The Artist (2011)
Hollywood, 1929. Matineidolet George Valentin er tidens store stumfilmstjerne, tilbedt af såvel publikum som sig selv. Dog har han også øje for den storflirtende starlet Peppy Miller, som han hjælper til at få en fod inden for i filmbyen. Men da George begår den skæbnesvangre fejl at affeje "talefilm" som en forbigående dille, stryger Peppy til tops, mens hans egen karriere hænger i en tynd tråd.
Director: Michel Hazanavicius
Jean Dujardin George Valentin |
|
Bérénice Bejo Peppy Miller |
|
John Goodman Al Zimmer |
|
James Cromwell Clifton |
|
Penelope Ann Miller Doris Valentin |
|
Missi Pyle Constance Gray |
|
Beth Grant Peppy's Maid |
|
Ed Lauter Peppy's Butler |
|
Joel Murray Policeman Fire |
|
Elizabeth Tulloch Norma |
|
Ken Davitian Pawnbroker |
|
Malcolm McDowell The Butler |
|
Basil Hoffman Auctioneer |
|
Bill Fagerbakke Policeman Tuxedo |
|
Nina Siemaszko Admiring Woman |
|
Stephen Mendillo Set Assistant |
|
Dash Pomerantz Peppy's Boyfriend |
|
Beau Nelson Peppy's Boyfriend |
|
Alex Holliday Guard |
|
Wiley M. Pickett Guard |
|
Ben Kurland Audition Casting Assistant |
|
Katie Nisa Audition Dancer |
|
Katie Wallack Audition Dancer |
|
Hal Landon Jr. Napoleon |
|
Cleto Augusto Set Technician |
|
Sarah Karges Laughing Dancer |
|
Sarah Scott Laughing Dancer |
|
Ezra Buzzington Journalist |
|
Stuart Pankin Director #1 (Restaurant) |
|
Andy Milder Director #2 |
|
Bob Glouberman Director #3 (Finale) |
|
David Allen Cluck Assistant Director (Finale) |
|
Matt Skollar Peppy's Assistant |
|
Annie O'Donnell Woman with Policeman |
|
Patrick Mapel Assistant with Newspaper |
|
Matthew Albrecht Tennis Player |
|
Harvey J. Alperin Doctor |
|
Lily Knight Nurse at Peppy's House |
|
Clement Blake Beggar |
|
Tasso Feldman Zimmer's Assistant |
|
Christopher Ashe Zimmer's Assistant |
|
Adria Tennor Zimmer's Assistant |
|
Cletus Young Bartender |
|
J. Mark Donaldson Thug #1 |
|
Brian J. Williams Thug #2 |
|
Jen Lilley Onlooker |
|
Brian Chenoweth Onlooker |
|
Tim DeZarn Soldier |
|
Robert Amico The Waiter (uncredited) |
|
Todd Bittner Surprised Cameraman (uncredited) |
|
Bill Blair Studio Engineer (uncredited) |
|
Teri Bocko Laughing Dancer (uncredited) |
|
Amanda Chism Make-Up Artist (uncredited) |
|
Brendan Connolly Studio Executive (uncredited) |
|
Vincent De Paul Restaurant Manager (uncredited) |
|
Calvin Dean Mr. Sauveur (uncredited) |
|
Mohamed Dione African (uncredited) |
|
Jennifer Kaye Evans Studio Film Star (uncredited) |
|
Josephine Ganner 1930's Studio Actress (uncredited) |
|
Victor Holstein Grip (uncredited) |
|
Jennifer Ingrum Charleston Dancer (uncredited) |
|
Sergio Kato Actor (uncredited) |
|
Kevin Ketcham Film Crew Member (uncredited) |
|
Carmen Kirby Fan (uncredited) |
|
Michael Laren Michel (uncredited) |
|
Jillana Laufer Silent Film Star (uncredited) |
|
Sonya Macari Autograph Girl (uncredited) |
|
Josh Margulies Film Clapper #1 (uncredited) |
|
Julie Minasian Make-up Artist 1 (uncredited) |
|
Rene Napoli Studio Executive (uncredited) |
|
Niko Novick Producer (uncredited) |
|
Geoff Pilkington Sound Technician (uncredited) |
|
Randee Reicher Make-up Artist 2 (uncredited) |
|
Andrew Schlessinger 1920s Lighting Technician (uncredited) |
|
Frank Scozzari Man in Restaurant (uncredited) |
|
Jewel Shepard Flapper Starlet (uncredited) |
