The Core

The Core (2003)

ActionThrillerEventyrSci-fi

Oscar®-vinder Hillary Swank (Boys Don’t Cry) fører an i en stjernespækket rollebesætning på denne hårrejsende rejse, der placerer dig midt i det mest spetakulære filmeventyr. Geofysiker Dr. Josh Keyes (Aaron Eckhart, ERin Brockovich) har gjort en frygtelig opdagelse: Jordens kerne er holdt op med at rotere. Planetens magnetfelter er ved at forsvinde, og i løbet af måneder vil jorden blive ødelagt. Der er kun ét håb: At sende Keyes og et hold af fremtrædende videnskabsfolk i et underjordisk fartøj til jordens indre. Mens menneskehedens skæbne hænger i det uvisse, skal videnskabsfolkene og fartøjets besætning gøre det utænkelige – sprænge en atombombe for at sætte jordens kerne i rotation igen. Øvrige medvirkende er Delroy Lindo (Ransom), Emmy® -vinder Stanley Tucci og den Oscar®-nominerede Alfre Woodard.

Director: Jon Amiel

Release Date: 2003-03-28
Status: Released
Run time: 136 min / 2:16
Budget: $60,000,000
Revenue: $74,208,267
Production Companies : Paramount, David Foster Productions, HorsePower Entertainment, Core Productions, LivePlanet, Munich Film Partners New Century & Company (MFP) Core Productions
Production Countries: United States of America, Canada, Germany

IMDB


Casts

Aaron Eckhart
Dr. Josh Keyes
Hilary Swank
Maj. Rebecca Childs
Delroy Lindo
Dr. Ed 'Braz' Brazzleton
Stanley Tucci
Dr. Conrad Zimsky
Tchéky Karyo
Serge
DJ Qualls
Theodore Donald 'Rat' Finch
Richard Jenkins
Gen. Thomas Purcell
Bruce Greenwood
Cmdr. Robert Iverson
Christopher Shyer
Dave Perry
Ray Galletti
Paul
Eileen Pedde
Lynne
Rekha Sharma
Danni
Tom Scholte
Acker
Glenn Morshower
FBI Agent
Anthony Harrison
FBI Agent
Alfre Woodard
Stickley
Fred Keating
Court-Martial Presiding Officer
Bart Anderson
Dad
Nicole Leroux
Mom
Justin Callan
Little Boy
Chris Humphreys
GBTV Reporter - Trafalgar Square
Dion Johnstone
Flight Engineer Timmins
Fred Ewanuick
Endeavor Flight Engineer
Hrothgar Mathews
Chief Engineer Mission Control
Ming-Tzong Hong
Scientist
Jennifer Spence
Zimsky's Assistant
Michael St. John Smith
Pentagon General
John Shaw
FBI Agent - Rat's Apartment
Nickolas Baric
Security Policeman - Tribunal
Rosa Di Brigida
Rome Café Patron
Roberto Roberto
Rome Café Patron
Ermanno De Biagi
Rome Café Patron
Marcello Laurentis
Rome Café Patron
Matt Winston
Luke Barry
Claire Riley
News Anchor
Marke Driesschen
News Anchor
Laurie Murdoch
Project Destiny Engineer
Costa Spanos
Project Destiny Engineer
Monique Martel
Paris Café Lady
Lenie Scoffié
Paris Café Lady
Nathaniel DeVeaux
U.S.S. Constellation Captain
Robert Manitopyes
U.S.S. Constellation Screen Ops
Alejandro Abellan
U.S.S. Soldier (uncredited)
Benjamin Barton
Scientist / Extra (uncredited)
Angelica Hayden
Coffeehouse Patron (uncredited)
Robert Paul Lewis
Beach-goer (uncredited)
Alec Medlock
(voice) (uncredited)
Alonso Oyarzun
Security Policeman (uncredited)
Priscilla Poland
Scientist (uncredited)
Shawn Green
Himself
Greg Bennett
Technician - Virgil Base
Jeffrey Gold
Engineer (uncredited)
Rick Kain
Chief Petty Officer (uncredited)
Pamela Martin
News Anchor (uncredited)

