Bad Boys II

Bad Boys II (2003)

EventyrActionKomedieThrillerKriminalitet

Will Smith og Martin Lawrence er tilbage på de farlige gader i Miami i Bad Boys II. Politibetjentene Mike Lowrey og Marcus Burnett efterforsker en stor sag om narkotika, der involvere en ondskabsfuld forbryder, hvis ambition om at overtage byens narkohandel starter en blodig krig i området. Marcus og Mikes venskab og arbejdsklima bliver truet, da Mike bliver forelsket i Marcus' søster Syd. Med mindre de kan adskille deres personlige og professionelle forhold, er de to 'bad boys' i fare for at spolere sagen og samtidig bringe Syds liv i fare.

Director: Michael Bay
Writers: Ron Shelton, Jerry Stahl.

Release Date: 2003-07-18
Status: Released
Run time: 150 min / 2:30
Budget: $130,000,000
Revenue: $273,339,556
Production Companies : Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films, Columbia Pictures, Sony Pictures
Production Country: United States of America

IMDB

https://www.sonypictures.com/movies/badboysii


Casts

Will Smith
Detective Mike Lowrey
Martin Lawrence
Detective Marcus Burnett
Gabrielle Union
Sydney 'Syd' Burnett
Jordi Mollà
Hector Juan Carlos 'Johnny' Tapia
Peter Stormare
Alexei
Joe Pantoliano
Captain C. Howard
Theresa Randle
Theresa Burnett
Michael Shannon
Floyd Poteet
Jon Seda
Roberto
Yul Vazquez
Mateo Reyes
Jason Manuel Olazabal
Marco Vargas
Otto Sanchez
Carlos
Henry Rollins
TNT Leader
Antoni Corone
DEA Tony Dodd
Gary Nickens
TNT Fanuti
Rey Hernandez
TNT Zank
Charlie Johnson Jr.
TNT Lockman
Paul Villaverde
TNT Dexter
John Salley
Fletcher
Reynaldo Gallegos
Tito Vargas
Veryl Jones
DEA Taylor
Tim Powell
DEA Snell
Phil Owens
AC DEA
Timothy Adams
DEA Van Agent
Keith Hudson
DEA Agent
Rich Kelley
DEA Agent
Dave Corey
FBI Eames
Bill Erfurth
Alpha 12
Jennifer Diaz
Lupe
R.E. Rodgers
Delongpre
Chris Charles Herbert
Coast Guard Radio Operator
Nelson J. Perez
Coast Guard Captain
Bobby Talbert
AWAC Techie
Nancy Duerr
Marcus' Police Psychologist
Ivelin Giro
Mike's Police Psychologist
Damaris Justamante
Group Therapist
Bill Cordell
Doctor
Alex Warren
Medical Examiner
Dennis Greene
Reggie
Bianca Bethune
Megan Burnett
Scott Cumberbatch
Quincy Burnett
Mason Rock Bay
Mason the Mastiff
Gloria Irizarry
