Sænk Periskopet (1996)
I 20 år har kaptajnløjtnant Thomas Dodge (Kelsey Grammer) drømt om at få kommandoen over sin egen U-båd, men da det endelig sker, er det langt fra, hvad han har drømt om. I stedet for en højavanceret atomdreven U-båd bliver han tildelt en dieseldreven, oldnordisk, rustbunke fra 2. verdenskrig samt en besætning, der ikke står tilbage for U-bådens miserable tilstand. Det hele bliver ikke bedre af, at Thomas Dodge skal deltage i et krigsspil, hvor han med sit 'nye' fartøj skal udmanøvrere hele den amerikanske flåde.
Director:
David S. Ward
Writers:
Hugh Wilson, Andrew Kurtzman, Eliot Wald.
Kelsey Grammer Lt. Commander Tom Dodge |
|
Lauren Holly Lt. Emily Lake |
|
Rob Schneider Lt. Marty Pascal |
|
Harry Dean Stanton Lt. Howard |
|
Bruce Dern Rear Admiral Yancy Graham |
|
William H. Macy Captain Knox |
|
Rip Torn Admiral Winslow |
|
Ken Hudson Campbell Seaman Buckman |
|
Toby Huss Seaman Nitro |
|
Duane Martin Planesman 1st Class Jefferson 'R.J.' Jackson |
|
Jonathan Penner Seaman Stanley 'Spots' Sylvesterson |
|
Bradford Tatum Engineman 1st Class Brad Stepanak |
|
Harland Williams Seaman 2nd Class E.T. 'Sonar' Lovacelli |
|
James Martin Jr. Orlando Radioman |
|
Jordan Marder Orlando Ensign |
|
Matt Landers Orlando XO |
|
Joseph Latimore Orlando Sonarman |
|
Patton Oswalt Stingray Radioman |
|
Joe Soto Helmsman |
|
John Shepherd Young Sailor |
|
Pierrino Mascarino Trawler Captain |
|
Dennis Fimple Fisherman |
|
Ancel Cook Fisherman |
|
James Harper Supportive Admiral |
|
Rudy Hornish Admiral #2 |
|
Tommy Terrell Admiral #3 |
|
Elliot Easton Secretary |
|
Michael Connors Orlando Young Sailor |
|
Paul Tranghese Sailor #2 |
|
Mitchell Danton Conn Tower Officer |
|
Jackson Sleet Torpedo Man |
|
Annie Talbot Singing Waitress |
|
Eugene Daniel Singing Sailor |
|
Bob Dini Singing Sailor |
|
Andrew Christian English Singing Sailor |
|
Steve Giralo Singing Sailor |
|
Robert Grochau Singing Sailor |
|
Jamie James Singing Sailor |
|
Joseph Keawkalaya Singing Sailor |
|
Todd Odom Singing Sailor |
|
Bruce Holman Selection Board Officer (uncredited) |
|
Theodore Carl Soderberg Sailor (uncredited) |
|
Gabrielle Wagner Sailor's Wife (uncredited) |
|
Eric Anzalone Village People Biker (uncredited) |
|
Felipe Rose Village People Indian (uncredited) |
Costume & Make-Up | Fred C. Blau Jr. | Makeup Artist |
Production | Ferne Cassel | Casting |
Art | Mickey S. Michaels | Set Decoration |
Editing | William M. Anderson | Editor |
Art | Michael Corenblith | Production Design |
Crew | Glenn Randall Jr. | Stunt Coordinator |
Directing | Glenn Randall Jr. | Second Unit Director |
Art | Dan Webster | Art Direction |
Art | Charlie Daboub | Assistant Art Director |
Sound | Randy Edelman | Music |
Directing | David S. Ward | Director |
Costume & Make-Up | Cheri Ruff | Hairstylist |
Editing | Armen Minasian | Editor |
Art | James F. Truesdale | Set Designer |
Writing | Hugh Wilson | Screenplay |
Writing | Hugh Wilson | Story |
Costume & Make-Up | Ken Wensevic | Makeup Artist |
Production | Eyde Belasco | Casting Assistant |
Sound | William B. Kaplan | Sound Mixer |
Writing | Andrew Kurtzman | Screenplay |
Writing | Eliot Wald | Screenplay |
Camera | Victor Hammer | Director of Photography |
Crew | Mark McKenzie | Additional Music |
Production | Jack Cummins | Executive Producer |
Production | Jack Cummins | Unit Production Manager |
Art | Tom Reta | Set Designer |
Crew | Al Cerullo | Pilot |
Crew | Cliff Fleming | Pilot |
Sound | Gary Gegan | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Luke Reichle | Costume Design |
Production | Bailey Pryor | Location Manager |
Production | Marcy G. Kaplan | Production Supervisor |
Directing | Lainie Miller | Script Supervisor |
Production | Stanley Wilson | Co-Producer |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Randall D. Wilkins | Set Designer |
Sound | Chris Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Richard E. Hollander | Visual Effects Supervisor |
Sound | John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
Production | Diane L. Sabatini | Production Coordinator |
Sound | Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Robert Lawrence | Producer |
Sound | Paul Urmson | Sound Designer |
Directing | Christina Fong | Second Assistant Director |
Sound | Robin Johnston | Sound Recordist |
Directing | Jerry Ballew | First Assistant Director |
Production | Brian O. Haynes | Location Manager |
Visual Effects | Scott Peterson | Visual Effects Producer |
Directing | Scott Metcalfe | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | James R. Kail | Makeup Artist |