Godzilla (1998)
Et blændende lyn flænger den østlige nattehimmel. Tusinder af kilometer borte bliver en olietanker opslugt af havet med rasende hastighed. Fiskerbåde bliver trukket ned i uforklarligt oprørte bølger. Gigantiske fodspor pløjer en ildevarslende sti gennem Panamas skove og Jamaicas strande. Årsagen? Et enormt uhyre, muteret af års prøvesprængninger på vej til New York. Her må to TV-reportere, en videnskabsmand, en gådefuld fransk forsikringsagent og den amerikanske hær forene deres kræfter i det sidste nådesløse slag på Manhatten.
Director:
Roland Emmerich
Writers:
Roland Emmerich, Dean Devlin.
Matthew Broderick Dr. Niko Tatopoulos |
|
Jean Reno Philippe Roaché |
|
Maria Pitillo Audrey Timmonds |
|
Hank Azaria Victor 'Animal' Palotti |
|
Kevin Dunn Colonel Hicks |
|
Michael Lerner Mayor Ebert |
|
Harry Shearer Charles Caiman |
|
Arabella Field Lucy Palotti |
|
Vicki Lewis Dr. Elsie Chapman |
|
Doug Savant Sergeant O'Neal |
|
Malcolm Danare Dr. Mendel Craven |
|
Lorry Goldman Gene, Mayor's Aide |
|
Christian Aubert Jean-Luc |
|
Philippe Bergeron Jean-Claude |
|
Frank Bruynbroek Jean-Pierre |
|
François Giroday Jean-Philippe |
|
Nicholas J. Giangiulio Ed |
|
Robert Lesser Murray |
|
Ralph Manza Old Fisherman |
|
Greg Callahan the Governor |
|
Chris Ellis General Anderson |
|
Nancy Cartwright Caiman's Secretary |
|
Richard Gant Admiral Phelps |
|
Jack Moore Leonard |
|
Steve Giannelli Jules |
|
Brian Farabaugh Arthur |
|
Stephen Xavier Lee Lt. Anderson |
|
Bodhi Elfman Freddie |
|
Rich Grosso Jimmy |
|
Lloyd Kino Japanese Tanker Cook |
|
Toshi Toda Japanese Tanker Captain |
|
Clyde Kusatsu Japanese Tanker Skipper |
|
Masaya Kato Japanese Tanker Crew Member |
|
Glenn Morshower Kyle Terrington |
|
Lola Pashalinski Pharmacist |
|
Rob Fukuzaki WIDF Co-Anchor |
|
Dale Harimoto WKXI Anchor |
|
Gary W. Cruz WFKK Anchor |
|
Derek Webster Utah Captain |
|
Stuart Fratkin Utah Ensign |
|
Frank Cilberg Utah Sailor |
|
Jason Edward Jones Utah Sailor |
|
Roger McIntyre Utah Sailor |
|
David Pressman Anchorage Captain |
|
Robert Faltisco Anchorage Ensign |
|
Christopher Darius Maleki Anchorage Ensign |
|
Scott Lusby Anchorage Ensign |
|
Ali Afshar Anchorage Sailor |
|
Terence Paul Winter Apache Pilot |
|
Kirk Geiger Apache Pilot |
|
Pat Mastroianni Apache Pilot |
|
Eric Saiet Apache Pilot |
|
Burt Bulos Apache Pilot |
|
Robert Floyd Apache Pilot |
|
Seth Peterson Apache Pilot |
|
Jamison Yang F-18 Pilot |
|
Nathan Anderson F-18 Pilot |
|
Mark Munafo F-18 Pilot |
|
Dwight Schmidt F-18 Pilot |
|
Dwayne Swingler Raven Pilot #2 |
|
Lawton Paseka Officier |
|
Greg Collins Soldier on the Bridge |
|
James Black Soldier |
|
Thomas Giuseppe Giantonelli Soldier |
|
Paul Ware Soldier |
|
Montae Russell Soldier on Plane |
|
Christopher Carruthers Radio Technician |
|
Daniel Pearce Radio Technician |
|
Mark Fite Radio Operator |
|
Craig 'Radioman' Castaldo Radio Man |
|
Eric Paskel Rodgers |
|
Lee Weaver Homeless Guy |
|
Leonard Termo Homeless Guy |
|
Joshua Taylor Spotter |
|
Al Sapienza Taxi Cab Driver |
|
Stoney Westmoreland Tunnel Guard |
|
Gary Warner Gun Technician |
|
Ed Wheeler New York Cop |
|
Bill Hoag New Jersey Cop |
|
Joseph Badalucco Jr. Forklift Driver |
|
Jonathan Dienst Field Reporter |
|
Benjamin Baird Reporters |
|
Madeline McFadden Reporter |
|
Julian M. Phillips Reporter |
|
Raymond Ramos Reporter |
|
Gary A. Hecker Creature Vocals (voice) |
|
