Bombshell - Opgørets time (2019)
Megyn Kelly og Gretchen Carlson har arbejdet som journalister og oplevet sexismen på nyhedsmediet i mange år, mens den nyansatte Kayla Pospisil er ivrig efter hurtigt at stige i graderne. Men vejen dertil er ikke, som hun troede.. Med stålsat vilje og alt at tabe må kvinderne på hver deres måde kæmpe for at ødelægge Fox News’ giftige arbejdsmiljø og få skovlen under stationens altdominerende patriark, Roger Ailes.
Director: Jay Roach
Charlize Theron Megyn Kelly |
|
Margot Robbie Kayla Pospisil |
|
Nicole Kidman Gretchen Carlson |
|
John Lithgow Roger Ailes |
|
Allison Janney Susan Estrich |
|
Malcolm McDowell Rupert Murdoch |
|
Kate McKinnon Jess Carr |
|
Connie Britton Beth Ailes |
|
Liv Hewson Lily Balin |
|
Brigette Lundy-Paine Julia Clarke |
|
Rob Delaney Gil Norman |
|
Mark Duplass Doug Brunt |
|
Stephen Root Neil Mullin |
|
Robin Weigert Nancy Smith |
|
Amy Landecker Dianne Brandi |
|
Mark Moses Bill Shine |
|
Nazanin Boniadi Rudi Bakhtiar |
|
Ben Lawson Lachlan Murdoch |
|
Josh Lawson James Murdoch |
|
Alanna Ubach Judge Jeanine Pirro |
|
Andy Buckley Gerson Zweifach |
|
Brooke Smith Irena Brigante |
|
Bree Condon Kimberly Guilfoyle |
|
D'Arcy Carden Rebekah |
|
London Fuller Yardley Brunt |
|
Sedona Fuller Yardley Brunt |
|
Kevin Dorff Bill O'Reilly |
|
Richard Kind Rudy Giuliani |
|
Michael Buie Bret Baier |
|
Marc Evan Jackson Chris Wallace |
|
Anne Ramsay Greta Van Susteren |
|
Jennifer Morrison Juliet Huddy |
|
Ashley Greene Abby Huntsman |
|
Ahna O'Reilly Julie Roginsky |
|
Lisa Canning Harris Faulkner |
|
Elisabeth Röhm Martha MacCallum |
|
Alice Eve Ainsley Earhardt |
|
Rachael Drummond Gerson's Wife |
|
Katie Aselton Alicia |
|
P.J. Byrne Neil Cavuto |
|
Spencer Garrett Sean Hannity |
|
Mandy Fabian Fox & Friends Producer |
|
Tony Plana Geraldo Rivera |
|
John Rothman Martin Hyman |
|
John Hartmann Male Interviewer |
|
Deb Hiett Female Interviewer |
|
Tricia Helfer Alisyn Camerota |
|
Bonnie Dennison Mercede |
|
Madeline Zima Eddy |
|
Marla Garlin Wardrobe Head |
|
Eric Zuckerman Cameraman |
|
Lennon Parham Beth's Employee |
|
Trevor Guttmann Yates Brunt |
|
Eric Winzenried Gretchen's Director |
|
Scott C. Roe Megyn's Driver |
|
Brad Morris Factor EP |
|
Ross Mackenzie Hannity POD Producer |
|
Scott Beehner Convention Washington Post Reporter |
|
Ben Harris Convention MSNBC Reporter |
|
Megan Grano Convention ABC Reporter |
|
Todd Aaron Brotze Passing Suit |
|
B.J. Bales Darryl |
|
Stephanie Styles Olivia |
|
Jon Gabrus Sound Man |
|
Allan Havey Victorious Player |
|
Allan Graf Roger's Driver |
|
Faryn Einhorn Susan's Assistant |
|
Lawrence Dodson Hoodie Photographer |
|
John Atkins Andy Lack |
|
Daniel Prok Megyn's Agent |
|
Savannah Judy Gretchen's Daughter |
|
Luke Judy Gretchen's Son |
|
Brianna Barnes Fox Executive (uncredited) |
|
Adam Bhukk Fox Newsroom Staff (uncredited) |
|
Rocky Bonifield Survivor (uncredited) |
|
Laura Linda Bradley Flight Attendant (uncredited) |
|
Jonathan Bray Mike (uncredited) |
|
Ben Cain Shelby (uncredited) |
|
Lara Clear Suzanne Scott (uncredited) |
|
Wayne Cole Paparazzo (uncredited) |
|
Andrew Constantini Megyn's Staff (uncredited) |
|
Sabrina Cooke Dana Perino (uncredited) |
|
Stephen Corliss Fox News Intern (uncredited) |
|
Brian d'Arcy James Brian Wilson (uncredited) |
|