Donna Maria Tapia
Alissa Mullins-Diaz
Tapia's Daughter
Michael Francis
Ice Van Driver
Pedro Telémaco
Baseball Cap Cuban
Christopher Campbell
Shadowy Figure
Jay A. Boutwell
Mortuary Security Guy
Anthony Correa
Mortuary Security Guy
Gino Salvano
Tapia Muscle Crew
Ralph Navarro
Tapia Muscle Crew
Fernando Gaviria
Tapia Muscle Crew
Renee Reilly
Hot South Beach Woman
Cash Casia
Hot South Beach Woman
James Zelley
Klan Leader
Bubba Baker
Klansman
Steve Gibb
Klansman
Emerson Forth
Boat Dock Guy
Scott Charles
Swamp Rat
Oleg Taktarov
Josef
J. Michael Tiedeberg
Cigar Smoking Thug
Treva Etienne
Icepick
Kiko Ellsworth
Blond Dread
Dieudonne S. Abel
Haitian Gang
Gregory Bastien
Haitian Gang
Shannon Briggs
Haitian Gang
Greg Wayne Elam
Haitian Gang
Irwin Gould
Haitian Gang
Carlos Guity
Haitian Gang
Merdock Malcolm Mercer
Haitian Gang
Reggie Pierre
Haitian Gang
Bruno Ramos
Haitian Gang
Reggie Mann Stanley
Haitian Gang
Todd Rogers Terry
Haitian Gang
Raymond Tong
Haitian Gang
Tiara Harris
Haitian Girl
Edward Finlay
Rave Kid
Sharon Wilkins
Heavy Black Woman
Anthony Giaimo
Gay Hairdresser
Jamaica Carter
Gay Hairdresser
Bryan Bottinelli
Little Boy
J.D. Walsh
Sales Tech
Michael McDunough
Store Manager
Sean Lampkin
Zook Pest Control Owner
Michael Bay
Crappy Car Driver
Terrence J. Crowley
Car Salesman
Dan Marino
Self
Peter Donald Badalamenti II
Guy in Holding Area
Jessica Karr
Female Corpse
Omar Avila
Rebel (uncredited)
Jon Beshara
Alpha 66 (uncredited)
Flint Beverage
Air Force Radar Tech (uncredited)
John Cenatiempo
Undercover DEA (uncredited)
Smith Cho
Customer in Electronics Store (uncredited)
Dexter Fletcher
Swat Leader (uncredited)
Deborah Smith Ford
Mourner (uncredited)
Megan Fox
Stars-and-Stripes Bikini Kid Dancing Under Waterfall (uncredited)
Tony Gomez
Morgue Attendant (uncredited)
Paul Lawrence
Mortuary Worker (uncredited)
Rick Michaels
Plainclothes Detective (uncredited)
Nevin Millan
Ecstasy Clubber (uncredited)
Yamil Piedra
Tapia Muscle (uncredited)
Denise Quiñones
Streetwalker in Cuba (uncredited)
Jay Rasumny
Limo Guy (uncredited)
Joe Vida
Police Officer (uncredited)
Jasmine Waltz
Video Store Customer (uncredited)
Sincerely A. Ward
Bartender (uncredited)
Brian Anthony Wilson
Tapia Muscle Crew (uncredited)

