Vild Med Mary (1998)
Alle er helt vilde med Mary; for hun er sød, smuk, og så har hun bare dét! Så lykken er total for nørden Ted, der skal ledsage hende til årets bal – men undervejs får han ”lilleTed” i klemme i buksernes lynlås af bare befippelse… Mange år senere husker han – ikke uventet - stadig episoden, og hyrer Healey til at finde Mary. Det er ikke særlig svært, men da han også falder for hende, kommer der for alvor fuld gang i forvekslinger og forviklinger! Brødrene Farrell, der lavede ”Dum og Dummere” og ”Kingpin” - begge med nye standarder for humor under bæltestedet - har nu lavet en film, der ikke alene løftes af den vidunderlige Cameron Diaz, men også er både hysterisk morsom – og en lille smule rørende… Prøv i øvrigt – som en lille bonus - at spotte Helena Christensen i barscenen!
Directors:
Bobby Farrelly, Peter Farrelly.
Writers:
Bobby Farrelly, Peter Farrelly, Ed Decter, John J. Strauss.
Cameron Diaz Mary Jensen |
|
Matt Dillon Pat Healy |
|
Ben Stiller Ted Stroehmann |
|
Lee Evans Tucker |
|
Chris Elliott Dom Woganowski |
|
Lin Shaye Magda |
|
Jeffrey Tambor Sully |
|
Markie Post Sheila Jensen |
|
Keith David Charlie Jensen |
|
W. Earl Brown Warren Jensen |
|
Sarah Silverman Brenda |
|
Khandi Alexander Joanie |
|
Marnie Alexenburg Lisa |
|
Danny Murphy Boss' Brother |
|
Richard Tyson Detective Krevoy |
|
Rob Moran Detective Stabler |
|
Jackie Flynn South Carolina Police |
|
Hillary Matthews Dom's Wife |
|
Willie Garson Dr. Zit Face / High School Pal |
|
David Shackelford Coconut Guy |
|
David Goryl Petey |
|
Lori Brener Friend #3 |
|
Jeffrey P. Lerner Car Hood Kid #1 |
|
Cory Pendergast Car Hood Kid #2 |
|
Brett Favre Brett Favre |
|
Warren Tashjian Freddie |
|
Kelly Roarke Girl |
|
Herbie Flynn Homeless Man |
|
Caryl Lippman West Medical Assistant #1 |
|
Ken Rogerson Pants at Ankles Guy |
|
Brad Blank Paramedic |
|
Steve Sweeney Police Officer |
|
Cindy Oliver Renise |
|
Will Coogan Smokey |
|
Steve Tyler TV News Reporter |
|
Maureen Griffin Wine Waitress |
|
Mariann Farrelly Driving Range Sweetie |
|
Jonathan Richman Jonathan |
|
Tommy Larkins Drummer |
|
Lenny Clarke Fireman |
|
Daniel Greene Pizza House Man |
|
Michael Budge Joey Bishop Look-alike |
|
James Gifford Jimmy |
|
Sean Gildea Prison Warden |
|
Zen Gesner Bartender |
|
Tracy Anne George Dancer |
|
Jesse Farrelly Dom's Kid |
|
A.B. Cassidy Dom's Kid |
|
Zack Lee Mary's Little Friend |
|
Valerie Bruce Nimrod's Cafe Patron |
|
Kelly O'Brien Office Assistant |
|
Mike Charpentier Hot Club Patron |
|
Peter Grundy Hot Club Patron |
|
Michael 'The Cannon' Gannon Hot Club Patron |
|
Peter Conway Hot Club Patron |
|
Ann Conway Hot Club Patron |
|
Susan O'Day Hot Club Patron |
|
Heather Rosbeck Hot Club Patron |
|
Jack Shields Hot Club Barkeep |
|
Fallon Shields Hot Club Barkeep |
|
Bob Grundy Hot Club Barkeep |
|
Nancy Farrelly Boardroom Babe |
|
Bill Beauchene Insurance Spitballer |
|
Kathy Beauchene Insurance Spitballer |
|
Manny Barrows Insurance Spitballer |
|
Max Murphy Office Worker |
|
Sheila Mone Office Worker |
|
Barbara O'Connor Ashtray Babe |
|
Tim Sheehan Camera Hog |
|
Richie Balsbaugh Cigar Smoker |
|
Jim Blake Architect Partier |
|
Tim Robbie Architect Partier |
|
Providence Wissel Architect Partier |
|
Ruth Michelle Meyer Architect Partier |
|
Billy Meyer Architect Partier |
|
Brian McGlaughlin Architect Partier |
|
Brian Mone Architect Partier |
|
John Stroehman Architect Partier |
|
Pete Anicelli Architect Partier |
|
Duana Knight Architect Babe |
|
Kelley Schneider Architect Babe |
|
Meda Thomas Architect Babe |
|
Jeanie Flynn Cuban Dancer |
|
Kevin Civale Cuban Dancer |
|
Tom Leasca Cuban Dancer |
|
