The Scorpion King (2002)
3000 år før vor tidsregning, Gomorrah. En ond hersker vil jage nomadefolkene ud af ørkenen. De tilbageværende stammer slår sig sammen og hyrer en lejemorderen Mathayus til at myrde den troldmand, hvis syner deres fjende forlader sig på. Efter at have sneget sig ind i fjendens lejr opdager Mathayus, at troldmanden er en smuk kvinde. I stedet for at myrde hende tager han hende med langt ud i ørkenen. Her afventer han herskerens soldater og forbereder sig på den endelige konfrontation.
Director:
Chuck Russell
Writers:
Stephen Sommers, William Osborne, David Hayter.
Dwayne Johnson Mathayus / The Scorpion King |
|
Steven Brand Memnon |
|
Michael Clarke Duncan Balthazar |
|
Kelly Hu Cassandra |
|
Bernard Hill Philos |
|
Grant Heslov Arpid |
|
Peter Facinelli Takmet |
|
Ralf Moeller Thorak |
|
Branscombe Richmond Jesup |
|
Roger Rees King Pheron |
|
Sherri Howard Queen Isis |
|
Conrad Roberts Chieftain |
|
Joseph Ruskin Tribal Leader |
|
Esteban Cueto Third Akkadian |
|
Nils Allen Stewart Torturer |
|
Scott L. Schwartz Torturer |
|
Andre Henschel Memnon Soldier |
|
Michael Hilow Guard at Ant Pit |
|
Nick Hermz Guard at Ant Pit |
|
Wesley John Guard at Gomorrah Gate |
|
Michelle Baney Bazaar Barmaid |
|
Barry Kramer Sword Merchant |
|
Marissa McMahon Bird Merchant |
|
Tim Iannello Perfume Merchant |
|
K.D. Aubert Harlot |
|
Sonia Vera Harlot |
|
Angélica Castro Harlot |
|
Tutu Sweeney Street Urchin |
|
Yuki Tokuhiro Urchin |
|
Te'Amir Sweeney Urchin |
|
Al Leong Asian Training Master |
|
Woon Young Park Asian Training Fighter |
|
Marcus Young Asian Training Fighter |
|
Paul Sloan Soldier |
|
Talani Rabb Harem Girl |
|
Sole Alberti Harem Girl |
|
Cristina Rodríguez Harem Girl |
|
Pennelope Jimenez Harem Girl |
|
Sean Michael Afable Boy at Well |
|
Adoni Maropis Doubting General |
|
Bernard White Falconmaster |
|
Amy Hunter Warrior Woman |
|
Diana R. Lupo Warrior Woman |
|
Heather Burton Warrior Woman |
|
Nikki Flux Warrior Woman |
|
Rachel Moore Warrior Woman |
|
Summer Altice Warrior Woman |
|
Brandon Gonzalez Boy with Dates |
|
Peter Quartaroli Vision Archer |
|
Peter Navy Tuiasosopo Night Gate Guard |
|
Amanda Bentley Courtesan |
|
Claudi E. Orellana Courtesan |
|
Jim Maniaci Palace Guard |
|
Shant Demirjian Army Leader |
|
Gus Rethwisch Barbarian Guard |
|
Richard Cetrone Barbarian Guard |
|
Job Alonso Courtesan (uncredited) |
|
Kitana Baker Barbarian Woman (uncredited) |
|
Jennifer Bobiwash Bazaar Merchant (uncredited) |
|
Tracy Dali Harlot (uncredited) |
|
Rose Davidson Market Vendor (uncredited) |
|
Skye Dennis Goat Herder (uncredited) |
|
Wayne Eric Red Turban Soldier (uncredited) |
|
Amy Fadhli Warrior Woman (uncredited) |
|
Joss Gomez Soldier (uncredited) |
|
Tony Gracia Bazaar Merchant (uncredited) |
|
Zuhair Haddad Bazaar Merchant (uncredited) |
|
Jamie Hagan Harlot (uncredited) |
|
Prince Thompson Iyamu Ambush Bandit (uncredited) |
|
Tyler Mane Barbarian Chieftain (uncredited) |
|
Julie Michaels Harem Girl (uncredited) |
|
George D. Miklos Vendor (uncredited) |
|
Radhaa Nilia Harlot (uncredited) |
|
Somaya Reece Harlot (uncredited) |
|
Mailon Rivera Falconer (uncredited) |
|
Rachelle Roderick Balthazar's Warrior Women (uncredited) |
|
Marcio Rosario Red Turban (uncredited) |
|
Terence J. Rotolo Palace Guard 2 (uncredited) |
|
Bobby Silva Warrior (uncredited) |
|
Andrei Sterling Balthazar's Bandit (uncredited) |
|
Joseph Steven Ambush Bandit (uncredited) |
|
Tai Elephant (uncredited) |
|
Ed Verreaux Pasha on Elephant (uncredited) |
Sound | Doug Jackson | Sound Effects Editor |
Art | Doug J. Meerdink | Art Direction |
Editing | Michael Tronick | Editor |
Production | Michael Tronick | Associate Producer |
Camera | Hiro Narita | Second Unit Director of Photography |
Sound | John Debney | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Jeff Dawn | Makeup Designer |
Production | Sarah Halley Finn | Casting |
