Austin Powers (1997)
Swinging London i de glade tressere! Austin Powers er en notorisk skørtejæger, der ernærer sig som modefotograf. Men bag al den hippe mode og de vilde fester, skjuler han sin identitet som tophemmelig agent. Så da hans ærkefjende Dr. Evil lader sig fryse ned, melder Austin Powers sig til at gøre det samme for at vente på hans næste træk. 30 år senere bliver de optøet igen, og møder verden, der er totalt anderledes end den, de forlod. Dr. Evil stjæler atomvåben, og holder en hel verden i skak og truer med total udslettelse. Bare en person kan redde civilisationen fra den sikre undergang: Austin Powers! Og ved hjælp af den super-hotte babe, Vanessa Kensington, nærmer Austin Powers sig stille, men sikkert, Dr. Evils onde magtcentrum.
Director:
Jay Roach
Writer:
Mike Myers
Mike Myers Austin Powers / Dr. Evil |
|
Elizabeth Hurley Vanessa Kensington |
|
Michael York Basil Exposition |
|
Mimi Rogers Mrs. Kensington |
|
Robert Wagner Number Two |
|
Seth Green Scott Evil |
|
Fabiana Udenio Alotta Fagina |
|
Mindy Sterling Frau Farbissina |
|
Paul Dillon Patty O'Brien |
|
Charles Napier Commander Gilmour |
|
Will Ferrell Mustafa |
|
Joann Richter '60s Model |
|
Anastasia Sakelaris '60s Model |
|
Afifi Alaouie '60s Model |
|
Monet Mazur Mod Girl |
|
Mark Bringelson Andy Warhol |
|
Clint Howard Radar Operator |
|
Elya Baskin General Borschevsky |
|
Carlton Lee Russell Gary Coleman |
|
Daniel Weaver Vanilla Ice |
|
Neil Mullarkey Quartermaster Clerk |
|
Lea Sullivan Go Go Dancer |
|
Chekesha Van Putten Go Go Dancer |
|
Heather Marie Marsden Go Go Dancer |
|
Sarah Christine Smith Go Go Dancer |
|
Laura Payne-Gabriel Go Go Dancer |
|
Joe Son Random Task |
|
Tyde Kierney Las Vegas Tourist |
|
Larry Thomas Casino Dealer |
|
Cheryl Bartel Fembot |
|
Cindy Margolis Fembot |
|
Donna W. Scott Fembot |
|
Barbara Moore Fembot |
|
Cynthia Lamontagne Fembot |
|
Brian George UN Secretary |
|
Kaye Wade Mrs. Exposition |
|
Steve Monroe Son |
|
Vince Melocchi Dad |
|
Patrick Bristow Bolton, Virtucon Tour Guide |
|
Jim McMullan American UN Representative |
|
Robin Gammell British UN Representative |
|
Ted Kairys Eastern European Technician |
|
Burt Bacharach Himself |
|
Douglas Aarniokoski Voice on Dr. Evil's Telephone (voice) (uncredited) |
|
Lana Antonova Go-Go Dancer (uncredited) |
|
Tom Arnold Cowboy (uncredited) |
|
Johnathan Brownlee Sixties Groupie (uncredited) |
|
JoAnn Bush Tourist (uncredited) |
|
Neill Calabro Dancer Behind British Flag Girls (uncredited) |
|
Bruno Campolo Underground Worker (uncredited) |
|
Lois Chiles Steamrolled Henchman's Wife (uncredited) |
|
Lisa Danielle Skater (uncredited) |
|
Carrie Fisher Therapist (uncredited) |
|
Joe Grisaffi Gunman (uncredited) |
|
Susanna Hoffs Ming Tea (uncredited) |
|
Richard Joel Forrest Gump (uncredited) |
|
Stuart D. Johnson Ming Tea (uncredited) |
|
Mike Judge Beavis / Butthead (voice) (uncredited) |
|
Sergio Kato Security Guard (uncredited) |
|
Hannah Kozak Rita (uncredited) |
|
Erik Liberman Electric Psychedelic Pussycat Swingers Club Dancer (uncredited) |
|
Rob Lowe Decapitated Henchman's Friend (uncredited) |
|
Michael McDonald Henchman Flattened by Steamroller (uncredited) |
|
Ayesha Orange Dancer (uncredited) |
|
Cheri Oteri Flight Attendant (uncredited) |
|
Gwenda Perez Gambler (uncredited) |
|
Ben Scott Jurgen (uncredited) |
|
John-Clay Scott Don Luigi (uncredited) |
|
Christian Slater Easily Fooled Security Guard (uncredited) |
|
Matthew Sweet Ming Tea (uncredited) |
|
Patricia Tallman Electric Psychedelic Pussycat Swingers Club Waitress |
|
Andreanna Veith Go-Go Dancer (uncredited) |
|
Isabella Vosmikova Mod Girl (uncredited) |
|
Sterling Wolfe Frozen Celebrity (uncredited) |
|
SGC Belfry Ted Nude-Gent Mr Bigglesworth |
Production | Eric McLeod | Executive Producer |
Production | Eric McLeod | Unit Production Manager |
Production | Jennifer Todd | Producer |
Production | Suzanne Todd | Producer |
Camera | Wally Pfister | Additional Photography |
Production | John Papsidera | Casting |
Production | Demi Moore | Producer |
Costume & Make-Up | Patty York | Key Makeup Artist |
Directing | Jay Roach | Director |
Sound | George S. Clinton | Original Music Composer |
Camera | Paul Hughen | Camera Operator |
Camera | Scott Andrew Ressler | First Assistant Camera |
Lighting | Michael LaViolette | Chief Lighting Technician |
Sound | Frank Gaeta | Sound Effects Editor |
Sound | John Ross | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Derek Marcil | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Derek Marcil | ADR Mixer |