Mercy Lopez Cuban Dancer |
|
Michael Cheney Cell Block Bitch |
|
Scott Rosenberg Jailbird |
|
George Bedard Jailbird |
|
Terry Mullany Jailbird |
|
Rick Coleman Jailbird |
|
Michael Burke Jailbird |
|
Kris Meyer Jailbird |
|
Emilio Diaz Jailbird |
|
Billy Smith Jailbird |
|
Ed Nelson Jailbird |
|
Brian Stuebe Jailbird |
|
Don Daley Jailbird |
|
Clem Franek Strip Club Pervert |
|
Julia Hissom Strip Club Pervert |
|
James 'Sporty' Ahern Strip Club Pervert |
|
Robin Gau Strip Club Pervert |
|
Paul Pelletier Cordosa Gawker |
|
Monique Pelletier Cordosa Gawker |
|
Jon Mone Comic Book Kid |
|
Nicholas Greenbury Fish Hook Kid |
|
Andrew Greenbury Fish Hook Kid |
|
Phil Rosenberg Cell Block Masseuse |
|
John-Eliot Jordan Buttercup Singer |
|
John Adamonis Buttercup Singer |
|
Kyle Adamonis Buttercup Singer |
|
Neil Pomfret Buttercup Singer |
|
Ruth Pomfret Buttercup Singer |
|
Josh Miller Buttercup Singer |
|
Richard Fitzpatrick Businessman (uncredited) |
|
Deborah Smith Ford Doctor (uncredited) |
|
James Gaiero Schoolboy (uncredited) |
|
Paul Homza Fight Fan (uncredited) |
|
Debbie Howard Tourist (uncredited) |
|
Richard Jenkins Psychiatrist (uncredited) |
|
Don Julio Jailbird (uncredited) |
|
Rick Michaels Restaurant Waiter (uncredited) |
|
Cord Newman Extra (uncredited) |
|
Al Quinn Domino Player (uncredited) |
|
Jevon White Business Man (uncredited) |
|
Harland Williams Hitchhiker (uncredited) |
Editing | Christopher Greenbury | Editor |
Production | Marc S. Fischer | Unit Production Manager |
Production | Marc S. Fischer | Co-Producer |
Production | Rick Montgomery | Casting |
Writing | Bobby Farrelly | Screenplay |
Directing | Bobby Farrelly | Director |
Production | Bobby Farrelly | Executive Producer |
Writing | Peter Farrelly | Screenplay |
Directing | Peter Farrelly | Director |
Production | Peter Farrelly | Executive Producer |
Writing | Ed Decter | Screenplay |
Writing | Ed Decter | Story |
Writing | John J. Strauss | Screenplay |
Writing | John J. Strauss | Story |
Production | Frank Beddor | Producer |
Production | Michael Steinberg | Producer |
Production | Bradley Thomas | Producer |
Production | Charles B. Wessler | Producer |
Production | J.B. Rogers | Co-Producer |
Directing | J.B. Rogers | First Assistant Director |
Production | Patrick Healy | Associate Producer |
Production | Mark Charpentier | Associate Producer |
Camera | Mark Irwin | Director of Photography |
Art | Arlan Jay Vetter | Art Direction |
Art | Scott Jacobson | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Mary Zophres | Costume Design |
Sound | Scott G.G. Haller | ADR Editor |
Crew | Rick Barker | Stunt Coordinator |
Sound | Lee Scott | Supervising Music Editor |
Sound | Happy Walters | Music Supervisor |
Production | Garrett Grant | Production Supervisor |
Crew | Tony Gardner | Animatronics Designer |
Sound | David Betancourt | Foley Mixer |
Sound | Brian D. Lucas | Sound Recordist |
Crew | Ernie Malik | Unit Publicist |
Directing | Josh Klausner | Second Unit Director |
Sound | Jonathan Richman | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Bernadette Mazur | Makeup Artist |
Production | Terri Douglas | ADR Voice Casting |
Art | Rosa Palomo | Art Department Coordinator |
Editing | Larry Madaras | First Assistant Editor |
Production | Jason Dudek | Production Secretary |
Art | Richard K. Wright | Property Master |
Costume & Make-Up | Denverly Grant | Costumer |
Production | Ellen Jacoby | Extras Casting |
Production | Ellen Jacoby | Location Casting |
Production | Ed Arenas | Casting Assistant |
Directing | Steve Gehrke | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Leslie Herman | Costume Supervisor |
