Robert Hays D.H. 'Hank' Mercer / Biff Deegan |
|
Catherine Mary Stewart Marissa |
|
Christopher Murney Lt. Greenberg |
|
Fred Gwynne Victor Greville |
|
Celeste Holm Claire |
|
Jonathan Moore Nicholas Rubinstein |
|
Martin Neufeld Pete |
|
Michael Copeman | |
Bunty Webb | |
Eric Keenleyside | |
Robin Ward | |
Eric Fink | |
Thick Wilson | |
Al Bernardo | |
Louis Di Bianco | |
Marc Gomes | |
Raymond Hunt | |
James Walton | |
Lynne Cormack | |
Lynne Gorman | |
Robbi Baker | |
Alan Rose Tony (uncredited) |
|
Jacques Sandulescu Timothy (uncredited) |
|
Lewis J. Stadlen Norman Wagstaff (uncredited) |
|
Gavin Steed Roger Delacroix (uncredited) |
Production | Deirdre Bowen | Casting |
Sound | Mark Snow | Original Music Composer |
Art | Gavin Mitchell | Production Design |
Art | Steve Shewchuk | Set Decoration |
Visual Effects | William Mesa | Visual Effects Supervisor |
Production | Stanley Neufeld | Executive In Charge Of Production |
Directing | Mel Damski | Director |
Crew | Ernie F. Orsatti | Stunt Coordinator |
Production | Peter Nelson | Producer |
Writing | Michael Norell | Story |
Writing | Michael Norell | Teleplay |
Editing | Joanne D'Antonio | Editor |
Sound | Rick Hinson | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Patti Unger | Wardrobe Designer |
Costume & Make-Up | James D. Brown | Hairstylist |
Sound | John Mick | Music Editor |
Camera | Cameron McDonald | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Patricia Green | Makeup Artist |
Camera | Donald H. Birnkrant | Director of Photography |
Sound | Rich Harrison | Sound Effects |
Production | Karen Hendel | Casting |
Production | Keith Large | Production Manager |
Sound | Rod Haykin | Sound |
Directing | Gerry Arbeid | First Assistant Director |
Directing | Penny Hynam | Script Supervisor |
Crew | Tim Donahue | Visual Effects Art Director |
Crew | Brian O'Hara | Transportation Coordinator |
Crew | Mick McAfee | Post Production Supervisor |
Editing | Susanne Gervay | Negative Cutter |
Visual Effects | Marcus Tate | Visual Effects Camera |
Writing | Andy Siegel | Story |
Writing | Mel Arrighi | Novel |
Directing | Robert McCart | Second Assistant Director |
Art | Chris Biden | Property Master |
Editing | David Martell | Assistant Editor |
Production | Melody Comrie | Production Coordinator |
Production | Maureen Fitzgerald | Production Accountant |
Production | Judy Groffman | Producer's Assistant |
Crew | Ramona Teisan | Production Controller |
Production | Tom Brocato | Publicist |