Misbehaviour (2020)
I 1970 forbereder man sig til Miss World-konkurrencen i London med komikeren Bob Hope som vært. Men den nydannede protestgruppe Women's Liberation Movement mener, at skønhedskonkurrencen fornedrer kvinder. De forbereder sig på at bemægtige sig scenen under det live-transmitterede show. For kan man finde en bedre anledning til at protestere over, at kvinder behandles som objekter, der bare skal se pæne ud?
Director:
Philippa Lowthorpe
Writers:
Rebecca Frayn, Gaby Chiappe.
Keira Knightley Sally Alexander |
|
Gugu Mbatha-Raw Jennifer Hosten - Miss Grenada |
|
Jessie Buckley Jo Robinson |
|
Keeley Hawes Julia Morley |
|
Phyllis Logan Evelyn Alexander |
|
Lesley Manville Dolores Hope |
|
Rhys Ifans Eric Morley |
|
Greg Kinnear Bob Hope |
|
John Heffernan Gareth |
|
Suki Waterhouse Sandra Anne Wolsfeld - Miss USA |
|
Ruby Bentall Sarah |
|
Alexa Davies Sue |
|
Lily Newmark Jane |
|
Loreece Harrison Pearl Janssen - Miss Africa South |
|
Clara Rosager Maj Christel Johansson - Miss Sweden |
|
Emma Corrin Jillian Jessup - Miss South Africa |
|
Daniel Tiplady Archie |
|
Kajsa Mohammar Eva Rueber-Staier |
|
Stephen Boxer Professor Davidson |
|
Justin Salinger Bearded Marxist Professor |
|
Maya Kelly Abi |
|
Jo Herbert Sheila |
|
Ed Eales White Journalist 1 |
|
Jonathan Rhodes Journalist 2 |
|
Eileen O'Higgins Joan Billings |
|
Laurel Lefkow Bob's Secretary |
|
Amanda Lawrence Miss Gilboy |
|
Samuel Blenkin Lawrence |
|
Nicholas Nunn Jeremy |
|
Robert Irons Newsreader |
|
Jojo Macari Dave |
|
Luke Thompson Peter Hain |
|
Miles Jupp Clive |
|
Polly Kemp Mrs Day |
|
Brig Bennett Mrs McKenzie |
|
Katy Carmichael Margaret |
|
Sam Alexander Reporter |
|
Emma D'Arcy Hazel |
|
Clarence Smith Prime Minister Gairy |
|
Thomas Smart Ambassador of Indonesia |
|
Charlotte Spencer Marjorie Jones |
|
Rupert Vansittart Lord Bly |
|
John Sackville Robin Day |
|
Lily Travers Anna - Air Hostess |
|
Isis Hainsworth Jenny |
|
Mary Higgins Catherine |
|
Victor Gardener Head of Security |
|
Nicholas Murchie BBC Broadcaster |
|
Edmund Digby-Jones Floor Manager Neville |
|
Charlie Anson Michael Aspel |
|
Ria Zmitrowicz Mair |
|
Jennifer Hosten Self |
|
Sally Alexander Self |
|
Jo Robinson Self |
|
Pearl Janssen Self |
|
Eric Morley Self (archive footage) (uncredited) |
Production | Natascha Wharton | Executive Producer |
Crew | Lucy Allen | Stunt Double |
Sound | Gillian Dodders | Supervising ADR Editor |
Sound | Gillian Dodders | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Ben Barker | Sound Designer |
Production | Andy Harries | Executive Producer |
Production | Cameron McCracken | Executive Producer |
Production | Nina Gold | Casting |
Costume & Make-Up | Charlotte Walter | Costume Design |
Sound | Dickon Hinchliffe | Original Music Composer |
Sound | Dickon Hinchliffe | Music Arranger |
Production | Suzanne Mackie | Producer |
Editing | Úna Ní Dhonghaíle | Editor |
Directing | Philippa Lowthorpe | Director |
Sound | Andrew Caller | Sound Mix Technician |
Writing | Rebecca Frayn | Screenplay |
Production | Rebecca Frayn | Executive Producer |
Writing | Rebecca Frayn | Story |
Production | Rose Garnett | Executive Producer |
Lighting | Jonny Franklin | Gaffer |
Costume & Make-Up | Sarah Johnson | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sarah Johnson | Hairstylist |
Production | Sarah Wheale | Producer |
Production | Hilary Benson | Production Director |
Crew | Tony Singh | Security |
Art | Cristina Casali | Production Design |
Production | Beth Timbrell | Unit Production Manager |
Directing | Jo Tew | Second Assistant Director |
Crew | William Conacher | Dialect Coach |
Sound | Niv Adiri | Sound Designer |
Sound | Niv Adiri | Supervising Sound Editor |
Sound | Niv Adiri | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Danny Freemantle | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Nicholas Zissimos | Compositing Lead |
Lighting | Martin Taylor | Rigging Gaffer |
Camera | Sam Renton | Second Unit Director of Photography |
