A.I. - Kunstig intelligens (2001)
I en verden, hvor der er mangel på naturlige ressourcer, styres alt af avanceret teknologi og robotter. Firmaet Cybertronics Manufacturing producerer den første robot med følelser. Hans navn er David og som et forsøg kommer han i pleje hos Henry og Monica. David får hurtigt rollen som deres rigtige barn, men en række uventede begivenheder gør dette liv umuligt for David. Sammen med sin beskytter, tøjbjørnen Teddy, begiver han sig ud på en rejse for at finde ud af, hvor han hører til.
Director:
Steven Spielberg
Writer:
Steven Spielberg
Haley Joel Osment David |
|
Jude Law Gigolo Joe |
|
Frances O'Connor Monica Swinton |
|
Sam Robards Henry Swinton |
|
Jake Thomas Martin Swinton |
|
William Hurt Prof. Hobby |
|
Robin Williams Dr. Know (voice) |
|
Ben Kingsley Specialist (voice) |
|
Meryl Streep Blue Mecha (voice) |
|
Chris Rock Comedian (voice) |
|
Ken Leung Syatyoo-Sama |
|
Clark Gregg Supernerd |
|
Kevin Sussman Supernerd |
|
Tom Gallop Supernerd |
|
Eugene Osment Supernerd |
|
April Grace Female Colleague |
|
Matt Winston Executive |
|
Sabrina Grdevich Sheila |
|
Theo Greenly Todd |
|
Michael Mantell Dr. Frazier at Cryogenic Institute |
|
Keith Campbell Roadworker |
|
Brian Turk Backstage Bull |
|
Brendan Gleeson Lord Johnson-Johnson |
|
Christopher Dye Flesh Fair Participant |
|
Jack Angel Teddy (voice) |
|
Tim Rigby Yeoman |
|
Enrico Colantoni The Murderer |
|
Adrian Grenier Teen in Van |
|
Matt Malloy Robot Repairman |
|
Brent Sexton Russell |
|
Erik Bauersfeld Gardener (Voice) |
|
Michael Fishman Teen in Van |
|
Diane Fletcher Sentient Machine Security |
|
Al Jourgensen Flesh Fair Band Member |
|
Paul Barker Flesh Fair Band Member |
|
Vito Carenzo Big Man |
|
Adam Grossman Flesh Fair Band Member |
|
Rena Owen Ticket Taker |
|
Adam Alexi-Malle Crowd Member |
|
Laurence Mason Tech Director |
|
Ashley Scott Gigolo Jane |
|
Ty Coon Flesh Fair Band Member |
|
Duane Buford Flesh Fair Band Member |
|
Max Brody Flesh Fair Band Member |
|
Red King Covert Information Retrieval |
|
Claude Gilbert Cybertronics - Room 93056 |
|
Kate Nei Toe Bell Ringing |
|
Laia Salla Mr. Chan's Assistant |
|
Jeanine Salla Sentient Machine Therapist |
|
Mark Allan Staubach Teen in Van |
|
Miguel Pérez Robot Repairman |
|
Billy Scudder Mechanic |
|
Bobby Harwell TV Face |
|
Wayne Wilderson Comedian |
|
R. David Smith Welder |
|
Eliza Coleman General Circuita |
|
Jim Jansen Chef |
|
Tim Rhoze Laboratory Technician |
|
Clara Bellar FemMecha Nanny |
|
Kelly McCool Kate the Holographic Girl |
|
Michael Shamus Wiles Cop |
|
Jason Sutter Percussionist |
|
Ken Palmer Percussionist |
|
J. Alan Scott Worker |
|
Lily Knight Voice in the Crowd (voice) |
|
Justina Milagros Machado Assistant |
|
Daveigh Chase Child Singer (scenes deleted) |
|
Kathryn Morris Teenage Honey |
|
Hunter King Amanda |
|
Michael Berresse Stage Manager |
|
Paula Malcomson Patricia in Mirrored Room |
|
John Prosky Mr. Williamson, the Bellman |
|
Curt Youngberg Kid |
|
Andy Morrow Kid |
|
Dillon McEwin Kid |
|
Jeremy James Kissner Kid |
Sound | John Williams | Original Music Composer |
Production | Avy Kaufman | Casting |
Production | Jennifer Alessi | Extras Casting |
Writing | Stanley Kubrick | Idea |
Writing | Steven Spielberg | Screenplay |
Directing | Steven Spielberg | Director |
Production | Steven Spielberg | Producer |
Production | Kathleen Kennedy | Producer |
Camera | Janusz Kamiński | Director of Photography |
Editing | Michael Kahn | Editor |
Art | Rick Carter | Production Design |
Art | Nancy Haigh | Set Decoration |
Production | Bonnie Curtis | Producer |
Production | Walter F. Parkes | Executive Producer |
Sound | Gary Rydstrom | Sound Designer |
Sound | Gary Rydstrom | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Bob Ringwood | Costume Design |
Visual Effects | Dennis Muren | Visual Effects Supervisor |
Art | Andrew Menzies | Assistant Art Director |