Crew

Sound Harry Cohen Sound Designer
Sound Michael Payne Sound Effects Editor
Production Deborah Aquila Casting
Editing Terry Rawlings Editor
Art Andrew Neskoromny Supervising Art Director
Sound Christopher Young Original Music Composer
Lighting Victor Abbene Chief Lighting Technician
Production Shaila Rubin Casting
Production Vito Colazzo Unit Production Manager
Crew Gary D'Amico Special Effects Coordinator
Crew Joey Box Stunt Double
Production Cooper Layne Producer
Writing Cooper Layne Writer
Production David Foster Producer
Art Lin MacDonald Set Decoration
Production Ellen Lent Location Manager
Editing Jim Passon Color Timer
Sound Andy Potvin Dolby Consultant
Directing Jon Amiel Director
Costume & Make-Up Ellie Winslow Makeup Artist
Art Philip Harrison Production Design
Writing John Rogers Writer
Camera John Lindley Director of Photography
Costume & Make-Up Daniel J. Lester Costume Design
Production Sean Bailey Producer
Costume & Make-Up Margo Baxley Costume Supervisor
Visual Effects Erik Henry Additional Visual Effects
Sound Scott Curtis Foley Editor
Crew Tom Blacklock Special Effects Coordinator
Visual Effects Ken Zorniak Visual Effects Producer
Production David B. Householter Co-Producer
Crew Jamie Edgell Stunt Driver
Production Susan Taylor Brouse Local Casting
Production Lynne Carrow Casting
Visual Effects Victoria Alonso Visual Effects Producer
Camera Henry Cline Camera Operator
Costume & Make-Up Linda Leduc Costume Coordinator
Sound Jay Nierenberg Sound Effects Editor
Sound Kimberly Ellen Lowe Supervising ADR Editor
Art Carole Mondello Art Department Coordinator
Sound Rick Canelli ADR Recordist
Camera Robert K. Feldmann First Company Grip
Lighting Darren Wall Lighting Supervisor
Visual Effects Jamie Dixon Visual Effects Supervisor
Crew Mike Crestejo Stunts
Crew Ian Thompson Picture Car Coordinator
Crew Scott J. Ateah Stunt Coordinator
Visual Effects Tony Clark Visual Effects Supervisor
Art Sandi Tanaka Art Direction
Production Barbara Harris ADR Voice Casting
Directing James Bitonti Second Second Assistant Director
Costume & Make-Up Stan Edmonds Key Makeup Artist
Sound Andy Koyama Sound Re-Recording Mixer
Production Tricia Wood Casting
Sound George Doering Musician
Crew Bob Bottieri Scenic Artist
Crew Dusty Kelly Scenic Artist
Camera Roberto De Angelis Steadicam Operator
Sound Robin Harlan Foley Artist
Crew Tony Rush Video Assist Operator
Sound Randy Singer Foley Mixer
Costume & Make-Up Michael Mooney Costume Supervisor
Costume & Make-Up Deborah K. Larsen Makeup Artist
Costume & Make-Up Robert Q. Mathews Costume Supervisor
Costume & Make-Up Jenni Gullett Assistant Costume Designer
Art Martina Javorova Art Department Coordinator
Costume & Make-Up Ivana Primorac Hair Supervisor
Art Hamish Purdy Assistant Decorator
Costume & Make-Up David Fernandez Costumer
Sound Tanya Noel Hill Music Editor
Sound Anthony Milch Supervising Sound Editor
Visual Effects Jason Booth Digital Compositors
Production Maida N. Morgan Location Manager
Sound Tim Walston Sound Designer
Camera Simon Baker Steadicam Operator
Sound Sarah Monat Foley
Visual Effects Gregory L. McMurry Visual Effects Supervisor
Lighting Bruce McCleery Chief Lighting Technician