Sound | Kirsty Whalley | Scoring Mixer |
Crew | Kirsty Whalley | Score Engineer |
Sound | Brendan Nicholson | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | John Ellis Evans | Additional Camera |
Directing | Carole Salisbury | Script Supervisor |
Visual Effects | Simon Hughes | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Debbi Salmon | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Debbi Salmon | Makeup Supervisor |
Crew | Jonathan Rutter | Unit Publicist |
Camera | Zac Nicholson | Director of Photography |
Editing | Marie Fernandes | Digital Intermediate Producer |
Art | Claudia Parker | Set Decoration |
Art | Russell Daly | Construction Manager |
Production | Jenny Borgars | Executive Producer |
Sound | Peter Cobbin | Scoring Mixer |
Crew | Peter Cobbin | Score Engineer |
Writing | Gaby Chiappe | Screenplay |
Camera | Parisa Taghizadeh | Still Photographer |
Crew | Polly Duval | Post Production Supervisor |
Camera | Dora Krolikowska | Additional First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Hannah Walter | Costume Supervisor |
Visual Effects | Tord Liljedahl Tønnesen | Rotoscoping Artist |
Visual Effects | Chris Reynolds | Special Effects Supervisor |
Sound | Jen Moss | Music Supervisor |
Crew | Sarah Franzl | Stunt Coordinator |
Crew | Lloyd Bass | Stunts |
Camera | Harry Bennett-Snewin | Digital Imaging Technician |
Sound | Nick Freemantle | Assistant Sound Editor |
Sound | Zoe Freed | Foley Artist |
Sound | Robert Malone | Sound Effects Editor |
Crew | Fergus Cotter | Driver |
Directing | James Reid | Third Assistant Director |
Sound | Lilly Blazewicz | Foley Editor |
Camera | Jessica Saunders | Additional Second Assistant Camera |
Art | Sion Clarke | Supervising Art Director |
Production | Lucy Amos | Casting Associate |
Crew | James Grogan | Stunts |
Costume & Make-Up | Jill Sweeney | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Jill Sweeney | Makeup Designer |
Sound | Dayo James | Assistant Sound Editor |
Crew | Belinda McGinley | Stunt Double |
Art | Rachel Garlick | Storyboard Artist |
Sound | Lee James | Sound Assistant |
Lighting | Tom Guy | Best Boy Electric |
Lighting | John Malaney | Electrician |
Sound | Simon Hale | Conductor |
Production | Freya Pinsent | Finance |
Visual Effects | Zafar Janjua | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Michele Fabbro | VFX Artist |
Sound | Jemma Riley-Tolch | Foley Mixer |
Art | Ewan Robertson | Property Master |
Art | Emma Painter | Assistant Art Director |
Lighting | William Sheffield | Electrician |
Sound | Timeri Duplat | Music Editor |
Sound | Ralph Salmins | Musician |
Sound | Rebecca Heathcote | Foley Artist |
Art | Holly Morpeth | Art Direction |
Directing | Mark Johnstone | Crowd Assistant Director |
Production | Andrea Scarso | Executive Producer |
Camera | Peter Byrne | First Assistant Camera |
Production | Scott Eaton | Production Supervisor |
Sound | Martin Beresford | Production Sound Mixer |
Editing | Vanessa Taylor | Digital Colorist |
Crew | Chris Westwood | Carpenter |
Lighting | Jerdan Taylor | Electrician |
Crew | Laura Southall | Stand In |
Crew | Matt Da Silva | Stunts |
Crew | Dillan Nicholls | Digital Effects Supervisor |
Crew | Vlad Cirdeiu | Set Production Assistant |
Production | Daniella Baggaley | Assistant Production Coordinator |
Writing | Kerry Gill-Pryde | Script Editor |
Art | Guy Bevitt | Assistant Art Director |
Crew | Beatrice Bowdon | Actor's Assistant |
Production | Chris Lahr | Production Executive |
Sound | Alison Garner | Vocals |
Editing | Izabella Curry | First Assistant Editor |
Camera | Sean Kelly | Assistant Grip |
Camera | Dave Jones | Camera Truck |
Crew | Callum Mcnulty | Compositor |
Sound | Lucy Wilkins | Orchestrator |
Directing | Toni Staples | First Assistant Director |
Sound | James Gregory | ADR Mixer |
Camera | Jack Sands | Additional Second Assistant Camera |
Camera | Ian Ogden | Grip |
Production | Sacha Garrett | Casting Assistant |
Crew | Christopher Tang | Compositor |
