I Care a Lot (2021)
KomedieKriminalitetThrillerDrama
Marla har skabt sig en formue ved at påtage sig værgerollen for ældre mennesker, som hun efterfølgende har indlogeret på plejehjem, mens hun indkasserede deres penge. I et forsøg på at snyde sit næste tiltænkte offer, kommer Marla dog til at lægge sig ud med den forkerte bedstemor.
Director: J Blakeson
Rosamund Pike Marla Grayson |
|
Peter Dinklage Roman Lunyov |
|
Eiza González Fran |
|
Dianne Wiest Jennifer Peterson |
|
Chris Messina Dean Ericson |
|
Isiah Whitlock Jr. Judge Lomax |
|
Macon Blair Feldstrom |
|
Alicia Witt Dr. Amos |
|
Damian Young Sam Rice |
|
Nicholas Logan Alexi Ignatyev |
|
Liz Eng Adelaide |
|
Georgia Lyman The Assassin |
|
Moira Driscoll The Jeweler |
|
Gary Tanguay TV Interviewer |
|
Lizzie Short Sam Rice's Assistant |
|
Kevin McCormick Patrick |
|
Michael Malvesti Jackson |
|
Ava Gaudet Berkshire Oaks Head Nurse |
|
Celeste Oliva Police Detective |
|
Chris Everett Berkshire Oaks Receptionist |
|
Danny Schoch Berkshire Oaks Security Guard Gerry |
|
Evelyn Howe Berkshire Oaks Nurse |
|
Kevin Fennessy Concerned Old Man |
|
Ralph Ayala Berkshire Oaks Orderly |
|
Jose Guns Alves Berkshire Oaks Orderly |
|
Anthony Hoang Berkshire Oaks Orderly |
|
Roger Dillingham Jr. Berkshire Oaks Orderly |
|
Chad Knorr Lunyov Heavy Chad |
|
Kiara Pichardo Nurse with Chocolate (uncredited) |
Production | Jeanne McCarthy | Casting |
Production | Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Production | Robert Simonds | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Trish Seeney | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Gary Archer | Prosthetics |
Directing | J Blakeson | Director |
Production | J Blakeson | Producer |
Writing | J Blakeson | Writer |
Camera | Doug Emmett | Director of Photography |
Editing | Mark Eckersley | Editor |
Sound | Marc Canham | Original Music Composer |
Art | Michael Grasley | Production Design |
Sound | Sue Harding | Foley Artist |
Production | Teddy Schwarzman | Producer |
Crew | Joseph S. Griffo | Stunt Double |
Art | Vanessa Knoll | Set Decoration |
Crew | Francie Brown | Dialect Coach |
Sound | Brendan Nicholson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Linda Forsén | Dialogue Editor |
Sound | Linda Forsén | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Deborah Newhall | Costume Design |
Sound | Dillon Bennett | Supervising Sound Editor |
Sound | Dillon Bennett | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Michele Baker | Location Manager |
Production | Angela Peri | Local Casting |
Art | Michael C. Stone | Art Direction |
Production | Dann Fink | ADR Voice Casting |
Costume & Make-Up | Shayna Passaretti | Key Hair Stylist |
Crew | Paul Marini | Stunt Coordinator |
Lighting | Jesse Goldberg | Gaffer |
Camera | Seacia Pavao | Still Photographer |
Directing | Jenna Dayton | Script Supervisor |
Art | Scott T. Pina | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Lori Guidroz | Hair Department Head |
Production | John Friedberg | Executive Producer |
Sound | Adam Horley | Supervising ADR Editor |
Sound | Adam Horley | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Adam Mendez | Foley Mixer |
Crew | Brian Ricci | Special Effects Technician |
Sound | Claire Freeman | Music Supervisor |
Art | Douglas Ingram | Storyboard Artist |
Production | Adam Fogelson | Executive Producer |
Production | Andrea Ajemian | Executive Producer |
Production | Andrea Ajemian | Unit Production Manager |
Sound | Sophia Hardman | Foley Mixer |
Production | Ben Stillman | Producer |
Sound | Dario Swade | Foley Editor |
Art | Megan Blake | Graphic Designer |
Directing | Colin Flaherty | Second Assistant Director |
Art | Hilary Taillie | Property Master |
Camera | David C. Romano | Key Grip |
Crew | Michael Ricci | Special Effects Coordinator |
Production | Sacha Guttenstein | Executive Producer |
Crew | Sacha Guttenstein | Post Production Supervisor |
Production | Karlee Fomalont | Casting Associate |
Production | Rori Bergman | Casting |
Crew | Belinda McGinley | Stunt Double |
Directing | Urs Hirschbiegel | First Assistant Director |
Sound | Jared Detsikas | Sound Mixer |
Sound | Santino Tartaglia | Boom Operator |
Production | Janelle Canastra | Production Supervisor |
Lighting | Michael Peterson | Best Boy Electric |
Production | Lisa Lobel | Local Casting |
Art | Tricia Turczynski | Set Dresser |
Camera | Dave Scranton | Best Boy Grip |
Production | Laura Calcagni | Production Coordinator |
Production | Lara Sargent | Post Production Accountant |
Art | Rory Brett | Set Dresser |
Production | Michael Heimler | Producer |
Sound | James Cassidy | Sound Mix Technician |
Production | Lamonte Bell | Payroll Accountant |
Visual Effects | Nicholas Bennett | Visual Effects Supervisor |
Sound | Oliver Ferris | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Jocelyn Pierce | Costume Supervisor |
Crew | Billy Benner | Transportation Coordinator |
Sound | Matt Waites | Sound Effects Editor |
Production | Dan Lawler | Production Consultant |
Art | Niko Diaz | Set Dresser |
Art | James Sanderson | Set Dresser |
Crew | Josef Boreland | Marine Coordinator |
Art | Sean Doyle | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Karl Kuehn | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Taylor Pilderian | Set Costumer |
Production | Brett Duffy | Casting Assistant |