American History X

American History X (1998)

Drama

Danny Vinyard ser op til sin storebror Derek, som sidder i fængsel for et racistisk dobbeltmord. For at opnå Dereks kærlighed og respekt prøver Danny at avancere i de nynazistiske kredse, som Derek færdedes i, før han blev fængslet. Derek bliver løsladt, men fængslet har givet ham et nyt syn på tilværelsen. Spørgsmålet er så, om det nynazistiske miljø vil slippe grebet om Derek - og Danny.

Director: Tony Kaye
Writer: David McKenna

Release Date: 1998-10-30
Status: Released
Run time: 119 min / 1:59
Budget: $20,000,000
Revenue: $23,875,127
Production Companies : New Line Cinema, Savoy Pictures, The Turman-Morrissey Company
Production Country: United States of America

IMDB


Casts

Edward Norton
Derek Vinyard
Edward Furlong
Danny Vinyard
Beverly D'Angelo
Doris Vinyard
Elliott Gould
Murray
Ethan Suplee
Seth Ryan
Fairuza Balk
Stacey
Christopher Masterson
Daryl Dawson
Giuseppe Andrews
Jason
Stacy Keach
Cameron Alexander
William Russ
Dennis Vinyard
Jennifer Lien
Davina Vinyard
Avery Brooks
Bob Sweeney
Guy Torry
Lamont
Joe Cortese
Rasmussen
Jason Bose Smith
Little Henry
Antonio David Lyons
Lawrence
Alex Sol
Mitch McCormick
Keram Malicki-Sánchez
Chris
Michelle Christine White
Lizzy
Jonathan Fowler Jr.
Jerome
Jordan Marder
Curtis
Nicholas R. Oleson
Huge Aryan
Paul Le Mat
McMahon
Thomas L. Bellissimo
Cop
Cherish Lee
Kammi
Sam Vlahos
Dr. Aguilar
Tara Blanchard
Ally Vinyard
Anne Lambton
Cassandra
Steve Wolford
Reporter
Richard Noyce
Desk Sergeant
Danso Gordon
Buddy
David Basulto
Guard
Alexis Rose Coen
Young Ally Vinyard
Kiante Elam
Lawrence's Partner
Paul Hopkins
Student
Keith Odett
Random Skinhead
Jim Norton
Randy
Paul E. Short
Stocky Buddy
Nigel Miguel
Basketball Player
Darrell Britt
White Supremicist (uncredited)
Robert 'Duckie' Carpenter
Skinhead (uncredited)
Sydney "Big Dawg" Colston
Prison Gang Leader (uncredited)
John Embry
Parking Lot Skinhead (uncredited)
Maximillian Kesmodel
Young Danny Vinyard (uncredited)
Barbie Marie
Student (uncredited)
Allie Moss
Skinhead Girlfriend (uncredited)
Sam Sarpong
Jail Inmate (uncredited)
Selwyn Ward
Student Leaving Bathroom (uncredited)
Denney Pierce
Arresting Officer (uncredited)
Glendon Rich
Deputy Sheriff (uncredited)

