The Hunger Games (2012)
I en nær fremtid tvinger staten Panem hvert år sine distrikter til at sende en ung dreng og en ung pige til at konkurrere i The Hunger Games. Et blodigt reality-tv-show, hvor deltagerne skal kæmpe til døden, indtil kun én vinder står tilbage. Da 12-årige Primrose udvælges til at kæmpe, insisterer hendes storesøster Katniss på at tage hendes plads. Og snart står Katniss over for en række umulige valg i den enorme udendørsarena.
Director:
Gary Ross
Writers:
Billy Ray, Gary Ross, Suzanne Collins.
Jennifer Lawrence Katniss Everdeen |
|
Josh Hutcherson Peeta Mellark |
|
Liam Hemsworth Gale Hawthorne |
|
Woody Harrelson Haymitch Abernathy |
|
Elizabeth Banks Effie Trinket |
|
Lenny Kravitz Cinna |
|
Stanley Tucci Caesar Flickerman |
|
Donald Sutherland President Coriolanus Snow |
|
Wes Bentley Seneca Crane |
|
Toby Jones Claudius Templesmith |
|
Alexander Ludwig Cato |
|
Isabelle Fuhrman Clove |
|
Amandla Stenberg Rue |
|
Willow Shields Primrose Everdeen |
|
Sandra Ellis Lafferty Hob Vendor |
|
Paula Malcomson Katniss' Mother |
|
Rhoda Griffis Registration Woman |
|
Sandino Moya-Smith Propaganda Film Tribute |
|
Raiko Bowman Peeta's Mother |
|
Dwayne Boyd Peacekeeper #1 |
|
Anthony Reynolds Peacekeeper #2 |
|
Judd Lormand Peacekeeper #3 |
|
Kimiko Gelman Venia |
|
Nelson Ascencio Flavius |
|
Bruce Bundy Octavia |
|
Dayo Okeniyi Thresh |
|
Leven Rambin Glimmer |
|
Jack Quaid Marvel |
|
Latarsha Rose Portia |
|
Ian Nelson Tribute Boy District 3 |
|
Kalia Prescott Tribute Girl District 3 |
|
Ethan Jamieson Tribute Boy District 4 |
|
Jacqueline Emerson Fox Face |
|
Mackenzie Lintz Tribute Girl District 8 |
|
Imanol Yepez-Frias Tribute Boy District 9 |
|
Annie Thurman Tribute Girl District 9 |
|
Dakota Hood Tribute Girl District 10 |
|
Amber Chaney Avox Girl |
|
Karan Kendrick Atala |
|
Shane Bissell Birthday Boy |
|
Kate Kneeland Hovercraft Tech |
|
Steve Coulter Game Center Tech #1 |
|
Sharon Conley Game Center Tech #2 |
|
Tim Taylor Game Center Tech #3 |
|
John Ross Game Center Tech #4 |
|
Phillip Troy Linger Katniss' Father |
|
Julie Ivey Martha (uncredited) |
|
Mark Meekins Resident (uncredited) |
|
Jeremy Marinas Tribute Boy District 10 (uncredited) |
|
Bill Bennett Coal Miner (uncredited) |
Production | Debra Zane | Casting |
Camera | Tom Stern | Director of Photography |
Production | Jackie Burch | Location Casting |
Sound | James Newton Howard | Original Music Composer |
Crew | T Bone Burnett | Executive Music Producer |
Crew | T Bone Burnett | Additional Music |
Directing | Steven Soderbergh | Second Unit Director |
Art | Philip Messina | Production Design |
Editing | Stephen Mirrione | Editor |
Editing | Juliette Welfling | Editor |
Production | Jon Kilik | Producer |
Directing | Jon Kilik | Second Unit Director |
Production | Aldric La'Auli Porter | Co-Producer |
Directing | Aldric La'Auli Porter | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Dan Moore | Costume Supervisor |
Art | Robert Fechtman | Art Direction |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Sound | Christopher Moriana | Foley Artist |
Production | Chantal Feghali | Co-Executive Producer |
Costume & Make-Up | Judianna Makovsky | Costume Design |
Crew | Chad Stahelski | Stunt Coordinator |
Directing | Chad Stahelski | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Wendy Bell | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Robin Beauchesne | Makeup Artist |
Camera | Patrick Loungway | Additional Photography |
Sound | Tami Treadwell | ADR Mixer |
Sound | Christopher Assells | Sound Editor |
Sound | Lon Bender | Sound Designer |
Sound | Jim Weidman | Music Editor |
Crew | Eddie J. Fernandez | Stunts |
Editing | Christopher S. Capp | Editor |
Writing | Billy Ray | Screenplay |
Art | Larry Dias | Set Decoration |
Writing | Gary Ross | Screenplay |
Directing | Gary Ross | Director |
Costume & Make-Up | Cheri Minns | Makeup Artist |
Visual Effects | Jacquie Barnbrook | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Sheryl Blum | Hairstylist |
Production | Robin Bissell | Executive Producer |
Visual Effects | Dino Athanassiou | Animation Supervisor |
Visual Effects | Dawn Dininger | Character Designer |
Production | Louise Rosner-Meyer | Executive Producer |
Production | Louise Rosner-Meyer | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Lisa Tomczeszyn | Assistant Costume Designer |
Visual Effects | Michel Barrière | Compositing Supervisor |
Visual Effects | Joanie Croteau | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Thierry Delattre | Visual Effects Supervisor |
Crew | Lafleche Dumais | CG Supervisor |
Crew | Veronique Guay | Compositor |
Visual Effects | Daniel Leduc | Visual Effects Producer |
Crew | Francois Leduc | Compositor |
Visual Effects | Danny Levesque | Effects Supervisor |
Crew | Nicolas-Alexandre Noel | CG Supervisor |
Visual Effects | Pierre Raymond | Visual Effects Producer |
Crew | Sébastien Rioux | Compositor |
Crew | Guillaume St-Aubin-Seers | Compositor |
Visual Effects | Philippe Theroux | Visual Effects Supervisor |
Production | Anne Tremblay | Administration |
Crew | Véronique Tremblay | Compositor |
Crew | Boots Southerland | Stunts |
Art | Lindsey Moran | Assistant Art Director |
Crew | Ryon Marshall | Stunts |
Crew | Casey O'Neill | Stunts |
Production | Donna Sloan | Executive In Charge Of Production |
Crew | Larnell Stovall | Stunts |
Directing | John R. Saunders | Second Assistant Director |
Visual Effects | Colin Brady | Animation Supervisor |
Costume & Make-Up | Frances Mathias | Hairstylist |
Crew | Shawn Murphy | Score Engineer |
Costume & Make-Up | Nikoletta Skarlatos | Key Makeup Artist |
Visual Effects | Bill Rodgers | Animation |
Crew | Lateef Crowder | Stunts |
Directing | Peter Rodger | Second Unit Director |
