Hitman's Wife's Bodyguard (2021)
ActionKomedieKriminalitetThriller
Bodyguarden Bryce og lejemorderen Kincaid er tilbage på en ny livsfarlig mission. Bryce bliver hyret af Kincaid's lunefulde kone, svindleren Sonia, til at beskytte ægteparret. Mens Bryce er ved at blive drevet til vanvid af Kincaid og Sonia, bliver trioen hvirvlet ind i en gal mands planer om at ødelægge Europa med en computervirus.
Director:
Patrick Hughes
Writers:
Tom O'Connor, Phillip Murphy, Brandon Murphy.
Ryan Reynolds Michael Bryce |
|
Samuel L. Jackson Darius Kincaid |
|
Salma Hayek Pinault Sonia Kincaid |
|
Antonio Banderas Aristotle Papdopolous |
|
Morgan Freeman Senior |
|
Frank Grillo Bobby O'Neill |
|
Caroline Goodall Crowley |
|
Rebecca Front Therapist |
|
Gabriella Wright Veronika |
|
Alice McMillan Ailso |
|
Kristofer Kamiyasu Zento |
|
Tom Hopper Magnusson |
|
Blake Ritson Gunther |
|
Richard E. Grant Seifert |
|
Stewart Alexander Awards Presenter |
|
Tsuwayuki Saotome Kurosawa |
|
Noortje Herlaar ICC Court Clerk |
|
Mikhail Gorevoy Livitin |
|
Georgie Glen ICC Lead Judge |
|
Barry Atsma Moreno |
|
Tine Joustra Renata Casoria |
|
Gary Oldman Vladislav Dukhovic (archive footage) |
|
Mariana Vekilska Reporter #4 |
|
Brian Caspe Walter Fiscer |
|
Danko Jordanov Fiscer Security |
|
Simón Andreu Lawyer |
|
Sergio Torrico Security Guard |
|
Ahmet Mehmet Weapon Dealer |
|
Roy Hill Reporter #2 |
|
Sabrina Hill Reporter #1 |
|
Didi Anderson Interpol Agent (Detainment) |
|
Ivan Đuričić Interpol Agent #2 |
|
Miltos Yerolemou Carlo |
|
Genko Ivanov Torturer |
|
Nikola Ceran String Quartet |
|
Tin Matijević String Quartet |
|
Martina Drakulić String Quartet |
|
Petra Kušan String Quartet |
|
Patrick Hughes Bouncer |
|
Vasil Yordanov Italian Agent #3 |
|
Dragan Mićanović Vladimir |
|
Genevieve Barker French Girlfriend |
|
Adrian Fekete Russian Mobster |
|
Harry Taurasi Italian Agent #1 |
|
James McFay Italian Agent #2 |
|
Tomi May Russian Gangster |
|
Mislav Čavajda Interpol Agent (Club) |
|
Jonas Talkington Male Reporter |
|
Mariana Hill Female Reporter (voice) |
|
Anna Maria Everett Elena |
|
Michael Aston Giuseppe |
|
Ivor Bagarič Young Bryce |
|
Csilla Barath Bastaić Bryce's Mother |
|
Russell De Rozario Heavyset Man |
|
Amar Bukvić Guard |
|
Enzo Squillino Jr. Bartender |
|
Jonny James Johan |
|
Venice Smith Gary |
|
Giulio Berruti Yacht Guard |
|
Antonio Scarpa Italian Worker |
|
Rodolfo Corsato Dignitary |
Crew | Kim McGarrity | Stunts |
Production | Samuel Hadida | Co-Executive Producer |
Production | Zygi Kamasa | Executive Producer |
Production | Peter Possne | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Carmel Jackson | Makeup Artist |
Crew | Greg Powell | Stunt Coordinator |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Production | Boaz Davidson | Executive Producer |
Production | Les Weldon | Producer |
Production | Avi Lerner | Executive Producer |
Editing | Michael J. Duthie | Editor |
Costume & Make-Up | Jana Carboni | Makeup Artist |
Production | Victor Hadida | Co-Executive Producer |
Costume & Make-Up | Stephanie Collie | Costume Design |
Production | Trevor Short | Executive Producer |
Camera | Terry Stacey | Director of Photography |
Production | Elaine Grainger | Casting |
Sound | Atli Örvarsson | Original Music Composer |
Art | Russell De Rozario | Production Design |
Production | Lati Grobman | Executive Producer |
Production | Heidi Jo Markel | Executive Producer |
Production | Mark Gill | Executive Producer |
Production | Christa Campbell | Executive Producer |
Directing | Patrick Hughes | Director |
Crew | Velizar Peev | Stunts |
Art | Ivan Ranghelov | Art Direction |
Production | Matthew O'Toole | Producer |
Crew | Adam Horton | Stunt Coordinator |
