Sharpay's Fabulous Adventure (2011)
Hvor fabelagtig skal man være for at få succes i New York? En kommende stjerne er på vej til at finde ud af det – på den hårde måde! Ashley Tisdale stråler i denne sjove og underholdende komedie. Efter at en talentspejder har set Sharpay Evans (Tisdale) optræde med sin hund Boi til en velgørenhedsgalla, fører det til det vidunderlige New York i jagten på en drøm. Evans er overbevist om at succes allerede står skrevet på hendes designertaske. Men musicalverdenen er hård, hvilket hun og Boi oplever da de møder den lumske ejer til en forkælet hund ved navn ”Countess”, der vil gøre alt for at knuse sine konkurrenter. Heldigvis møder hun også Payton (Austin Butler), en pæn, ung fi lmskaber, der synes at Sharpay er næsten lige så fantastisk som hun selv synes hun er. Overflod af humor og mode gør at hele familien vil elske Sharpay’s Fabulous Adventure!
Director: Michael Lembeck
Ashley Tisdale Sharpay Evans |
|
Austin Butler Peyton Leverett |
|
Cameron Goodman Amber Lee Adams |
|
Bradley Steven Perry Roger Elliston the Third |
|
Lucas Grabeel Ryan Evans |
|
Alec Mapa Gill Samms |
|
Jack Plotnick Neal Roberts |
|
Robert Curtis Brown Mr. Evans |
|
Jessica Tuck Mrs. Evans |
|
Pat Mastroianni Jerry Taylor |
|
Mike 'Nug' Nahrgang Stage Manager |
|
Alessandra Cannito Lupe |
|
Lauren Collins Tiffany |
|
Shadia Ali Dena |
|
Sarah Joy Bennett Kelly |
|
Tracey Ferencz Marjorie |
|
Tammy Isbell Judith / Nell |
|
Kyle Buchanan Tim |
|
Jorge Molina Mr. Gonzalez |
|
Mya Michaels Mrs. Gonzalez |
|
Anthony Christian Potenza Sound Engineer |
|
Amish Patel Butchy |
|
Michelle Bugay Girl 1 |
|
Sarah Slywchuk Singer Girl |
|
Shawn Byfield Trevor |
|
Johnie Chase Card Player |
|
Taylor James Shine Dancer / Finale Dancer |
|
Damien Lavergne Dancer |
|
Bethany Kovarik Dancer |
|
Misha Rasaiah Dancer |
|
Alexandra Herzog Dancer |
|
Tanya Karn Dancer |
|
Shamier Anderson Lead Dancer |
|
Rhonda Roberts Dancer |
|
Louise St. Cyr Dancer |
|
Marc Cardarelli Dancer |
|
Judy Kovacs Dancer |
|
Tamina Pollack-Paris Dancer |
|
Corey Gorewicz Dancer |
|
Charles Seminerio Dancer |
|
Michael MacLennan Dancer |
|
Joey Arrigo Dancer |
|
Lucas Grabeel Ryan Evans (Disney Channel version only) |
|
Tom Bishop Jr. Carriage Driver |
|
Moonlyn Statue of Liberty |
|
David Braid Pianist (uncredited) |
|
Craig Cyr Poker Player (uncredited) |
|
Laura Eichhorn Duchess (voice) (uncredited) |
|
Okiki Kendall Patron #1 (unredited) |
|
Shawn Molko Roger Elliston (singing voice) (uncredited) |
|
Justin Nie Patron #2 (uncredited) |
|
Alana Randall Compay Dancer (uncredited) |
|
Vanessa Volcy Party Goer (uncredited) |
|
Manly "Little Pickles" Ortega Boi Evans (uncredited) |
Production | Jonathan Hackett | Producer |
Production | Stephanie Gorin | Casting |
Sound | Kevin Burns | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | George S. Clinton | Original Music Composer |
Editing | David Finfer | Editor |
Art | Clive Thomasson | Set Decoration |
Camera | Ousama Rawi | Director of Photography |
Production | Natalie Hart | Casting |
Production | Jason La Padura | Casting |
Art | Mark Hofeling | Production Design |
Costume & Make-Up | Tom McKinley | Costume Design |
Writing | Peter Barsocchini | Characters |
Directing | Michael Lembeck | Director |
Production | Michael Lembeck | Co-Producer |
Production | Bill Borden | Executive Producer |
Production | Ashley Tisdale | Executive Producer |
Production | Barry Rosenbush | Executive Producer |
Crew | John Stead | Stunt Coordinator |
Crew | Michelle Johnston | Choreographer |
Production | Terri Douglas | ADR Voice Casting |
Writing | Robert Horn | Writer |
Art | Anthony Ianni | Art Direction |
Production | Jonathan Matthews | Location Manager |
Sound | Mike Flicker | Supervising Music Editor |
Sound | Matt Friedman | Music Editor |
Sound | Adam Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Bryan Forde | Gaffer |
Costume & Make-Up | Karola Dirnberger | Hair Department Head |
Crew | Robert Tenaglia | Transportation Coordinator |
Directing | Joanne T. Harwood | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Natalie Bronfman | Costume Design |
Crew | Rob Sanderson | Special Effects Coordinator |
Art | Tory Bellingham | Property Master |
Costume & Make-Up | Julia Valente | Makeup Department Head |
Production | Carmen Arndt | Unit Production Manager |
Directing | Andrew Shea | First Assistant Director |
Directing | Sarah Campbell | Second Assistant Director |
Art | Zachary Vero | Construction Coordinator |
Sound | Greg Chapman | Production Sound Mixer |
Camera | Michael O'Connor | Key Grip |
Production | Alexandra MacKenzie | Production Coordinator |
Production | Sandra Lum Lock | Production Accountant |
Crew | Jazz Helie | Transportation Captain |
Crew | Andrea Stilgenbauer | Post Production Supervisor |
Editing | Jim Schermerhorn | Assistant Editor |
Sound | Mark Friedgen | Supervising Sound Editor |