Crew | Allan Poppleton | Stunt Coordinator |
Art | Paul Richards | Art Direction |
Visual Effects | Victor Grant | VFX Supervisor |
Costume & Make-Up | Martha Callender | Makeup Artist |
Sound | Michael Keller | Sound Editor |
Sound | Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Suzanne Collins | Screenplay |
Production | Suzanne Collins | Executive Producer |
Writing | Suzanne Collins | Novel |
Sound | Taylor Swift | Songs |
Production | S. Todd Christensen | Location Manager |
Production | Martin Cohen | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Ve Neill | Makeup Department Head |
Sound | Ron Bedrosian | ADR Mixer |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Sound | Glenn T. Morgan | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Kathy W. Estocin | Hairstylist |
Visual Effects | Thomas Vincent | Matte Painter |
Crew | Tara Macken | Stunts |
Art | Cindy M. Ichikawa | Art Department Coordinator |
Production | Nina Jacobson | Producer |
Costume & Make-Up | Kris Evans | Makeup Supervisor |
Art | John Collins | Supervising Art Director |
Crew | Eddie Fernandez | Stunts |
Sound | Gary A. Hecker | Foley Supervisor |
Art | Tim Flattery | Concept Artist |
Sound | Nancy MacLeod | Foley Editor |
Crew | Marc Sadeghi | Executive Visual Effects Producer |
Crew | Richard King | Stunts |
Lighting | Ross Dunkerley | Chief Lighting Technician |
Visual Effects | John F.K. Parenteau | VFX Supervisor |
Costume & Make-Up | Diana Acrey | Hairstylist |
Crew | Jeremy Marinas | Stunts |
Crew | Pierre Blain | Compositor |
Visual Effects | Marc Aubry | Animation |
Sound | Stuart Michael Thomas | Music Arranger |
Visual Effects | Scott Patton | Lead Character Designer |
Crew | Sean O'Connor | Compositor |
Crew | Tim J. Smith | Stunts |
Visual Effects | John Rosengrant | Character Designer |
Visual Effects | Sven Martin | VFX Supervisor |
Crew | Steve Cremin | Special Effects Coordinator |
Crew | Ashton Moio | Stunts |
Costume & Make-Up | Edouard F. Henriques | Makeup Artist |
Crew | Sean Lahiff | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Sean Lahiff | VFX Editor |
Costume & Make-Up | Christian Cordella | Costume Illustrator |
Costume & Make-Up | Bren Cook | Ager/Dyer |
Crew | Kimberly Murphy | Stunts |
Costume & Make-Up | Linda Kamp | Makeup Artist |
Art | Thomas A. Morris Jr. | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Wendy Moynihan | Costumer |
Sound | Gary Marullo | Foley Artist |
Sound | David M. Roberts | Boom Operator |
Art | Wes Mattox | Shop Electric |
Sound | David Olson | Music Editor |
Sound | Isobel Griffiths | Orchestrator |
Sound | Margit Pfeiffer | Dialogue Editor |
Art | Laurent Ben-Mimoun | Concept Artist |
Visual Effects | Betsy Paterson | Visual Effects Supervisor |
Sound | Kris Fenske | Sound Designer |
Directing | Scott Farrar | Second Unit Director |
Visual Effects | Scott Farrar | Additional Visual Effects |
Camera | Maurice K. McGuire | Third Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Travis Pates | Makeup Artist |
Crew | Robert Blue | Compositor |
Visual Effects | Harry Yoon | VFX Editor |
Costume & Make-Up | Tiffany Busche | Costumer |
Art | John Berger | Set Designer |
Production | Douglas Dresser | Production Supervisor |
Camera | Murray Close | Still Photographer |
Visual Effects | Kristin Solid | Animation Supervisor |
Crew | Kristin Solid | Visual Effects Art Director |
Visual Effects | John Dietz | VFX Supervisor |
Art | Simon Herden | Painter |
Visual Effects | Simon Herden | Rotoscoping Artist |
Crew | Alex Meddick | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Alex Meddick | VFX Editor |
Crew | Mike Shannon | Transportation Captain |
Sound | Greg Hedgepath | Sound Editor |
Sound | Bill R. Dean | Sound Designer |
Camera | Robby Baumgartner | Second Unit Director of Photography |
Camera | Robby Baumgartner | Third Assistant "C" Camera |
Costume & Make-Up | Marie Delprete | Makeup Artist |
Sound | Paul Hackner | Sound Editor |
Visual Effects | Vanessa Cheung | Matte Painter |
Art | Trish Gallaher Glenn | Property Master |
Costume & Make-Up | Steve Constancio | Costumer |
Art | Ron Mendell | Props |
Art | George Lee | Set Designer |
Crew | Craig Fehrman | Transportation Coordinator |
Crew | Randy Vellacott | Compositor |
Art | Alex Jaeger | Concept Artist |
Camera | Christopher A. Schenck | Camera Operator |
Directing | Dawn Gilliam | Script Supervisor |
Art | Edward J. Protiva | Set Dresser |
Camera | Duane Manwiller | Steadicam Operator |
Camera | Duane Manwiller | Third Assistant "A" Camera |
Crew | Walter Kiesling | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Cyndi Reece-Thorne | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | David Dupuis | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Conor McCullagh | Makeup Artist |
Art | Alex McCarroll | Set Designer |
Visual Effects | Gary Nolin | Visual Effects Producer |
Sound | Peter Zinda | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Jason Willis | Makeup Artist |
Crew | William Purcell | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Linda D. Flowers | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Linda D. Flowers | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Yvette Stone | Hairstylist |
Visual Effects | Sam Baker | Animation |
Costume & Make-Up | Scott R. Hankins | On Set Dresser |
Sound | Curtis Roush | Music Editor |
Costume & Make-Up | Barbara Cantu | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Bryan David Moss | Hairstylist |
Art | Kenneth Bryant | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Rick Pour | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Patricia McAlhany Glasser | Hairstylist |
Crew | Cindy Berry | Propmaker |
Art | Guy L.G. Covington Jr. | Greensman |