Frank Welker Creature Vocals (voice) |
|
Al Leong Japanese Fishing Boat Crewman |
|
Ed Godziszewski Bridge Onlooker (uncredited) |
|
Steven Ho Japanese Fishing Boat Crewman (uncredited) |
|
George Cheung Japanese Fishing Boat Crewman (uncredited) |
|
John Koyama Japanese Fishing Boat Crewman (uncredited) |
|
Al Goto Japanese Fishing Boat Crewman (uncredited) |
|
Norman Fessler WIDF News Worker in Elevator (uncredited) |
Writing | Ted Elliott | Story |
Writing | Terry Rossio | Story |
Sound | Scott Martin Gershin | Sound Designer |
Visual Effects | Patrick Tatopoulos | Creature Design |
Camera | Florian Ballhaus | Camera Operator |
Production | Cary Woods | Co-Executive Producer |
Writing | Roland Emmerich | Screenplay |
Directing | Roland Emmerich | Director |
Production | Roland Emmerich | Executive Producer |
Writing | Roland Emmerich | Story |
Camera | Ueli Steiger | Director of Photography |
Production | April Webster | Casting |
Art | Victor J. Zolfo | Set Decoration |
Sound | Bob Beher | Foley Editor |
Visual Effects | Kristen Branan | Digital Effects Producer |
Sound | David Arnold | Original Music Composer |
Writing | Dean Devlin | Screenplay |
Production | Dean Devlin | Producer |
Writing | Dean Devlin | Story |
Art | Oliver Scholl | Production Design |
Costume & Make-Up | Joseph A. Porro | Costume Design |
Art | William Ladd Skinner | Supervising Art Director |
Crew | Patricia Tallman | Utility Stunts |
Sound | José Antonio García | Production Sound Mixer |
Sound | Jonathan Fuh | Boom Operator |
Sound | Bob Bowman | Sound Assistant |
Crew | Steven Kirshoff | Special Effects Coordinator |
Sound | Michael Lloyd | Original Music Composer |
Editing | Peter Amundson | Editor |
Production | David Bloch | Casting |
Art | Oana Bogdan Miller | Art Direction |
Art | Robert Woodruff | Art Direction |
Costume & Make-Up | Katalin Elek | Makeup Artist |
Sound | Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Sound | Per Hallberg | Supervising Sound Editor |
Crew | John S. Baker | Special Effects |
Crew | Clay Pinney | Special Effects Coordinator |
Crew | Alessandra Carlino | Visual Effects Editor |
Crew | Michael T. Brady | Stunts |
Crew | R.A. Rondell | Stunt Coordinator |
Crew | Josef Rusnak | Second Unit Cinematographer |
Production | Ute Emmerich | Executive Producer |
Production | Kelly Van Horn | Unit Production Manager |
Production | Kelly Van Horn | Co-Producer |
Crew | Phil Chong | Stunts |
Crew | Mic Rodgers | Stunts |
Production | Carl Clifford | Production Manager |
Art | Mauro Borrelli | Production Illustrator |
Production | Faras Rabadi | Casting Assistant |
Crew | Jerome Chen | Digital Effects Supervisor |
Art | Maya Shimoguchi | Assistant Art Director |
Visual Effects | Volker Engel | Visual Effects Supervisor |
Camera | Stephen St. John | Steadicam Operator |
Crew | Gene Harrison | Stunts |
Sound | Peter Afterman | Music Supervisor |
Production | William Fay | Executive Producer |
Directing | Kim H. Winther | First Assistant Director |
Production | Robert N. Fried | Co-Executive Producer |
Production | Peter Winther | Co-Producer |
Crew | Tamara Smith | Post Production Supervisor |
Sound | Nicholas Dodd | Conductor |
Crew | Al Leong | Stunts |
Art | Joshua Hunt | Art Department Assistant |
Crew | Alan Oliney | Stunts |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Camera | Dylan Goss | Aerial Camera |
Crew | Bill Anagnos | Stunts |
