Eraser

Han sletter din fortid for at beskytte din fremtid.

Eraser (1996)

ActionDramaMysteriumThriller

John Kruger er en U.S. Marshall, der skal beskytte et kvindeligt vidne mod hendes tidligere arbejdsgiver, som er involveret i ulovlig våbenhandel. Det viser sig hurtigt, at de ikke kan stole på andre end sig selv - og så brager det ellers løs med sofistikerede supervåben og kvikke bemærkninger.

Director: Chuck Russell
Writers: Walon Green, Tony Puryear.

Release Date: 1996-06-21
Status: Released
Run time: 115 min / 1:55
Budget: $100,000,000
Revenue: $242,295,562
Production Companies : Kopelson Entertainment, Warner Bros. Pictures
Production Countries: Canada, United States of America

IMDB

http://www.warnerbros.com/eraser


Casts

Arnold Schwarzenegger
U.S. Marshal John 'The Eraser' Kruger
Vanessa Williams
Lee Cullen
James Caan
U.S. Marshal Robert Deguerin
James Coburn
WitSec Chief Beller
Robert Pastorelli
Johnny Casteleone
James Cromwell
William Donohue
Danny Nucci
WitSec Deputy Monroe
Andy Romano
Undersecretary of Defense Daniel Harper
Nick Chinlund
WitSec Agent Calderon
Michael Papajohn
WitSec Agent Schiffer
Joe Viterelli
Tony Two-Toes
Mark Rolston
J. Scar
John Slattery
FBI Agent Corman
Robert Miranda
Frediano
Roma Maffia
Claire Isaacs
Tony Longo
Little Mike
Gerry Becker
Morehart
John Snyder
Sal
Melora Walters
Darleen
Olek Krupa
Sergei Ivanovich Petrofsky
Cylk Cozart
Darryl
K. Todd Freeman
Duton
Rocco Sisto
Pauley
Gerald Berns
Young Agent
Steven Ford
Knoland
Ismael "East" Carlo
Father Rodriguez
Tommy J. Huff
Somes
Rick Batalla
Kevin, the Bartender
Michael Gregory
Leiman
Patrick Kilpatrick
James Haggerty
James Short
Crane Sniper
A.J. Nay
Sniper #2
Camryn Manheim
Nurse at Cyrez Infirmary
Skipp Sudduth
Watch Commander
Anthony Fusco
WitSec Ops
Gregory McKinney
WitSec Ops
Craig Barnett
Clerk
Corey Joshua Taylor
Officer
Rick Marzan
Crawford
Brian Libby
Perimeter Guy
Danny Wynands
Perimeter Guy
David Fonteno
Security Official
Sonny King
Security Guard
Ed W. Rote
Security Guard
Mike Cameron
Gate Guard
Tim Colceri
Lobby Guard
Dieter R. Trippel
Lobby Guard
Matthew Mahaney
Vault Guard
Denis Forest
Technician
Christopher Mankiewicz
Zoo Guard
Mike Stone
Zoo Killer #1
Kevin Fry
Dock Guard
Sam Scarber
Dock Guard
Richie Varga
Secretary
Ben Shenkman
Reporter
Dominic Marcus
Reporter
Pat Collins
Anchorman
Dorin Seymour
Attorney
Clayton Landey
WitSec Agent
Terry Beeman
Dancer
M.G. Gong
Dancer
Sebastian La Cause
Dancer
Frank Minitello
Paramedic
Charles Chiquette
Office Worker #1
Glenndon Chatman
Glenndon
Camille Winbush
Camille
Vic Polizos
Hannon
James Frank Clark
Locomotive Engineer
David Bilson
Pilot
Al Cerullo
Pilot
Rick Shuster
Pilot
Diana Morgan
Female Reporter