Art | Andrew Menzies | Assistant Art Director |
Art | Ed Verreaux | Production Design |
Production | Josh McLaglen | Associate Producer |
Directing | Josh McLaglen | First Assistant Director |
Writing | Stephen Sommers | Screenplay |
Production | Stephen Sommers | Producer |
Writing | Stephen Sommers | Characters |
Production | Sean Daniel | Producer |
Production | James Jacks | Producer |
Costume & Make-Up | John Bloomfield | Costume Design |
Crew | Heather Burton | Stunts |
Art | Roy Barnes | Assistant Art Director |
Art | Jack Johnson | Production Illustrator |
Crew | Richard Cetrone | Stunts |
Directing | Chuck Russell | Director |
Camera | John R. Leonetti | Director of Photography |
Art | Greg Papalia | Supervising Art Director |
Crew | Tony Brubaker | Stunts |
Production | Bill Hader | Production Assistant |
Production | Randi Hiller | Casting |
Costume & Make-Up | Steve LaPorte | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tegan Taylor | Makeup Artist |
Crew | Larz Anderson | Special Effects Coordinator |
Art | Craig Abele | Sculptor |
Production | Rebecca Mangieri | Casting Associate |
Art | Kate J. Sullivan | Set Decoration |
Crew | Jeff Wolfe | Stunt Double |
Sound | Gloria D'Alessandro | Dialogue Editor |
Crew | Suzanne Reid | Stunts |
Production | Andrew G. La Marca | Unit Production Manager |
Writing | William Osborne | Screenplay |
Writing | David Hayter | Screenplay |
Production | Vince McMahon | Executive Producer |
Production | Kevin Misher | Producer |
Editing | Greg Parsons | Editor |
Editing | Greg Parsons | First Assistant Editor |
Crew | Andy Cheng | Fight Choreographer |
Crew | Al Leong | Fight Choreographer |
Crew | Michiko Nishiwaki | Stunts |
Crew | Julie Michaels | Stunts |
Sound | Jussi Tegelman | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Stacey Morris | Hairstylist |
Art | Oscar Delgadillo | Set Dresser |
Crew | Danny Downey | Stunts |
Art | Gary Diamond | Set Designer |
Crew | Tanoai Reed | Stunt Double |
Sound | Paula Fairfield | Sound Effects Editor |
Sound | Carla Murray | Sound Editor |
Crew | Sho Kosugi | Choreographer |
Crew | Laura Albert | Stunts |
Production | Richard Luke Rothschild | Co-Producer |
Crew | Troy Brown | Stunts |
Crew | J.J. Perry | Stunts |
Crew | Bob Brown | Stunt Coordinator |
Crew | Craig Shugart | Stunts |
Directing | William H. Burton Sr. | Second Unit Director |
Crew | James Ryan | Stunts |
Crew | Diana R. Lupo | Stunts |
Visual Effects | Christopher Hartt | Visual Effects |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Daniel Robichaud | Animation Supervisor |
Costume & Make-Up | Elaina P. Schulman | Key Hair Stylist |
Crew | Danny Epper | Stunts |
Production | Denis Hennelly | Production Coordinator |
Sound | Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Dragon Dronet | Armorer |
Lighting | Raman Rao | Gaffer |
Sound | Marc Bonilla | Musician |
Editing | Katie Flint | Editorial Production Assistant |
Costume & Make-Up | Bridget Cook | Hairstylist |
Production | Rob Decina | Casting |
Sound | John Roesch | Foley |
Crew | Terence J. Rotolo | Stunts |
Crew | Mimi Lesseos | Stunts |
Camera | Robert LaBonge | Second Unit Director of Photography |
Crew | Peewee Piemonte | Stunts |
Costume & Make-Up | Nick Scarano | Wardrobe Supervisor |
Crew | Nancy Young | Stunts |
Art | Steve Callas | Construction Coordinator |
Crew | Michael Dawson | Stunts |
Sound | Dan O'Connell | Foley |
Art | Don "Tex" Clark | Set Dresser |
Art | Stephanie Higgins Frey | Art Department Coordinator |
Sound | Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Carin Rogers | Dialogue Editor |
Visual Effects | Lloyd Lee Barnett | Digital Compositor |
Sound | John Finklea | Music Editor |
Directing | Trisha Burton | Script Supervisor |
Sound | Robert Troy | Dialogue Editor |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Sound | Ai-Ling Lee | Sound Effects Editor |
Sound | Anthony Ortiz | Boom Operator |