Crew | Bill Anagnos | Stunt Driver |
Crew | Kevin LaRosa | Aerial Coordinator |
Crew | Bob Brown | Stunts |
Directing | Peter Ramsey | Second Unit Director |
Crew | Jules Sylvester | Animal Wrangler |
Editing | David Orr | Color Timer |
Crew | Blaise Corrigan | Stunts |
Crew | Peter Epstein | Stunts |
Crew | John C. Meier | Stunts |
Crew | John Cenatiempo | Stunts |
Crew | Keith Collea | Video Assist Operator |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Crew | Billy D. Lucas | Stunts |
Crew | Danny Epper | Stunts |
Camera | Claudette Barius | Still Photographer |
Crew | Eddie Perez | Stunts |
Crew | Nanci Roberts | Visual Effects Art Director |
Sound | Gary A. Hecker | Foley Artist |
Crew | Tom Elliott | Stunt Double |
Sound | John K. Adams | ADR Editor |
Sound | Mark Kenna | Dolby Consultant |
Crew | Larry Rippenkroeger | Stunts |
Lighting | Jeff Zucker | Gaffer |
Visual Effects | Arturs Rusis | I/O Manager |
Crew | Kurt D. Lott | Stunts |
Art | Daniel Fisher | Assistant Property Master |
Editing | David Siegel | Editor |
Crew | Thomas Robinson Harper | Stunts |
Directing | Lars P. Winther | Second Assistant Director |
Art | Doug Harlocker | Property Master |
Visual Effects | Mitchell S. Drain | Compositing Supervisor |
Crew | Tommy J. Huff | Stunts |
Crew | Chad Randall | Stunts |
Art | Gary A. Krakoff | Construction Coordinator |
Art | Mick Cukurs | Set Designer |
Visual Effects | Terry Clotiaux | Visual Effects Producer |
Crew | Steve M. Davison | Stunts |
Production | Kenneth E. Fix | Location Manager |
Camera | Gary L. Camp | Second Assistant Camera |
Crew | Craig Lietzke | Transportation Captain |
Crew | Rachel Aberly | Unit Publicist |
Crew | Scott Workman | Stunts |
Art | Wayne Shepherd | Leadman |
Crew | James M. Halty | Stunts |
Sound | Karen Baker Landers | First Assistant Sound Editor |
Crew | Jimmy Romano | Stunts |
Camera | Lance Fisher | Additional Camera |
Crew | Steve Picerni | Stunts |
Sound | Chris Jargo | ADR Supervisor |
Crew | Scott Stokdyk | CG Supervisor |
Production | Lisa D. DiSanto | Production Secretary |
Directing | Kim Berner | Script Supervisor |
Lighting | Tim Marshall | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Anita Louise Brown | Set Costumer |
Visual Effects | Kelly Granite | Visual Effects Compositor |
Sound | Dina Eaton | Music Editor |
Crew | Mary Stuart | Executive Visual Effects Producer |
Visual Effects | Sean C. Cunningham | Animation Supervisor |
Crew | Chuck Picerni Jr. | Stunts |
Sound | Paul Drenning | ADR Mixer |
Crew | Jill Brown | Stunts |
Costume & Make-Up | Chantal Boom'la | Hairstylist |
Visual Effects | Bill Diaz | Senior Animator |
Production | Dionne McNeff | Executive In Charge Of Production |
Visual Effects | Matthew Hackett | Lead Animator |
Art | Thomas Floutz | Sculptor |
Crew | Eddy Donno | Stunts |
Crew | Shane Dixon | Stunts |
Crew | Michael Runyard | Stunts |
Crew | Al Goto | Stunts |
Crew | Chuck 'Chaz' Hosack | Stunts |
Production | Riccardo Bertoni | Extras Casting |
Crew | Chris Cenatiempo | Stunts |
Lighting | Doug Dalisera | Best Boy Electric |
Production | Len Murach | Location Assistant |
Sound | Jeff Glueck | Sound Engineer |
Sound | Art Ford | Music Consultant |
Costume & Make-Up | Lois DeArmond | Costume Illustrator |
Crew | Chris Winn | Craft Service |
Crew | Craig Byrom | Carpenter |
Crew | Kenny Endoso | Stunts |
Art | Donnie Grant | Painter |
Visual Effects | D. Walt Cameron | Digital Compositors |