|
John H. Tobin Violinist in Ballroom (uncredited) |
|
Josh Woodle Man in Bed with Peppy (uncredited) |
|
Kristian Falkenstein Un acteur dans "La Brunette" |
Production | Heidi Levitt | Casting |
Sound | Nadine Muse | Sound Editor |
Art | Robert Gould | Set Decoration |
Crew | Paul Rassam | Thanks |
Camera | Guillaume Schiffman | Director of Photography |
Production | Thomas Langmann | Producer |
Sound | Gérard Lamps | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Marie-Christine Lafosse | Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Mark Bridges | Costume Design |
Art | Laurence Bennett | Production Design |
Production | Jeremy Burdek | Co-Producer |
Production | Nadia Khamlichi | Co-Producer |
Production | Adrian Politowski | Co-Producer |
Crew | Serge Hazanavicius | Thanks |
Production | Jean Dujardin | Producer |
Crew | Diego Maradona | Thanks |
Crew | Jean-Claude Grumberg | Thanks |
Production | Mehdi Sayah | Production Coordinator |
Production | Iwona Sellers | Executive In Charge Of Production |
Production | Frédérique Dumas-Zajdela | Producer |
Production | Richard Middleton | Executive Producer |
Directing | Michel Hazanavicius | Director |
Editing | Michel Hazanavicius | Editor |
Writing | Michel Hazanavicius | Writer |
Crew | Nicolas Saada | Thanks |
Crew | Rémi Bezançon | Thanks |
Production | Daniel Delume | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Kelcey Fry | Makeup Artist |
Crew | Riad Sattouf | Thanks |
Crew | Gary Davis | Stunt Coordinator |
Production | Lauren Fernandes | Casting Associate |
Crew | Laura Albert | Stunts |
Production | Emmanuel Montamat | Associate Producer |
Crew | Serge Bromberg | Thanks |
Crew | Dominique Mézerette | Thanks |
Art | Michelle Spears | Property Master |
Crew | Brian J. Williams | Stunts |
Sound | Ludovic Bource | Original Music Composer |
Visual Effects | Laurent Brett | Visual Effects |
Visual Effects | Laurent Brett | Digital Compositors |
Editing | Anne-Sophie Bion | Editor |
Directing | David Paige | Second Assistant Director |
Crew | Donna Evans | Stunts |
Crew | Florent-Emilio Siri | Thanks |
Production | Gilles Waterkeyn | Co-Producer |
Crew | Dennis Fitzgerald | Stunts |
Production | Michael Sanford | Casting Associate |
Crew | Nicolas Brault | Thanks |
Sound | Albert Guinovart | Orchestrator |
Art | Gregory S. Hooper | Art Direction |
Crew | Olivier Chiavassa | Thanks |
Production | Antoine de Cazotte | Executive Producer |
Production | Antoine de Cazotte | Unit Production Manager |
Camera | Peter Iovino | Still Photographer |
Lighting | James Plannette | Gaffer |
Crew | Gary Morgan | Stunts |
Costume & Make-Up | Stacey K. Black | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Julie Hewett | Makeup Designer |
Art | Josh Lusby | Assistant Art Director |
Crew | David Waine | Special Effects Coordinator |
Sound | Pascal Chauvin | Foley |
Visual Effects | David Danesi | Visual Effects |
Crew | David Danesi | Thanks |
Costume & Make-Up | Joy Zapata | Hairstylist |
Art | Ray Maxwell | Construction Foreman |
Camera | Mark Colicci | Camera Operator |
Art | Carol Kiefer | Art Department Coordinator |
Crew | Tanner Gill | Stunt Coordinator |
Crew | J. Mark Donaldson | Stunts |
Costume & Make-Up | Riki Lin Sabusawa | Set Costumer |
Art | Cheryl Gould Strang | Leadman |
