatimi | First Assistant Director |
Crew | Jouni Kortesato | Driver |
Sound | Dave Murricane | ADR Mixer |
Crew | Tony Tromp | Visual Effects Editor |
Art | Christoph Heinecke | Lead Set Dresser |
Costume & Make-Up | Fay Hatzius | Makeup Artist |
Visual Effects | Chris MacLean | 3D Artist |
Visual Effects | Mike Kwan | Digital Compositor |
Art | Daniel Ben Sorge | Set Dresser |
Crew | Fred Hardy | Stunts |
Production | Heidi Laitinen | Line Producer |
Visual Effects | Elizabeth Holmes | Digital Compositor |
Production | Josephine Davies | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Katja Melches | Makeup Artist |
Visual Effects | Jerry Seguin | Digital Compositor |
Sound | The Chemical Brothers | Original Music Composer |