Diane Dehn Fox News Anchor (uncredited) |
|
Troy Dillinger Greg Gutfeld (uncredited) |
|
Cambell Dodson Josh Gordon (uncredited) |
|
Katelynn Dubow Secretary (uncredited) |
|
Doc Farrow Lucas (uncredited) |
|
Erin Flannery Newsroom Employee (uncredited) |
|
Roslyn Gentle Murdoch's Australian Assistant (uncredited) |
|
Matthew Gold Zac Ailes (uncredited) |
|
Greg Haines Steve Centanni (uncredited) |
|
Henry Miller Hansen Ken the Techie (uncredited) |
|
Leland Heflin Diane Victim (uncredited) |
|
Philip Hersh Fox News Executive (uncredited) |
|
Kimberly L. Jackson Pedestrian (uncredited) |
|
Karina Junker Fox News Reporter (uncredited) |
|
Anita Kalathara Michelle Graham (uncredited) |
|
Robert Keller Fox News Producer (uncredited) |
|
Bryan King Fox Business (uncredited) |
|
Punnavith Koy Team Roger Staffer (uncredited) |
|
Matt Laydon Newsroom Employee (uncredited) |
|
April Lind Victim (uncredited) |
|
Victoria Marie Pat (uncredited) |
|
April Martucci News Reporter (uncredited) |
|
Jenelle McKee Sandra Smith (uncredited) |
|
Angela Ann Palermo Kelly File Employee (uncredited) |
|
Rickie Peete AJ (uncredited) |
|
Geoff Pilkington Roger Ailes' Assistant (uncredited) |
|
Victoria Profeta Kathryn Murdoch (uncredited) |
|
Ronald Reagan Self (archive footage) (uncredited) |
|
Christian Roberts Kayla's Date (uncredited) |
|
Az Rudman Russian Hacker (uncredited) |
|
Brent Schneiders Office Security (uncredited) |
|
Elizabeth Anne Stocks News Reporter (uncredited) |
|
Holland Taylor Faye (uncredited) |
|
Melissa Taylor Girl in Dressing Room (uncredited) |
|
Gina Tleel Flight Attendant (uncredited) |
|
Donald Trump Self (archive footage) (uncredited) |
|
Kalina Vanska Upscale Office Worker (uncredited) |
|
Tiffany Villalobos Fox News Intern (uncredited) |
|
Rowena Whitson Jewish Wedding Guest (uncredited) |
|
Ben Woodall Russian Hacker (uncredited) |
Costume & Make-Up | Colleen Atwood | Costume Design |
Sound | Theodore Shapiro | Original Music Composer |
Directing | Jay Roach | Director |
Production | Jay Roach | Producer |
Production | Charlize Theron | Producer |
Production | Charlize Theron | Co-Producer |
Sound | Doc Kane | ADR Mixer |
Sound | John Ross | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Karen Blynder | Makeup Artist |
Editing | Jon Poll | Editor |
Visual Effects | David D. Johnson | Visual Effects Supervisor |
Editing | Ben Estrada | Colorist |
Costume & Make-Up | Bill Corso | Makeup Artist |
Camera | Barry Ackroyd | Director of Photography |
Camera | Barry Ackroyd | Camera Operator |
Art | Lisa Tong | Set Decoration Buyer |
Crew | Allan Graf | Stunts |
Production | A.J. Dix | Producer |
Sound | Goro Koyama | Foley Artist |
Sound | Andy Malcolm | Foley Artist |
Production | Allison Jones | Casting |
Production | Robert Graf | Producer |
Crew | Joe Bucaro III | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | Richard Redlefsen | Makeup Artist |
Art | Mark Ricker | Production Design |
Sound | Jeanette Browning | ADR Recordist |
Production | Deborah Ricketts | Researcher |
Crew | Sam Levinson | Thanks |
Costume & Make-Up | Tara Lang | Makeup Artist |
Camera | Hilary Bronwyn Gayle | Still Photographer |
Sound | Nathan Matthew David | Music Programmer |
Editing | Sam Fischer | Colorist |