Sound | Bob Newlan | Dialogue Editor |
Sound | Sean Garnhart | Sound Effects Editor |
Sound | Jay Wilkinson | Sound Editor |
Sound | James Wright | Dolby Consultant |
Sound | Allen Hartz | Dialogue Editor |
Sound | Ulrika Akander | Dialogue Editor |
Sound | Michael J. Benavente | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Bobby Amor | Set Dressing Artist |
Lighting | Jay W. Yowler | Gaffer |
Sound | Vanessa Lapato | Supervising ADR Editor |
Art | James Harris | Construction Foreman |
Sound | Gary L.G. Simpson | Sound Engineer |
Camera | Glenn Watson | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Voni Hinkle | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Erin Koplow | Assistant Makeup Artist |
Art | Michael Metzel | Construction Coordinator |
Art | Nicholas J. Romanac | Assistant Property Master |
Sound | Jonathon 'Earl' Stein | Sound Mixer |
Sound | Manish Raval | Music Coordinator |
Production | Josué D. Aguilar | Production Assistant |
Crew | Kevin Harris | Special Effects Coordinator |
Production | Sam Tedesco | Location Manager |
Camera | Gary Katsuya Ushino | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Linda S. Cormany | Set Costumer |
Editing | Dennis McNeill | Color Timer |
Production | Joe Garcia | Casting Associate |
Crew | David Alban | Carpenter |
Crew | Marc H. Katz | Craft Service |
Production | Sondra Dee Boyachek | Production Coordinator |
Crew | Kurt Beckler | Assistant Craft Service |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Camera | Jerry Bertolami | Dolly Grip |
Art | Robert Kopp | Head Greensman |
Crew | P. Todd Coe | Post Production Supervisor |
Lighting | Troy White | Rigging Gaffer |
Production | Thomas A. Imperato | Executive In Charge Of Production |
Sound | Jon Udell | Boom Operator |
Camera | Jim Campbell | Key Grip |
Art | Nicklas Farrantello | Set Designer |
Sound | Catherine Calleson | Assistant Sound Editor |
Art | Terry Butler | Greensman |
Art | Mark Dane | Leadman |
Art | Leah Sokolowsky | Location Scout |
Camera | Mike Clayton | Grip |
Costume & Make-Up | Steve Battaglia | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Susan Rhoden | Seamstress |
Crew | Norene Bini | Dialect Coach |
Crew | Scott Mundy | Driver |
Crew | Scott Malchus | Makeup Effects |
Crew | Robert Pawloski | Post Production Assistant |
Crew | Jon Glafcke | Projection |
Crew | Martin W. Bell | Propmaker |
Crew | Jose Duarte | Scenic Artist |
Crew | Michael Hopkins | Set Production Assistant |
Sound | Andrea Lakin | Sound Recordist |
Crew | Anthony Chiofalo | Transportation Co-Captain |
Crew | Gordie Merrick | Transportation Coordinator |
Lighting | Jason Barfield | Best Boy Electric |
Lighting | Larry Bradshaw | Electrician |
Lighting | James Bright | Rigging Grip |
Production | Andrea Isaacs | Production Accountant |
Visual Effects | Jerry Hall | Digital Compositors |
Crew | Mike Ross-Trevor | Score Engineer |
Camera | Egor Davidoff | Second Assistant Camera |
Sound | Lukas Bower | ADR Editor |
Production | Liza-Anne Cabral | Art Department Production Assistant |
Lighting | Christian E. Dirkes | Key Rigging Grip |
Directing | Ingrid K. Behrens | Second Second Assistant Director |
Production | Laura H. Kreft | Second Assistant Accountant |
Sound | Carrie Cashman | Foley Recordist |
Camera | Benjamin Centoducati | Assistant Camera |
Camera | Eugene Rivera | Best Boy Grip |
Production | R. Colette Hailey | Assistant Location Manager |
Production | Josh Gutterman | Location Assistant |
Production | Mark Lafata | Assistant Production Coordinator |
Production | Dana McFadden | Extras Casting Assistant |
Production | Deborah Evans | First Assistant Accountant |