Crew

Sound Alan Silvestri Original Music Composer
Sound Alan Silvestri Conductor
Sound Doug Jackson Sound Effects Editor
Sound Bub Asman Supervising Sound Editor
Production Bonnie Timmermann Casting
Sound Christopher Boyes Sound Designer
Editing Michael Tronick Editor
Camera Adam Greenberg Director of Photography
Costume & Make-Up Jeff Dawn Makeup Department Head
Sound Samuel C. Crutcher Sound Effects Editor
Writing Walon Green Screenplay
Writing Walon Green Writer
Art William Ladd Skinner Art Direction
Art Bill Kenney Production Design
Art Garrett Lewis Set Decoration
Costume & Make-Up Richard Bruno Costume Design
Production Arnold Kopelson Producer
Production Anne Kopelson Producer
Directing Chuck Russell Director
Production Chuck Russell Executive Producer
Production Dennis E. Jones Unit Production Manager
Crew Tom Priestley Jr. Second Unit Cinematographer
Crew Terry D. Frazee Special Effects Coordinator
Crew Joel Kramer Stunt Coordinator
Visual Effects Alexandra Altrocchi Visual Effects Coordinator
Production Michael Tadross Executive Producer
Camera Norman Kent Camera Operator
Production Peter M. Tobyansen Location Manager
Camera Michael St. Hilaire Camera Operator
Production Fern Champion Additional Casting
Crew Pete Antico Stunts
Visual Effects Joel Hynek Visual Effects Supervisor
Writing Tony Puryear Screenplay
Writing Tony Puryear Writer
Production Stephen Joel Brown Co-Producer
Production Frank Capra III Associate Producer
Directing Frank Capra III First Assistant Director
Production Caroline Pham Co-Producer
Art Tom Southwell Production Illustrator
Sound Mark McKenzie Orchestrator
Crew Mike Benson Second Unit Cinematographer
Costume & Make-Up Oscar Delgadillo Set Dressing Artist
Art Dawn Snyder Assistant Art Director
Sound Troy Porter ADR Mixer
Crew Scott Leberecht Visual Effects Art Director
Directing Terry Leonard Second Unit Director
Writing Michael S. Chernuchin Writer
Camera Bruce McBroom Still Photographer
Editing Ken Blackwell Associate Editor
Visual Effects Denise Ream Visual Effects Producer
Art Kyle Cooper Title Designer
Crew John Deall Makeup Effects
Lighting Shaw Hawkins Burrows Electrician
Camera Moshe Levin Camera Operator
Art Mark Woods Leadman
Directing Andrew Bernstein Second Assistant Director
Sound Jeffrey J. Haboush Sound Re-Recording Mixer
Crew Erica L. Hiller Post Production Supervisor
Sound Kevin E. Carpenter Sound Re-Recording Mixer
Crew Nicholas Brooks Digital Effects Supervisor
Sound James J. Klinger Sound Effects Editor
Sound Alan Robert Murray Supervising Sound Editor
Sound Lucy Coldsnow-Smith Supervising Dialogue Editor
Camera Joseph F. Valentine Camera Operator
Visual Effects Karey Maltzahn Visual Effects Assistant Editor
Production Joseph Stephans Location Assistant
Sound Will Kaplan Music Editor
Art Masako Masuda Set Designer
Sound Patrick J. Foley Dialogue Editor
Sound John F. Reynolds Dialogue Editor
Sound Christopher S. Aud Sound Effects Editor
Sound John Voss Bonds Jr. Sound Effects Editor
Sound Kenneth Karman Music Editor
Visual Effects Kendrick Wallace Additional Visual Effects
Crew Michael Gleason Visual Effects Editor
Sound Catherine Flynn ADR Editor
Art Marvin Salsberg Construction Coordinator
Production Kevin Elam Production Manager
Production Steve Newman Publicist
Sound Jessica Gallavan ADR & Dubbing
Visual Effects Michael L. Fink Visual Effects Supervisor
Costume & Make-Up Peter Tothpal Hairstylist
Visual Effects John E. Sullivan Visual Effects Supervisor
Costume & Make-Up Louis Lazzara Makeup Artist