Production | Jan Harlan | Executive Producer |
Sound | Kyrsten Mate | Sound Effects Editor |
Sound | Richard Hymns | Supervising Sound Editor |
Sound | Dennie Thorpe | Foley Artist |
Sound | Jana Vance | Foley Artist |
Sound | Tony Eckert | Foley Mixer |
Art | Richard L. Johnson | Art Direction |
Art | William James Teegarden | Art Direction |
Directing | Sergio Mimica-Gezzan | First Assistant Director |
Writing | Brian Aldiss | Short Story |
Writing | Ian Watson | Screenstory |
Art | Thomas Valentine | Art Direction |
Sound | Teresa Eckton | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Bill Corso | Makeup Artist |
Art | Richard F. Mays | Set Designer |
Art | Patrick M. Sullivan | Assistant Art Director |
Editing | Richard Byard | First Assistant Editor |
Production | Peter M. Tobyansen | Production Supervisor |
Art | Fred Arbegast | Sculptor |
Crew | Chris Palermo | Stunts |
Production | Beth Bowling | Casting Assistant |
Crew | Stan Winston | Animatronics Designer |
Sound | Kenneth Wannberg | Music Editor |
Art | Ramsey Avery | Assistant Art Director |
Sound | Robert Jackson | Boom Operator |
Directing | David H. Venghaus Jr. | Second Assistant Director |
Sound | Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Sound | John Neufeld | Orchestrator |
Visual Effects | Michael Lantieri | Special Effects Supervisor |
Production | Gregory Alpert | Location Manager |
Production | Patricia Churchill | Unit Production Manager |
Sound | Jonathan Null | Foley Editor |
Crew | Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Art | Peter Ramsey | Storyboard Artist |
Art | Steven Schwartz | Set Designer |
Crew | Gene Hartline | Stunts |
Crew | Diana R. Lupo | Stunts |
Camera | Bob Anderson | Grip |
Crew | Chris Cunningham | Special Effects |
Costume & Make-Up | Ve Neill | Key Makeup Artist |
Camera | Christopher Duskin | Second Assistant Camera |
Art | Latifa Ouaou | Art Department Coordinator |
Art | Suzan Wexler | Assistant Art Director |
Sound | Ron Judkins | Sound Mixer |
Crew | Jennifer Leo Russ | Visual Effects Editor |
Art | Darrell L. Wight | Set Designer |
Crew | Caryn Mower | Utility Stunts |
Art | Harry E. Otto | Assistant Art Director |
Art | Thomas Minton | Set Designer |
Costume & Make-Up | David Rawley | Costume Supervisor |
Art | Elizabeth Lapp | Assistant Art Director |
Editing | Michael Trent | Assistant Editor |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Art | Pamela Klamer | Set Designer |
Directing | Ana Maria Quintana | Script Supervisor |
Crew | Denny Caira | Transportation Coordinator |
Crew | J. Mark Donaldson | Stunt Double |
Art | John Villarino | Construction Coordinator |
Sound | Gwendolyn Yates Whittle | ADR Supervisor |
Visual Effects | Scott Farrar | Visual Effects Supervisor |
Crew | Francie Brown | Dialect Coach |
Art | Dawn Brown | Set Designer |
Camera | David James | Still Photographer |
Sound | Richard Quinn | Dialogue Editor |
Lighting | David Devlin | Chief Lighting Technician |
Visual Effects | Les Hunter | Visual Effects Producer |
Art | Masako Masuda | Set Designer |
Camera | Mitch Dubin | Camera Operator |
Camera | Pete Romano | Underwater Camera |
Art | Patte Strong-Lord | Set Designer |
Costume & Make-Up | Candace Neal | Key Hair Stylist |
Art | Anya Rudnick | Art Department Coordinator |
Art | Jerry Moss | Property Master |
Art | James Jones | Sculptor |
Art | Mike Villarino | Construction Foreman |
Art | Vincent D'Aquino | Greensman |
Art | Alex Sessing | Greensman |
Art | Johnny Torres | Greensman |
Art | Jason Vanover | Greensman |
Sound | Ewa Sztompke | Dialogue Editor |
Sound | Chris Scarabosio | Sound Effects Editor |
Crew | Michael Gleason | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Henry LaBounta | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Ginger Theisen | Visual Effects Producer |
Crew | David Nakabayashi | Visual Effects Art Director |
Camera | Chris Haarhoff | Camera Operator |