Costume & Make-Up | Teresa Beach | Costumer |
Costume & Make-Up | Shawna-Nova Foley | Costumer |
Costume & Make-Up | Ginger Knussmann | Costumer |
Costume & Make-Up | Julia Rusthoven | On Set Dresser |
Art | Christian Alzmann | Concept Artist |
Costume & Make-Up | Beka Wilson | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Anita Brabec | Makeup Artist |
Crew | Will Casey | Unit Publicist |
Crew | Jammie Friday | Compositor |
Visual Effects | Michael Ornelaz | Character Designer |
Costume & Make-Up | Erin Keith | Makeup Artist |
Visual Effects | William Dawson | Pyrotechnic Supervisor |
Crew | Julie Stark | Compositor |
Visual Effects | Mary Stuart | Visual Effects Producer |
Editing | Mark Sahagun | Digital Intermediate Editor |
Crew | Jon Valera | Fight Choreographer |
Crew | Rae Signer | Scenic Artist |
Costume & Make-Up | Becky Cotton | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Colette Slattery | Hairstylist |
Sound | Glynna Grimala | ADR Supervisor |
Crew | Annabelle Kent | Compositor |
Visual Effects | Richard Thwaites | VFX Production Coordinator |
Visual Effects | Björn Mayer | VFX Supervisor |
Art | Brian Baker | Set Designer |
Costume & Make-Up | Colleen LaBaff | Hairstylist |
Sound | Patrick Christensen | ADR Recordist |
Crew | Kalia Prescott | Stunts |
Visual Effects | Thomas Bremer | CG Animator |
Lighting | Fabio Zangla | Lighting Supervisor |
Camera | Eric Townsend | Grip |
Crew | Russell Evans | Propmaker |
Costume & Make-Up | Iraina Crenshaw | Hairstylist |
Crew | Mark Rayner | Stunts |
Costume & Make-Up | Tricia Sawyer | Makeup Artist |
Visual Effects | Jason Madigan | Compositing Supervisor |
Editing | Bob Peishel | Digital Intermediate Producer |
Visual Effects | Eric Bates | Animation |
Crew | Shawn Broes | Visual Effects Editor |
Crew | Adam Meadows | Set Production Assistant |
Production | John Sanchez | Production Coordinator |
Art | Ben Woodworth | Painter |
Art | Ben McEwan | Painter |
Visual Effects | Ben McEwan | Rotoscoping Artist |
Visual Effects | Virginia Wilson | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Glenn Hetrick | Prosthetic Designer |
Art | Owen Carroll | Painter |
Visual Effects | Owen Carroll | Rotoscoping Artist |
Costume & Make-Up | Linda Lindsay Edwards | Costumer |
Visual Effects | Guo-Feng Tang | VFX Production Coordinator |
Visual Effects | Dennis Jones | VFX Supervisor |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Visual Effects | David Covarrubias | Mechanical & Creature Designer |
Visual Effects | Richard Martin | Compositing Supervisor |
Costume & Make-Up | Mary Everett | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Christina Raye | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Lindsay Irish-Desarno | Makeup Artist |
Crew | Timothy Bowman | Compositor |
Crew | Sam Ly | Stunts |
Costume & Make-Up | Veronica Lorenz | Makeup Artist |
Art | Anthony Campbell | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Susan Buffington | Hairstylist |
Camera | John Kairis | First Assistant "B" Camera |
Art | Beatriz Kerti | Graphic Designer |
Visual Effects | Chris Grun | Matte Painter |
Visual Effects | Chad Shattuck | Animation |
Costume & Make-Up | Myra N. Foy | Costumer |
Camera | James W. Apted | First Assistant "A" Camera |
Crew | Dino Muccio | Stunts |
Production | Bryan Unkeless | Co-Producer |
Visual Effects | Gemma James | Visual Effects Production Manager |
Visual Effects | Victor Glushchenko | Animation Director |
Production | Louis Phillips | Co-Producer |
Production | Diana Alvarez | Co-Producer |
Sound | Michael Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Eric Withee | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Robin McMullan | Costumer |
Costume & Make-Up | Suzanne Diaz | Makeup Artist |
Sound | Shane Hayes | ADR Recordist |
Costume & Make-Up | Lisa Rocco | Makeup Artist |
Camera | Jimmy E. Jensen | First Assistant "C" Camera |
Editing | Patrick J. Smith | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Janet Melody | Ager/Dyer |
Crew | Robert Althoff | Mix Technician |
Crew | April A. Janow | Production Controller |
Visual Effects | Eric Hance | 3D Supervisor |
Visual Effects | Daniel Jeannette | Animation Supervisor |
Visual Effects | Wayne Lewis | Animation Supervisor |
Crew | Curtis Edwards | CG Supervisor |
Crew | Todd Mesher | Digital Effects Supervisor |
Visual Effects | Todd Mesher | CG Artist |
Crew | Brennan Prevatt | Digital Effects Supervisor |
Crew | Mark Rodahl | Digital Effects Supervisor |
Visual Effects | Amy Spanner | Visual Effects Coordinator |
Crew | Sean Rourke | Visual Effects Editor |
Art | Jeffrey DeBell | Greensman |
Sound | Steve Giammaria | ADR Mixer |
Art | Erin Draney | Lead Painter |
Sound | Mark Weingarten | Production Sound Mixer |
Sound | Wade Wilson | Foley Editor |
Crew | William S. Lake | Propmaker |
Production | Melissa Kostenbauder | Casting Associate |
Editing | Michael Hatzer | Digital Colorist |
Costume & Make-Up | Bill Edwards | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Kate Sawyer | Costumer |
Crew | Aaron Toney | Stunts |
Crew | Marijan 'Mario' Zoric | Chef |
Crew | John Gilbert | Stunts |
Crew | Max Harris | Compositor |
Costume & Make-Up | Sylvia Hendrix | Hairstylist |
Crew | Christopher Woodworth | Scenic Artist |
Art | Henry Dando | Greensman |
Visual Effects | Christian Boudman | Compositing Supervisor |
Crew | William F. Gambill | Scenic Artist |
Costume & Make-Up | Elizabeth Robinson | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Randa Squillacote | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Natalie Nye | Costumer |
Costume & Make-Up | Deborah Ball | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Chris Varosky | Makeup Artist |
