Iron Man 3 (2013)
Tony Stark plages af mareridt og søvnløshed og lider af konstant frygt for sine nærmestes sikkerhed - og med god grund, for i kulissen lurer Starks værste modstander. Inden længe angribes Stark fra flere fronter, og hans verden bryder sammen. Nu må han, ikke mindst ved hjælp af sin avancerede dragt og alias som Iron Man, kæmpe sig tilbage for at finde de personer, der stod bag angrebet. Men er han helt nok til sin superdragt?
Director:
Shane Black
Writers:
Shane Black, Drew Pearce.
Robert Downey Jr. Tony Stark / Iron Man |
|
Gwyneth Paltrow Virginia 'Pepper' Potts |
|
Don Cheadle James 'Rhodey' Rhodes / Iron Patriot |
|
Guy Pearce Aldrich Killian |
|
Ben Kingsley Trevor Slattery |
|
Ty Simpkins Harley Keener |
|
William Sadler President Matthew Ellis |
|
Rebecca Hall Maya Hansen |
|
Stephanie Szostak Ellen Brandt |
|
James Badge Dale Savin |
|
Miguel Ferrer Vice President Rodriguez |
|
Jon Favreau Harold 'Happy' Hogan |
|
Paul Bettany J.A.R.V.I.S. (voice) |
|
Dale Dickey Mrs. Davis |
|
Wang Xueqi Doctor Wu |
|
Shaun Toub Ho Yinsen |
|
Matthew Sterling Nye Annoying Conference Guy |
|
Pat Kiernan Pat Kiernan |
|
Josh Elliott Josh Elliott |
|
Megan Henderson Megan Henderson |
|
Thomas Roberts Thomas Roberts |
|
Bill Maher Bill Maher |
|
Joan Rivers Joan Rivers |
|
George Kotsiopoulos George Kotsiopoulos |
|
Bronte D'Esposito Neptune's Net Girl |
|
Noah Visconti Neptune's Net Boy |
|
Ashley Hamilton Taggart |
|
Brooke Jaye Taylor Happy's Nurse |
|
Kim Dean Hospital News Reporter |
|
Glenn Foster Pushy Tabloid Reporter |
|
Anthony Reynolds Helicopter Pilot #1 |
|
Kendrick Cross Helicopter Pilot #2 |
|
Tom Clark Reporter at House Wreckage |
|
Brian Schaeffer Mandarin Studio Technician |
|
John Eddins Mandarin Look-Out |
|
Spencer Garrett Rose Hill Sheriff |
|
Rockey Dickey Jr. Rose Hill Deputy / Extremis Soldier |
|
Drew Michael Hershner Rose Hill Christmas Tree Shopper |
|
Sarah Burkhardt Junior Technician |
|
Jan Broberg Senior Technician |
|
Andrew Lauer Satellite Technician |
|
Nate Bynum Technical Director |
|
Andrew Lander Vice President's Analyst |
|
Tom Virtue Thomas Richards |
|
Roy McCrerey President's Aide |
|
Serdar Kalsin Scared Insurgent |
|
Demetrois Hodges Laughing Insurgent |
|
Bobby Tisdale Pageant Emcee |
|
Yvonne Zima Miss Elk Ridge |
|
Stan Lee Pageant Judge |
|
Adam Pally Gary the Cameraman |
|
James Rackley Chad Davis |
|
Cullen Moss Extremis Candidate |
|
Jacob Dewitt Room Service Waiter / Extremis Soldier |
|
Rebecca Mader Sweat Shop Agent |
|
Kevin Arnold Mandarin Guard |
|
Juan C. Bofill Mandarin Guard |
|
David Anthony Buglione Mandarin Guard |
|
Adam Lytle Mandarin Guard |
|
Paul Andrew O'Connor Mandarin Guard |
|
Phil Ortiz Mandarin Guard |
|
Gwendalyn Barker Sleepy Mandarin Girl |
|
Steve Wilder Annoyed Mandarin Guard |
|
Luciana Faulhaber Mandarin Party Girl #1 |
|
Kary Musa Mandarin Party Girl #2 |
|
Mike Massa Tony's Guard |
|
Mark Kubr Ponytail Express |
|
Si-Fu Eric Oram Reluctant AIM Guard |
|
Naomi Parshin AIM Ping Pong Girl |
|
Aurelia Riley AIM Ping Pong Girl |
|
Johanna Yunda AIM Ping Pong Girl |
|
Wesley Thompson Secret Service Agent |
|
Jenna Ortega Vice President's Daughter |
|
T. C. Anyachonkeya Iron Patriot Fan #1 |
|
Chad Kurtz Iron Patriot Fan #2 |
|
Cal Johnson Air Force One Officer |
|
Corey Hawkins Navy Op |
|
Linden Ashby Commander |
|
Sarah Farooqui Heather |
|
Sala Baker Extremis Soldier |
|
Kial Butler Extremis Soldier |
|
Nick Brandon Extremis Soldier |
|
Dan Brown Extremis Soldier |
|