Costume & Make-Up | Randi Mavestrand | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Vivian Baker | Makeup Department Head |
Production | Aaron L. Gilbert | Producer |
Production | Beth Kono | Producer |
Costume & Make-Up | Claire Doyle | Makeup Artist |
Art | Scott Trimble | Location Scout |
Costume & Make-Up | Kelly Golden | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mitchell Ray Kenney | Costume Supervisor |
Art | Chris Larsen | Set Dresser |
Crew | Elizabeth Himelstein | Dialect Coach |
Sound | Sandra Fox | Foley Artist |
Sound | Randall L. Johnson | Boom Operator |
Sound | Christian P. Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Babette Stith | Script Supervisor |
Art | Thomas Traugott | Leadman |
Costume & Make-Up | Jennifer Greenberg | Makeup Artist |
Production | Jason Cloth | Executive Producer |
Art | Julia K. Levine | Set Designer |
Art | Ellen Brill | Set Decoration |
Sound | Richard Ford | Music Editor |
Art | Mindy R. Toback | Set Designer |
Crew | Alex L. Worman | Unit Publicist |
Sound | Ryan Young | ADR Recordist |
Costume & Make-Up | Adruitha Lee | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kazu Hiro | Prosthetic Designer |
Art | Richard Brunton | Leadman |
Sound | Renée Tondelli | Supervising Sound Editor |
Editing | Nina Kawasaki | Additional Editor |
Costume & Make-Up | Margarita Pidgeon | Hairstylist |
Camera | Josh Medak | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Dana Vargas | Additional Hairstylist |
Directing | Zack Smith | Second Assistant Director |
Lighting | King Lanaux | Rigging Grip |
Art | Nikki Sass | Set Dresser |
Visual Effects | Brendon O'Dell | Special Effects Supervisor |
Production | Charles Randolph | Producer |
Writing | Charles Randolph | Writer |
Costume & Make-Up | Anne Morgan | Hair Department Head |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Cristina Waltz | Key Makeup Artist |
Editing | Andy Jurgensen | Assistant Editor |
Editing | Ben Cox | Assistant Editor |
Art | Karen Higgins | Construction Coordinator |
Art | Kathleen Walker | Art Department Coordinator |
Sound | Thomas S. Drescher | Music Editor |
Sound | Evyen Klean | Music Supervisor |
Sound | Michael Miller | ADR Mixer |
Sound | Chris Fogel | Music Arranger |
Sound | Lisa Pinero | Production Sound Mixer |
Lighting | Jeff Ferrero | Gaffer |
Sound | Joe Schiff | Dialogue Editor |
Editing | Skip Kimball | Senior Colorist |
Camera | Markus Mentzer | Additional Photography |
Camera | Charley Gilleran | Key Grip |
Lighting | Charley Gilleran | Key Rigging Grip |
Sound | Ando Johnson | Sound Designer |
Art | Christopher Brown | Art Direction |
Production | Michelle Graham | Producer |
Camera | Chris W. Johnson | Director of Photography |
Art | Marissa Zajack | Graphic Designer |
Directing | Betsy Magruder | First Assistant Director |
Sound | Dan Kenyon | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Cesha Ventre | Set Costumer |
Camera | Jessica Lakoff | Camera Operator |
Art | Joel Venti | Storyboard Artist |
Editing | Ray Ruotolo | Digital Intermediate Editor |
Costume & Make-Up | Jaime Leigh McIntosh | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Yen Do | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Laura Wong | Assistant Costume Designer |
Art | Karen Teneyck | Graphic Designer |
Sound | Eva Rismanforoush | Utility Sound |
Art | Gay Perello | Property Master |