Sound | Ken Yasumoto | Sound |
Sound | Yannick Boulot | Sound |
Crew | Michael Caradonna | Stunts |
Visual Effects | Alexis Vieil | Visual Effects Producer |
Art | Douglas S. McClintock II | Location Scout |
Costume & Make-Up | Adruitha Lee | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Jed Dornoff | Makeup Artist |
Camera | Dan Kneece | Additional Camera |
Costume & Make-Up | Gia Jimenez | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Jennifer Brown Greenberg | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Robert Iannaccone | Set Costumer |
Camera | Daniel L. Turrett | Camera Operator |
Art | Todd Wolcott | Greensman |
Costume & Make-Up | Kimberley Spiteri | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Zoe Hay | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Cydney Cornell | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Melissa Yonkey | Hairstylist |
Crew | Eddie Braun | Stunts |
Costume & Make-Up | Catherine Childers | Key Hair Stylist |
Production | Laura Aldridge | Production Coordinator |
Art | Daniel Turk | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Anne Morgan | Hairstylist |
Directing | David Allen Cluck | First Assistant Director |
Camera | Philip Shanahan | First Assistant Camera |
Crew | Cesar Orozco | Propmaker |
Camera | John Sosenko | Camera Operator |
Production | Martin Metz | Executive In Charge Of Production |
Production | Bastien Sirodot | Executive In Charge Of Production |
Costume & Make-Up | Pauletta O. Lewis | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Lydia Milars | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Michele Payne | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Angie Wells | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Robert Wilson | Hairstylist |
Crew | Varujan Gumusel | Post-Production Manager |
Production | Christina Lee Storm | Production Supervisor |
Art | Joe Mason | Art Department Assistant |
Crew | Berj Daniel Bedrosian | Propmaker |
Sound | Michael Krikorian | Sound Mixer |
Sound | Didier Lesage | ADR & Dubbing |
Sound | Marc Mnémosyne | Sound |
Sound | Franck Tassel | Foley |
Sound | Olivier Villette | Boom Operator |
Crew | Chris Cline | Special Effects |
Visual Effects | John Eggett | Pyrotechnic Supervisor |
Visual Effects | Aurelie Lajoux | Digital Compositors |
Visual Effects | Romain Moussel | Digital Compositors |
Crew | Scott Wilder | Stunts |
Crew | Scotty Richards | Stunts Coordinator |
Camera | Manny Duran | Grip |
Lighting | Harry Hope | Rigging Grip |
Camera | David Leite | Grip |
Lighting | Andrey Prikazchikov | Rigging Grip |
Camera | Joseph Ruiz | Grip |
Camera | Jennifer Ann Henry | First Assistant Camera |
Camera | Rachel Donofrie | First Assistant Camera |
Lighting | Matt Turve | Electrician |
Camera | Thomas Vandermillen | First Assistant Camera |
Lighting | Micah Zarlow | Rigging Grip |
Editing | Richard Deusy | Digital Intermediate |
Editing | Christian Dutac | Color Timer |
Production | Jérôme Lateur | Executive Producer |
Crew | Lyle Christensen | Driver |
Crew | Billy Kane | Transportation Coordinator |
Crew | Fred Fein | Stand In |
Directing | Isabelle Ribis | Script Supervisor |
Sound | Frédérique Liébaut | ADR Supervisor |
Production | Segolene Fleury-Slimane | Production Manager |