Fernando Chien Extremis Soldier |
|
Ilram Choi Extremis Soldier |
|
Brycen Counts Extremis Soldier |
|
Kiante Elam Extremis Soldier |
|
Dane Farwell Extremis Soldier |
|
Mark Fichera Extremis Soldier |
|
Colin Follenweider Extremis Soldier |
|
Aja Frary Extremis Soldier |
|
Mark Ginther Extremis Soldier |
|
Adrian Gonzalez Extremis Soldier |
|
Dennis Keiffer Extremis Soldier |
|
Samuel Le Extremis Soldier |
|
Tara Macken Extremis Soldier |
|
William Morts Extremis Soldier |
|
Jade Quon Extremis Soldier |
|
J. C. Robaina Extremis Soldier |
|
Markos Rounthwaite Extremis Soldier |
|
Philip J. Silvera Extremis Soldier |
|
Brian Simpson Extremis Soldier |
|
Mark Aaron Wagner Extremis Soldier |
|
Chris Gethard Juan (uncredited) |
|
Nick W. Nicholson White House Reporter (uncredited) |
|
Bridger Zadina Richie (uncredited) |
|
Mark Ruffalo Bruce Banner (uncredited) |
|
Johnny Otto Military Advisor (uncredited) |
|
Vince Offer Self (archive footage) (uncredited) |
Crew | Zoë Bell | Stunts |
Production | Jackie Burch | Local Casting |
Writing | Shane Black | Screenplay |
Directing | Shane Black | Director |
Crew | Sala Baker | Stunts |
Camera | John Toll | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Louise Frogley | Costume Design |
Production | Sarah Halley Finn | Casting |
Sound | Brian Tyler | Original Music Composer |
Sound | Brian Tyler | Conductor |
Crew | Adam Kirley | Stunts |
Production | Stan Lee | Executive Producer |
Writing | Stan Lee | Comic Book |
Production | Kevin Feige | Producer |
Crew | Jeff Habberstad | Stunt Coordinator |
Crew | Joss Whedon | Thanks |
Production | Charles Newirth | Executive Producer |
Sound | Mark P. Stoeckinger | Supervising Sound Editor |
Directing | Brian Smrz | Second Unit Director |
Visual Effects | Daniel Sudick | Visual Effects Supervisor |
Editing | Jeffrey Ford | Editor |
Writing | Jack Kirby | Comic Book |
Production | Jon Favreau | Executive Producer |
Writing | Larry Lieber | Comic Book |
Writing | Don Heck | Comic Book |
Camera | Larry Blanford | Second Unit Director of Photography |
Sound | Dave Jordan | Music Supervisor |
Crew | Chris Daniels | Stunts |
Art | Bill Brzeski | Production Design |
Production | Louis D'Esposito | Executive Producer |
Editing | Peter S. Elliot | Editor |
Production | JoAnn Perritano | Unit Production Manager |
Art | Alan Hook | Art Direction |
Production | Alan Fine | Executive Producer |
Production | Victoria Alonso | Executive Producer |
Crew | Jeremy Latcham | Thanks |
Directing | Brian Relyea | Second Assistant Director |
Art | Danielle Berman | Set Decoration |
Crew | Ilram Choi | Stunts |
Crew | Todd M. Hofacker | Actor's Assistant |
Crew | Monique Ganderton | Stunt Double |
Crew | Warren Ellis | Thanks |
Crew | Thomas DeWier | Stunts |
Camera | Clyde E. Bryan | First Assistant "B" Camera |
Crew | Markos Rounthwaite | Stunt Coordinator |
Camera | Frank Godwin | Additional Photography |
Crew | Mark Ginther | Stunts |
Sound | Michael Keller | Recording Supervision |
Crew | Brian Simpson | Stunts |
Crew | Zack Duhame | Stunts |
Crew | Fernando Chien | Stunts |
Crew | Nick Brandon | Stunts |
Crew | Glenn Foster | Stunt Double |
Production | Charlie Dicus | Production Assistant |
Crew | Tara Macken | Stunt Double |
Production | Bing Wu | Executive Producer |
Art | Jason Bistarkey | Assistant Art Director |
Art | Russell Bobbitt | Property Master |
Art | Brian Stultz | Art Direction |
Production | Wenge Xiao | Executive Producer |
Crew | Samuel Le | Stunts |