Lighting | Dan Lewis | Best Boy Electric |
Costume & Make-Up | Jennifer McCollom | Makeup Artist |
Crew | Cassandra Barbour | Clearances Consultant |
Production | Shayna Markowitz | Casting Assistant |
Lighting | Jeff Brinker | Rigging Grip |
Lighting | Buzzy Burwell | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | Brandon K. McLaughlin | Special Effects Assistant |
Costume & Make-Up | Leslie Devlin | Makeup Artist |
Camera | Steven Cueva | First Assistant "C" Camera |
Crew | Jade Quon | Stunts |
Visual Effects | Craig Kuehne | Visual Effects |
Art | Len Morganti | Storyboard Artist |
Editing | Richard B. Molina | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Steven R. Soussanna | Hairstylist |
Crew | Michael A. Fry | Set Production Assistant |
Production | Curtis A. Miller | Production Supervisor |
Crew | Jared Losano | Stunts |
Costume & Make-Up | Elena Arroy | Makeup Artist |
Visual Effects | Jean-Pierre Flayeux | Compositing Supervisor |
Crew | Nadine Homier | Compositor |
Visual Effects | Mathieu Lalonde | Modeling |
Crew | Samuel Lepage-Bedard | Compositor |
Production | Belly Mingmuong | Production Assistant |
Crew | Josh Pearson | Propmaker |
Production | Liam Hearne | Post Production Accountant |
Visual Effects | Jason Zimmerman | Compositing Supervisor |
Production | Deborah Zadzora | Administration |
Production | Kate Emery | Art Department Production Assistant |
Crew | Mike Stewart | Security |
Lighting | Harrison Palmer | Electrician |
Crew | Paul W. Gorfine | Scenic Artist |
Costume & Make-Up | Evelyn Roach | Hairstylist |
Art | Keith Andrews | Greensman |
Crew | Joe Nin Williams | Stunts |
Costume & Make-Up | Vasilios Tanis | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Herita Jones | Makeup Artist |
Visual Effects | Daniel Willis | Visual Effects Technical Director |
Art | Monica Castro | Assistant Property Master |
Sound | Charlie Campagna | ADR Recordist |
Crew | John Stewart | Compositor |
Crew | Anna Stachow | Intern |
Crew | Brian Deese | Special Effects Technician |
Crew | David Deever | Video Assist Operator |
Crew | John Rice Sr. | Transportation Captain |
Lighting | Jack McCollum | Electrician |
Crew | Justin Yu | Stunts |
Costume & Make-Up | Scott H. Reeder | Hairstylist |
Crew | Lisa Deaner | Compositor |
Crew | Renae Moneymaker | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Meagan Herrera | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Pamela Miller | Costumer |
Crew | Laura Sevier | Clearances Consultant |
Costume & Make-Up | Priscilla Green | Hairstylist |
Art | Brett Smith | Leadman |
Crew | Jackson Spidell | Stunts |
Crew | Lauren Baker | Production Office Assistant |
Costume & Make-Up | Lufeng Qu | Makeup Artist |
Camera | David Noble | Best Boy Grip |
Crew | Gary W. Lang | Propmaker |
Sound | Carl Rudisill | Production Sound Mixer |
Crew | Leigha Hancock | Stunts |
Crew | Raion Hill | Stunts |
Camera | Leslie Gordon | Grip |
Art | Michael Marcus | Graphic Designer |
Camera | Sam Hurwitz | Epk Producer |
Crew | Tim Owen | Propmaker |
Crew | Karin Silvestri | Stunts |
Crew | Karin Silvestri | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Laura Wadford | Costumer |
Production | Jason King | Assistant Location Manager |
Crew | Nick Dawson | Special Effects |
Camera | Michael Karp | Camera Department Manager |
Lighting | Dick Van Newkirk | Rigging Grip |
Crew | Stephanie Fowler Adams | Studio Teacher |
Lighting | Chris A. Herbert | Rigging Grip |
Crew | Kyle Gardiner | Stunts |
Visual Effects | Matthew Twyford | VFX Supervisor |
Visual Effects | Jimmy Gordon | Animation Technical Director |
Crew | Melissa Zeigler | Set Production Assistant |
Art | Sara Gardner-Gail | Set Decoration Buyer |
Visual Effects | Daniel Midgley | Visual Effects Coordinator |
Crew | Jocelyn Maher | Compositor |
Crew | Katy Savoie | Compositor |
Visual Effects | Raphael Valle | Visual Effects Compositor |
Art | Robert Lee Church | Greensman |
Visual Effects | Steve Cypreos | Modeling |
Visual Effects | Suchitra Keshri | Modeling |
Art | Nick Pill | Art Direction |
Visual Effects | Theodore Haines | Character Designer |
Crew | Bill Georgiou | Compositor |
Visual Effects | Mark Kennedy | Animation |
Camera | Andrew Riggs | Grip |
Visual Effects | Kim Rampaul | Visual Effects Coordinator |
Crew | Daniel Graham | Stunts |
Production | Adrian Valdes | Location Manager |
Crew | Roy Burger | Stunts |
Lighting | Geoff Herbert | Rigging Grip |
Camera | Steve A. Stephenson | Best Boy Grip |
Crew | Anis Cheurfa | Stunts |
Crew | Robert Gillis | Driver |
Costume & Make-Up | Bryan Whisnant | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Anthony Brooks | Makeup Artist |
Crew | Matthew Kelly Jackson | Film Processor |
Crew | Stephanie Macomber | Scenic Artist |
Crew | Gordon Huggins | Scenic Artist |
Crew | Alex Doyle | Propmaker |
Crew | Toby Angwin | Compositor |
Visual Effects | Myléne Guérin | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Anouk L'Heureux | Visual Effects Coordinator |
Crew | Bob Wiatr | Compositor |
Visual Effects | Josef Sy | Animation |
Crew | Patrice-Alain Barrette | Compositor |
Visual Effects | Morgan Read | Animation |
Crew | Chris Mark | Stunts |
Crew | Ben Hammock | Set Production Assistant |
Art | Gregg Perez | Set Dresser |
Lighting | Jayson Barber | Rigging Grip |
Lighting | John Michael Lowery | Rigging Grip |
Crew | Jeremy Holroyd | Propmaker |
Crew | Lance Carter | Propmaker |
Crew | Crystal L. Dellinger | Propmaker |
Crew | Todd Stacey Anderson | Driver |
Lighting | Wesley R. Hardee | Rigging Grip |
Camera | Steve Skinner | Key Grip |
Costume & Make-Up | Dawn Turner | Hairstylist |
Crew | Mark Day | Systems Administrators & Support |
Art | Jeremy Kelly-Bakker | Painter |
