Pirates of the Caribbean: Død Mands Kiste (2006)
Den charmerende kaptajn Jack Sparrow er tilbage, og han har en blodsgæld han skal betale, da han har solgt sin sjæl til Davy Jones, kaptajnen på Den Flyvende Hollænder. Will Turner er blevet anklaget for at være pirat og Elizabeth Swann, er blevet spærret inde for at hjælpe Jack Sparrow med at flygte, og denne gang har Lord Beckett rigtig fået krammet på dem og gennem dem, vil han fange Jack Sparrow og selv få fingrene i den sagnomspundne Død Mands Kiste!
Director:
Gore Verbinski
Writers:
Ted Elliott, Terry Rossio.
Johnny Depp Jack Sparrow |
|
Orlando Bloom Will Turner |
|
Keira Knightley Elizabeth Swann |
|
Stellan Skarsgård William "Bootstrap Bill" Turner |
|
Bill Nighy Davy Jones |
|
Jack Davenport James Norrington |
|
Kevin McNally Joshamee Gibbs |
|
Jonathan Pryce Weatherby Swann |
|
Lee Arenberg Pintel |
|
Mackenzie Crook Ragetti |
|
Tom Hollander Cutler Beckett |
|
Naomie Harris Tia Dalma |
|
David Bailie Cotton |
|
Martin Klebba Marty |
|
David Schofield Ian Mercer |
|
Alex Norton Bellamy |
|
Dermot Keaney Maccus |
|
Andy Beckwith Clanker |
|
Clive Ashborn Koleniko |
|
Reggie Lee Headless |
|
Christopher Adamson Jimmy Legs |
|
Jonathan Linsley Ogilvey (uncredited) |
|
John Boswall Burser (uncredited) |
|
Max Baker Burser - Edinburgh (uncredited) |
|
Steve Speirs Quartermaster - Edinburgh (uncredited) |
|
Lauren Maher Scarlet (uncredited) |
|
Vanessa Branch Giselle (uncredited) |
|
Luke de Woolfson Frightened Sailor (uncredited) |
|
Jonathan Kite Black Pearl Pirate (uncredited) |
|
Ho-Kwan Tse Ho-Kwan (uncredited) |
|
Peter Donald Badalamenti II Penrod (uncredited) |
|
Christopher S. Capp Cotton's Parrot (voice) (uncredited) |
|
Donald Dowd Swamp Dweller (uncredited) |
|
Barry McEvoy Carruthers' Guard (uncredited) |
|
Claudia Adams (uncredited) |
|
Filip Cvijetic A tree seen in the movie |
|
Michael Enright Deckhand - Edinburgh |
|
Geoffrey Rush Hector Barbossa |
Camera | Dariusz Wolski | Director of Photography |
Directing | Gore Verbinski | Director |
Production | Jerry Bruckheimer | Producer |
Writing | Ted Elliott | Screenplay |
Writing | Ted Elliott | Characters |
Writing | Terry Rossio | Screenplay |
Writing | Terry Rossio | Characters |
Writing | Stuart Beattie | Characters |
Writing | Jay Wolpert | Characters |
Production | Jennifer Alessi | Extras Casting |
Editing | Stephen E. Rivkin | Editor |
Editing | Craig Wood | Editor |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Production | Bruce Hendricks | Executive Producer |
Production | Mike Stenson | Executive Producer |
Production | Eric McLeod | Executive Producer |
Production | Eric McLeod | Unit Production Manager |
Production | Chad Oman | Executive Producer |
Directing | Peter Kohn | First Assistant Director |
Production | Pat Sandston | Associate Producer |
Production | Denise Chamian | Casting |
Art | Rick Heinrichs | Production Design |
Art | John Dexter | Supervising Art Director |
Crew | Philip Tan | Stunts |
Sound | Christopher Boyes | Sound Designer |
Sound | Christopher Boyes | Sound Mixer |
Sound | Christopher Boyes | Supervising Sound Editor |
Crew | Sala Baker | Stunts |
Sound | Brent Burge | Sound Effects Editor |
Art | Cheryl Carasik | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Penny Rose | Costume Design |
Sound | Bob Badami | Music Supervisor |
Sound | Dee Selby | Assistant Sound Designer |
Crew | Juan Peralta | Mix Technician |
Art | Robert Fechtman | Set Designer |
Art | William Ladd Skinner | Art Direction |
Crew | Jim Palmer | Stunts |
Crew | Barbara Berkery | Dialogue Coach |
Crew | Jay Caputo | Stunts |
Crew | Keith Campbell | Stunts |
Crew | Mark De Alessandro | Stunts |
Crew | Christopher S. Capp | Visual Effects Editor |
Art | Mauro Borrelli | Concept Artist |
Art | Bruce Crone | Art Direction |