Camera | Andy Woodcock | Grip |
Crew | Erdem Gonulay | Compositor |
Crew | Hannah Sornay | Compositor |
Visual Effects | Jolien Buijs | Visual Effects Coordinator |
Crew | Davey Mayes | Generator Operator |
Art | Tony Knight | Dressing Prop |
Art | Paddy Paddison | Standby Art Director |
Sound | Helen Miles | Sound Mix Technician |
Production | Jennifer Hosten | Production Consultant |
Camera | Abigail Catto | Second Assistant Camera |
Camera | Nathan Lloyd | Assistant Camera |
Camera | Rob Carter | Camera Operator |
Camera | Rob Carter | Steadicam Operator |
Camera | Paddy Driscoll | Camera Trainee |
Production | Dorothee Freytag | Production Coordinator |
Production | Chelcie Harman | Production Assistant |
Production | Rajneet Jabbal | Assistant Accountant |
Directing | Amy King | Crowd Assistant Director |
Crew | Sam Courtney | Set Production Assistant |
Sound | Julian Bale | Sound Assistant |
Art | Lawrence Barford | Draughtsman |
Art | Louis Burnett | Graphic Designer |
Art | Indigo Rumbelow | Art Department Assistant |
Art | Clare Porritt | Assistant Set Decoration |
Art | Dan Pitt | Set Buyer |
Art | Elin Stone | Petty Cash Buyer |
Art | Dan Pye | Dressing Prop |
Art | Bob Thorne | Dressing Prop |
Art | Aaron Gilbert | Dressing Prop |
Art | Jake Moynihan | Dressing Prop |
Art | Gary Locke | Dressing Prop |
Costume & Make-Up | Kate Eden | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Jason Marshall | Principal Costumer |
Costume & Make-Up | Anna Spencer | Principal Costumer |
Costume & Make-Up | Lizzie Moul | Principal Costumer |
Costume & Make-Up | Rowena Dean | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Rowena Dean | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Angie White | Makeup Trainee |
Costume & Make-Up | Katie Wallis | Makeup Trainee |
Crew | Ian Davie | Carpenter |
Crew | Raff Pereira | Carpenter |
Art | Tessa Scott | Painter |
Art | Matt Amos | Painter |
Art | Amanda Waddington | Painter |
Art | Kate Butner | Painter |
Art | Andrew "Wiggy" Smith | Standby Carpenter |
Lighting | Westley Agius | Electrician |
Production | Tom Howard | Location Manager |
Production | Jack Leary | Assistant Location Manager |
Production | Harriet Wharton | Assistant Location Manager |
Production | Lauren Chambers | Unit Manager |
Production | Daniel Leebody | Location Assistant |
Crew | Tim Smart | Security Coordinator |
Crew | Roy Williams | Security |
Crew | Ron Bird | Security |
Crew | Adam Waine | Security |
Crew | Stuart Sumpton | Security |
Crew | Josh Renshaw | Security |
Crew | Joe Paxton | Stunts |
Crew | Adrian Wilkinson | Unit Medic |
Crew | Johnny O'Neill | Driver |
Crew | Louise Cornwell | Driver |
Crew | Huseyin Pehlivan | Driver |
Crew | Tomas Piekus | Driver |
Crew | Mark Rimpo | Driver |
Crew | Alistair Poulter | Special Effects Technician |
Sound | Julia Barker | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Alexander Ha | CG Artist |
Visual Effects | Tom Hurd | CG Artist |
Visual Effects | Matt Moult | CG Artist |
Crew | Noel O'Malley | CG Supervisor |
Visual Effects | Marcelo Sousa | VFX Artist |
Crew | Andrea Aceto | Compositor |
Crew | Lindsey Lo Presti | Compositor |
Crew | Ralph Dubber | Compositor |
Crew | Jose Alberto Pino | Compositor |
Crew | Jacob Green | Compositor |
Crew | Vicki Juhasz | Compositor |
Visual Effects | Joanna Barcikowska | Rotoscoping Artist |
Visual Effects | Tom Mortelette | Rotoscoping Artist |
Editing | Richard Cradick | Online Editor |
Crew | Nicki Foster | Unit Publicist |
Camera | Toby James | Epk Producer |
Camera | Hugo Currie | Epk Camera Operator |
Crew | Rob Holloway | Vehicles Coordinator |
Crew | Paul Newbury | Catering Head Chef |
Production | Rachael Ellis | Executive In Charge Of Post Production |
Production | Richard Todd | Production Coordinator |
Production | Jess Leech | Production Coordinator |
Production | Charlotte Fitzgerald | Producer's Assistant |
Crew | Sophie Badman | Post Production Assistant |
Sound | Gina Foster | Vocals |