Production | Ben Harris | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Matthew Jerome | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Amy Arnold | Key Costumer |
Directing | Aaron C. Fitzgerald | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Jack Taggart | Ager/Dyer |
Costume & Make-Up | Adrian Lubanski | Costumer |
Lighting | Lucas Staley | Rigging Grip |
Camera | John Curran | Grip |
Production | Rich King | Extras Casting |
Sound | Jeffrey Roy | ADR Mixer |
Camera | Tana Dubbe | Key Grip |
Camera | Michael Koepke | Grip |
Crew | Daniela Giraldo | Set Production Assistant |
Art | Cody Recker | Set Dresser |
Production | Emily Buntyn | Casting Assistant |
Camera | Mabel Santos Haugen | Second Assistant Camera |
Editing | John St. Laurent | Colorist |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Production | Margaret Riley | Producer |
Lighting | Iván Jesús Herrera | Lighting Programmer |
Sound | Jenna Dalla Riva | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Lexx Staats | Makeup Artist |
Production | Jesse Bontreger | Production Secretary |
Camera | Arthur To | Digital Imaging Technician |
Camera | Daniel Wurschl | Second Assistant Camera |
Sound | Emma Present | Sound Assistant |
Costume & Make-Up | Merdyce McClaran | On Set Dresser |
Art | Raul Contreras | Set Dresser |
Lighting | Andrew Sykes | Rigging Grip |
Sound | Davi Aquino | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Georgette Sweet | Hairstylist |
Sound | Chelsea Body | Foley Editor |
Art | Blair Strong | Graphic Designer |
Lighting | Thomas DeRose | Rigging Gaffer |
Directing | Corinne Wedlake | Second Assistant Director |
Art | Claire Fredrickson | Set Decorating Coordinator |
Art | M. Marcos Gonzalez | Set Dresser |
Art | Arielle Ness-Cohn | Assistant Art Director |
Crew | Emily Newman | Stunt Driver |
Crew | Justin Geoffroy | Video Assist Operator |
Crew | Christopher McGovern | Loader |
Costume & Make-Up | Carmen Rodrigues Davis | Costumer |
Editing | Joey Amron | First Assistant Editor |
Production | Kate Kelly | Production Coordinator |
Editing | Tashi Trieu | Additional Colorist |
Costume & Make-Up | Jessica Nelson | Contact Lens Painter |
Production | Ashley Levinson | Executive Producer |
Camera | Jason Knobloch | First Assistant Camera |
Lighting | Joshua Atkin | Electrician |
Editing | Ryan C. Fill | Assistant Editor |
Lighting | Jake Ferrero | Electrician |
Camera | Ignacio Musich | First Assistant Camera |
Camera | Josh Benavidez | Second Assistant Camera |
Art | Bob Elder | Set Dresser |
Art | Matt Hoffenberg | Set Dresser |
Art | Linda Michelle Zogleman | Set Dresser |
Crew | Joaquin Ornelas | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Hiro Yada | Prosthetic Makeup Artist |
Editing | Christopher McDonald | Dailies Technician |
Sound | Anna Romanoff | Music Coordinator |
Visual Effects | Kim O'Donnell | Digital Compositor |
Visual Effects | Nikki Jermaczonak | Digital Compositor |
Visual Effects | Norie Varga | Visual Effects |
Production | Matthew Monaco | Production Accountant |
Production | Conrad T. Curtis | Production Assistant |
Production | Steven Preston | Production Assistant |
Production | Brodi-Jo Scalise | Production Coordinator |
Sound | Mike Lerma | ADR Recordist |
Sound | Samantha Kwok | Foley Artist |