Crew | Derek Mears | Stunts |
Sound | Paul Massey | Sound Mixer |
Art | William Hawkins | Art Direction |
Crew | Thomas Rosales Jr. | Stunts |
Crew | Víctor Quintero | Stunts |
Crew | Russell Towery | Stunt Double |
Editing | Stefan Sonnenfeld | Digital Color Timer |
Crew | Jayson Dumenigo | Stunts |
Crew | Casey O'Neill | Stunts |
Camera | Peter Zuccarini | Underwater Director of Photography |
Costume & Make-Up | Joel Harlow | Key Makeup Artist |
Lighting | Rafael E. Sánchez | Gaffer |
Directing | David H. Venghaus Jr. | First Assistant Director |
Sound | Jeanette Browning | ADR Recordist |
Sound | Rick Giovinazzo | Orchestrator |
Crew | Mitch Toles | Special Effects |
Crew | Rob Mars | Stunts |
Crew | Carla Meyer | Dialect Coach |
Crew | John Robotham | Stunts |
Art | James Ward Byrkit | Conceptual Design |
Art | James Ward Byrkit | Storyboard Artist |
Crew | Denney Pierce | Stunts |
Crew | Thomas DuPont | Stunt Double |
Crew | Stephen A. Pope | Stunts |
Crew | Gene Hartline | Stunts |
Crew | Theo Kypri | Stunts |
Costume & Make-Up | Steve Buscaino | Prosthetic Supervisor |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Crew | Phil Culotta | Stunts |
Costume & Make-Up | Ve Neill | Makeup Department Head |
Crew | Roel Failma | Stunts |
Crew | Greg Wayne Elam | Stunts |
Crew | Zach Hudson | Stunt Double |
Production | Christi Dembrowski | Executive Assistant |
Crew | Brian Duffy | Stunts |
Production | Scout Masterson | Casting Associate |
Production | Angela Demo | Casting Assistant |
Crew | David Ebner | Digital Effects Supervisor |
Crew | Augie Davis | Stunts |
Crew | Samuel Le | Stunts |
Art | Gary Ambrosia | Art Department Assistant |
Production | Douglas C. Merrifield | Unit Production Manager |
Crew | Joey Anaya | Stunts |
Crew | Sam Hargrave | Stunts |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunts |
Sound | Armen Ksajikian | Musician |
Editing | Kindra Marra | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Lucia Mace | Key Hair Stylist |
Crew | Tom Morga | Stunts |
Crew | Caryn Mower | Stunts |
Crew | Mark Norby | Stunts |
Crew | Clay Donahue Fontenot | Stunts |
Crew | Chris Hampton | Special Effects Technician |
Art | Mark 'Crash' McCreery | Conceptual Design |
Costume & Make-Up | Ken Crouch | Costume Supervisor |
Crew | Kurt D. Lott | Stunts |
Costume & Make-Up | Stacy Horn | Key Costumer |
Crew | Kiante Elam | Stunts |
Crew | Yoshio Iizuka | Stunts |
Visual Effects | Nathan McGuinness | Senior Visual Effects Supervisor |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Art | Sean Clouser | Construction Foreman |
Crew | Andy Dylan | Stunts |
Sound | Julie Feiner | ADR Editor |
Visual Effects | Derek Bird | Digital Compositor |
Visual Effects | Allen Hall | Special Effects Supervisor |
Sound | Melissa Muik | Supervising Music Editor |
Crew | J. Mark Donaldson | Stunts |
Camera | David Luckenbach | Steadicam Operator |
Editing | Kurt Smith | Color Timer |
Sound | George Watters II | Supervising Sound Editor |
Art | Kelly Farrah | Props |
Production | Steve Hart | Location Manager |
Camera | Peter Mountain | Still Photographer |
Sound | Julie Pearce | Music Editor |
Visual Effects | Ned Gorman | Visual Effects Producer |
Directing | Sharron Reynolds-Enriquez | Script Supervisor |
Crew | Laura Gary | Studio Teacher |
Crew | Dave Robling | Transportation Coordinator |
Visual Effects | Julia Neighly | Visual Effects Production Manager |
Art | Greg John Callas | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Beau Desmond | Costumer |
Visual Effects | John Knoll | Visual Effects Supervisor |
Camera | David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Crew | Michael Singer | Unit Publicist |
Visual Effects | Vicki Galloway Weimer | Visual Effects Production Manager |
Sound | Jessica Gallavan | Supervising ADR Editor |
