Catch Me If You Can (2002)
Den så godt som sande beretning om storsvindleren Frank Abagnale, der ved hjælp af charme og geniale forklædninger svindler sig til millioner af dollars i 26 forskellige lande. Inden han er 18 år gammel "arbejder" han som læge, advokat og andenpilot i et større amerikansk flyselskab. Den unge storcharmør og forklædningsmester laver dog også checkfalsknerier i den store stil, så FBI sætter agent Carl Hanratty på sagen. Nu starter en langvarig menneskejagt verden over.
Director:
Steven Spielberg
Writer:
Jeff Nathanson
Sound | John Williams | Original Music Composer |
Production | Debra Zane | Casting |
Directing | Steven Spielberg | Director |
Production | Steven Spielberg | Producer |
Camera | Janusz Kamiński | Director of Photography |
Editing | Michael Kahn | Editor |
Production | Terri Taylor | Casting Associate |
Production | Walter F. Parkes | Producer |
Writing | Jeff Nathanson | Screenplay |
Art | John Warnke | Assistant Art Director |
Crew | Webster Whinery | Stunt Coordinator |
Production | Daniel Lupi | Co-Executive Producer |
Lighting | Victor Macias | Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Mary Zophres | Costume Design |
Art | Leslie A. Pope | Set Decoration |
Production | Laurie MacDonald | Executive Producer |
Sound | Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
Crew | Joey Box | Stunt Double |
Crew | Rick Seaman | Stunt Driver |
Writing | Frank Abagnale Jr. | Book |
Writing | Stan Redding | Book |
Production | Barry Kemp | Executive Producer |
Production | Sergio Mimica-Gezzan | Associate Producer |
Directing | Sergio Mimica-Gezzan | First Assistant Director |
Production | Devorah Moos-Hankin | Co-Producer |
Production | Anthony Romano | Executive Producer |
Production | Michel Shane | Executive Producer |
Art | Jeannine Oppewall | Production Design |
Art | Sarah Knowles | Art Direction |
Costume & Make-Up | Daniel C. Striepeke | Makeup Artist |
Crew | John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Art | Claudette Didul | Set Decoration |
Editing | Richard Byard | First Assistant Editor |
Art | Sally Thornton | Set Designer |
Costume & Make-Up | Deborah La Mia Denaver | Makeup Artist |
Crew | Danny Aiello III | Stunts |
Crew | Peter Bucossi | Stunts |
Sound | R.J. Kizer | Supervising ADR Editor |
Sound | Mildred Iatrou | Dialogue Editor |
Production | Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Sound | Kenneth Wannberg | Music Editor |
Costume & Make-Up | Gary Archer | Prosthetics |
Crew | Edward Conna | Stunt Double |
Sound | Robert Jackson | Boom Operator |
Directing | David H. Venghaus Jr. | Second Assistant Director |
Crew | Stéphane Lefebvre | Stunts |
Crew | Jeannie Epper | Stunts |
Crew | Bill Anagnos | Stunts |
Crew | Mick O'Rourke | Stunts |
Crew | Frank Ferrara | Stunts |
Crew | Don Picard | Stunts |
Crew | Michael Russo | Stunts |
Crew | Bruce Paltrow | In Memory Of |
Crew | Brian J. Williams | Stunts |
Directing | Jeffrey Schwarz | Second Second Assistant Director |
Art | Suzan Wexler | Set Designer |
Crew | Michael Adams | Stunts |
Sound | Ron Judkins | Production Sound Mixer |
Production | Cristen Carr Strubbe | Unit Production Manager |
Production | Will Weiske | Production Supervisor |
Crew | Alain Bérard | Stunts |
Crew | Tom Morga | Stunts |
Costume & Make-Up | Lois Burwell | Makeup Department Head |
Crew | Marc Désourdy | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Lori DeLapp | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Luisa Abel | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Cha Blevins | Costume Supervisor |
Editing | Michael Trent | Assistant Editor |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Directing | Ana Maria Quintana | Script Supervisor |
Art | Lori A. Balton | Location Scout |
Art | Russell R. Anderson | Leadman |
Sound | Ted Caplan | Sound Effects Editor |
Art | Randall D. Wilkins | Set Designer |
Crew | Roy Farfel | Stunts |
Art | Steven Melton | Property Master |
Sound | Susan Dawes | Dialogue Editor |
Camera | Andrew Cooper | Still Photographer |
Lighting | David Devlin | Chief Lighting Technician |
Sound | Blake R. Cornett | Assistant Sound Editor |
Camera | Mitch Dubin | Camera Operator |
Crew | Geno Hart | Transportation Coordinator |
Sound | John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
Camera | David Emmerichs | Camera Operator |
Camera | David Emmerichs | Steadicam Operator |
Art | Richard Klotz | Location Scout |
Sound | Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Kathryn Blondell | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Carolyn Elias | Hairstylist |
Visual Effects | Marc Varisco | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Lindsay Hallett | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Kim Santantonio | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Audrey L. Anzures | Hairstylist |
Crew | Jessica Drake | Dialect Coach |
Costume & Make-Up | Sian Grigg | Makeup Artist |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Crew | Jim Vickers | Stunt Driver |
Art | Dave DeGaetano | Construction Coordinator |
Sound | David Wolowic | First Assistant Sound Editor |
Camera | Steven Meizler | First Assistant Camera |
Production | Erin Toner | Casting Assistant |
Sound | John Morris | Sound Effects Editor |
Editing | Patrick Crane | First Assistant Editor |
Art | Francine Byrne | Art Department Coordinator |
Crew | Kirk Huston | Transportation Co-Captain |
Visual Effects | Robin Kobrynski | 3D Supervisor |
Visual Effects | Patrice Mugnier | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Lynn Hoffman | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Cookie Lopez | Key Set Costumer |
Costume & Make-Up | Andrew Slyder | Key Set Costumer |
Lighting | Brian Lukas | Rigging Gaffer |
Crew | Joe Cosentino | Transportation Captain |
Crew | Angel DeSanti | Transportation Co-Captain |
Camera | Jim Kwiatkowski | Key Grip |
Camera | Mark Spath | First Assistant "B" Camera |
Production | Nellie Adami | Production Coordinator |
Crew | Nancy Willen | Unit Publicist |
Crew | Janet Paparazzo | Stunts |
Crew | André Laperrière | Stunts |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Camera | Jerry Bertolami | Dolly Grip |
Art | Olivier Kuntzel | Title Designer |
Art | Florence Deygas | Title Designer |
Costume & Make-Up | Maggie E. Elliot | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Dorothy D. Fox | Hairstylist |
Production | Kelly A. Snyder | Production Accountant |
Production | Mike Fantasia | Location Manager |
Art | Anthony D. Parrillo | Set Designer |
Camera | Kevin Erb | Best Boy Grip |
Crew | Ben Gauthier | Stunts |
Directing | Christo Morse | Second Assistant Director |
Directing | Bethan Mowat | Second Assistant Director |
Crew | Paul Bucossi | Stunts |
Crew | Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Camera | Mathieu Price | Dolly Grip |
Camera | Tom Jordan | Second Assistant Camera |
Crew | John Bal | Stunts |
Camera | Ralph Scherer | Dolly Grip |
Crew | Norman Roy | Stunts |
Crew | Douglas Dean Taylor | Stunts |