21 (2008)
Ben Campell er et matematisk geni. Han vil studere på Harvard, men mangler 300.000 dollars for at betale for studiet. Heldigvis har Bens lærer, den excentriske Mickey, et attraktivt tilbud. Ben kan blive medlem af en lyssky Blackjack-bande. De mangler en til at tælle kort i Vegas, hvor de svindler sig til store summer på deres weekendture. Men Bens møde med livet i Las Vegas er ikke uden nye udfordringer.
Director:
Robert Luketic
Writers:
Allan Loeb, Peter Steinfeld.
Jim Sturgess Ben Campbell |
|
Kevin Spacey Micky Rosa |
|
Kate Bosworth Jill Taylor |
|
Aaron Yoo Choi |
|
Liza Lapira Kianna |
|
Jacob Pitts Fisher |
|
Laurence Fishburne Cole Williams |
|
Jack McGee Terry |
|
Josh Gad Miles |
|
Sam Golzari Cam |
|
Helen Carey Ellen Campbell |
|
Jack Gilpin Bob Phillips |
|
Ben Campbell Kartengeber |
|
Donna Lows Planet Hollywood Dealer |
|
Butch Williams Planet Hollywood Dealer |
|
Steven Richard Vezina Red Rock Dealer |
|
Chaska T. Werner Red Rock Dealer |
|
Kyle Morris Red Rock Dealer |
|
Ernell Manabat Red Rock Doorman |
|
Frank DeAngelo Red Rock Host |
|
Marcus Weiss Red Rock Valet |
|
Anthony DiMaria Hard Rock Doorman |
|
Christopher Michael Holley Philosophical Gambler |
|
Scott Beringer Big Shot |
|
Terasa Livingstone Russian's Girlfriend |
|
Jeffrey J. Dashnaw Russian Mafioso |
|
Colin Angle Professor Hanes |
|
Supriya Chakrabarti Professor |
|
Bradley Thoennes Warren |
|
Kiều Chinh Chinese Woman |
|
Alice Lo Chinese Woman |
|
Sally Levi Chemistry Review Girl |
|
Henry Houh Chinatown Dealer |
|
Frank Chen Chinatown Host |
|
Spencer Garrett Stemple |
|
Celeste Oliva Airport Screener |
|
Ruby Hondros Wife |
|
Christian Mello Drunk Dude |
|
Gregory Seymore Drunk Dude |
|
Rebecca Marshall Hot Girl (uncredited) |
|
Kris Williams Friend of Jill (uncredited) |
|
Jeff Kamps Train Commuter |
Production | Francine Maisler | Casting |
Production | Michael De Luca | Producer |
Art | Missy Stewart | Production Design |
Camera | Russell Carpenter | Director of Photography |
Camera | Philip Sloan | Key Grip |
Sound | Bob Bowman | Assistant Sound Editor |
Crew | Freddie Hice | Stunt Coordinator |
Crew | Mic Rodgers | Stunts |
Art | James F. Truesdale | Art Direction |
Crew | Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Production | Brett Ratner | Executive Producer |
Production | William S. Beasley | Executive Producer |
Production | William S. Beasley | Unit Production Manager |
Writing | Allan Loeb | Screenplay |
Directing | Robert Luketic | Director |
Writing | Peter Steinfeld | Screenplay |
Art | Tracey A. Doyle | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Trish Seeney | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Luca Mosca | Costume Design |
Production | Dana Brunetti | Producer |
Writing | Ben Mezrich | Novel |
Production | Ryan Kavanaugh | Executive Producer |
Editing | Elliot Graham | Editor |
Sound | David Sardy | Original Music Composer |
Sound | David Sardy | Music Supervisor |
Crew | Casey O'Neill | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Tania McComas | Makeup Department Head |
Sound | Brad Brock | Foley Mixer |
Art | Paul Richards | Leadman |
Crew | Billy D. Lucas | Stunts |
Sound | Kerry Ann Carmean | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Johanna Argan | Costumer |
Sound | Gary A. Hecker | Foley Artist |
Production | Luke Poling | Assistant Production Coordinator |
Camera | Peter Iovino | Still Photographer |
Art | E. David Cosier | Set Designer |
Costume & Make-Up | Lucia Mace | Hair Department Head |
Art | Joseph Kearney | Construction Coordinator |
Crew | Susan Garfield | Stand In |
Costume & Make-Up | Vanessa Knoll | Costumer |
Sound | Mark Gordon | Dialogue Editor |
Sound | Michael J. Broomberg | Foley Artist |
Directing | Wilma Garscadden-Gahret | Script Supervisor |
Sound | Bob Newlan | Dialogue Editor |
Camera | David E. Diano | "A" Camera Operator |
Art | Mick Cukurs | Set Designer |
Sound | Greg Orloff | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Carlton Kaller | Music Editor |
Production | Bryan Thomas | Unit Production Manager |
Art | George Lee | Set Designer |
Sound | Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Laura Harris Atkinson | Dialogue Editor |
Sound | Jessica Gallavan | ADR Editor |
Art | David Gulick | Property Master |
Lighting | Len Levine | Gaffer |
Production | Charles Harrington | Location Manager |
Sound | Scott Wolf | Sound Designer |
Visual Effects | Ashley Clark | Visual Effects Producer |
Sound | Michael D. Wilhoit | Supervising Sound Editor |
Camera | Will Arnot | Steadicam Operator |
Camera | Will Arnot | "B" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Elizabeth Cecchini | Key Hair Stylist |
Art | Jennifer Gerbino | Assistant Property Master |
Art | Theodore Suchecki | Construction Foreman |
Crew | Cid Swank | Unit Publicist |
Production | Mark Fitzgerald | Assistant Location Manager |
Lighting | Scott D. Davis | Rigging Gaffer |
Sound | Howard London | ADR Mixer |
Crew | John Ruggieri | Special Effects Coordinator |
Camera | Eric Swanek | First Assistant "B" Camera |
Crew | Bryce Shields | Video Assist Operator |
Visual Effects | Gray Marshall | Visual Effects Supervisor |
Editing | Liza D. Espinas | First Assistant Editor |
Sound | Wade Wilson | Sound Effects Editor |
Sound | Nelson Stoll | Production Sound Mixer |
Production | Anne C. Ford | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Taryn Walsh | Key Costumer |
Directing | Scott Rorie | Second Second Assistant Director |
Camera | Erik L. Brown | First Assistant "A" Camera |
Camera | Patrick Quinn | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Parrish Kennington | Costumer |
Editing | Stephen Nakamura | Digital Colorist |
Crew | Tracy R. Spiegel | Craft Service |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Costume & Make-Up | Caroline Errington | Costume Supervisor |
Production | Elizabeth Chodar | Casting Assistant |
Art | Mark Vena | Storyboard Artist |
Art | Mick Reinman | Storyboard Artist |
Crew | Danny Wynands | Stunts |
Production | Shari LaFranchi Blakney | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Marleen Alter | Makeup Artist |
Editing | Mark Hartzell | Assistant Editor |
Art | Janine Moore | Art Department Coordinator |
Directing | Justin Muller | First Assistant Director |
Production | Sharyn Shimada-Huggins | Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Laurie Bramhall | Costumer |
Lighting | Carlos Bermudez | Best Boy Electric |
Directing | John M. Morse | Second Assistant Director |
Sound | Brian Copenhagen | Boom Operator |
Art | Eric Bryant | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Andrew Poleszak | Assistant Costume Designer |
Camera | Tony Campenni | Dolly Grip |
Camera | Thomas Doran | Dolly Grip |