Crew | Michael D. Gillis | Set Production Assistant |
Crew | Bennie Moore | Stunts |
Crew | Dustin Meier | Utility Stunts |
Crew | Troy Gilbert | Stunts |
Crew | Harry Lu | Armorer |
Production | Christopher Wolf | Production Coordinator |
Sound | Lou Kleinman | Foley Editor |
Sound | Craig S. Jaeger | Foley Supervisor |
Visual Effects | Kenneth Bailey | CG Artist |
Lighting | Niles McElroy | Lighting Technician |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Crew | Gina August | Driver |
Art | P.K. MacCarthy | Storyboard Artist |
Camera | Anthony T. Marra II | Key Grip |
Directing | Greg Hale | Second Second Assistant Director |
Art | Adam Baer | Location Scout |
Costume & Make-Up | Billy Baker | Set Dressing Artist |
Crew | Lisa Marie Boiko | Stand In |
Art | Charles S. Serrano | Construction Foreman |
Art | Damon Bowden | Standby Painter |
Camera | Rodney Bauer | Grip |
Camera | Tony Chiu | Camera Loader |
Crew | Ben Baca | Propmaker |
Crew | Michael Zansky | Scenic Artist |
Crew | Tamara Maellaro | Set Medic |
Crew | David R. Davies | Software Engineer |
Sound | Mickey Caputo | Sound Recordist |
Crew | David Shaffer | Transportation Coordinator |
Crew | Cinda-Lin James | Utility Stunts |
Sound | Mark R. La Pointe | Dialogue Editor |
Editing | Ryan Quigley | Editorial Production Assistant |
Editing | Monica Anderson | First Assistant Editor |
Lighting | Amy Alarian | Electrician |
Lighting | Frederic Soumagnas | Lighting Artist |
Lighting | Marc Christie | Rigging Grip |
Production | Anna Liza Recto | Casting Associate |
Production | George Merkert | Production Supervisor |
Sound | Joaquin Gonzalo Avellán | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Patrick Ellis | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Don Anderson | Mechanical Designer |
Crew | Thomas Hollier | Supervising Technical Director |
Crew | Danny Wynands | Stunts |
Crew | Jeff Brockton | Stunts |
Crew | Scott Hubbell | Stunts |
Camera | Arthur Blum | Dolly Grip |
Production | Glen L. Chin | Additional Production Assistant |
Crew | Annie Ellis | Stunts |
Crew | Ante Dugandzic | Special Effects Technician |
Camera | Dennis Rogers | First Assistant Camera |
Art | Craig T. Shordon | Set Painter |
Editing | David Feldman | Assistant Editor |
Art | Martin Charles | Graphic Designer |
Visual Effects | Colin Green | Visual Effects |
Production | Shannon Speaker | Assistant Production Coordinator |
Production | Kathleen Corgan | Assistant Location Manager |
Production | Shaun Ryan | Production Driver |
Directing | Nicholas Wolfert | Additional Second Assistant Director |
Editing | Greg Hanigan | Digital Color Timer |
Costume & Make-Up | Nancy Jarzynko | Costumer |
Art | Mike Bell | Set Supervisor |
Art | Lincoln D. Hiatt | Title Designer |
Crew | Alan Roberts | Special Effects Assistant |
Visual Effects | Gerald McRobbie | Visual Effects Production Assistant |
Visual Effects | Michael Luciano | Visual Effects Production Manager |
Camera | Suza Kohlstedt | Assistant Camera |
Visual Effects | Caroline Choat | Character Designer |
Visual Effects | Gimo Chanphianamvong | Compositing Artist |
Crew | Cameron Watson | Dialogue Coach |
Production | John P. McMullen | Production Assistant |
Visual Effects | Robert Cribbett | Rotoscoping Artist |
Production | Crista Birgy | Second Assistant Accountant |
Crew | Danny Rogers | Stunts |
Crew | Steven D. Ito | Stunts |