Earthquake Bird (2019)
DramaMysteriumRomantikThriller
Director:
Wash Westmoreland
Writer:
Wash Westmoreland
Alicia Vikander Lucy Fly |
|
Riley Keough Lily Bridges |
|
Naoki Kobayashi Teiji Matsuda |
|
Kiki Sukezane Natsuko |
|
Yoshiko Sakuma Mrs. Yamamoto |
|
Ken Yamamura Det. Oguchi |
|
Kazuhiro Muroyama Det. Kameyama |
|
Crystal Kay Singer |
|
Akiko Iwase Ms. Katō |
|
Jack Huston Bob Johnson |
|
Kenichi Masuda Mr. Yamada |
|
Chiaki Kawamo Policewoman |
|
Naomi Urushibara Ms. Ide |
|
Tomoyasu Sakata Karaoke Singer |
|
Shouzou Sasaki Noodle Shop Owner |
|
Chiaki Yamamoto Teiji's Aunt (Younger) |
|
Chie Izumiyama Teiji's Aunt (Older) |
|
Riku Takahashi Young Teiji |
|
Saya Yoshida Proprietress |
|
Yui Hosokawa Café Waitress |
|
Misa Matsuoka Suchi |
|
Adelaide Young Lucy (Age 8) |
|
Nikita Savilov Marcus |
|
William Bylesjoe Lucy's Brother #1 |
|
Ruben Leiram Lucy's Brother #2 |
|
Isac Leiram Lucy's Brother #3 |
|
Zachary Miller Lucy's Brother #4 |
|
Trevor Miller Lucy's Brother #5 |
|
Alex Milewski Lucy's Brother #6 |
|
Yaeko Kimura Grandmother on Train |
|
Maiko Ishii Newscaster |
|
Sadako Saida Police Female Warden |
|
Burger Hasegawa Police Desk Clerk |
Production | Ridley Scott | Producer |
Crew | Kate Capshaw | Thanks |
Crew | Michael Douglas | Thanks |
Production | Ann Ruark | Producer |
Production | Ann Ruark | Unit Production Manager |
Art | Yohei Taneda | Production Design |
Costume & Make-Up | Michael Wilkinson | Costume Consultant |
Sound | Edward Tise | Sound Mixer |
Sound | Benjamin L. Cook | Sound Designer |
Sound | Benjamin L. Cook | Supervising Sound Editor |
Sound | Benjamin L. Cook | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Chung Chung-hoon | Director of Photography |
Crew | Todd Haynes | Thanks |
Sound | Linda Cohen | Music Supervisor |
Crew | Kelly Reichardt | Thanks |
Sound | Adrian Medhurst | Foley Artist |
Writing | Wash Westmoreland | Screenplay |
Directing | Wash Westmoreland | Director |
Crew | Yoko Ono | Thanks |
Sound | Atticus Ross | Original Music Composer |
Sound | Julian Slater | Sound Designer |
Sound | Julian Slater | Supervising Sound Editor |
Sound | Julian Slater | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Kenji Isomura | Executive Producer |
Visual Effects | Robert Stadd | Visual Effects Supervisor |
Production | Georgina Pope | Producer |
Sound | Claudia Sarne | Original Music Composer |
Sound | Leopold Ross | Original Music Composer |
Crew | Akihiro Noguchi | Stunt Coordinator |
Production | Yōko Narahashi | Casting |
Costume & Make-Up | Wakana Yoshihara | Makeup & Hair |
Art | Miyuki Kitagawa | Art Direction |
Production | Kevin J. Walsh | Producer |
Costume & Make-Up | Kumiko Ogawa | Costume Designer |
Camera | Murray Close | Still Photographer |
Directing | Jean-Paul Chreky | Script Supervisor |
Editing | Jonathan Alberts | Editor |
Production | Michael A. Pruss | Producer |
Crew | Nick Chuba | Additional Music |
Art | Yutaka Mogi | Set Decoration |
Directing | Chris Carroll | First Assistant Director |
Writing | Susanna Jones | Novel |
Production | Masa Kokubo | Line Producer |
Production | Victor Paul Wajnberg | Associate Producer |
Production | Mitsutoshi Hamazaki | Unit Production Manager |
Directing | Hiro Kitagawa | First Assistant Director |
Directing | Genevieve Martin | Second Assistant Director |
Directing | Shohei Wakabayashi | Second Assistant Director |
Art | Masami Tanaka | Art Direction |
Art | Makoto Asano | Set Designer |
Art | Yōko Sagae | Set Designer |
Art | Katsuya Imai | Set Designer |
Art | Michiyo Moriya | Property Master |
Visual Effects | Chūji Shimajiri | Special Effects Supervisor |