Camera | Martin Schaer | Camera Operator |
Sound | David A. Arnold | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Scott R. Hankins | Principal Costumer |
Editing | Des Carey | Digital Intermediate Producer |
Art | Carla S. Nemec | Art Department Coordinator |
Sound | Ulrika Akander | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Marina Marit | Key Set Costumer |
Costume & Make-Up | Deborah Rutherford | Makeup Artist |
Sound | Teri E. Dorman | Supervising Dialogue Editor |
Production | Thomas Hayslip | Production Supervisor |
Camera | Matthew C. Blea | Second Assistant Camera |
Crew | Sean Andrew Faden | CG Supervisor |
Crew | Anthony Kramme | Stunts |
Visual Effects | Steve Nichols | Lead Animator |
Costume & Make-Up | Camille Friend | Hairstylist |
Visual Effects | Hal Hickel | Animation Supervisor |
Crew | Dean Grimes | Stunts |
Crew | Jon Valera | Stunts |
Lighting | Roger Meilink | Rigging Gaffer |
Sound | Derek Casari | ADR Engineer |
Visual Effects | Charles Gibson | Visual Effects |
Directing | Charles Gibson | Second Unit Director |
Crew | Robert Alonzo | Stunts |
Directing | Jeffrey Schwartz | Second Second Assistant Director |
Visual Effects | Cedric Nicolas-Troyan | Visual Effects |
Art | Darek Gogol | Production Illustrator |
Visual Effects | Rick O'Connor | CG Animator |
Crew | Sebastian Foxx | Stunts |
Crew | Alex Chansky | Stunts |
Crew | Henry Kingi Jr. | Stunts |
Art | Kathleen Rosen | Set Decoration Buyer |
Costume & Make-Up | Veronica Lorenz | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sophia Spink | Assistant Costume Designer |
Sound | Matthew Harrison | Foley Editor |
Art | Kris Peck | Property Master |
Costume & Make-Up | Lisa Marie Rosenberg | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Natasha Allegro | Hairstylist |
Art | Francesco Franco Ferrara | Painter |
Costume & Make-Up | Bob Kretschmer | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Selena Evans-Miller | Assistant Makeup Artist |
Sound | Christopher Barnett | Sound Mix Technician |
Crew | Kori Murray | Stunts |
Sound | Lee Orloff | Sound Mixer |
Visual Effects | Eddie Pasquarello | Compositing Supervisor |
Art | Bob Skemp | Greensman |
Sound | Pete Anthony | Conductor |
Sound | Melissa Lytle | Assistant Sound Editor |
Camera | Brad Edmiston | First Assistant Camera |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Art | James Diggs | Standby Painter |
Crew | Ron Kunecke | Transportation Captain |
Crew | David Alban | Carpenter |
Crew | Tami Goldman | Post Production Supervisor |
Production | Tami Goldman | Production Supervisor |
Crew | Lisa Hoyle | Stunt Double |
Crew | Brian Bennett | Stunts |
Visual Effects | Huseyin Caner | Visual Effects Supervisor |
Crew | Ryan Kautzman | Software Engineer |
Crew | Chuck Rousseau | Armorer |
Crew | Richard L. Blackwell | Stunts |
Crew | Richard L. Blackwell | Utility Stunts |
Visual Effects | Duncan Blackman | Layout Supervisor |
Visual Effects | Julie Creighton | Visual Effects Coordinator |
Art | Scott Stoddard | Sculptor |
Production | Brigham Taylor | Production Executive |
Crew | Brinton Bryan | Set Production Assistant |
Editing | Simon Morgan | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Javier Arrieta | Set Costumer |
Crew | Mark Aaron Wagner | Stunt Double |
Crew | Jeremy Fry | Stunts |
Crew | George Marshall Ruge | Stunt Coordinator |
Crew | Lea Anderson | Craft Service |
Crew | Tony Angelotti | Stunt Double |
Directing | Gary Romolo Fiorelli | Second Unit First Assistant Director |
Lighting | Jarek Gorczycki | Best Boy Electric |
Crew | Dane Farwell | Stunts |
Production | Robin De Lano | Extras Casting Assistant |
Crew | David Paris | Aerial Coordinator |
Production | Vickie M. Hsieh | Travel Coordinator |
Crew | Brycen Counts | Stunts |