Production | Tamara Hunter | Casting Associate |
Production | Mitchell Bell | Associate Producer |
Production | Stephen Broussard | Executive Producer |
Crew | Phil Somerville | Stunts |
Crew | Katelynn Derengowski | Stand In |
Crew | Alicia Vela-Bailey | Stunts |
Lighting | David Ghegan | Best Boy Electric |
Crew | John Byrne | Thanks |
Crew | David Michelinie | Thanks |
Crew | Dennis Keiffer | Stunts |
Writing | Drew Pearce | Screenplay |
Production | Nicholas J. Gray | Production Assistant |
Crew | Brian Schaeffer | Stand In |
Crew | Anthony N. | Stunts |
Costume & Make-Up | Cheryl Beasley Blackwell | Costume Supervisor |
Crew | Kiante Elam | Stunts |
Production | Alex Mechanik | Production Assistant |
Sound | Joe Lisanti | Music Editor |
Production | Mandi Dillin | Location Manager |
Crew | Greg Fitzpatrick | Stunts |
Production | Lars P. Winther | Associate Producer |
Directing | Lars P. Winther | First Assistant Director |
Crew | Colin Follenweider | Stunts |
Editing | Matthew Schmidt | First Assistant Editor |
Crew | Emily Brobst | Stunt Double |
Crew | Rhona Gordon | Studio Teacher |
Crew | Trevor Habberstad | Stunt Double |
Production | Drew Grey | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Jeanie Baker | Key Set Costumer |
Crew | Chris O'Hara | Stunts |
Costume & Make-Up | Bob Moore Jr. | Key Set Costumer |
Sound | Mike Prestwood Smith | Recording Supervision |
Crew | Jennifer Badger | Utility Stunts |
Camera | Zade Rosenthal | Still Photographer |
Crew | Ivan Kerum | Chef |
Visual Effects | Erik Nash | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Guy Williams | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Bryan Grill | Visual Effects Production Manager |
Costume & Make-Up | Jessica Williamson | Costumer |
Visual Effects | Christopher Townsend | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Jarred Waldron | Gaffer |
Crew | Regis Harrington | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Carrie Arakaki | Key Costumer |
Art | Desma Murphy | Supervising Art Director |
Camera | Brooks Robinson | Steadicam Operator |
Camera | Brooks Robinson | "B" Camera Operator |
Crew | Gregg Smrz | Stunts |
Art | Kim Breece | Art Department Assistant |
Production | Kari King | Production Assistant |
Visual Effects | Mark G. Soper | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Evan Clover | Animation |
Visual Effects | Scott F. Johnston | Visual Effects |
Crew | Daniel Fotheringham | Digital Effects Supervisor |
Crew | Philip J. Silvera | Stunts |
Production | Adam Meadows | Production Assistant |
Crew | Adi Granov | Thanks |
Art | Jay Pelissier | Art Direction |
Crew | Mike Massa | Stunt Double |
Crew | Dan Brown | Stunts |
Costume & Make-Up | Megan Coates | Set Costumer |
Lighting | Luke Kalteux | Lighting Technician |
Crew | Aja Frary | Stunts |
Crew | Mark Fichera | Stunts |
Crew | Todd Schneider | Stunts |
Crew | Kevin L. Jackson | Stunts |
Costume & Make-Up | Janet Melody | Ager/Dyer |
Lighting | Kent Baker | Key Rigging Grip |
Sound | Jeanette Surga | Music Editor |
Production | Elona Tsou | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Anne K. Osborne | Seamstress |
Crew | Lisa Hoyle | Stunts |
Visual Effects | Dan DeLeeuw | Visual Effects Supervisor |
Crew | John M. Pisani | Unit Publicist |
Camera | Al LaVerde | Key Grip |
Crew | Jade Quon | Stunts |
Crew | Jared Losano | Stunts |
Editing | John Dietrick | First Assistant Editor |
Crew | Dane Farwell | Stunts |
Production | John Merchant | Assistant Production Coordinator |