Costume & Make-Up | Joyce Gilliard | Hairstylist |
Lighting | Scott Friedland | Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Anne Lee | Ager/Dyer |
Camera | Guy Micheletti | Dolly Grip |
Camera | Guy Micheletti | Key Grip |
Crew | John Thomas | Scenic Artist |
Visual Effects | David Alexander | CG Artist |
Lighting | Jamie Baglio | Best Boy Electric |
Visual Effects | Angie Howard | Visual Effects Production Manager |
Visual Effects | Shamus Baker | Modelling Supervisor |
Visual Effects | Eriks Vitolins | Animation |
Visual Effects | Andrew Butler | Creature Technical Director |
Visual Effects | Ian Joyner | Lead Character Designer |
Crew | Emily Rice | Post Production Assistant |
Crew | Jason Blackman | Production Office Assistant |
Crew | Richard M. Cole | Generator Operator |
Crew | William Rampey | Propmaker |
Art | Sean Keenan | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Monica Diventi | Hairstylist |
Crew | Ceri Thomas | Mix Technician |
Visual Effects | Mark Story | Visual Effects Coordinator |
Crew | Mathieu Dupuis | Compositor |
Sound | Julio Carmona | ADR Recordist |
Camera | Brent Egan | Second Assistant "C" Camera |
Sound | Sven Faulconer | Music Arranger |
Production | Ashley Farber | Data Management Technician |
Production | Ron Perez | Data Management Technician |
Production | George Zidd | Data Management Technician |
Crew | Ralf Koch | Stunts |
Lighting | Launcelle Bustamante | Rigging Grip |
Crew | Elizabeth Guiberteau | Intern |
Costume & Make-Up | Nicole DeFrancesco | Hairstylist |
Visual Effects | Akihito Ikeda | Character Designer |
Costume & Make-Up | Robert Maverick | Makeup Artist |
Crew | William Johnson | Compositor |
Crew | William Ross | Additional Music |
Sound | William Ross | Music Arranger |
Crew | Ben Campanaro | Compositor |
Crew | Ante Dekovic | Compositor |
Lighting | James Young | Electrician |
Lighting | John Priebe | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Kelly Davis | Costumer |
Art | Terry Haskell | Assistant Property Master |
Crew | John Brennick | Compositor |
Visual Effects | Joseph Shahood | Visual Effects Coordinator |
Camera | Alan Aldridge | First Assistant Camera |
Visual Effects | Onesimus Nuernberger | Matte Painter |
Crew | Kimberly Shannon Murphy | Stunts |
Visual Effects | John Van Der Zalm | Creature Technical Director |
Visual Effects | Elaina Scott | Animation |
Art | Jordan Foster | Set Dresser |
Crew | Victor Ybiernas | Driver |
Crew | Emmanuel Pelletier | Compositor |
Crew | Mathieu Leclaire | Technical Supervisor |
Crew | Patrick Piche | Technical Supervisor |
Visual Effects | Emanuele Paris | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Damien Thaller | Matte Painter |
Crew | Matthew Shaw | Compositor |
Costume & Make-Up | Gina Baran | Hairstylist |
Visual Effects | Alex Poei | Animation |
Visual Effects | Mauricio Valderrama | Rotoscoping Artist |
Visual Effects | Helen Clare | Visual Effects Coordinator |
Lighting | John Paul Palmer | Electrician |
Art | Margaret Hungerford | Set Decoration Buyer |
Visual Effects | Jason Shulman | Animation |
Costume & Make-Up | Melanie Verkins | Hairstylist |
Crew | Sebastian Bommersheim | Compositor |
Crew | Ben Dickson | Compositor |
Crew | Natalie Padilla | Stunts |
Lighting | Tom Leonard | Rigging Grip |
Camera | Danielle Rogers | Grip |
Visual Effects | Ben Roberts | Compositing Lead |
Crew | Peter O'Connell | Compositor |
Art | Trey Shaffer | Graphic Designer |
Lighting | Dave Knudson | Rigging Grip |
Production | David M. Atkinson | First Assistant Accountant |
Production | Dax A. Cuesta | First Assistant Accountant |
Lighting | Daniel Murphy | Rigging Gaffer |
Crew | Larry Brooks | Propmaker |
Visual Effects | Michael Comly | Matte Painter |
Production | Penni Smith | Payroll Accountant |
Crew | Chris Bogart | Scenic Artist |
Art | Christopher Carlson | Set Decoration Buyer |
Lighting | James Davidson Bennett | Electrician |
Crew | Victor López | Stunts |
Crew | Robert Ferguson | Propmaker |
Crew | Charles Mitchell | Propmaker |
Crew | David Hill | Special Effects Technician |
Crew | Robert Rowles | Compositor |
Visual Effects | Freddy Burgos | Animation |
Crew | Kara Peterson | Stunts |
Crew | Sam Tan | Stunts |
Crew | Scott Cosgrove | Stunts |
Crew | Kevin Hall | Stunts |
Crew | Mike Hugghins | Stunts |
Crew | Brian Munce | Stunts |
Crew | Joe Valera | Stunts |
Crew | Tina Fuchs Wanner | Stunts |
Crew | Le Dell Preston | Stunts |
Crew | Kenneth Shelton | Stunts |
Crew | Kenneth Shelton | Animal Coordinator |
Crew | Steven Overman | Stunts |
Crew | Tom Shelton | Stunts |
Camera | Max Deleo | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Tony Nagy | First Assistant "B" Camera |
Camera | Walrus "Waterslide" Howard | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Rylan Akama | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Michael McCully | Second Assistant "C" Camera |
Crew | Brian Matsumura | Film Processor |
Production | Alexandra N. Gonzalez | Post Production Coordinator |
Sound | Chris Main | Boom Operator |
Production | Catie Cullari | Assistant Production Coordinator |
Production | Kristen Portanova | Second Assistant Accountant |
Production | Tara Hummingbird Grey | Second Assistant Accountant |
Production | Casey Carmichael | Payroll Accountant |
Production | Allyson R.A. Howard | Accounting Clerk Assistant |
Production | Andrea Braswell | Accountant |
Production | Andrea Braswell | Accountant |
Production | Amanda Sutton | Post Production Accountant |
Production | Doug Mackenzie | Assistant Location Manager |
Production | Ellen Pfirrmann | Assistant Location Manager |
Directing | John Nasraway | Second Second Assistant Director |
Camera | Ben D. Griffith Jr. | Best Boy Grip |
Camera | Tim Rook | Dolly Grip |