Crew

Art David Lazan Art Direction
Production Suzanne Smith Casting
Production Jerry Bruckheimer Producer
Production Mike Stenson Executive Producer
Production Chad Oman Executive Producer
Production Pat Sandston Associate Producer
Directing Michael Bay Director
Sound Trevor Rabin Original Music Composer
Editing Mark Goldblatt Editor
Production Billy Hopkins Casting
Writing Ron Shelton Screenplay
Writing Ron Shelton Story
Sound Bob Badami Music Supervisor
Production Kerry Barden Casting
Visual Effects John Frazier Special Effects Supervisor
Sound Doc Kane ADR Mixer
Art Brad Ricker Art Direction
Costume & Make-Up Deborah Lynn Scott Costume Design
Art Oliver Scholl Production Illustrator
Production Barry H. Waldman Executive Producer
Editing Roger Barton Editor
Art Jennifer Williams Set Decoration
Costume & Make-Up Carol Ramsey Costume Design
Crew Danny Cangemi Special Effects Coordinator
Sound Victoria Rose Sampson Dialogue Editor
Sound Andy Potvin Dolby Consultant
Crew Joe Digaetano Pyrotechnician
Editing Tom Muldoon Editor
Writing Cormac Wibberley Story
Writing Marianne Wibberley Story
Writing George Gallo Characters
Art Dominic Watkins Production Design
Production John H. Starke Unit Production Manager
Crew Pete Antico Stunts
Sound Gloria D'Alessandro Dialogue Editor
Costume & Make-Up Pierce Austin Hairstylist
Writing Jerry Stahl Screenplay
Sound Dave Metzger Orchestrator
Production Matthew Cohan Associate Producer
Editing Stefan Sonnenfeld Digital Colorist
Production Mark Bennett Casting Associate
Crew Charlie Bonilla Special Effects Assistant
Camera David Golia Additional Photography
Production Ellen Gordon Production Supervisor
Production Don Ferrarone Associate Producer
Crew James W. Gavin Pilot
Sound Kimberly Harris Supervising ADR Editor
Crew Toby Chu Additional Music
Costume & Make-Up Judy Murdock Makeup Artist
Crew Beau Borders Special Sound Effects
Crew Andy Gill Stunt Coordinator
Art Rosa Palomo Set Buyer
Camera Amir Mokri Director of Photography
Crew Alan Chan Technical Supervisor
Crew Alan D. Purwin Aerial Coordinator
Camera Michael Watson Camera Loader
Costume & Make-Up Debra Denson Makeup Artist
Art J. Mark Harrington Art Direction
Editing David Feldman First Assistant Editor
Costume & Make-Up Anthony J. Scarano Costume Supervisor
Costume & Make-Up Rodger Jacobs Makeup Department Head
Visual Effects Nathan McGuinness Senior Visual Effects Supervisor
Visual Effects Blondel Aidoo Visual Effects Producer
Visual Effects Mark Freund Visual Effects Supervisor
Sound John T. Cucci Foley Artist
Art Gina B. Cranham Set Designer
Sound George Watters II Supervising Sound Editor
Sound Kevin O’Connell Sound Re-Recording Mixer
Costume & Make-Up Jeanie Baker Costumer
Art Nigel A. Boucher Leadman
Camera David Emmerichs Steadicam Operator
Camera Pete Romano Underwater Director of Photography
Camera Philippe Carr-Forster Camera Operator
Sound Robert L. Sephton Sound Designer
Crew Gabriela Gutentag Unit Publicist
Art Bruce Bisbey Art Department Coordinator
Camera David B. Nowell Aerial Director of Photography
Lighting Emanuel Carrión Electrician
Costume & Make-Up Roxanne Rizzo Makeup Artist
Sound Suhail Kafity Sound Effects Editor
Sound David A. Arnold Supervising Dialogue Editor
Crew Michael Menapace Transportation Captain
Visual Effects Elizabeth Hitt Visual Effects Coordinator
Costume & Make-Up Richard Schoen Key Costumer
Sound Ulrika Akander Dialogue Editor
Sound Teri E. Dorman Supervising Dialogue Editor
Art Bobby Amor Set Dresser
Production Fabio M. Arber Location Manager
Sound Randle Akerson Dialogue Editor
Editing Larry Flynn Color Timer
Sound Douglas J. Schulman Production Sound Mixer
Directing Jane Goldsmith Script Supervisor
Lighting Justin Holdsworth Gaffer
Lighting Joseph F. Warren Chief Lighting Technician
Crew Jim Schwalm Special Effects Coordinator
Art Dale DeStefani Construction Coordinator
Camera Robert Zuckerman Still Photographer
Visual Effects Alyssa Fong Visual Effects
Camera John Grillo First Assistant Camera
Art Robert Consing Storyboard Artist
Directing Robert Consing Second Unit Director
Art Kent Demaine Creative Director
Camera Richard J. Brock Second Assistant Camera
Visual Effects Monte Swann 24 Frame Playback
Directing John G. Scotti First Assistant Director
Costume & Make-Up Gunnar Swanson Key Hair Stylist