Sound Chris Jenkins Sound Re-Recording Mixer
Sound Mark Gordon Dialogue Editor
Editing Hilda Saffari Digital Intermediate Producer
Visual Effects Michelle Eisenreich Visual Effects Producer
Art Nancy Anna Brown Set Designer
Crew Blue Angus Transportation Coordinator
Crew Tim Crosbie Digital Effects Supervisor
Directing Christine Wilson Script Supervisor
Sound Susan Kurtz Dialogue Editor
Art Sharon Thompson Art Department Assistant
Crew Bob Bedard Chef
Visual Effects Ian Hunter Visual Effects Supervisor
Production Cate Praggastis Casting
Sound Bernard Weiser Supervising Dialogue Editor
Art Barry Kootchin Paint Coordinator
Visual Effects Leslie Huntley Visual Effects Producer
Camera Rob McEwan Still Photographer
Sound Frank A. Montaño Sound Re-Recording Mixer
Art Vladimir Lushnikov Sculptor
Art Val Drake Sculptor
Lighting Bill Baxter Rigging Gaffer
Crew Desi Ortiz Visual Effects Editor
Visual Effects Martin November Visual Effects Assistant Editor
Art Jack Gauvreau Sculptor
Camera Jeremy Braben Helicopter Camera
Camera Kurt E. Soderling Aerial Director of Photography
Sound Ken Fischer Sound Effects Editor
Visual Effects Cosmas Paul Bolger Jr. Visual Effects Supervisor
Visual Effects Cosmas Paul Bolger Jr. Visual Effects Producer
Crew Vicki Galloway-Weimer Digital Effects Producer
Sound Zack Davis ADR Editor
Lighting Leonardo Beltrame Gaffer
Costume & Make-Up Angelina P. Cameron Hairstylist
Costume & Make-Up Toby Lindala Makeup Artist
Crew Lee Anne Muldoon Unit Publicist
Sound Steve Mann Sound Effects Editor
Costume & Make-Up Sanna Seppanen Key Hair Stylist
Camera Tony Magaletta Second Assistant Camera
Camera Candide Franklyn Steadicam Operator
Crew Lubor Cencak Scenic Artist
Art Jan Kobylka Construction Coordinator
Art Dave Emmonds Greensman
Visual Effects Denise Davis Visual Effects Producer
Sound Vic Radulich Dialogue Editor
Crew Richard O. Helmer Pyrotechnician
Crew Michael Menapace Transportation Coordinator
Sound Thomas Milano Music Editor
Sound David Esparza Sound Effects Editor
Art Dean Eilertson Property Master
Art Francesco Postiglione Property Master
Art Denyse Nelson Leadman
Crew Stephen Coutu Scenic Artist
Crew Doug Currie Scenic Artist
Art Murray Gilmour Set Designer
Crew Franklin Leibel Scenic Artist
Crew Hans Schmidt Scenic Artist
Crew Peter Sysoev Scenic Artist
Crew Mario Tomas-Niedworok Scenic Artist
Art Daniel Pokorny Sculptor
Art Roderick Thomas Quin Sculptor
Art Daniel Scarcello Sculptor
Sound John Leveque Supervising Sound Editor
Sound Bill Meadows Sound Recordist
Sound Stephen P. Robinson Sound Effects Editor
Sound Dan Olivo Foley
Crew Pierre 'Bill' Rivard Special Effects Coordinator
Crew Chow Emrich CG Supervisor
Crew Jeff Goldman CG Supervisor
Visual Effects Sara Henschke Visual Effects Producer
Crew Rusty Ippolito CGI Supervisor
Visual Effects Les G. Jones Visual Effects Producer
Crew Andy Lesniak CGI Supervisor
Visual Effects Gene Senior Visual Effects Producer
Crew Michael Shand CG Supervisor
Crew Tim Grover Post Production Supervisor
Crew Tim Grover Visual Effects Editor
Visual Effects Bryan Hirota Visual Effects Supervisor
Visual Effects Gene Warren Jr. Visual Effects Supervisor
Camera Heather Page Camera Operator
Directing Christopher Woods Second Unit Director
