Den Sjette Sans (1999)
Hollywood superstjernen Bruce Willis spiller stærkt i denne uhyggelig spændende thriller, som af kritikerne er udnævnt til årets bedste film. Dr. Malcom Crowe er en meget velrenomeret børnepsykolog, der plages af et smertefuldt minde om en sindsforvirret ung patient, som han ikke var i stand til at hjælpe... Så møder han Cole Sear, en bange og forvirret otte årig med lignende diagnose. Dr. Crowe forsøger at gøre bod på sin fejltagelse - og vil gøre alt, hvad der står i hans magt for at hjælpe Cole. Ikke desto mindre er Malcolm fuldstændig uforberedt på mødet med Coles overnaturlige verden. Cole kan nemlig se døde mennesker overalt. Han ved bare ikke hvorfor! Eller hvad de skal bruge ham til... Svarene kommer fra en højest uventet kant...
Director: M. Night Shyamalan
Bruce Willis Malcolm Crowe |
|
Haley Joel Osment Cole Sear |
|
Toni Collette Lynn Sear |
|
Olivia Williams Anna Crowe |
|
Trevor Morgan Tommy Tammisimo |
|
Donnie Wahlberg Vincent Grey |
|
Peter Anthony Tambakis Darren |
|
Jeffrey Zubernis Bobby |
|
Bruce Norris Stanley Cunningham |
|
Glenn Fitzgerald Sean |
|
Greg Wood Mr. Collins |
|
Mischa Barton Kyra Collins |
|
Angelica Page Mrs. Collins |
|
Lisa Summerour Bridesmaid |
|
Firdous Bamji Young Man Buying Ring |
|
Samia Shoaib Young Woman Buying Ring |
|
Hayden Saunier Darren's Mom |
|
Janis Dardaris Kitchen Woman |
|
Neill Hartley Visitor #2 |
|
Sarah Ripard Visitor #3 |
|
Heidi Fischer Visitor #4 |
|
KaDee Strickland Visitor #5 |
|
Michael J. Lyons Visitor #6 |
|
Samantha Fitzpatrick Kyra's Sister |
|
Holly Cross Vagley Society Lady #1 |
|
Kate Kearney-Patch Society Lady #2 |
|
Marilyn Shanok Woman at Accident |
|
M. Night Shyamalan Dr. Hill |
|
Wes Heywood Commercial Narrator (voice) |
|
Nico Woulard Hanged Child |
|
Carol Nielson Hanged Female |
|
Keith Woulard Hanged Male |
|
Jodi Dawson Burnt Teacher |
|
Tony Michael Donnelly Gunshot Boy |
|
Ronnie Lea Secretary |
|
Carlos Xavier Lopez Spanish Ghost on Tape (voice) |
|
Gino Inverso Young Vincent (voice) |
|
Ellen Sheppard Mrs. Sloan |
|
Tom McLaughlin Anna's Father |
|
Candy Aston-Dennis Anna's Mother |
|
Patrick McDade Shaken Driver |
|
Jose L. Rodriguez Husband |
|
Gina Allegro Bride's Friend (uncredited) |
|
Bob Bowersox Restaurant Patron (uncredited) |
|
Matt Casale Man Crossing the Street (uncredited) |
|
Kym Cohen Bride's Maid (uncredited) |
|
Colleen June McQuaide Tommy's TV Mom (uncredited) |
|
Jonathan Nation Restaurant Patron (uncredited) |
|
Sean Oliver Ghost in the Dungeon (uncredited) |
|
Alison Robertson Waitress (uncredited) |
Production | Avy Kaufman | Casting |
Production | Sam Mercer | Executive Producer |
Production | Sam Mercer | Unit Production Manager |
Production | Kathleen Kennedy | Producer |
Costume & Make-Up | Joanna Johnston | Costume Design |
Production | Frank Marshall | Producer |
Sound | James Newton Howard | Original Music Composer |
Art | Philip Messina | Art Direction |
Camera | Tak Fujimoto | Director of Photography |
Production | Julie Lichter | Casting Associate |
Editing | Andrew Mondshein | Editor |
Directing | Andrew Mondshein | Second Unit Director |
Sound | David Boulton | ADR Mixer |
Production | Barry Mendel | Producer |
Art | Douglas A. Mowat | Set Decoration |
Crew | Jeff Habberstad | Stunt Coordinator |
Directing | M. Night Shyamalan | Director |
Writing | M. Night Shyamalan | Writer |
Art | Larry Fulton | Production Design |
Crew | Carolyn Crimley | Studio Teachers |
Costume & Make-Up | Richard Alonzo | Prosthetic Makeup Artist |
Production | Diane Heery | Extras Casting |
Camera | Billy Miller | Key Grip |
Costume & Make-Up | Francesca Paris | Key Hair Stylist |
Production | Beth Bowling | Casting Associate |
Crew | Paul A. Levin | Post Production Supervisor |
Camera | David Golia | Additional Photography |
Production | Stiles White | Production Coordinator |
Art | Brick Mason | Storyboard Artist |
Camera | Kyle Rudolph | Camera Operator |
Crew | Mick O'Rourke | Stunts |
Sound | Jeff Atmajian | Orchestrator |
