The Paperboy (2012)
En historie om to brødre fra de racedelte amerikanske Sydstater i tresserne. Den ældste bror, Ward er journalist og ved at undersøge om den psykopatiske Hilary i virkeligheden har begået det mord, han er dømt for. Ward er i øvrigt skabsbøsse og har bl.a. en hemmelig affære med sin kollega, den sorte Yardley. Lillebror Jack hjælper sin storebror med sagen og bliver forelsket og tiltrukket til den sexede Charlotte, som skriver breve med Hilary i fængslet.
Director:
Lee Daniels
Writers:
Lee Daniels, Peter Dexter.
Zac Efron Jack Jansen |
|
Matthew McConaughey Ward Jansen |
|
Nicole Kidman Charlotte Bless |
|
David Oyelowo Yardley Acheman |
|
Macy Gray Anita / Narrator |
|
John Cusack Hillary Van Wetter |
|
Scott Glenn W.W. Jansen |
|
Ned Bellamy Tyree van Wetter |
|
Nealla Gordon Ellen Guthrie |
|
Edrick Browne Hustler #1 |
|
Kevin Waterman Victim |
|
Danny Hanemann Sheriff Thurmond Call |
|
Peter Murnik Death Row Guard |
|
John P. Fertitta Sam Ellison |
|
Jay Oliver Mr. Guthrie / Wedding Guest |
|
Gary Clarke Weldon Pine |
|
Ava Bogle Renee / Nail Biter |
|
Adam Sibley Eugene |
|
J.D. Evermore Gate Guard |
|
Phyllis Montana LeBlanc Bartender |
|
Nicole Barré Charlotte Girlfriend #2 |
|
Camille Balsamo Pam / Beach Girl #1 |
|
Leslie Hippensteel Kim / Beach Girl #2 |
|
Grace Hightower Yardley's Girlfriend |
|
Lorrie Chilcoat Wedding Singer |
|
Faizon Love Comedian |
|
Stiggidy Steve Hustler #3 |
|
Rahsaana Ison Lady in Bar |
|
Katarzyna Wolejnio Jennifer |
|
Nikolette Noel Nancy |
|
Corrina Lyons Cousin Alice |
Sound | Jay Meagher | Sound Mixer |
Production | Jan de Bont | Executive Producer |
Production | Billy Hopkins | Casting |
Costume & Make-Up | Robin Mathews | Makeup Department Head |
Camera | Roberto Schaefer | Director of Photography |
Sound | Robert Hein | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Boaz Davidson | Executive Producer |
Crew | Stephen Winter | Clearances Consultant |
Production | Avi Lerner | Producer |
Art | Daniel T. Dorrance | Production Design |
Writing | Lee Daniels | Screenplay |
Directing | Lee Daniels | Director |
Production | Lee Daniels | Producer |
Production | John Thompson | Executive Producer |
Writing | Peter Dexter | Screenplay |
Writing | Peter Dexter | Novel |
Costume & Make-Up | Caroline Eselin Shaefer | Costume Design |
Sound | Robert Fernandez | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Trevor Short | Executive Producer |
Production | Danny Dimbort | Executive Producer |
Production | Hilary Shor | Producer |
Production | Leah Daniels Butler | Casting |
Sound | Mario Grigorov | Original Music Composer |
Production | Cassian Elwes | Producer |
Production | Mark Gill | Executive Producer |
Editing | Joe Klotz | Editor |
Sound | Matthew Haasch | Foley Editor |
Sound | Jay Peck | Foley Artist |
Crew | Cliff Fleming | Aerial Coordinator |
Production | Ed Cathell III | Producer |
Visual Effects | Scott Coulter | Visual Effects Producer |
Art | Tim Cohn | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Sherri Hamilton | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kimberly Amacker | Key Makeup Artist |
Camera | Jerry M. Jacob | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Andree Fortier | Costume Supervisor |
Sound | Ryan Collison | Foley Recordist |
Sound | Dave Paterson | Sound Effects Editor |
Sound | Brian Bowles | Dialogue Editor |
Sound | Brian Bowles | ADR Editor |
Visual Effects | David Van Woert | Visual Effects Producer |
Art | Wright McFarland | Art Direction |
Art | Andrew Wert | Property Master |
Art | Pat A. O'Connor | Leadman |
Camera | Francis James | Aerial Camera |
Lighting | Mike McLaughlin | Gaffer |
Costume & Make-Up | Jack Lazzaro | Makeup Artist |
Sound | Glenfield Payne | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Candace Neal | Hair Department Head |
Art | John Blanchard | Construction Coordinator |
Directing | Amy Sanderson | Script Supervisor |
Art | Anthony J. Henderson | Sculptor |
Costume & Make-Up | Karri Farris | Makeup Artist |
Art | Carl Mastio | Greensman |
Camera | Anne Marie Fox | Still Photographer |
Art | Scott C. Bivona | Greensman |
Costume & Make-Up | Paige Reeves | Makeup Artist |
Crew | Cid Swank | Unit Publicist |
Camera | Adam Ward | Camera Operator |
Sound | Randy Pease | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Lawrnell Bell-Rattler | Hairstylist |
Crew | Holly O'Quin | Set Medic |
Camera | Troy Anderson | Second Assistant Camera |
Visual Effects | Dusty Emerson | Visual Effects Supervisor |
Camera | Alan Keffer | First Assistant Camera |
Camera | Peter Gulla | Additional Photography |
Costume & Make-Up | Caryn Frankenfield | Set Costumer |
