Angel III: The Final Chapter (1988)
Molly arbejder nu som fotograf i New York. En dag, hvor hun står i mørkekammeret og fremkalder sine billeder, ser hun pludselig et ansigt, hun ikke har set, siden hun var barn - sin egen mor! Da Molly får kontakt med sin mor, opdager hun også, at hun har en søster, hun aldrig har mødt! Hun tager til Los Angeles for at lede efter søsteren, der muligvis er havnet i kløerne på kvinden Nadine, der styrer alle gadeluderne. Endnu en gang må Molly påtage sig den alternative identitet som luderen Angel, denne gang for at infiltrere Nadines organisation.
Director: Tom DeSimone
Mitzi Kapture Molly Stewart / Angel |
|
Maud Adams Nadine |
|
Mark Blankfield Spanky |
|
Kin Shriner Neal |
|
Tawny Fere Michelle |
|
Emile Beaucard Shahid |
|
Richard Roundtree Lt. Doniger |
|
Barbara Treutelaar Shirley |
|
Susan Moore Pam |
|
Anna Navarro Gloria |
|
Floyd Levine Lt. Mellin |
|
Kyle T. Heffner Tom Santangelo |
|
Dick Miller Nick Pellegrini |
|
S.A. Griffin Roger |
|
Cynthia Hoppenfeld Marie |
|
Julie K. Smith Darlene |
|
Toni Basil Hillary |
|
Kendall Carly Browne Gallery Woman |
|
Ted Faye Companion |
|
Paunita Nichols Black Hooker |
|
Roxanne Kernohan White Hooker |
|
Laura Albert Nude Dancer |
|
Ty Granderson Jones L.A. Pimp |
|
Ashlyn Gere Video Girl #1 |
|
Barbara Hammond Video Girl #2 |
|
Cheryl Starbuck Video Girl #3 |
|
Rick Paap Gallery Officer |
|
Steven Basil Porn Assistant Director |
|
Roxanna Michaels Girl at Mansion |
|
Michael Bandoni Mr. Fabazian |
|
Hugh Karraker Croupier |
|
Phillip Day Carlos |
Writing | Robert Vincent O'Neil | Characters |
Crew | Dick Warlock | Stunts |
Sound | Greg P. Russell | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Joseph Michael Cala | Characters |
Production | Diana Phillips | Production Coordinator |
Directing | Steven Pearl | Second Assistant Director |
Production | Don Levin | Executive Producer |
Production | Mel Pearl | Executive Producer |
Sound | Eric Allaman | Original Music Composer |
Camera | Howard Wexler | Director of Photography |
Directing | Tom DeSimone | Director |
Writing | Tom DeSimone | Writer |
Crew | Merritt Yohnka | Stunts |
Sound | Leigh French | ADR Coordinator |
Production | Arnold H. Orgolini | Producer |
Production | Jamie Elliott | Extras Casting |
Production | Tedra Gabriel | Casting |
Sound | Katherine Quittner | Music Editor |
Art | Bryan Utman | Set Dresser |
Sound | Warren Kleiman | ADR Mixer |
Sound | Warren Kleiman | Foley Mixer |
Art | Wendy Guidery | Set Dresser |
Sound | Jeffrey J. Haboush | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Patrick J. Statham | Stunts |
Editing | Warren Chadwick | Editor |
Crew | Allen Hall | Special Effects |
Crew | Hank Baumert | Stunts |
Camera | Elizabeth Ziegler | Steadicam Operator |
Art | Fritz Baumann | Property Master |
Sound | Kenneth R. Burton | Sound Recordist |
Crew | Lawrence J. Romanoff | Transportation Coordinator |
Sound | Steve Mann | Sound Effects Designer |
Costume & Make-Up | Elaine L. Offers | Key Makeup Artist |
Crew | John Branagan | Stunts |
Crew | John Branagan | Stunt Coordinator |
Crew | Gregg Smrz | Stunts |
Costume & Make-Up | N. Kristine Chadwick | Costume Design |
Directing | Randi Feldman | Script Supervisor |
Art | Alexandra Kicenik | Art Direction |
Sound | Paul Holzborn | Foley Artist |
Sound | Reinhard Stergar | Boom Operator |
Crew | Joni Avery | Stunts |
Directing | Michelle Solotar | First Assistant Director |
Sound | Mary Jo Devenney | Production Sound Mixer |
Camera | Pat O'Mara | Grip |
Costume & Make-Up | Debra Rego | Makeup & Hair Assistant |
Crew | Carol Neilson | Stunts |
Costume & Make-Up | Laura Connolly | Key Hair Stylist |
Art | Richard Dearborn | Leadman |
Sound | Allan Schultz | Dialogue Editor |
Sound | Allan Schultz | Foley Editor |
Sound | Gregory Cheever | Sound Recordist |
Sound | Jackson Schwartz | ADR Mixer |
Sound | Jackson Schwartz | Foley Mixer |
Sound | Jill Schachne | Foley Artist |
Crew | Robert Calvert | Pyrotechnician |
Editing | Dode Weyant | Negative Cutter |
Crew | Phil H. Fravel | Stunts |
Camera | Eugene B. Kerry | Grip |
Crew | J.D. Orlebeck | Transportation Captain |
Crew | Bob K. Cummings | Stunts |
Editing | Greg MacLaurin | First Assistant Editor |
Directing | Michael Johnson | First Assistant Director |
Camera | Scott Whitemore | Key Grip |
Production | Leslie 'Tinker' Linville | Production Accountant |
Sound | Reinhard Scheuregger | Original Music Composer |
Production | Johnine Novosel | Unit Production Manager |
Camera | Aggie Lukaszewski | First Assistant Camera |
Camera | Voja Mikulic | Second Assistant Camera |
Production | Abbie Joseph | Casting Assistant |
Directing | Gregory Penner | Second Second Assistant Director |
Directing | Jeane Leone | Second Second Assistant Director |
Production | Shelley Gray | Production Coordinator |
Sound | Ara Ashjian | Sound Recordist |
Sound | Art Schiro | Sound Recordist |
Lighting | Tigr Mennett | Gaffer |
Camera | Brian Berlin | Grip |
Camera | Jason Rez | Grip |
Art | Monette Goldman | Set Decoration |
Camera | Robert Brown | Still Photographer |
Art | Ward Bowen | Construction Coordinator |
Art | Gwen A. Ewart | Set Dresser |
Production | Barry Gremillion | Location Manager |
Production | Elaine Lipton | Location Manager |
Crew | Antonio Onate | Driver |
Crew | Oliver Eisenger | Driver |
Crew | Glen McRaven | Driver |