The Courier (2019)
ActionThrillerEventyrKriminalitet
Oscar-vinderen Gary Oldman spiller en grusom mafiaboss, opsat på at likvidere Nick, det sidste levende vidne mod ham. Han ansætter en mystisk motorcykel kurer som, helt uvidende, skal levere en giftbombe der skal dræbe Nick. Men da hun i stedet redder Nick, må duoen konfrontere en hær af hensynsløse lejemordere for at overleve natten.
Director: Zackary Adler
Olga Kurylenko The Courier |
|
Gary Oldman Ezekiel Mannings |
|
Dermot Mulroney Special Agent Roberts |
|
William Moseley Agent Bryant |
|
Alicia Agneson Agent Simmonds |
|
Amit Shah Nick Murch |
|
Craig Conway Agent Parlow |
|
Lee Charles Fripp |
|
Joel Michaely Alan Green |
|
Greg Orvis The Sniper |
|
Calli Taylor Alys |
|
Gordon Alexander Wax |
|
Ty Hurley FBI Agent 1 |
|
Jamie Satterthwaite Counselor Davis |
|
Renars Latkovskis Slash |
|
Neil Chapelhow Greenwood |
|
Michael Fatogun Serge |
|
Hal Hillman London Police Officer |
|
Al Holland Jagger |
|
Robert Louis Medina Chorister |
Crew | Peter Pedrero | Stunt Coordinator |
Sound | Adam Daniel | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ian Neil | Music Supervisor |
Camera | Michel Abramowicz | Director of Photography |
Directing | Zackary Adler | Director |
Production | Zackary Adler | Executive Producer |
Writing | Zackary Adler | Writer |
Production | James Edward Barker | Producer |
Writing | James Edward Barker | Writer |
Sound | James Edward Barker | Music |
Costume & Make-Up | Niamh Morrison | Makeup & Hair |
Production | Wayne Marc Godfrey | Executive Producer |
Production | Tiernan Hanby | Line Producer |
Costume & Make-Up | Satinder Chumber | Prosthetic Makeup Artist |
Production | Andrew Prendergast | Producer |
Camera | Gareth Gatrell | Still Photographer |
Lighting | Chris Dowling | Gaffer |
Costume & Make-Up | Siobhan Harper Ryan | Makeup Artist |
Sound | Tim Despic | Music |
Costume & Make-Up | Tina Kalivas | Costume Design |
Costume & Make-Up | Harriet Thompson | Makeup Artist |
Editing | Nick McCahearty | Editor |
Directing | Jon Shaikh | Second Unit Director |
Sound | Martin Schulz | Supervising Sound Editor |
Sound | Martin Schulz | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Daniel Vasquez Velez | Foley Supervisor |
Sound | Daniel Jaramillo Gutierrez | Dialogue Editor |
Art | Anna Mould | Production Design |
Camera | Chris Pollitt | First Assistant "A" Camera |
Crew | Paula Crickard | Post Production Supervisor |
Camera | Tom Wilkinson | Steadicam Operator |
Visual Effects | Danny Hargreaves | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Jo Turner | Makeup Supervisor |
Production | Martin Walker | Location Manager |
Crew | Rachael Evelyn | Stunts |
Costume & Make-Up | Vickie Ellis | Makeup Artist |
Lighting | Gavin Walters | Gaffer |
Directing | Xenia Taylor | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Giada Venturini | Makeup Artist |
Camera | Mark Morley | Key Grip |
Sound | Morgan Williams | Boom Operator |
Camera | Alain Galès | Epk Producer |
Camera | Ross Onions | First Assistant "B" Camera |
Camera | Rory Hern | Second Assistant "B" Camera |
Production | Marc Goldberg | Producer |
Sound | Sebastian Alzate Lopez | Foley Editor |
Sound | Marco Toca Ramirez | Sound Editor |
Lighting | Matthew Martin | Best Boy Electrician |
Costume & Make-Up | Sophie Coppola | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sophie Coppola | Daily Makeup & Hair |
Production | Kit Patrick | Production Coordinator |
Editing | Will Steer | Assistant Editor |
Production | Elizabeth Williams | Executive Producer |
Camera | Louise Murphy | First Assistant "B" Camera |
Editing | Andy Lee | Colorist |
Crew | Jack Jagodka | Stunts |
Crew | Steven Leek | Armorer |
Writing | Andy Conway | Writer |
Writing | Nicky Tate | Writer |
Production | David Haring | Producer |
Art | Isobel Dunhill | Art Direction |
Art | Sarah Bick | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Annie McConnell | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Annie McConnell | Makeup & Hair |
Art | James Waddingham | Construction Manager |
Costume & Make-Up | Sophia Aiudi | Costume Supervisor |
Editing | Adam Sample | Online Editor |
Directing | Antonia Carter | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Alice Jones | Makeup Artist |
Camera | Martin Warrilow | Additional First Assistant Camera |
Camera | Lawrence Fish | Additional Second Assistant Camera |
Camera | Peter Nance | Second Assistant "A" Camera |
Camera | Abigayle Blacow | Second Assistant Camera |
Camera | Adam Hall | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Freya Murphy | Costume Standby |
Costume & Make-Up | Jules Hindess | Costumer |
Costume & Make-Up | Carole Louise Machin | Set Costumer |
Sound | Juan Martin Del Campo | ADR Mixer |
Sound | David Crane | Supervising Sound Editor |
Sound | David Crane | Dialogue Editor |
Sound | David Crane | ADR Recordist |
Sound | Jack Cook | Sound Effects Editor |
Sound | Andria Michael | Sound Effects Editor |
Sound | Johan Winstedt | Sound Effects Editor |
Sound | Johan Winstedt | Production Sound Mixer |
Sound | James de Taranto | Sound Recordist |
Visual Effects | Diego Vazquez Lozano | Visual Effects Supervisor |
Production | Hayley Daffin | Production Secretary |
Crew | Annabelle Hood | Floor Runner |
Crew | Dominic Allan | Special Effects Technician |
Visual Effects | Peter Owen Brook | VFX Editor |
Editing | Peter Owen Brook | Assistant Editor |
Sound | Sebastián Vásquez | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Marina Altomare | Prosthetics |
Costume & Make-Up | Tania Couper | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Kieron Lavine | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Minaxi Shah | Makeup Artist |
Directing | Andy Gradwell | First Assistant Director |
Directing | Tom Westgate | Third Assistant Director |
Visual Effects | Mike Parkinson | VFX Artist |
Crew | Gary Grundy | Stunts |
Lighting | Henriette Kristine Jacobsen | Electrician |
Crew | Jack Taylor | Special Effects Technician |
Lighting | Lee Hatcher | Electrician |
Lighting | Richard Philbert | Electrician |
Camera | Chris Rusby | Key Grip |
Directing | Sarah Agha | Script Supervisor |
Visual Effects | Christopher Cruz | 3D Modeller |
Visual Effects | Alekh Singh | 3D Tracking Layout |
Visual Effects | Manoj Kumar | Matchmove Supervisor |
Visual Effects | Ron Dwivedi | Roto Supervisor |
Crew | Ollie Darwin | Special Effects Technician |
Crew | Dewi Alun Foulkes | Special Effects Technician |
Sound | Rory Rae | Boom Operator |
Sound | Juan David Jaramillo | Foley Editor |
Sound | Daniel Montoya | Foley Editor |
Sound | Alexander Aguilar | Foley Recordist |