Camera | Rodney Robert Hoffman Jr. | Grip |
Camera | Davidson J. Elliott | Grip |
Camera | Philip Dann | Grip |
Camera | Patrick Hayden | Grip |
Camera | Michael Dean Kiesling | Grip |
Camera | Ted C. Eachus | Grip |
Camera | Joe Harold Page | Grip |
Lighting | G. Dhiensuwana | Rigging Grip |
Camera | Cory Skipper | Best Boy Grip |
Lighting | Norman B. Adelsflugel | Rigging Grip |
Lighting | Neal G. Beard | Rigging Grip |
Lighting | Zach Dunlop | Rigging Grip |
Lighting | Christopher Johnson | Rigging Grip |
Lighting | Brandon Isaac Kincaid | Rigging Grip |
Lighting | Mathew Larsen | Rigging Grip |
Lighting | Adam Schaeffer | Rigging Grip |
Lighting | Mark Stover | Rigging Grip |
Lighting | Rocky Amon | Rigging Grip |
Lighting | Jason W. Batey | Rigging Grip |
Lighting | William Boone | Rigging Grip |
Lighting | Adrienne Brown | Rigging Grip |
Lighting | Derrick Brown | Rigging Grip |
Lighting | Kurt Chatfield | Rigging Grip |
Lighting | Trevor Hobbs | Rigging Grip |
Lighting | Jonathan Little | Rigging Grip |
Lighting | Jim Mahorney | Rigging Grip |
Lighting | Jason M. Younger | Rigging Grip |
Lighting | Joshua D. Quick | Electrician |
Lighting | Jeff Wallace | Electrician |
Lighting | Chrys Blackstone | Electrician |
Lighting | Benjamin Baggott | Electrician |
Lighting | Ron Clifford | Best Boy Electric |
Lighting | Barret B. Burlage | Electrician |
Lighting | Chase Livengood | Electrician |
Lighting | Henry O'Briant | Electrician |
Lighting | AJ Pontonero | Electrician |
Lighting | Dan Waller | Electrician |
Lighting | Martin A. Wolfe | Electrician |
Lighting | Danny Morganelli | Electrician |
Lighting | Brett Ray | Electrician |
Lighting | Jeffrey L. Sterner II | Electrician |
Art | Chris Biddle | Set Designer |
Art | Joanna Bush | Art Designer |
Production | Eddie Mills | Art Department Production Assistant |
Costume & Make-Up | Scott Johnson | On Set Dresser |
Art | Carson Gloster | Set Dresser |
Art | Steve-O Ladish | Set Dresser |
Art | Robert Davis | Set Dresser |
Art | Michael W. Poplin | Set Decoration Buyer |
Art | Guy Covington | Greensman |
Art | Jarrod Banner | Greensman |
Art | Michael Couzins | Greensman |
Art | Kevin Dick | Greensman |
Art | Jordon Finke | Greensman |
Art | Bonnie Mackenzie | Greensman |
Crew | William D. Lee | Special Effects Coordinator |
Crew | Vince Acree | Special Effects Technician |
Crew | Christian F. Eubank | Special Effects Technician |
Crew | Phil H. Fravel | Special Effects Technician |
Crew | Rob Rieker | Special Effects Technician |
Crew | Morgan Rogers | Special Effects Technician |
Production | Chelsea Madison | Production Office Coordinator |
Crew | Michael Cremin | Production Office Assistant |
Costume & Make-Up | Keva Keyes | On Set Dresser |
Costume & Make-Up | R. A. Hossie | Costumer |
Costume & Make-Up | Heidi Hafer | Costumer |
Costume & Make-Up | Terri Helms | Costumer |
Costume & Make-Up | Gloria Shih | Costume Illustrator |
Costume & Make-Up | Peter De Oliveira | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Gunn Espegard | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Julie Socash | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Bradley M. Look | Makeup Artist |
Art | Hiroshi Katigari | Sculptor |
Costume & Make-Up | Clare Gniadek | Key Hair Stylist |
Editing | Cherry Barber-Petenbrink | Colorist |
Costume & Make-Up | Joe E. Matke III | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Rex Faile | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Taylor Petenbrink | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Melissa B. Pollak | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Nicki Alkire | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kelly E. Caldwell | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Heather Chobor | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Joshua Ditata | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Mary Ashton Glasser | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Jennifer Hanna | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Jerri Hanna | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Aubrey Harley II | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Mirah Hendrix | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Sparkles Hill | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kimberly Holcome | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kristen Howell | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Bryn E. Leetch | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Laura Lindsey | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Anthony Jordan McClain | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Chelsea E. Miles | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Michael Powell | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Taylor Price | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Autumn Lee Sandberg | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Lavonyelle Simmons | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Katrina Suhre | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Taran Hoyle | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kerri Underwood | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Bernard Williams | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Lyle K. Wilson | Hairstylist |
Production | T. Ryan Hill | Extras Casting Assistant |
Crew | Matt Appleby | Set Production Assistant |
Crew | Michele Cusick | Set Production Assistant |
Crew | Nicholas Hoisington | Set Production Assistant |
Crew | Patrick Priest | Set Production Assistant |
Crew | Tarin Squillante | Set Production Assistant |
Crew | Derek Wilson | Set Production Assistant |
Crew | Michelle D'Antonio | Intern |
Crew | Sara Justus | Intern |
