Robin Hood - Den Fredløse (1991)
Sammen med den sorte kriger Azeem, vender Robin Hood tilbage til England fra Kong Richards korstog i Mellemøsten. Men hjemme har den frygtede Sherif af Nottingham dræbt hans fader og benyttet sig af kongens fravær til at få magt og penge. Robin indleder en kamp mod sheriffen og inden længe erklæres han fredløs og må flygte ind i den gådefulde Sherwood skov. Her møder han en samling andre fredsløse hvorefter de med Robin Hood i spidsen prøver at bekæmpe den onde sherif.
Director:
Kevin Reynolds
Writers:
Pen Densham, John Watson.
Production | Kevin Costner | Producer |
Production | Kevin Costner | Production Consultant |
Writing | Pen Densham | Screenplay |
Production | Pen Densham | Producer |
Writing | Pen Densham | Story |
Production | Richard Barton Lewis | Producer |
Writing | John Watson | Screenplay |
Production | John Watson | Producer |
Production | Gary Barber | Executive Producer |
Production | James G. Robinson | Executive Producer |
Production | Ilene Starger | Casting |
Sound | Michael Kamen | Original Music Composer |
Sound | Michael Kamen | Conductor |
Costume & Make-Up | John Bloomfield | Costume Design |
Art | Giles Masters | Assistant Art Director |
Editing | Peter Boyle | Editor |
Crew | Tina Maskell | Stunts |
Camera | Douglas Milsome | Director of Photography |
Sound | Desmond Cannon | Assistant Sound Editor |
Sound | Ellen Heuer | Foley Artist |
Art | Peter Young | Set Decoration |
Crew | Paul Weston | Stunt Coordinator |
Art | John Graysmark | Production Design |
Crew | Stuart Clark | Stunts |
Crew | David Cronnelly | Stunts |
Crew | Stuart St. Paul | Stunts |
Sound | Chris Boardman | Orchestrator |
Crew | Paul Jennings | Stunts |
Crew | Nick Hobbs | Stunts |
Production | Jeremy Zimmermann | Casting |
Production | David Nicksay | Executive Producer |
Editing | Jonathan Lucas | First Assistant Editor |
Sound | Robert Fernandez | Scoring Mixer |
Directing | Kevin Reynolds | Director |
Sound | Bryan Adams | Theme Song Performance |
Crew | Lee Sheward | Utility Stunts |
Editing | Marcus Manton | Additional Editing |
Costume & Make-Up | Lisa Tomblin | Hairstylist |
Sound | Chris Munro | Sound Mixer |
Crew | Simon Crane | Stunts |
Crew | Simon Crane | Stunt Double |
Crew | Helen Caldwell | Stunts |
Crew | Derek Ware | Stunts |
Crew | Andrew Jack | Dialect Coach |
Crew | Vincent Keane | Stunts |
Directing | Mark Illsley | Second Unit Director |
Crew | Mark Henson | Stunts |
Crew | Tom Lucy | Stunts |
Crew | Eddie Powell | Stunts |
Directing | Adam Somner | Third Assistant Director |
Crew | Terry Forrestal | Stunts |
Directing | Samantha C. Kirkeby | Script Supervisor |
Production | Michael J. Kagan | Co-Producer |
Directing | David Tringham | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Elvis Davis | Set Costumer |
Crew | Clive Curtis | Stunts |
Production | Mark Stern | Associate Producer |
Crew | Frank Henson | Stunts |
Crew | Arthur Howell | Stunts |
Crew | Dave Holland | Stunts |
Sound | James Matheny | Dialogue Editor |
Art | Fred Carter | Art Direction |
Crew | Abbi Collins | Stunts |
Crew | Glenn Marks | Stunts |
Sound | Robert Grieve | Supervising Sound Editor |
Crew | Paul Heasman | Stunts |
Directing | Peter Heslop | Second Second Assistant Director |
Lighting | Alan Martin | Gaffer |
Visual Effects | Craig Barron | Visual Effects Supervisor |
Production | Krystyna Demkowicz | Executive In Charge Of Production |
Sound | Lionel Strutt | ADR Mixer |
Production | Malcolm J. Christopher | Production Supervisor |
Art | Tim Lanning | Greensman |
Camera | John Ward | Steadicam Operator |
Lighting | Wayne Leach | Electrician |
Crew | Sy Holland | Stunts |
Crew | Sean McCabe | Stunts |
Sound | Carolyn Tapp | Foley Recordist |
Costume & Make-Up | Daniel Parker | Prosthetics |
Costume & Make-Up | Christine Allsopp | Makeup Artist |
Sound | Simon Coke | Sound Effects Editor |
Sound | Christopher Brooks | Music Editor |
Lighting | Jason Martin | Best Boy Electric |
Crew | Susan d'Arcy | Unit Publicist |
Crew | Tom Delmar | Stunts |
Editing | Carole A. Kenneally | Assistant Editor |
Art | John Chisholm | Property Master |
Camera | Bob Bridges | Assistant Camera |
Crew | Brian Hathaway | Transportation Coordinator |
Crew | Billy Horrigan | Stunts |
Editing | Bob Putynkowski | Color Timer |
Crew | Del Baker | Stunts |
Visual Effects | Rob Burton | Visual Effects |
Crew | Bronco McLoughlin | Stunts |
Crew | Gerard Naprous | Stunts |
Production | Sara Desmond | Production Runner |
Crew | Phil Lonergan | Stunts |
Sound | David W. Alstadter | Foley Mixer |
Camera | W.C. 'Chunky' Huse | Key Grip |
Costume & Make-Up | Anthony Brookman | Costume Assistant |
Camera | Mike Frift | Camera Operator |
Sound | Stephen McLaughlin | Music Producer |
Crew | Peter Brace | Stunts |
Crew | Mark Anthony Newman | Stunts |
Crew | Gavin Gordon | Carpenter |
Crew | Mark Bunce | Chef |
Crew | Sheldon Katz | Production Controller |
Crew | Mark Thomason | Stand In |
Production | Neil Ravan | Location Manager |
Production | Ira Friedlander | Production Accountant |
Production | Michael Hartman | Production Manager |
Art | Bill Stallion | Storyboard Artist |
Crew | Brian Bowes | Stunts |
Sound | Jeff Courtie | ADR Recordist |
Production | Noel Davis | Casting |
Crew | Elaine Ford | Stunts |
Art | Patricia Johnson | Draughtsman |
Crew | Egil S. Woxholt | In Memory Of |
Sound | Jeffrey Pollack | Music Consultant |
Crew | Kate Hazell | Floor Runner |
Crew | Chrissy Monk | Stunts |
Camera | Christopher Giles | Second Assistant Camera |
Sound | Jane E. Carpenter | ADR Editor |
Crew | Simon Hewitt | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Michael McGarrigle | Wardrobe Assistant |
Crew | Ken Barker | Stunts |
Crew | Dorothy Ford | Stunts |
Crew | Perry Davey | Stunts |
Sound | Margaret Carlton | Assistant Sound Editor |
Crew | Timothy Michael Condron | Stunts |
Crew | Mike Potter | Stunts |
Crew | Grahame Crowther | Stunts |
Crew | Sadie Eddon | Stunts |
Crew | Ginger Keane | Stunts |