Dude, Where's My Car? (2000)
Det er dagen derpå. Vennerne Jesse & Chester har festet igennem – og lidt til. Nu vågner de, og ingen af dem kan huske, hvor de var henne og hvad de lavede i går – og heller ikke, hvor de har parkeret øsen. I køleskabet kan de se, at de et eller andet sted undervejs har vundet et helt års forbrug af dessertbudding, og snart opdager de også, at deres kærester er stiktossede på dem. Ikke alene har de to dum-petere efterladt pigernes hus i et syndigt rod, de har også glemt deres årsdag. De har husket at købe gaver til de udkårne, men… de ligger i den bil, de ikke kan finde.De to venner må nu i gang med at rekonstruere deres færden dagen før. Meget kan gå galt, og det gør det naturligvis. Det bliver en lang dag fyldt med mystiske hændelser og underlige sammentræf, og de er jagtet bytte, overalt hvor de viser sig…
Director:
Danny Leiner
Writer:
Philip Stark
Ashton Kutcher Jesse |
|
Seann William Scott Chester |
|
Jennifer Garner Wanda |
|
Marla Sokoloff Wilma |
|
Kristy Swanson Christie Boner |
|
David Herman Nelson |
|
Hal Sparks Zoltan |
|
Charlie O'Connell Tommy |
|
John Toles-Bey Mr. Pizzacoli |
|
Christian Middelthon Alien Nordic Dude #1 |
|
Dave Bannick Alien Nordic Dude #2 |
|
James Vincent Jeff |
|
Bob Clendenin Zarnoff |
|
Mary Lynn Rajskub Zelmina |
|
Kevin Christy Zellner |
|
Kristoffer Ryan Winters Zilbor |
|
Cleo King Penny the Impound Officer |
|
Fabio Fabio |
|
Andy Dick Mark (uncredited) |
|
Brent Spiner Pierre |
|
Jodi Ann Paterson Super Jumpsuit Chick |
|
Mitzi Martin Jumpsuit Chick #1 |
|
Nichole Hiltz Jumpsuit Chick #2 |
|
Linda Kim Jumpsuit Chick #3 |
|
Mia Trudeau Jumpsuit Chick #4 |
|
Kimmarie Johnson Jumpsuit Chick #5 |
|
Keone Young Chinese Tailor |
|
Cleo King Impound Officer |
|
Christopher Darga Interrogation Cop |
|
Marc Lynn Cop with Whips |
|
Pat Finn Rick |
|
Cinco Paul Camp Counselor |
|
Dwight Armstrong Space-A-Rama Employee |
|
Joyce Giraud Fabio's Girlfriend |
|
Brendan Hill Boy with Bat |
|
John Melendez Gene |
Crew | Todd Bryant | Stunt Double |
Production | Ronnie Yeskel | Casting |
Art | Brad Ricker | Assistant Art Director |
Crew | Claudine Franco | Set Production Assistant |
Art | Bruce Bellamy | Swing |
Sound | José Antonio García | Sound Mixer |
Sound | José Antonio García | Sound Recordist |
Sound | Jonathan Fuh | Boom Operator |
Sound | David Kitay | Original Music Composer |
Crew | Gene LeBell | Stunts |
Costume & Make-Up | Pamela Withers | Costume Design |
Art | Charles William Breen | Production Design |
Art | Chas. Butcher | Art Direction |
Sound | Dave Jordan | Music Supervisor |
Production | Gil Netter | Producer |
Directing | Paul N. Martin | First Assistant Director |
Production | Richard Hicks | Casting |
Production | Nancy Paloian | Co-Producer |
Production | Broderick Johnson | Producer |
Production | Andrew A. Kosove | Producer |
Sound | David Betancourt | Foley Mixer |
Sound | Dawn Fintor | Foley |
Sound | David Lucarelli | ADR Recordist |
Sound | Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Directing | Danny Leiner | Director |
Writing | Philip Stark | Screenplay |
Camera | Robert M. Stevens | Director of Photography |
Editing | Kimberly Ray | Editor |
Crew | Chuck Weiss | Video Assist Operator |
Production | Wayne Allan Rice | Producer |
Sound | Kim Secrist | Dialogue Editor |
Crew | Rick Avery | Stunts |
Sound | Dan Wallin | Scoring Mixer |
Sound | Kimberly Lowe Voigt | Dialogue Editor |
Crew | Monty Cox | Stunt Coordinator |
Directing | Rich Thorne | Second Unit Director |
Visual Effects | Matt Linder | 3D Artist |
Crew | Matt Norklun | Stunts |
Costume & Make-Up | Kris Evans | Makeup Department Head |
Production | Jude S. Walko | Production Secretary |
Camera | Didier Koskas | Grip |
Production | Wendy Washbrook | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Susan A. Cabral | Makeup Artist |
Visual Effects | Mark Freund | Visual Effects Supervisor |
Directing | Susan Bierbaum | Script Supervisor |
Sound | Robert Troy | Dialogue Editor |
Sound | Lucy Coldsnow-Smith | Dialogue Editor |
Sound | Lisa Varetakis | Foley Supervisor |
Sound | Richard A. Harrison | Music Editor |
Art | Alex Sessing | Greensman |
Costume & Make-Up | Candy L. Walken | Hair Department Head |
Sound | Bob Chefalas | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Peter W. Moyer | Digital Effects Supervisor |
Art | Jeffrey Kushon | Set Decoration |
Editing | Thomas Calderon | Assistant Editor |
Sound | Terry Wilson | Supervising Music Editor |
Sound | Glenn Hoskinson | Sound Effects Editor |
Sound | Steve Nelson | Sound Effects Editor |
Art | Larry J. White II | Leadman |
Sound | Patrick Cicero | First Assistant Sound Editor |
