The Eight Hundred (2020)
Baseret på den sande historie om de 400 soldater der altid blev omtalt som "de 800 soldater" for at skræmme de japanske styrker under den Sino-Japanske krig i Shanghai i 1937.
Director: Guan Hu
Wang Qian-Yuan Yang Guai |
|
Zhang Yi Old Abacus |
|
Huang Zhizhong Lao Hulu |
|
Jiang Wu Lao Tie |
|
Oho Ou Duan Wu |
|
Du Chun Lieutenant Colonel Xie Jinyuan |
|
Vision Wei Zhu Shengzhong |
|
Tang Yixin Yang Huimin |
|
Li Jiuxiao Dao Zi |
|
Jerry Lee Qi Jiaming |
|
Liang Jing Professor's Wife |
|
Hou Yong Professor |
|
Xin Baiqing Fang Xingwen |
|
Yu Haoming Shangguan Zhibiao |
|
Liu Xiaoqing Sister Rong |
|
Yao Chen He Xiangning |
|
Ryan Zheng Kai Chen Shusheng |
|
Yu Ailei Luoyang Chan |
|
Huang Xiaoming Messenger |
|
Augusta Xu-Holland Eva |
|
Ethan Juan Yao |
|
Song Yang Zhang Boting |
|
Gao Shuang Tang Pinxin |
|
Huang Miyi Miss Lu |
|
Pang Guochang Zhou Tianyu |
|
Thomas Fiquet French Journalist |
|
Atsuji Matsuda |
Sound | Rupert Gregson-Williams | Original Music Composer |
Camera | Cao Yu | Director of Photography |
Directing | Guan Hu | Director |
Writing | Guan Hu | Writer |
Writing | Zhao Ningyu | Writer |
Visual Effects | Ilona Blyth | Visual Effects Production Manager |
Visual Effects | Tim Crosbie | Visual Effects Supervisor |
Crew | Andrew Savchenko | Compositor |
Crew | Lachlan Tolley | Compositor |
Sound | Miguel «Maiki» Calvo | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Jason Troughton | Special Effects Supervisor |
Visual Effects | Emily Pead | Visual Effects Production Manager |
Visual Effects | Arwen Munro | Visual Effects Producer |
Crew | Roy Malhi | CG Supervisor |
Crew | Julian Hutchens | CG Supervisor |
Visual Effects | Linda Luong | Visual Effects Producer |
Sound | Roberto H.G. | Sound Effects Editor |
Sound | Andrew Kawczynski | Original Music Composer |
Visual Effects | Rodrigo Dorsch | Compositing Supervisor |
Sound | Steve Miller | Supervising Sound Effects Editor |
Sound | Steve Miller | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Naveen Kumar | VFX Lighting Artist |
Visual Effects | Simon Pynn | Matchmove Supervisor |
Writing | Zhao Dongling | Writer |
Sound | Fu Kang | Supervising Sound Editor |
Sound | Fu Kang | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Joe Tsung-Yu Wu | VFX Artist |
Editing | Tu Yiran | Editor |
Visual Effects | Daniel Rauchwerger | Visual Effects Supervisor |
Crew | Dustin Cumming | Compositor |
Visual Effects | Kamal Kumar Tiwari | Compositing Supervisor |
Visual Effects | Louis Laflamme-Fillion | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Alistair Darby | CG Artist |
Crew | Ryan Basa | Compositor |
Visual Effects | Rebecca Bogert | VFX Artist |
Visual Effects | Shawn McCarten | VFX Lighting Artist |
Visual Effects | Abby Nath | VFX Artist |
Visual Effects | David Schulz | VFX Artist |
Sound | Victor Kong | Music Coordinator |
Sound | Yu Fei | Music Director |
Visual Effects | Oniel Fernandes | Compositing Supervisor |
Writing | Zhang Xiaobei | Writer |
Visual Effects | Imran Ahmed Raichuri | VFX Artist |
Visual Effects | Ankur Singh | Modeling |
Production | Zhu Wenjiu | Producer |
Visual Effects | Jason Bowers | Compositing Supervisor |
Visual Effects | Shashank Jadhav | Digital Compositor |
Sound | Pablo Áset | Sound Effects Editor |
Production | Zhang Siyang | Co-Producer |
Visual Effects | Syamil Aiman Mazlan | VFX Artist |
Visual Effects | Craig Saxby | Visual Effects Coordinator |
Writing | Ge Rui | Writers' Production |
Editing | He Yongyi | Editor |
Art | Mu Lin | Production Design |
Costume & Make-Up | Mu Lin | Costume Design |
Visual Effects | Anupam Pal | Digital Compositor |
Visual Effects | Dean Richichi | Digital Compositor |
Crew | Will Hackett | Compositor |
Visual Effects | Kulbhushan Kale | Digital Compositor |
Visual Effects | Samantha Abda | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Andrew Shanks | Digital Compositor |
Costume & Make-Up | Zhou Li | Costume Design |
Costume & Make-Up | Ye Tian | Costume Design |
Costume & Make-Up | Hong Yang | Makeup Artist |
Production | Zeng Yingxue | Co-Producer |
Production | Yu Liang | Co-Producer |
Production | Liu Qiongfang | Co-Producer |
Lighting | Zhigong Sun | Gaffer |
Crew | Mani Bhushan Kumar | CG Supervisor |
Crew | Stefano Cieri | CG Supervisor |
Crew | Josh Hulands | Compositor |
Visual Effects | Yulong Liu | Digital Compositor |
Visual Effects | Shwet Suman Sharma | Digital Compositor |
Visual Effects | Chew Teng Lim | VFX Lighting Artist |
Visual Effects | Vishal Sharma | Modeling |
Visual Effects | Nikhil Kamboj | Modeling |
Visual Effects | Prashant Bavariya | Modeling |
Visual Effects | Demián Astur | VFX Artist |
Visual Effects | Vanathi Jayalakshmi | VFX Artist |
Visual Effects | Sowmithri Sai Koutha | VFX Artist |
Visual Effects | Luke Rawcliffe | VFX Artist |
Visual Effects | Daniel Steart | VFX Artist |
Visual Effects | Indreep Raha | VFX Artist |
Visual Effects | Deepak Suresh | VFX Artist |
Visual Effects | Aimee McKinney | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Nova Zheng | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Martin Kemble | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Gaurav Gawas | VFX Lighting Artist |
Visual Effects | Lolly Sawant | VFX Lighting Artist |
Visual Effects | Mark Koval | Visual Effects Production Assistant |
Visual Effects | Wu Yanran | Visual Effects Supervisor |
Sound | Ai Long Tan | Dialogue Editor |
Directing | Xiaojie Fu | Action Director |
Crew | Li Xiaoping | Presenter |
Visual Effects | Michael Furniss | Visual Effects |
Art | Hai Huang | Other |
Crew | Jie Li | Presenter |