Sound | Javier Bennassar | Supervising Sound Effects Editor |
Sound | Benjamin L. Cook | Sound Effects Editor |
Sound | Cormac Funge | Sound Effects Editor |
Sound | Elmo Weber | Sound Designer |
Sound | Frederick Howard | Sound Designer |
Sound | Frederick Howard | Supervising Sound Editor |
Sound | Mary Erstad | Foley Mixer |
Sound | Ossama Khuluki | Foley Artist |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Sound | Lucy Sustar | Foley Mixer |
Sound | David Mann | Foley Editor |
Camera | Peter Deming | Director of Photography |
Crew | Patricia Tallman | Stunts |
Writing | Mike Myers | Screenplay |
Production | Mike Myers | Producer |
Editing | Dawn Hoggatt | Editor |
Editing | Debra Neil-Fisher | Editor |
Art | Cynthia Kay Charette | Production Design |
Art | Dan Olexiewicz | Art Direction |
Art | Bob Kensinger | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Deena Appel | Costume Design |
Costume & Make-Up | Kylie Bell | Makeup Artist |
Sound | Dorian Cheah | Sound Effects Editor |
Crew | Danny Cangemi | Special Effects Coordinator |
Crew | Richard Ratliff | Special Effects Coordinator |
Crew | Thomas Love | Special Effects |
Crew | Bud Davis | Stunt Coordinator |
Crew | Jay Caputo | Stunts |
Production | Joe Fineman | Executive In Charge Of Post Production |
Production | Carla Fry | Executive In Charge Of Production |
Art | Bruce Mink | Property Master |
Production | Bonnie Weis | Production Accountant |
Production | Bob Degus | Production Executive |
Costume & Make-Up | Kathrine Gordon | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Gary Archer | Prosthetics |
Production | Claire Rudnick Polstein | Executive Producer |
Directing | Douglas Aarniokoski | First Assistant Director |
Directing | Amy Schmidt | Second Assistant Director |
Sound | Chris Douridas | Music Consultant |
Sound | Alan Freedman | ADR Mixer |
Sound | Danielle Ghent | Dialogue Editor |
Crew | Bill M. Puluti | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Carla Palmer | First Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | John E. Jackson | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tangi Crawford | Costume Supervisor |
Sound | Diane Marshall | Foley Artist |
Sound | Lisle Engle | Sound Effects Editor |
Sound | Mike Flicker | Music Editor |
Art | Melody Bishop | Art Department Coordinator |
Art | Hugh Conlon | Construction Coordinator |
Sound | Robert Jackson | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Candy L. Walken | Key Hair Stylist |
Sound | Louis Creveling | Dialogue Editor |
Sound | Thomas Jones | Dialogue Editor |
Crew | Claire Raskind | Unit Publicist |
Production | Jody Hummer | Location Manager |
Sound | David Grant | Dialogue Editor |
Camera | Michael Pizzuto | Key Grip |
Sound | John Houlihan | Music Supervisor |
Sound | Steve Scoville | Dialogue Editor |
Directing | Ronit Ravich-Boss | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Ann Foley | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Deborah Myles Davis | Set Costumer |
Art | Gabriel Hardman | Storyboard Artist |
Sound | Susan Shin | ADR Supervisor |
Art | Chris Vail | Assistant Property Master |
Editing | Dan Muscarella | Color Timer |
Crew | Diana Kaufman | Post Production Supervisor |
Crew | Marguerite Pomerhn Derricks | Choreographer |
Costume & Make-Up | Michelle Skoby | Assistant Costume Designer |
Sound | William Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Renee Treyball | Second Assistant Camera |
Camera | Kimberly Wright | Still Photographer |
Crew | Paul Prokop | Production Controller |
Production | Joan Kelley Bierman | Production Coordinator |
Crew | David Deever | Video Assist Operator |
Art | Jack Robinson | Location Scout |
Directing | David Ticotin | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Denise Martinez | Costume Supervisor |
Art | Douglas Berkeley | Set Designer |
Sound | Gloria Cooper | Boom Operator |
Crew | Anita Hart | Stunt Double |
Crew | Sashy Bogdanovich | Set Production Assistant |
Art | Lauren Lustig | Assistant Property Master |
Lighting | Jerry Day | Key Rigging Grip |
Camera | Dennis K. Wilson | Dolly Grip |
Directing | Violet Cazanjian | Second Second Assistant Director |
Art | Martin Roy Mervel | Set Designer |
Camera | Steven Pehl | Best Boy Grip |
Sound | Micki Stern | Music Coordinator |
Sound | Jim Osburn | Boom Operator |
Sound | Thomas Volckmann | Foley Editor |
Sound | Tony Suraci | Foley Editor |