Crew

Production Steve Tisch Executive Producer
Editing Gerald B. Greenberg Editor
Directing Tony Kaye Director
Camera Tony Kaye Camera Operator
Crew Tony Kaye Cinematography
Production John Morrissey Producer
Writing David McKenna Screenplay
Production David McKenna Co-Producer
Sound Anne Dudley Original Music Composer
Editing Alan Heim Editor
Production Valerie McCaffrey Casting
Production Michael De Luca Co-Executive Producer
Sound Walter Spencer Dialogue Editor
Sound John Ross Sound Re-Recording Mixer
Sound Frederick Howard Sound Designer
Sound Mary Erstad Foley Mixer
Sound Ossama Khuluki Foley Artist
Sound David Mann Foley Editor
Art Jon Gary Steele Production Design
Art Tessa Posnansky Set Decoration
Art Dan Olexiewicz Art Direction
Production Joe Fineman Executive In Charge Of Post Production
Sound Roland N. Thai Sound Effects Editor
Production Lawrence Turman Executive Producer
Production Carla Fry Executive In Charge Of Production
Production Bill Carraro Executive Producer
Production Bill Carraro Unit Production Manager
Costume & Make-Up Matthew W. Mungle Special Effects Makeup Artist
Production Erik Holmberg Production Executive
Production Brian Witten Co-Executive Producer
Production Jon Hess Co-Producer
Crew Kevin LaRosa Pilot
Crew Ernie F. Orsatti Stunt Coordinator
Crew Brian R. Keathley Craft Service
Production Joe Adams Casting Assistant
Costume & Make-Up Doug Hall Costume Design
Crew Matt Baird Set Production Assistant
Sound Joe Barnett Sound Re-Recording Mixer
Sound Bob McNabb Dialogue Editor
Camera Charles Papert Steadicam Operator
Sound David Lee Fein Foley Artist
Sound Alan Freedman ADR Mixer
Visual Effects Thomas L. Bellissimo Special Effects Supervisor
Costume & Make-Up Marisa Aboitiz Costume Supervisor
Production Michael Mandaville Production Supervisor
Crew Robert 'Duckie' Carpenter Choreographer
Sound Tom Hartig Boom Operator
Sound Diane Marshall Foley Artist
Sound Kelly Vandever Additional Sound Re-Recording Mixer
Crew Geno Hart Transportation Coordinator
Crew Andrew Lipschultz Unit Publicist
Sound Richard Ford Music Editor
Production Wendy Cox Production Coordinator
Production Karen Jarnecke Assistant Production Coordinator
Sound Jed M. Dodge Dialogue Editor
Sound Robert Getty Assistant Sound Editor
Camera Peter Sorel Still Photographer
Production Paul Belenardo Production Accountant
Lighting Curtis A. Andrews Jr. Rigging Gaffer
Costume & Make-Up Karyn Huston Hairstylist
Sound Gavyn Wright Orchestrator
Sound David Grant Dialogue Editor
Art J. Kyler Black Art Direction
Production Kearie Peak Executive Producer
Sound Steve Scoville Dialogue Editor
Directing Ira Hurvitz Script Supervisor
Sound Susan Shin ADR Supervisor
Sound Paul Broucek Music Supervisor
Sound Karen Elliott Music Coordinator
Crew Charles Belardinelli Stunts
Costume & Make-Up Lisa Parmet Key Costumer
Art Curtis Baruth Construction Coordinator
Art Pete Josephs Construction Foreman
Art Tim Swan Location Scout
Art Brandon S. Gilgen Painter
Camera John Sekula First Assistant Camera
Camera John T. Martin Key Grip
Costume & Make-Up Heather Fraker Makeup Artist
Costume & Make-Up Ulker Irazat Seamstress
Costume & Make-Up Bill Fletcher Wigmaker
Crew Chris Warren Chef
Crew Joseph Aroesti Driver
Camera Sean Hunter Moe Camera Loader
Crew Diana Kaufman Post Production Supervisor
Art Lynda Reiss Property Master
Crew Dyanne C. Deuel Set Medic
Crew Joe Cosentino Transportation Captain
Crew Adam Pinkstaff Transportation Co-Captain
Directing Mark Cotone First Assistant Director
Editing Bob McMillian Color Timer
Editing Glenn Cocco First Assistant Editor
Lighting James Scott Best Boy Electric
Lighting Joe Crouch Electrician
Lighting Dale Obert Gaffer
Lighting David Jarrell Chief Lighting Technician
Production Terrence Harris Extras Casting Assistant
Production Marc E. Spiegel Location Manager
Sound Roger Dudley Sound Engineer
Sound Paul Hulme Scoring Mixer
Sound William Smith Sound Re-Recording Mixer
Crew Paul Prokop Production Controller
Art Parker Swanson Assistant Property Master
Art Franco Esile Set Dresser
Art Peter Menich Title Designer
Camera Mark Bolin Dolly Grip
Camera James Alden Grip
Directing David Larson Second Assistant Director
Sound Craig Jurkiewicz Foley Editor
Sound Marc Cancel Musician
Visual Effects Stephen Jennings Visual Effects
Camera Bradley Richard Additional Second Assistant Camera
Crew Sharleen Bright Scenic Artist
Sound Steve Nelson Production Sound Mixer
Sound Yuri Reese Sound Re-Recording Mixer
Camera David Elmore Second Assistant Camera
Directing Michael Keller Second Second Assistant Director
Crew Courtney Pakiz Stunt Double
Camera William Robinson Assistant Camera
Camera Tim Angelo Best Boy Grip
Editing Kim Ettinger Assistant Editor
Production Brandon Smith Post Production Coordinator
Production Paul Tompkins Assistant Location Manager
Production Bill Dance Extras Casting
Production Leo Stefanos General Manager
Production Timothy P. Tundel Payroll Accountant
Production Natalie Trussell Production Executive

Similar Movies