Crew | Paul Eliopoulos | Stunts |
Art | Rick Chavez | Assistant Property Master |
Directing | Jeff Okabayashi | Second Assistant Director |
Crew | Boone Narr | Animal Coordinator |
Camera | John D. Miller | Best Boy Grip |
Sound | Kevin Connolly | Musician |
Costume & Make-Up | Darrell Warner | Costume Illustrator |
Costume & Make-Up | Jason Rainey | Ager/Dyer |
Production | Andrea Isaacs | Production Executive |
Costume & Make-Up | Lucy Bowring | Costume Coordinator |
Crew | Kirk Maxwell | Stunt Double |
Camera | Nino Neuboeck | First Assistant "B" Camera |
Crew | Kofi Elam | Stunts |
Crew | J.P. Romano | Stunts |
Crew | Hugh Aodh O'Brien | Stunts |
Camera | J. Michael Popovich | Key Grip |
Sound | Mike Anderson | Boom Operator |
Visual Effects | Timothy Brakensiek | Creature Technical Director |
Crew | Bobby Enriquez | Driver |
Lighting | Diana Miao | Lighting Supervisor |
Editing | Dan Goslee | Digital Intermediate Assistant |
Visual Effects | Scott E. Metzger | 3D Artist |
Crew | Tsuyoshi Abe | Stunts |
Lighting | Lee Auerbach | Electrician |
Production | Olivier Arnesen | Production Coordinator |
Visual Effects | Mickael Coedel | Animation |
Visual Effects | Elissa Bello | Roto Supervisor |
Sound | Colin Cooper | ADR Mixer |
Crew | Christopher Leps | Stunts |
Visual Effects | Chrysta Marie Burton | Visual Effects Production Assistant |
Camera | Hector Gutierrez | Dolly Grip |
Camera | Alex Cruz | Grip |
Production | Oscar J. Flores | Production Secretary |
Art | Doreen Austria | Graphic Designer |
Crew | Lincoln Simonds | Stunts |
Camera | Lance Mayer | Libra Head Technician |
Production | Jeff Dash | Production Accountant |
Production | Dax A. Cuesta | Second Assistant Accountant |
Crew | Julie Jones | Production Controller |
Lighting | Chris Bennett | Lighting Technician |
Production | Rick Roesch | Payroll Accountant |
Production | Phaedra Charlton | First Assistant Accountant |
Crew | Charles Gibson | Second Unit |
Directing | Steven F. Beaupre | Second Second Assistant Director |
Art | Brooke Brunson | Set Dresser |
Art | John Bugarcic | Set Painter |
Crew | Noby Arden | Stunts |
Visual Effects | Shannan Burkley | Matte Painter |
Crew | Don Lee | Stunts |
Crew | Stacey Howell-Brown | Stunts |
Costume & Make-Up | Barbara Ohren | Seamstress |
Art | Alexander Marc Calle | Assistant Art Director |
Crew | Mario Capellari | Sequence Supervisor |
Lighting | Joe Duarte | Rigging Grip |
Camera | John Malvino | Underwater Camera |
Production | Jesse Jam Miranda | Casting |
Editing | Joshua Spencer | Editorial Coordinator |
Crew | Tranel Bland | Post Production Assistant |
Crew | Laurence B. Davis | Propmaker |
Crew | Robert Allen | Set Medic |
Production | Tanya Nienhouse | Post Production Accountant |
Crew | Jeane Wong | Production Intern |
Crew | Guy Friedman | Security |
Crew | Kevin Pitcairn | Stand In |
Crew | David D. Scott | Video Assist Operator |
Costume & Make-Up | Tyson Fountaine | Contact Lens Painter |
Costume & Make-Up | Tyson Fountaine | Contact Lens Technician |
Directing | Clark Credle | Additional Second Assistant Director |
Art | Steve Gell | Textile Artist |
Sound | Lenny Rabinowitz | ADR Recording Engineer |
Crew | Julie Hooker Baker | Special Effects Assistant |
Visual Effects | Jimmy Lillard | Visual Effects Assistant Editor |
Camera | Ryan Rakel | Camera Department Production Assistant |
Production | Yvette Gonzalez | Post Production Coordinator |
Production | Linda Kai | Assistant Location Manager |
Production | Rico Bailey | Location Assistant |
Production | Ryan Faust | Assistant Accountant |
Production | Laura Boyer | Assistant Production Coordinator |
Crew | Mike Sanders | Digital Supervisor |
Production | Ryan Adelman | Production Assistant |
Visual Effects | Merlin Carroll | Rotoscoping Artist |
Crew | Sonia Izzolena | Stunts |