Crew | Troy Robinson | Stunts |
Camera | Robert Reed Altman | Camera Operator |
Sound | Marshall Winn | ADR Editor |
Sound | Jamie Hardt | Assistant Sound Editor |
Directing | Tricia Ronten | Script Supervisor |
Crew | Norm Compton | Stunt Double |
Art | Conny Fauser | Title Designer |
Crew | Jamie Kemp | Chef |
Sound | Paul N.J. Ottosson | Sound Designer |
Directing | Greg Michael | Second Unit Director |
Crew | Jerry Evans | Choreographer |
Sound | Linda Lew | Foley Recordist |
Art | Robert Lucas | Leadman |
Production | Michelle Brattson | Location Assistant |
Crew | David Linck | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Ani Plotkin-Maloney | Makeup Artist |
Crew | Nicole Randall | Stunts |
Visual Effects | Andrea D'Amico | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Erma Kent | Hairstylist |
Sound | Frank Fleming | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Peter Tothpal | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Louis Lazzara | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Susi Campos | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Richard Schoen | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Richard Schoen | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Nancy Smytka | Set Costumer |
Production | Trent Broin | Production Assistant |
Camera | Thom Owens | Additional Camera |
Sound | James Simcik | Supervising ADR Editor |
Sound | Cameron Frankley | Supervising Sound Editor |
Camera | Vern Nobles | Camera Operator |
Camera | Jody Miller | Steadicam Operator |
Lighting | Roger Meilink | Rigging Gaffer |
Editing | Mato | Color Timer |
Costume & Make-Up | Dayne Johnson | Makeup Artist |
Lighting | Don Bixby | Gaffer |
Camera | Monica Frommholz | Additional Photography |
Costume & Make-Up | Eryn Krueger Mekash | Makeup Artist |
Crew | Dan Romero | Transportation Coordinator |
Camera | Darren Michaels | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Mark Landon | Makeup Artist |
Production | Ty Warren | Production Executive |
Art | Timothy Burgard | Storyboard Artist |
Crew | John Rottger | Stunts |
Crew | Henry Kingi Jr. | Stunts |
Costume & Make-Up | Christina Raye | Hairstylist |
Lighting | Michael Lyon | Electrician |
Sound | Matthew Harrison | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Laverne Caracuzzi | Makeup Artist |
Camera | Don Steinberg | First Assistant Camera |
Sound | Christopher Flick | Foley Supervisor |
Editing | James Andrykowski | First Assistant Editor |
Crew | James Andrykowski | Visual Effects Editor |
Sound | Pete Anthony | Conductor |
Sound | Mark Pappas | Foley Editor |
Sound | Frank Bennett | Orchestrator |
Crew | Linda Brennan | Dialect Coach |
Art | Mark David Kersey | Greensman |
Production | Frank Cuomo | Post Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Gregory B. Peña | Set Costumer |
Sound | Dick Hansen | Utility Sound |
Sound | Aaron Levy | Sound Recordist |
Crew | Mark Franco | Executive Visual Effects Producer |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Camera | Don Domino | Best Boy Grip |
Lighting | Noah Behar | Rigging Grip |
Crew | Scott Rorie | Set Production Assistant |
Production | Judith Sunga | Casting Assistant |
Production | Kristina Soderquist | Production Accountant |
Camera | Stephen J. Ullman | Steadicam Operator |
Crew | Virginia Landis Albertson | Post Production Supervisor |
Crew | Alex M. Cacciarelli | Video Assist Operator |
Editing | Aaron Brock | Assistant Editor |
Art | Rodolfo Damaggio | Conceptual Illustrator |
Sound | Philip Rogers | ADR Recordist |
Production | Michael Neale | Location Manager |
Camera | Peter Geraghty | Assistant Camera |
Art | Peter Olexiewicz | Construction Foreman |
Crew | Dane Farwell | Stunts |
Production | Peter Oillataguerre | Executive In Charge Of Production |
Camera | Trey Clinesmith | First Assistant Camera |
Lighting | Henry Cantor | Electrician |
Crew | Brian Bero | Armorer |