Crew | Asen Asenov | Stunts |
Editing | Jack Hutchings | Editor |
Crew | Kai Martin | Stunts |
Sound | Vladimir Kaloyanov | Sound Mixer |
Sound | Glen Gathard | Foley Mixer |
Crew | Teodor Tsolov | Stunts |
Art | Orlin Grozdanov | Set Decoration |
Sound | Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Pablo Verdejo | Stunts |
Production | Sean Wheelan | Co-Producer |
Sound | Tim Cavagin | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Jeffrey Greenstein | Executive Producer |
Production | Jonathan Yunger | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Deena Adair | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Annette Field | Hairstylist |
Production | Yariv Lerner | Producer |
Costume & Make-Up | Michael Hancock | Makeup Artist |
Sound | Adam Scrivener | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Lonnie Ramati | Co-Executive Producer |
Crew | Ivo Popovic | Stunts |
Writing | Tom O'Connor | Screenplay |
Writing | Tom O'Connor | Characters |
Writing | Tom O'Connor | Story |
Production | Matthew Milam | Executive Producer |
Crew | Brian Nickels | Stunts |
Costume & Make-Up | Fae Hammond | Hairstylist |
Crew | Lloyd Bass | Stunts |
Lighting | Yannis Papanastasopoulos | Lighting Production Assistant |
Crew | Trayan Milenov-Troy | Stunts |
Sound | Zoe Freed | Foley Artist |
Crew | Martin Ivanov | Stunt Driver |
Crew | Joel Conlan | Stunts |
Crew | Cuco Usín | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Gemma Richards | Makeup Artist |
Sound | Luke Gentry | Sound Designer |
Crew | Kye Mckee | Stunts |
Crew | Radka Petkova | Stunts |
Crew | Andy Pilgrim | Stunts |
Crew | Andy Merchant | Stunts |
Crew | Dimitar Ilkov | Stunts |
Crew | Zahari Grozdanov | Stunts |
Art | Kimberley McBeath | Set Decoration |
Sound | Jemma Riley-Tolch | Foley Mixer |
Crew | Erol Mehmet | Stunts |
Production | Steve Cole | Unit Manager |
Production | Anthony Muir | Co-Producer |
Crew | Dessy Slavova | Stunt Double |
Sound | Rebecca Heathcote | Foley Artist |
Crew | Andrew Burford | Stunts |
Crew | Ivo Vuchkov | Stunt Driver |
Crew | Vasil Yordanov | Stunts |
Crew | Donna Williams | Stunts |
Crew | Sarah Lochlan | Stunts |
Crew | Annabel Wood | Stunts |
Crew | Curtis Rowland Small | Stunts |
Crew | Luke Tumber | Stunts |
Crew | Sina Ali | Stunts |
Crew | Josie Forman | Stunts |
Production | Thomas Giovine | Associate Producer |
Art | Jack Berk | Art Direction |
Costume & Make-Up | Matea Katunar | Makeup Artist |
Crew | Richard Wheeldon | Stunts |
Crew | Nicholle Hembra | Stunt Double |
Crew | Genadiy Ganchev | Stunts |
Crew | Adam Basil | Stunts |
Crew | Anna Stephenson | Stunt Double |
Crew | Guy List | Stunts |
Crew | Liam Coote | Stunts |
Art | Louise Vogel | Art Direction |
Crew | Venice Smith | Stunt Double |
Sound | Adam Oakley | Foley Editor |
Crew | Stephen Webb | Stunts |
Crew | Max Kraus | Stunts |
Crew | Mark Slaughter | Stunts |
Crew | Lewis Young | Stunts |
Crew | Sam Stefan | Stunts |
Crew | Tilly Powell | Stunts |
Crew | Thomas Billings | Stunts |
Crew | Ben Wright | Stunts |
Crew | Tom Cotton | Stunts |
Crew | Zeljko Matovina | Stunts |
Crew | Zeljko Loncar | Stunts |
Crew | Matthew Bell | Stunts |
Art | Branka Radonic | Set Decoration |
Crew | Fabio Santos | Stunts |
Crew | Tjaša Perko | Stunts |
Visual Effects | Alfonso Casado Diez | Visual Effects Producer |
Crew | Marcus White | Stunts |
Crew | Elliot Murray | Stunts |
Sound | Ryan Svendsen | Music Supervisor |
Writing | Phillip Murphy | Screenplay |
Writing | Brandon Murphy | Screenplay |
Costume & Make-Up | Romana Nikšić | Makeup Artist |
Crew | Nikola Oreskovic | Stunts |
Crew | Christine Getos | Stunts |
Crew | Joe Watts | Stunts |
Crew | Chemi Hitos | Stunt Double |