Sound | James Bolt | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Leslie J. Kovacs | Chief Lighting Technician |
Crew | Robert Calvert | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Solina Tabrizi | Hairstylist |
Sound | Derek Casari | ADR Engineer |
Costume & Make-Up | Jill Korengold | Key Set Costumer |
Sound | Bruce Fortune | Sound Designer |
Sound | Howard Neiman | Sound Effects Editor |
Crew | Leigh Shanta | Unit Production Manager |
Lighting | Dana Baker | Key Rigging Grip |
Crew | John A. Brubaker | Transportation Captain |
Art | Daniel Turk | Construction Coordinator |
Production | Antoinette Levine | Location Manager |
Camera | Joseph E. Gallagher | Camera Operator |
Sound | Jojo Villanueva | Music Coordinator |
Camera | Tracy Bennett | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Lydia Milars | Key Makeup Artist |
Editing | Paula Suhy | First Assistant Editor |
Sound | Dana Millman | Music Supervisor |
Crew | Brian Avery | Stunts |
Crew | Marguerite Pomerhn Derricks | Choreographer |
Art | Dawn Ascher-Trevino | Art Department Coordinator |
Sound | James L. Pearson | Dialogue Editor |
Sound | Joe Divitale | Sound Effects Editor |
Sound | Bruce Barris | Sound Effects Editor |
Crew | Wayne Williams | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Linda S. Cormany | Costume Supervisor |
Visual Effects | Heather Ignarro | Visual Effects Coordinator |
Art | Brian Chmielewski | Art Department Assistant |
Art | Ryan Effner | Construction Foreman |
Art | Tiffany Noel Kinder | Location Scout |
Art | Ron Ashmore | Painter |
Art | Del Barras | Production Illustrator |
Art | Lisa Goldsmith | Set Decoration Buyer |
Art | Bruce West | Set Designer |
Art | Al Kenders | Standby Painter |
Camera | Robert J. San Martin | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Kay Majerus | Key Hair Stylist |
Art | Paul Detlefson | Set Dresser |
Crew | Bryan Turk | Carpenter |
Crew | Francisco Rivas | Chef |
Crew | Jennifer Hamilton | Choreographer |
Crew | Nick Mestrundrea | Craft Service |
Crew | Kevin Warendorp | Driver |
Crew | Peter Norkus | Loader |
Crew | Charlie Davis | Post Production Supervisor |
Crew | Billy Greenfield | Production Office Assistant |
Art | Rudy Reachi | Property Master |
Crew | Michael B. Bunch | Propmaker |
Crew | Russ Tanaka | Set Medic |
Crew | David P. Kelsey | Special Effects Coordinator |
Crew | Levi Holiman | Stand In |
Crew | Debbie Pearl | Supervising Animator |
Crew | Debbie Pearl | Animal Coordinator |
Crew | Laurel House | Unit Publicist |
Editing | Dennis McNeill | Color Timer |
Lighting | Ken W. Ballantine | Lighting Technician |
Production | Mark Scott | Casting Associate |
Production | Susannah Brengel | Production Accountant |
Production | Linda Warrilow | Production Coordinator |
Production | Matthew Amato | Researcher |
Sound | Beth Bergeron | ADR Editor |
Sound | Bill Liston | Orchestrator |
Visual Effects | James MacLean | Digital Compositors |
Visual Effects | Kristin Hansen | Visual Effects Producer |
Art | Paul S. Power | Storyboard Artist |
Crew | Bill Talbott | Score Engineer |
Camera | Eli Golub | Assistant Camera |
Visual Effects | Robert W. Morgenroth | Effects Supervisor |
Production | Laura J. DeRosa | Assistant Production Coordinator |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Art | Bryan Duff | Assistant Property Master |
Camera | Michael S. Ryan | Dolly Grip |
Camera | Colin Edwards | Key Grip |
Costume & Make-Up | Suzanne Flores | Key Costumer |
Directing | Jim Goldthwait | Second Assistant Director |
Production | Leanna Sheldon | Casting Assistant |
Sound | Mario A. Vitale | Apprentice Sound Editor |
Sound | James Thatcher | Musician |
Sound | Jacqueline Marie McLaughlin | Utility Sound |
Sound | John Hays | Utility Sound |
Lighting | Benny McNulty | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | Michael S. Harbour | Digital Supervisor |
Production | Brandon Linville | Second Assistant Accountant |
Production | Nicky Craft | Payroll Accountant |
Costume & Make-Up | Daniel Hernandez | Costumer |
Sound | David Schatanoff Jr. | ADR Coordinator |
Camera | Doug Lasater | Best Boy Grip |
Camera | Richard James Hughes | Second Assistant Camera |
Production | Jennifer Brandon King | Assistant Location Manager |
Production | Nathan Stein | Location Assistant |
Production | Isabelle Demers | Location Production Assistant |
Crew | Bacilio Martin | Assistant Chef |
Visual Effects | Jordan Mitchell | Digital Compositor |
Production | Beverly Jusi | First Assistant Accountant |
Crew | Ken Rigberg | Intern |
Lighting | Michael Grady | Rigging Grip |
Production | Aron Kessler | Production Assistant |