Production Robert C. Campion Production Accountant
Costume & Make-Up Beatrice De Alba Hairstylist
Camera Dan Kneece Steadicam Operator
Sound James Simcik Supervising ADR Editor
Costume & Make-Up Jim Kail Makeup Artist
Sound Walter Newman Sound Effects Editor
Sound Patrick Bietz Sound Effects Editor
Editing Dale E. Grahn Color Timer
Costume & Make-Up Dayne Johnson Makeup Artist
Production Michael Haro Assistant Location Manager
Crew Joe Olsen Property Master
Crew Dennis J. Parrish Property Master
Art Dave Newhouse Greensman
Sound Jerelyn J. Harding ADR & Dubbing
Crew Kate Crossley Visual Effects Editor
Visual Effects Lisa Fisher Visual Effects Producer
Visual Effects Patrice Dinhut Visual Effects Supervisor
Costume & Make-Up Hugo Peña Costume Supervisor
Crew Wayne R. Campbell Transportation Coordinator
Directing Dawn C. Dreiling Script Supervisor
Directing Susan Malerstein Script Supervisor
Visual Effects David Taritero Visual Effects Production Manager
Crew Kevin Andrew Smith Systems Administrators & Support
Visual Effects Roger Huynh VFX Artist
Crew Thomas Lauifi Carpenter
Lighting William Cueto Assistant Chief Lighting Technician
Production Alison E. McBryde Casting Associate
Costume & Make-Up Peter Montagna Assistant Makeup Artist
Production Delia Circelli Production Office Coordinator
Art Bill 'Kauhane' Hoyt Standby Painter
Sound Tom Nelson Production Sound Mixer
Crew Ahmed Saker Set Medic
Production Terry Ladin Production Coordinator
Camera Michael Guthrie Grip
Writing Chris Buchinsky Storyboard
Camera Alfred E. Smithey Best Boy Grip
Sound Bradford Cox Sound Assistant
Lighting Bobby Burton Chief Lighting Technician
Crew Fred Apolito Propmaker
Crew Harry Lu Technical Advisor
Editing Mo Henry Negative Cutter
Crew Ray McCort Aerial Coordinator
Lighting Brad Emmons Rigging Gaffer
Sound Robert Eber Sound Mixer
Crew Eugene Crum Special Effects Assistant
Art Adam Baer Location Scout
Lighting Erin Franklyn Rigging Grip
Sound Damon Cohoon Assistant Dialogue Editor
Sound Steve Bowerman Boom Operator
Crew Dean Striepeke Video Assist Operator
Sound David L. Horton Jr. Foley Editor
Production James W. Kristoff Executive In Charge Of Production
Crew Mitch Friedman Driver
Art Henry Stuart John Construction Foreman
Art Richard Salinas Painter
Camera Deborah Brozina First Assistant Camera
Camera Raymond Michels Key Grip
Crew Charlie Scott Craft Service
Crew James Jermyn Loader
Crew Jacqueline L. Hurd Picture Car Coordinator
Crew Walt Miller Transportation Co-Captain
Lighting Darryl Murchison Lighting Technician
Production Justin Moritt Production Supervisor
Visual Effects Vince De Quattro Digital Compositors
Sound Eric Gotthelf Foley Mixer
Sound Todd Harris Assistant Sound Editor
Costume & Make-Up Victoria Bruno Costumer
Crew Eliot Sash Stunt Driver
Costume & Make-Up Michael Key Makeup Artist
Sound David Bifano Music Programmer
Crew April Weeden Stunt Double
Editing Stephen Sobisky Project Manager
Production Rick Roesch Payroll Accountant
Visual Effects Christian Hatfield CG Artist
Production Maria Norman Executive Assistant
Art Gary F. Kieldrup Assistant Property Master
Sound Kim Nolan First Assistant Sound Editor
Visual Effects Fredrick R. Bresky Visual Effects Production Assistant
Camera Anthony Braun Assistant Camera
Camera Steve Aredas Second Assistant Camera
Visual Effects Brenton Fletcher CG Animator
Production Karen Fouts Assistant Accountant
Production Peter Sobich Jr. Assistant Production Coordinator
Production Nick Corbett Production Assistant
Production Kory O'Donnell Production Secretary

Similar Movies