Crew | Shauna Duggins | Stunt Double |
Lighting | Harrison Palmer | Rigging Grip |
Production | Lindsay Little | Second Assistant Accountant |
Production | Johnny Gidcomb | ADR Voice Casting |
Crew | William Morts | Stunts |
Crew | Adrian F. Gonzalez | Stunts |
Costume & Make-Up | Timothy A. Wonsik | Assistant Costume Designer |
Crew | Jacob Dewitt | Stunts |
Crew | Kial Butler | Stunts |
Crew | Brycen Counts | Stunts |
Lighting | Edward J. Cox | Rigging Gaffer |
Art | Andy Park | Conceptual Illustrator |
Camera | Joe Macaluso | Key Grip |
Camera | Joe Macaluso | Best Boy Grip |
Camera | Doug Wall | Best Boy Grip |
Production | London Stewart | Assistant Location Manager |
Production | Adam Cole | Post Production Coordinator |
Camera | Sean Ricigliano | Epk Camera Operator |
Crew | Cheryl A. Stone | Production Controller |
Production | Julie Ann Grasso | Second Assistant Accountant |
Costume & Make-Up | Casey Crespo | Seamstress |
Crew | Stephanie Fowler Adams | Studio Teacher |
Crew | Gavin Segall-Abrams | Post Production Assistant |
Crew | Mark Chadwick | Stunts |
Crew | Kofi Elam | Stunts |
Production | Vincent Befi | Production Assistant |
Crew | Arturo Dickey | Stunts |
Crew | Alisa Hensley | Stunt Double |
Visual Effects | Lou Pecora | Compositing Artist |
Costume & Make-Up | Eilish Zebrasky | Assistant Costume Designer |
Visual Effects | Ryan Meinerding | Visual Development |
Lighting | Jayson Barber | Rigging Grip |
Lighting | Wesley R. Hardee | Rigging Grip |
Lighting | Jamie Baglio | Best Boy Electric |
Production | Sarah Goller | Assistant Location Manager |
Crew | Jimmy Rich | Actor's Assistant |
Camera | Mike Moad | Dolly Grip |
Camera | Sean Yaple | Second Assistant "B" Camera |
Production | Alex Marden | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Jordan Johnson | Costumer |
Sound | Margaret Gardner | Music Coordinator |
Production | Jaime Rosegren | Production Assistant |
Production | Mimi N. McGreal | Travel Coordinator |
Camera | Sean Frohardt | Best Boy Grip |
Production | Shelby Treichler | Production Assistant |
Crew | Keone Kim | Stunts |
Production | Kim Ronstadt | First Assistant Accountant |
Production | Joseph Dizon | Production Assistant |
Crew | Gary Fry | Stunts |
Production | Ivette Ledon | First Assistant Accountant |
Production | Daniel Altieri | Second Assistant Accountant |
Costume & Make-Up | Olga Meverden | Seamstress |
Costume & Make-Up | Olga Meverden | Tailor |
Production | Johnny Eastlund | Assistant Location Manager |
Production | Joshua Loiko | Second Assistant Accountant |
Production | Aaron Steven | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Kait Pickering | Costumer |
Production | Taylor Hamilton | Production Assistant |
Production | Sheri St Lawrence | Second Assistant Accountant |
Camera | Rodney Robert Hoffman Jr. | Grip |
Lighting | Rocky Amon | Rigging Grip |
Production | Tarin Squillante | Production Assistant |
Camera | Andy Bader | Camera Loader |
Crew | Bob Merrick | Actor's Assistant |
Editing | Kathleen Latlip | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Lisa D. Quercioli | Costumer |
Crew | Kevin Keating | Actor's Assistant |
Crew | Chris Brewster | Stunt Double |
Production | Courtney McKeon | Production Assistant |
Production | Tracy Breyfogle | Second Assistant Accountant |
Crew | Bob Layton | Thanks |
Costume & Make-Up | Pete White | Costumer |
Visual Effects | Graham Binding | Senior Animator |
Production | Jenny Kissoon | Production Assistant |
Visual Effects | Charlie Wen | Visual Development |