Camera | Chris Haarhoff | Steadicam Operator |
Production | David Linck | Publicist |
Crew | Francesca Jaynes | Choreographer |
Camera | Adam Dale | Aerial Director of Photography |
Art | Jack Blanchard | Set Dresser |
Crew | Tomáš Loewy | Video Assist Operator |
Visual Effects | Hal Hickel | Animation Supervisor |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Visual Effects | Eric Bruneau | Compositing Supervisor |
Sound | Larry Schalit | Assistant Dialogue Editor |
Sound | Lindakay Brown | Foley Editor |
Production | John Burton West | Assistant Production Coordinator |
Sound | Larry Singer | ADR Supervisor |
Writing | Philip Keller | Storyboard |
Visual Effects | Shawn Kelly | Animation |
Crew | Whitney Coleman | Stunts |
Crew | Jeff Khachadoorian | Carpenter |
Editing | Begonia Colomar | Digital Color Timer |
Costume & Make-Up | Karen Asano-Myers | Hairstylist |
Editing | Brian Chumney | Editorial Services |
Camera | Jim Kwiatkowski | Key Grip |
Visual Effects | Ken Dackermann | Digital Compositors |
Crew | Lisa Hoyle | Stunts |
Costume & Make-Up | Robert Chase | Key Costumer |
Sound | Dean Drabin | ADR Mixer |
Art | Kirk D. Hansen | Painter |
Art | John Bell | Production Illustrator |
Art | Anthony 'AJ' Leonardi Jr. | Standby Painter |
Camera | Mike Bienstock | First Assistant Camera |
Crew | George Alden | Driver |
Camera | David O'Brien | Camera Loader |
Crew | Adam Christopher | Makeup Effects |
Sound | Jurgen Scharpf | Sound Mix Technician |
Crew | Mark Gillard | Post Production Assistant |
Crew | René González | Projection |
Crew | Brian Feola | Propmaker |
Crew | Tom Martinek | Sequence Supervisor |
Crew | Scott Rorie | Set Production Assistant |
Crew | James Henderson | Stand In |
Crew | Richard L. Blackwell | Stunts |
Crew | Dana Dru Evenson | Utility Stunts |
Directing | Jason Patnode | Layout |
Lighting | Scot Gaal | Best Boy Electric |
Lighting | John Atkins | Electrician |
Lighting | Glenn Corbett | Gaffer |
Lighting | Marek Bojsza | Lighting Technician |
Lighting | David Gamerman | Rigging Gaffer |
Lighting | Kevin Fahey | Rigging Grip |
Production | Laurie Charchut | Production Accountant |
Production | Lisbeth Wynn-Owen | Production Coordinator |
Visual Effects | Duncan Blackman | 3D Supervisor |
Visual Effects | Julie Creighton | Visual Effects Coordinator |
Crew | John Wright | Craft Service |
Sound | Frank 'Pepe' Merel | Foley Recordist |
Costume & Make-Up | Kathy Kane-Macgowan | Hair Supervisor |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Sound | James Thatcher | Musician |
Crew | Leigh Hennessy | Stunts |
Art | Chris Baker | Concept Artist |
Art | Jimmy Zelinger | Title Designer |
Camera | Larissa Supplitt | Additional Second Assistant Camera |
Art | Mark W. Brown | Assistant Property Master |
Camera | Rick Kangrga | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Vicente Aguilar | Tailor |
Crew | Alisa Hensley | Utility Stunts |
Production | Cecilia Escobar | Payroll Accountant |
Art | Martin Charles | Graphic Designer |
Directing | Paul Byrne Prenderville | Additional Second Assistant Director |
Production | Sven E. Fahlgren | Post Production Coordinator |
Art | Niamh Murphy | Textile Artist |
Visual Effects | Lindsay MacGowan | Effects Supervisor |
Production | Lisa Joelle Curtis | Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Ricardo Richard Alvarez | Costumer |
Directing | Lisa Brookes | Second Second Assistant Director |
Sound | John Merton | ADR Recordist |
Sound | Susan McLean | Assistant Sound Editor |
Crew | Thomas Brown | Special Effects Technician |
Visual Effects | Evan Cecil | Visual Effects Production Assistant |
Camera | Daniel Coscia | Best Boy Grip |
Production | Tim Spurry | Assistant Location Manager |
Production | Linden Johnson | Assistant Accountant |
Lighting | Stanley L. Gonsales | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | Jorge Pallares | Intern |
Production | Chas Dupuis | Production Assistant |