Crew | Dustin Davis | Intern |
Crew | Elizabeth Hines | Intern |
Crew | Will Storrs | Intern |
Crew | Rene Williams | Intern |
Crew | Sarah Egri | Intern |
Crew | Sergio Sanchez | Intern |
Crew | Julia Pechanek | Intern |
Production | Alicia R. Elliott | Production Secretary |
Production | Caroline Livengood | Production Secretary |
Crew | Omar Hashmy | Production Office Assistant |
Visual Effects | Omar Hashmy | Visual Effects Production Assistant |
Crew | Drew Grant | Production Office Assistant |
Crew | Drew Evan Grey | Production Office Assistant |
Crew | Christopher Hewat | Production Office Assistant |
Crew | Jessica Posada | Production Office Assistant |
Art | Peter R. Minor | Location Scout |
Art | I. Karl Golden | Location Scout |
Art | Michael Bigham | Location Scout |
Crew | Jonwilder Lee Bartlett | Animal Wrangler |
Crew | Kallen Hollifield Dehart | Animal Wrangler |
Crew | Trey Gordon | Propmaker |
Crew | Paul L. Saunders | Propmaker |
Art | Aaron Brent Jaggers | Construction Foreman |
Art | William Scot Noonan | Construction Coordinator |
Art | Lisa Kurk | Construction Buyer |
Crew | Kevin Apsitis | Propmaker |
Crew | Ilkay Avci | Propmaker |
Crew | Sam Cody Ball | Propmaker |
Crew | James B. Bell | Propmaker |
Crew | Hobie Bohlen | Propmaker |
Crew | William M. Bohlen | Propmaker |
Crew | Steve Butner | Propmaker |
Crew | James David Crouch | Propmaker |
Crew | Jonathan Tucker Deese | Propmaker |
Crew | Jim B. Earnhardt | Propmaker |
Crew | Thomas C. Fitzpatrick | Propmaker |
Crew | James Gallarini | Propmaker |
Crew | Jeremy Gibbs | Propmaker |
Crew | Joseph Golz | Propmaker |
Crew | Rodney N. Goode | Propmaker |
Crew | David Allen Granger | Propmaker |
Crew | Kevin Halas | Propmaker |
Crew | Michael E. Hall | Propmaker |
Crew | Kenneth W. Heist Jr. | Propmaker |
Crew | James J. Hogue Jr. | Propmaker |
Crew | Ernest Huff | Propmaker |
Crew | James Earl Jamieson | Propmaker |
Crew | Danny Kiser | Propmaker |
Crew | Jeff Kramer | Propmaker |
Crew | Matthew Lamb | Propmaker |
Crew | Reginald T. Lawson | Propmaker |
Crew | Bryan H. Lee | Propmaker |
Crew | Mario J. Liva | Propmaker |
Crew | Hal McFeely III | Propmaker |
Crew | Robert E. McNally | Propmaker |
Crew | Randall R. Milazzo | Propmaker |
Crew | Delane Moss | Propmaker |
Crew | Lenual Mukai | Propmaker |
Crew | Cal Ocampo | Propmaker |
Crew | Sam Ogden | Propmaker |
Crew | Mitchell O'Sheal | Propmaker |
Crew | Evan Pileri | Propmaker |
Crew | Tim Potts | Propmaker |
Crew | Greg Price | Propmaker |
Crew | Cara E. Rhodes | Propmaker |
Crew | Albert Sheppard | Propmaker |
Crew | Jessie Smith | Propmaker |
Crew | Marty Smith | Propmaker |
Crew | S. Curran Smith | Propmaker |
Crew | John R. Smyrl | Propmaker |
Crew | Steve Sonefeld | Propmaker |
Crew | Bryan Paul Stewart | Propmaker |
Crew | Lester V. Stone | Propmaker |
Crew | Kevin Twomey | Propmaker |
Crew | Scott B. Warner | Propmaker |
Crew | Joseph Washburn | Propmaker |
Crew | Jeffrey N. Weeks | Propmaker |
Crew | Chris Wright | Propmaker |
Art | Alexander Scutti | Key Construction Grip |
Art | Mared G. Scutti | Construction Foreman |
Crew | Richard Riggs | Scenic Artist |
Crew | Rod Garvin | Scenic Artist |
Crew | Greg Schmitz | Scenic Artist |
Crew | Thomas John | Scenic Artist |
Crew | Laura C. McPherson | Scenic Artist |
Crew | Tim Hunley | Scenic Artist |
Crew | Randal Woodward | Scenic Artist |
Crew | Penny S. Thomas | Scenic Artist |
Crew | Sean Whalen | Scenic Artist |
Crew | Alton McClellan | Scenic Artist |
Crew | Andrea Nowowiejski | Scenic Artist |
Art | Matthew Andrews | Painter |
Art | Thomas B. Aykroid Jr. | Painter |
Art | Aaron John Failing | Painter |
Art | Petra Abigail Gugler | Painter |
Art | Michael G. Khalil | Painter |
Art | Judith Orszula | Painter |
Art | Jehan Purcell | Painter |
Art | Lamont Snipes | Painter |
Art | Frank Stone | Painter |
Art | Nicole T. Strojny | Painter |
Art | George Vielma | Painter |
Crew | Steven C. Penix | Transportation Co-Captain |
Crew | Tracy Lafferty | Transportation Coordinator |
Crew | Leonel Alvarez | Driver |
Crew | Neil Castles | Driver |
Crew | Dewey Graham | Driver |
Crew | John C. Granger | Driver |
Crew | Mike Gregorio | Driver |
Crew | Kevin Andrew Hyde | Driver |
Crew | Jim L. Johnson | Driver |
Crew | Timothy Johnson | Driver |
Crew | McCullen Lewis | Driver |
Crew | Ladonna P. Norwood | Driver |
Crew | Michael O'Brien | Driver |
Crew | Joey Parker | Driver |
Crew | Wayne Parviainen | Driver |
Crew | Phil Shope | Driver |
Crew | Dennis Steere | Driver |
Crew | Rick Womelduff | Driver |
Crew | Jimmy D. Wright | Driver |
Crew | Craig Carter | Animal Wrangler |
Crew | Anthony Zoric | Assistant Chef |
Crew | Michelle Lee Brown | Craft Service |
Crew | Robyn M. Brown | Assistant Craft Service |
Crew | Brian Marshall Turner | Set Medic |
Crew | Barry Coleman | Set Medic |
Crew | Rich Bellina | Set Medic |
Crew | Randy Bowie | Security |
Camera | Joe D'Alessandro | Camera Operator |
Camera | Gary Scott | First Assistant Camera |
Camera | Warren Brace | Second Assistant Camera |
Sound | Sidney Williams | Sound Mixer |
Crew | Tony Jenzano | Video Assist Operator |
Camera | Shawn C. H. Baron | Grip |
Camera | Brian Knox | Grip |
Camera | Lane Oliver | Grip |
Camera | Neil Orchard | Grip |
Lighting | James R. Tamaro | Gaffer |
Costume & Make-Up | Suann Sobkowski | Costumer |
Crew | Sadie Paige Barton | Set Production Assistant |
Crew | Ryan Beams | Set Production Assistant |
Crew | LaCourtney Garrett | Set Production Assistant |
Crew | George Lefave | Set Production Assistant |
Crew | Rose Luther | Set Production Assistant |
Crew | James Edward Tilden | Set Production Assistant |
Crew | Jeese Tyler | Set Production Assistant |
Crew | Caleb S. Varnadoe | Set Production Assistant |