Camera | Ryan Vanlossberg | Dolly Grip |
Production | Kurt Gefke | Production Assistant |
Production | Ryan J. Pezdirc | Production Assistant |
Production | Katie Foley | Production Assistant |
Production | Rachael Tartell | Assistant Location Manager |
Crew | J.C. Robaina | Stunts |
Crew | Jake Lombard | Stunts |
Production | Megan Willis | Production Assistant |
Production | Robert Rosegren | Production Assistant |
Crew | Joe Ross | Stunts |
Crew | Michael McGuire | Utility Stunts |
Costume & Make-Up | Bianca White | Costumer |
Production | Justin Dybowski | Production Assistant |
Production | Philip Walton | Production Assistant |
Crew | Aaron Walker | Actor's Assistant |
Crew | Tony Jefferson | Stunt Double |
Production | Corey L. Howard | Production Assistant |
Camera | Sal Alvarez | Second Assistant "A" Camera |
Production | Zachary Quemore | Assistant Location Manager |
Camera | David Vassalotti | Grip |
Visual Effects | Hiroshi Mori | Visual Effects |
Production | Michael Dorner | Payroll Accountant |
Camera | Alexander Cruz | Grip |
Production | Joel Wells | Production Secretary |
Camera | Ivan Silva | Grip |
Crew | Kev Hopgood | Thanks |
Crew | Len Kaminski | Thanks |
Crew | Mara Kerum | Chef |
Visual Effects | Lisa Marra | Visual Effects Production Manager |
Crew | Christina Maher Holland | Stand In |
Costume & Make-Up | Michelle Paré | Seamstress |
Crew | Rachel Korn | Actor's Assistant |
Lighting | James Bell | Rigging Grip |
Camera | John McIntyre | Second Assistant "B" Camera |
Production | Dan Mintz | Executive Producer |
Visual Effects | Nathaniel Caauwe | Rotoscoping Artist |
Production | Kaitlin Ward | Production Assistant |
Crew | Richard D Wallace | Propmaker |
Crew | Jennifer Taginski | Set Medic |
Production | Loni Sykes | Production Assistant |
Crew | Jason Sugars | Actor's Assistant |
Production | Alexis Strobin | Production Assistant |
Production | Ben Stolte | Production Assistant |
Production | Christina Pitassi | Payroll Accountant |
Production | Noelle M. Pflum | Assistant Production Coordinator |
Production | Rachael Peterson | Production Assistant |
Production | William Newirth | Production Assistant |
Crew | Megan McNichol | Actor's Assistant |
Production | Evan McMillan | Production Assistant |
Production | Lexi Lefkowitz | Production Assistant |
Production | Ryan Konchalski | Production Assistant |
Crew | Alexandra Ketcham | Actor's Assistant |
Production | Kevin Holmquest | Second Assistant Accountant |
Production | Kunga Gurung | Production Assistant |
Production | Geoff Gregg | Production Assistant |
Crew | Kale Flowers | Actor's Assistant |
Crew | Brie Dorsey | Actor's Assistant |
Production | Sadie DeRosa | Production Assistant |
Production | Joe Byrum | Production Assistant |
Production | Jeff Boardman | Second Assistant Accountant |
Crew | Kathryn Berk | Actor's Assistant |
Production | Jampier Arias | Second Assistant Accountant |
Production | Co-Co Aiello-Younger | Production Accountant |
Crew | Terry Abbott | Security |
Production | Susanne Ragnarsson | Location Manager |
Crew | Reed Whorton | Post Production Assistant |
Costume & Make-Up | Kate Wood-Baldas | Set Costumer |
Lighting | Cody York | Rigging Grip |
Lighting | Matt Wilbur | Rigging Grip |
Lighting | Dick VanNewkirk | Rigging Grip |
Camera | Ryan Louden | Grip |
Lighting | Brian Lister | Rigging Grip |
Camera | Joseph Coyle | Grip |
Lighting | Julian Baker | Rigging Grip |
Crew | Yung q | Stunts |
Crew | Mark Knutson | Stunts |