Hellraiser II: Hellbound (1988)
Efter at Kirsty Cotton fik sin familie udslettet af klosterbrødrene, blev Kirsty sendt til et sindssygehospital, hvor hun der kommer under Dr. Channards behandling. Ingen tror dog på Kirsty. Hospitalets leder Dr. Channard forstår dog hurtig sammenhængen, i det han har kendt til de kræfter, som Frank Cotton havde haft med at gøre. Channard havde nemlig længe ledt efter selvsamme kræfter. Kirsty får hjælp fra en uventet kant, da en af hospitalets ansatte, Kyle, vælger at tro på Kirstys historie, og beslutter sig for at hjælpe hende. Han tager hen til Dr. Channard og i hans hus, finder han bevis for Kirstys historie.
Director:
Tony Randel
Writer:
Peter Atkins
Ashley Laurence Kirsty Cotton |
|
Clare Higgins Julia Cotton |
|
Kenneth Cranham Dr. Philip Channard / Channard Cenobite |
|
Imogen Boorman Tiffany |
|
William Hope Kyle MacRae |
|
Sean Chapman Frank Cotton |
|
Doug Bradley Pinhead |
|
Barbie Wilde Female Cenobite |
|
Simon Bamford ‘Butterball’ Cenobite |
|
Nicholas Vince Chatterer Cenobite |
|
Oliver Smith Frank the Monster |
|
Angus MacInnes Detective Ronson |
|
Ron Travis Workman 1 |
|
Oliver Parker Workman 2 |
|
Catherine Chevalier Tiffany's Mother |
|
Deborah Joel Skinless Julia |
|
James Tillitt Officer Cortez |
|
Bradley Lavelle Officer Kucich |
|
Edwin Craig Wheelchair Patient |
|
Andrew Robinson Larry Cotton |
|
Robert Hines Steve |
|
Michael Cassidy 3rd Victim |
|
Anthony Allen 1st Victim |
|
Grace Kirby Female Cenobite |
|
Kevin Cole The Chatterer - Human Form |
Sound | Christopher Young | Original Music Composer |
Sound | Christopher Young | Orchestrator |
Production | Christopher Figg | Producer |
Camera | Christopher Figg | Second Unit Director of Photography |
Camera | David Worley | Camera Operator |
Production | David Barron | Associate Producer |
Directing | Andy Armstrong | First Assistant Director |
Editing | Richard Marden | Editor |
Art | Andy Harris | Art Direction |
Visual Effects | Graham Longhurst | Special Effects Supervisor |
Crew | Bob Keen | Makeup Effects |
Crew | Neill Gorton | Makeup Effects |
Production | Clive Barker | Executive Producer |
Writing | Clive Barker | Story |
Directing | Tony Randel | Director |
Editing | Tony Randel | Editor |
Writing | Peter Atkins | Screenplay |
Crew | Steve Hardie | Makeup Effects |
Camera | Robin Vidgeon | Director of Photography |
Art | Michael Buchanan | Production Design |
Crew | Steve Jones | Unit Publicist |
Production | Doreen Jones | Casting |
Sound | Otto Snel | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Jane Wildgoose | Costume Design |
Sound | Michael A. Carter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | John Ireland | Sound Effects Editor |
Directing | Libbie Barr | Script Supervisor |
Sound | John Midgley | Sound Mixer |
Camera | Wally Byatt | Second Unit Director of Photography |
Crew | John Cormican | Makeup Effects |
Crew | Mark Coulier | Makeup Effects |
Crew | Stuart Conran | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Aileen Seaton | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Aileen Seaton | Key Makeup Artist |
Art | Michael Gunner | Painter |
Crew | Paul Jones | Makeup Effects |
Crew | Steve Cullane | Makeup Effects |
Production | Christopher Webster | Executive Producer |
Crew | Cliff Wallace | Makeup Effects |
Crew | Stephen Painter | Makeup Effects |
Lighting | Steve Foster | Gaffer |
Directing | Kieron Phipps | Second Assistant Director |
Crew | Bronco McLoughlin | Stunts |
Directing | Peter Freeman | Third Assistant Director |
Crew | Geoffrey Portass | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Geoffrey Portass | Makeup Designer |
Directing | Kevin Westley | Third Assistant Director |
Crew | Allan Burne | Makeup Effects |
Crew | Alan Hedgcock | Makeup Effects |
Crew | Anna Lovatt | Makeup Effects |
Crew | Alistair McPherson | Makeup Effects |
Crew | Michael Moustafi | Makeup Effects |
Crew | Mark Roberts | Makeup Effects |
Crew | Gary Ryan | Makeup Effects |
Crew | Warwick Sayce | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Heather Jones | Hairstylist |
Crew | Arlind Junkerman | Makeup Effects |
Crew | Dave Keen | Makeup Effects |
Crew | Paul Knowles | Makeup Effects |
Crew | William Petty | Makeup Effects |
Crew | Beverley Pond-Jones | Makeup Effects |
Crew | Simon Sayce | Makeup Effects |
Crew | Roger Walker | Makeup Effects |
Art | Ron Allett | Property Master |
Crew | William Chamberlain | Carpenter |
Crew | Bernard Collins | Carpenter |
Crew | Peter Collins | Carpenter |
Crew | Nigel Crafts | Carpenter |
Crew | Ken Evans | Carpenter |
Crew | Ian Green | Carpenter |
Art | Floyd Jones Hughes | Storyboard Designer |
Art | Ronald Kent | Painter |
Crew | Nick Lloyd | Carpenter |
Art | Colin Lovering | Painter |
Crew | Alex McLune | Carpenter |
Art | David Mears | Painter |
Crew | Malcolm Miller Jr. | Carpenter |
Sound | Clive Osborne | Boom Operator |
Sound | Kevin Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Ian Brown | Prosthetic Makeup Artist |
Lighting | Jack Collins | Electrician |
Lighting | Andy Curling | Electrician |
Lighting | Ray Wardley | Electrician |
Lighting | Peter Wing | Electrician |
Lighting | Vince Goddard | Electrician |
Editing | Roy Birchley | First Assistant Editor |
Sound | Allan Wilson | Conductor |
Production | Gillian Bates | Production Coordinator |
Production | Brad Stephens | Publicist |