Art | Patrick Roig | Set Dresser |
Crew | Ashley Kravitz | Clearances Coordinator |
Camera | Kiya Maggio | Grip |
Production | Ericka Bonilla | Extras Casting Assistant |
Production | Zoila Gomez | Production Coordinator |
Crew | Richard Aponte | Compositor |
Crew | Anton Tsolov | Compositor |
Crew | Cory Fleming | Pilot |
Camera | Joe Cassano | Dolly Grip |
Sound | Michael Piotrowski | Boom Operator |
Crew | Shauna Galligan | Stunt Double |
Crew | Angel de la Viña | Set Production Assistant |
Visual Effects | Zoltán Benyó | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Mark A. Davis | Electrician |
Lighting | Mark Mims | Best Boy Electric |
Visual Effects | Dwight Carter | Animation |
Visual Effects | Kyoung Kay Park | Animation |
Crew | Emily Perla | Visual Effects Editor |
Crew | Dee Anne Phillips | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Jacqueline Noel | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Susan Thomas | Key Costumer |
Production | Amy Agzarian | Production Accountant |
Sound | Bobby Johanson | ADR Mixer |
Art | Jaime Fernandez | Assistant Property Master |
Lighting | Scott Morrison | Electrician |
Sound | Michael Rivera | ADR Recordist |
Costume & Make-Up | David Blair | Assistant Hairstylist |
Camera | Nick Leon | Key Grip |
Crew | Thom Jones | Dialect Coach |
Lighting | Mike 'Chewie' Pappas | Electrician |
Art | Bill Walters | Set Dresser |
Production | Gavin Atilano | Production Secretary |
Art | Marisa Creed | Art Department Coordinator |
Production | Shannon de Vergnette | Art Department Production Assistant |
Art | Chad Harris | Assistant Set Decoration |
Art | Thomas Grehan | Painter |
Art | David Dorretto | Set Dresser |
Art | Remmert H. Laan | Set Dresser |
Art | Todd Tracy | Set Dresser |
Art | Niko Zahlten | Set Dresser |
Art | Robert Wilson Jr. | Standby Painter |
Camera | Wayne Sharp | Dolly Grip |
Camera | Aaron C. Walker | Epk Camera Operator |
Lighting | Darius Lindsey | Electrician |
Lighting | Josh Oliver | Electrician |
Lighting | Kevin Marigny | Electrician |
Camera | Channing Brenholtz | First Assistant Camera |
Crew | Eric Hitt | Generator Operator |
Camera | R. Scott Lebell | Grip |
Camera | Harvey Bryson | Grip |
Camera | Michael Trejo | Grip |
Camera | Ben Wachsmann | Grip |
Lighting | Oren Jones | Lighting Technician |
Camera | Austin Alward | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Darren Manzari | Costume Assistant |
Production | Darren Manzari | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Colette Delacroix | Seamstress |
Visual Effects | Aaron Askew | Animation |
Visual Effects | Peter Cromwell | Animation |
Visual Effects | Joshua Garza | Animation |
Visual Effects | Kaleb Prichard | Animation |
Crew | Gabriella Korán | Compositor |
Crew | Mária Czeglédi | Compositor |
Crew | Róbert Illés | Compositor |
Visual Effects | Mitchell Baxter | Compositing Artist |
Crew | Caylin Colson | Compositor |
Crew | Nathan Grubbs | Compositor |
Crew | Errol Hanse | Compositor |
Crew | Esteban Olide | Compositor |
Crew | Patrick Schultz | Compositor |
Crew | William Tatum III | Compositor |
Crew | Michael Walker | Compositor |
Visual Effects | Kevin Langley | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Joey Scarpinatto | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Matthew S. Jennings | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Robert Lovy | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Peter Berky | Visual Effects Supervisor |
Production | Kacee Devoe | Casting Associate |
Production | Becky Emerson | Accountant |
Production | Annie Domingo | Accountant |
Production | Christine J. Forgo | Accountant |
Production | Gustavo Santana | Accountant |
Production | Imelda Santiago | Accountant |
Production | Patricia Stanley | Accountant |
Production | Ray Tamayo | Accountant |
Production | Julie Weisel | Accountant |
Crew | Jason Frannino | Animal Wrangler |
Production | Sofia Hujabre | Assistant Production Coordinator |
Production | Maureen O'Reilly | Payroll Accountant |
Production | Mark Micucci | Post Production Accountant |
Production | Johnny Eastlund | Production Assistant |
Production | Shannon O'Donnell | Production Assistant |
Production | Bella Thompson | Production Assistant |
Production | Moira Glace | Production Assistant |
Crew | Gregory S. Carr | Set Production Assistant |
Crew | Chris Gugisberg | Set Production Assistant |
Crew | Ashley Gwen Patrick | Set Production Assistant |
Crew | Sonia Torres | Set Production Assistant |
Crew | Nick Detisch | Editorial Staff |
Art | Chris Whittaker | Set Dresser |
Crew | Richard Nagy | Compositor |