Art Charles Guanci Jr. Property Master
Sound Scott Blynder Sound Mixer
Production KristieAnne Reed Executive In Charge Of Production
Costume & Make-Up Lisa Mitchell Hairstylist
Costume & Make-Up Frank Crosby Hairstylist
Costume & Make-Up Laurie Cocheio Key Makeup Artist
Costume & Make-Up Ellen Falguiere Assistant Costume Designer
Sound Katie Greathouse Music Editor
Lighting Jeffrey P. Soderberg Rigging Gaffer
Sound Linda Folk ADR Editor
Sound Sean Landeros Sound Recordist
Crew John Charles Software Engineer
Crew James Marbas Digital Effects Supervisor
Sound Melissa Lytle Assistant Dialogue Editor
Camera Stephen Ciffone Additional Camera
Sound Kevin Cerchiai Boom Operator
Sound James Ashwill Foley Mixer
Costume & Make-Up Lois DeArmond Costume Illustrator
Art Paul J. Hendricks Construction Foreman
Art Henry Dando Greensman
Art Rita Duffey Location Scout
Art Rebecca Samuels Painter
Art Ronald Puga Standby Painter
Camera Travis Tarr Camera Intern
Camera Jim Kwiatkowski Key Grip
Crew David Aaron Armorer
Crew David Alban Carpenter
Crew Marc H. Katz Craft Service
Crew Michael W. Broomer Driver
Camera Agnes Rodriguez Camera Loader
Crew Kevin Craig Picture Car Coordinator
Crew Joli Eberhart Post Production Assistant
Crew Tami Goldman Post Production Supervisor
Crew Carlos Rey del Castillo Production Office Assistant
Crew Harold Collins Propmaker
Crew Alejandra Martinez Scenic Artist
Crew Kurt Angell Security
Crew George Schoendorfer Set Medic
Production Crisoforo Aguilar Key Set Production Assistant
Crew Andre Blair Stand In
Crew James D. D'Amico Transportation Co-Captain
Crew Lena Fennema Utility Stunts
Crew Jeff Beattie Visual Effects Editor
Editing Steve Mora Digital Intermediate Producer
Editing Mitch Zeitlin Editorial Coordinator
Lighting Ben Kanegson Best Boy Electric
Lighting Shawn Torge Lighting Technician
Lighting Angel Pastrana Rigging Grip
Production Carlos Rojas Casting Associate
Production Anne C. Ford Production Accountant
Production Elona Tsou Production Coordinator
Production Xye Researcher
Visual Effects Christian Boudman Digital Compositors
Art Chris Purser Assistant Property Master
Production Vivian Rebella Location Assistant
Crew José R. Varona Set Medic
Sound Michael Schmidt Utility Sound
Camera Jerry Bertolami Dolly Grip
Art Simon Cassels Title Designer
Art Jennifer Carpenter Set Decorating Coordinator
Camera Frank Boone Grip
Costume & Make-Up Julia Gombert Ager/Dyer
Crew Philip Hoelcher Animal Wrangler
Crew Ricou Browning Jr. Marine Coordinator
Directing Joe Lotito Second Assistant Director
Editing Boyd Steer Negative Cutter
Production Derek Di Biagio Assistant Production Coordinator
Production Caitlin Rinderer Casting Assistant
Sound Christine Danelski Foley Editor
Visual Effects Gary Abrahamian Lead Animator
Visual Effects Rachel Nicoll Matchmove Supervisor
Visual Effects Justin Blampied Visual Effects Designer
Production Kris Gray Location Production Assistant
Camera Earl Perque Best Boy Grip
Costume & Make-Up Marc Boyle Wigmaker
Sound Gordon Goodwin Conductor
Crew Norene Bini Dialogue Coach
Editing Paul McGhee Digital Color Timer
Crew Ryan Bonner Set Production Assistant
Crew Charlie Estepp Stunt Driver
Crew Randolph LeRoi Stunt Double
Directing Rudy Persico Second Second Assistant Director
Production Derek DiBiagio Assistant Production Coordinator
Production Lillian Awa Production Assistant
Art Niamh Murphy Textile Artist
Art Craig Denham Graphic Designer
Crew Justin Bertges Special Effects Technician
Visual Effects Chris Antonini Visual Effects Production Assistant
Visual Effects Rattiya Krajkoom Visual Effects Production Manager
Camera Mark Duncan Assistant Camera
Editing Lucas Borghi Assistant Editor
Editing Scott Fox Colorist
Production Paola Cambo Assistant Location Manager
Production Andrea Larsen Assistant Accountant
Lighting James Hopkins Assistant Chief Lighting Technician
Production Natasha Brickner Executive Assistant
Production Patrick Fox Key Production Assistant
Production Candy Carstensen Payroll Accountant
Production Raymond Hernandez Jr. Production Consultant
Production Sara Alvarez Production Secretary
Visual Effects Nathalie Gonthier Rotoscoping Artist
Production Tilu Khalayi Second Assistant Accountant
Crew Bill Erfurth Technical Advisor

Similar Movies