Crew | Cathy Mitchell | Craft Service |
Crew | Cindy Nache' Hatchel | Craft Service |
Crew | Jacqueline "Bobbi" Wherry | Craft Service |
Crew | Jennie Lebeau | Set Medic |
Crew | Imraan Ismail | Post Production Assistant |
Sound | Maxime Vermette | ADR Mixer |
Sound | Robert Llamas | ADR Recordist |
Sound | Gray Bender | ADR Recordist |
Sound | Drea Morin | ADR Recordist |
Editing | Chris Jensen | Digital Colorist |
Production | Derek Schneider | Data Management Technician |
Production | Cameron Weaver | Data Management Technician |
Visual Effects | S. Regina Carney | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | G. "Nic" Nicholson | Visual Effects Technical Director |
Art | Reid Southen | Concept Artist |
Art | Robert Stromburg | Concept Artist |
Art | Ivo Horvat | Concept Artist |
Crew | Hubert D. Carroll II | Compositor |
Crew | Johnathan Sims | Compositor |
Crew | Randy Little | Compositor |
Visual Effects | David Roberge | Modeling |
Visual Effects | Francois Chancrin | Lead Animator |
Visual Effects | Nathan Srigley | Animation |
Visual Effects | Gaetan Thiffault | Animation |
Lighting | Dwayne Lance Elahie | Rigging Supervisor |
Crew | Jalal Tchelebi | Technical Supervisor |
Directing | Alain Lacroix | Layout |
Directing | Steve Pelchat | Layout |
Crew | Oliver Beaulieu | Compositor |
Crew | Paul Beaudry | Compositor |
Crew | Michel Bergeron | Compositor |
Crew | Caroline Brien | Compositor |
Crew | Sebastien Jacob | Compositor |
Crew | Francois Metivier | Compositor |
Crew | Benjamin Myers | Compositor |
Crew | Anne Ui-Hyun Kim | Compositor |
Production | Pierrot Berube | Production Assistant |
Production | Oliver Gravel | Production Assistant |
Production | Caroline Belisle | Administration |
Production | Sylvie Talbot | Administration |
Visual Effects | Anto Bond | Modelling Supervisor |
Visual Effects | Ray Leung | Modeling |
Visual Effects | Na Song | Modeling |
Visual Effects | Paris Downes | Creature Technical Director |
Visual Effects | Heath Baker | Roto Supervisor |
Art | Heath Baker | Paint Coordinator |
Art | Susan Immomen | Painter |
Visual Effects | Susan Immomen | Rotoscoping Artist |
Visual Effects | Jeremy Kelly-Baker | Rotoscoping Artist |
Visual Effects | Eric Gambini | Layout Supervisor |
Visual Effects | Nathan Jones | Animation |
Visual Effects | Nathan Jones | Animation |
Visual Effects | Amy Sendon | Animation |
Visual Effects | Jared Embley | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Prema Paetsch | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Gabe Roccisano | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Timmy Lundin | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Garrett Fry | Matte Painter |
Visual Effects | Nick Cattell | Matte Painter |
Visual Effects | Tyler Bartley | Matte Painter |
Visual Effects | Alana Aranki | Compositing Lead |
Visual Effects | Beck Veitch | Compositing Lead |
Crew | Samuel Norman | Compositor |
Crew | Simon Dye | Compositor |
Crew | Abdullah Ecirli | Compositor |
Crew | Spyro Polymiadas | Systems Administrators & Support |
Crew | Steven "Pix" Pickles | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | Megan Rohrbacher | Visual Effects Producer |
Crew | Jeremy Burns | Compositor |
Visual Effects | Addie Manis | VFX Production Coordinator |
Visual Effects | Viktorija Ogureckaja | VFX Production Coordinator |
Visual Effects | Katharina Koepke | VFX Production Coordinator |
Visual Effects | Brooke Grossman | Compositing Lead |
Visual Effects | Xiaowei Wang | Compositing Lead |
Visual Effects | Thomas Lautenbach | VFX Supervisor |
Visual Effects | Jesse Looney | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Yinai Sun | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Lars Simkins | CG Animator |
Visual Effects | Kevin Kipper | CG Animator |
Crew | Shawn Ewashko | Compositor |
Crew | Feng Gao | Compositor |
Visual Effects | Craig Chun | Modelling Supervisor |
Visual Effects | Sujesh Nair | Modeling |
Lighting | Matt Derksen | Rigging Supervisor |
Visual Effects | Trey Roane | Animation |
Lighting | Jubin Dave | Lighting Supervisor |
Lighting | Rus Brutsche | Lighting Artist |
Lighting | Thomas Capizzi | Lighting Artist |
Visual Effects | Mikael Genachte-Le Bail | Matte Painter |
Art | Marcus Collins | Art Designer |
Crew | Jonathan B. Robinson | Compositor |
Crew | David Sweeney | Compositor |
Visual Effects | Don Hatch | Visual Effects Supervisor |
Art | Michael Frattasio | Painter |
Visual Effects | Michael Frattasio | Rotoscoping Artist |
Production | Allen Mascari | Production Assistant |
Visual Effects | Josh Herman | Character Designer |
Visual Effects | Michelle Deville | Character Designer |
Visual Effects | Jeff Deist | Character Designer |
Visual Effects | Clint G. Reagan | Pre-Visualization Supervisor |
Visual Effects | Brandon Harr | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Jeanette Brill | Visual Effects Producer |
Production | Karen Sidlow | Contract Manager |
Sound | Willa Yudell | Music Coordinator |
Sound | Gavin Greenway | Orchestrator |
Sound | Thomas Bowes | Orchestrator |
Sound | Jo Buckley | Orchestrator |
Sound | Jerome Leroy | Music Programmer |
Crew | Matt Ward | Mixing Engineer |
Visual Effects | Tim Mackintosh | Creature Technical Director |
Visual Effects | Catalin Niculescu | Creature Technical Director |
Visual Effects | Nandan Phansalkar | Creature Technical Director |
Visual Effects | Jeremy Yeokhoo | Creature Technical Director |
Visual Effects | Steve Graves | CG Animator |
Lighting | Jason Dunn | Key Rigging Grip |
Crew | Lisa Ann Wilson | Intern |
Production | Tona B. Dahlquist | Extras Casting |
Art | Jay Smith | Set Dresser |
Crew | Ben White | Set Production Assistant |
Crew | Ben Howe | Propmaker |