Crew | Ella Marcus | Craft Service |
Production | Maureen 'Mo' Crutchfield | Accountant |
Lighting | Scott Fieldsteel | Assistant Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Catherine Peña | Set Costumer |
Lighting | Barry Gross | Electrician |
Lighting | Dylan Rush | Lighting Technician |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Directing | Danny Green | Second Assistant Director |
Crew | Nelson Sepulveda | Digital Effects Supervisor |
Directing | Rick Kelly | Second Second Assistant Director |
Crew | Vic Cuccia | Transportation Captain |
Sound | Dennis Fuller | Boom Operator |
Sound | Robert J. Anderson Jr. | Production Sound Mixer |
Camera | Paul V. Perkins | Dolly Grip |
Crew | Leigh Hennessy | Stunts |
Lighting | Ronald A. Miller | Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Jack Taggart | Ager/Dyer |
Lighting | Craig Scagnetti | Electrician |
Crew | Max Gabl | Scenic Artist |
Crew | Shawn Kautz | Stunts |
Crew | Tracy Kay | Stunts |
Production | Tracy Dixon | Extras Casting |
Crew | James Ryan | Utility Stunts |
Art | Tracy Farrington | Property Master |
Costume & Make-Up | Martin Milligan | On Set Dresser |
Crew | Anita Hart | Stunts |
Production | Donald Napoli | Payroll Accountant |
Costume & Make-Up | Judith Tiedemann | Hairstylist |
Production | Andrew Blau | Production Secretary |
Production | Michael Chickey | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Anna Fleiner | Makeup Artist |
Art | Eric Rood | Set Dresser |
Crew | Paul 'Sled' Reynolds | Animal Coordinator |
Art | Jack Cornelius | Set Dresser |
Art | Canyon Martens | Set Dresser |
Art | Bruce Purcell | Set Dresser |
Lighting | Patriq Luo | Electrician |
Lighting | Travis Panarisi | Electrician |
Lighting | Scott Toland | Electrician |
Camera | Mark Santoni | First Assistant Camera |
Camera | Daniel E. Teaze | First Assistant Camera |
Lighting | Derrick Kolus | Gaffer |
Camera | Dan Reilly | Key Grip |
Lighting | Brian Cwiakala | Lighting Technician |
Lighting | Quinton Reilly | Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Maureen O'Heron | Costume Supervisor |
Sound | Gregg Frazier | Boom Operator |
Crew | Shawn Robinson | Stunts |
Camera | Mary Funsten | Second Assistant Camera |
Art | John Campana | Art Department Assistant |
Art | Jon Neill | Props |
Camera | John Anthony | Grip |
Crew | Mark A. Lasoff | CG Supervisor |
Crew | Brian Benavides | Carpenter |
Crew | Glenn Clyatt | Compositor |
Crew | Alberto Coto | Driver |
Crew | Derek du Bellier | Propmaker |
Crew | Jim Roberts | Set Medic |
Crew | James L. Bailey | Special Effects |
Crew | Gregory Hinton | Stand In |
Visual Effects | Robert Castaneda | 3D Artist |
Visual Effects | Joshua Arsenault | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Rodney Iwashina | Visual Effects Supervisor |
Crew | April Weeden | Stunts |
Sound | Dylan A. Flores | ADR Mixer |
Directing | Steve Lonano | Additional Second Assistant Director |
Production | Ryan Tighe | Additional Production Assistant |
Production | Sean Carville | Second Assistant Accountant |
Crew | Tonia Forsberg | Stunt Double |
Production | Shaun M. McGovern | First Assistant Accountant |
Sound | Rick Fleishman | Music Coordinator |
Visual Effects | Dominic Daigle | CG Animator |
Production | Abdul-Majeed Moulvi | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Judy Baron | Costumer |
Art | Brian Bilson | Assistant Property Master |
Crew | Jack Davis | Special Effects Technician |
Visual Effects | Greg Groenekamp | Visual Effects Compositor |
Visual Effects | Karina Desin | Visual Effects Production Assistant |
Visual Effects | John Bozzalla | Visual Effects Production Manager |
Production | Monica Frommholz | Assistant Production Coordinator |
Production | Aaron Dem | Head of Production |
Production | Steve Bonner | Production Driver |
Crew | Tom Lupo | Stunt Coordinator |
Crew | Robbie Dunn | Stunts |
Crew | Bof Matteo | Stunts |