Directing | John Rusk | Assistant Director |
Crew | Terry Jackson | Stunt Double |
Lighting | William Louthe | Electrician |
Directing | Scott Robertson | Second Assistant Director |
Lighting | Scott H. Ramsey | Chief Lighting Technician |
Crew | Robert 'Bobby Z' Zajonc | Aerial Coordinator |
Visual Effects | John Rosengrant | Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Pamela Wise | Costume Supervisor |
Crew | Steve Briemer | Thanks |
Crew | Francie Brown | Dialect Coach |
Art | Paul Williams | Construction Coordinator |
Sound | Marnie Moore | Foley Artist |
Production | Andrew L. Ullman | Location Manager |
Art | Stephen Lawes | Main Title Designer |
Camera | Ron Phillips | Still Photographer |
Sound | Kenton Jakub | ADR Editor |
Editing | John Scott Cook | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Bunny Parker | Hairstylist |
Lighting | Steven Litecky | Assistant Chief Lighting Technician |
Sound | David A. Cohen | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Michal Bigger | Makeup Artist |
Sound | E. Larry Oatfield | Sound Effects Editor |
Crew | Joe Everett | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Gerald Quist | Makeup Artist |
Art | Joseph Timothy Conway | Assistant Property Master |
Visual Effects | Garry Elmendorf | Special Effects Supervisor |
Sound | Ben Conrad | Foley Mixer |
Art | Christine Wick | Set Decoration Buyer |
Art | Arthur Shippee | Property Master |
Directing | Claire Cowperthwaite | Script Supervisor |
Sound | Michael Kirchberger | Sound Designer |
Sound | Michael Kirchberger | Supervising Sound Editor |
Editing | Anne O'Brien | Assistant Editor |
Art | Charles E. McCarry | Assistant Art Director |
Sound | Thomas S. Drescher | Music Editor |
Visual Effects | David McCullough | Visual Effects Producer |
Crew | James Healy | Systems Administrators & Support |
Crew | Bill Fiedler | Generator Operator |
Lighting | Craig Ligget | Rigging Gaffer |
Crew | Tim Landry | Digital Effects Supervisor |
Crew | Richard Curry | Driver |
Sound | Pete Anthony | Conductor |
Directing | Sonia Bhalla | Second Second Assistant Director |
Sound | Allan Byer | Sound Mixer |
Sound | Linda Murphy | Boom Operator |
Crew | Greta Alexander | Scenic Artist |
Crew | Mary Berkelbach | Set Medic |
Crew | John Tarlini Sr. | Transportation Co-Captain |
Crew | Christopher Murphy | Video Assist Operator |
Production | Doug Moreno | Production Accountant |
Crew | Robert Biddle | Security |
Sound | Michael Fey | Music |
Camera | Kurt Rimmel | Dolly Grip |
Camera | Leon Sanginiti | Additional Second Assistant Camera |
Camera | Jon Sibert | Best Boy Grip |
Art | James Breen | Greensman |
Crew | Joseph Barry | Stand In |
Crew | John Morrone III | Transportation Coordinator |
Production | Lynn Andrews | Production Supervisor |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Crew | Dan Carter | Projection |
Art | Tom West | Leadman |
Art | Dave Barnes | Sculptor |
Camera | Emil Hampton | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Frank Grasso | Set Dressing Artist |
Crew | Jeff Zook | Carpenter |
Crew | Vince Digiacomo | Craft Service |
Crew | Jae Stein-Grainger | Post Production Assistant |
Editing | Dan Valliere | Color Timer |
Lighting | James A. Casey | Rigging Grip |
Sound | Jeremy Molod | Assistant Sound Editor |
Sound | David Franklin Bergad | Foley Editor |
Production | Megan Fenerty | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Nigel Boyd | Costumer |
Production | Renee D. Czarapata | Payroll Accountant |
Production | Beverly Jusi | First Assistant Accountant |
Art | Duncan M. Spencer | Key Construction Grip |
Camera | Daniel C. Cook | Second Assistant Camera |
Art | Christopher F. Graneto | Construction Grip |
Art | I. Nate Scaglione | Shop Electric |
Sound | Eric Dachs | Apprentice Sound Editor |
Sound | Grant Foerster | Foley Recordist |
Production | Patricia Taggart | Assistant Location Manager |
Production | Virginia E. Beard | Assistant Accountant |
Production | Kirsten Turner | Assistant Production Coordinator |