Lighting Ralph Flores Jr. Gaffer
Lighting Jay Stroburg Rigging Gaffer
Crew Alessandra Sangermano Video Assist Operator
Lighting Marc Rogers Lighting Technician
Lighting Ray Potter Lighting Technician
Crew David R. Anderson Transportation Coordinator
Crew Roberto Di Coste Transportation Coordinator
Production Andrea Alunni Location Manager
Directing Stella D'Onofrio Script Supervisor
Directing Sue Field Script Supervisor
Production Ari Flaisher Location Manager
Production Janice Frome Location Manager
Production Isabelle Gautier Location Manager
Directing Mary Jo Manwill-Conder Script Supervisor
Production Tim Porter Location Manager
Production Brigitte Lévesque Location Manager
Crew Constance Bracewell Digital Supervisor
Sound Richard E. Yawn Sound Editor
Sound Chris Carpenter Additional Sound Re-Recording Mixer
Crew Thad Beier Technical Supervisor
Visual Effects Garry Elmendorf Special Effects Supervisor
Visual Effects Scott Gordon Visual Effects Supervisor
Art Darek Gogol Production Illustrator
Production Giovanni Dulay Production Assistant
Production Krassimir Ivanov Casting Assistant
Crew Jeff Khachadoorian Carpenter
Production Elizabeth Cier Extras Casting Coordinator
Camera Wayne Baker Assistant Camera
Crew Robert Milicevic Security
Sound Pete Anthony Orchestrator
Production Lori Berlanga Production Office Coordinator
Crew Shawn Wallbridge Systems Administrators & Support
Art Dick Gardner Assistant Art Director
Visual Effects Lynn Basas 3D Supervisor
Sound Carl D. Ware Sound Engineer
Visual Effects Edward Quirk 3D Animator
Camera Oliver Ward Camera Technician
Editing Steven J. Scott Digital Intermediate Colorist
Sound Darren Brisker Sound Mixer
Production Maryjane Layani Production Accountant
Art Ken Hovgaard Location Scout
Art Leigh-Alexandra Jacob Painter
Art Ali Macrae Set Decoration Buyer
Camera Tim Scannell First Assistant Camera
Art Cary Cooper Set Dresser
Crew Kathryn Moll Driver
Crew Matthew Lane Loader
Crew Timothy Scott Ralston Projection
Crew Gary B. Krakoff Jr. Propmaker
Crew Herach Arzounian Set Medic
Crew Paolo Merosi Set Production Assistant
Crew Kenneth Kantymir Stand In
Crew Don Dykens Transportation Captain
Crew Rick Harasyn Transportation Co-Captain
Crew Koenraad Beugelink Utility Stunts
Lighting Geoffrey James Dixon Electrician
Lighting Eli Golub Rigging Grip
Production Jennifer Munoz Casting Associate
Production Keith Alexander Production Coordinator
Production Jean-Pierre Avice Production Supervisor
Production Michael Chenery Researcher
Sound Charles O'Shea Boom Operator
Visual Effects Madhava Reddy I/O Supervisor
Visual Effects Corey Bastiaans Visual Effects
Visual Effects Karl Rumpf Visual Effects Coordinator
Crew Michael Bolan Machinist
Sound Karen Schell Sound Assistant
Crew Dan Clark Special Effects Assistant
Visual Effects Gary Abrahamian CG Artist
Editing Richard Long Assistant Editor
Art Chris Dutton Assistant Property Master
Camera Glen Hawkins Dolly Grip
Camera Daniel Deschamps Key Grip
Camera Richard Ellison Grip
Costume & Make-Up Claudio Manzi Wardrobe Supervisor
Crew Ben Skorstad Pilot
Directing Jim Brebner First Assistant Director
Directing Andrew M. Robinson Second Assistant Director
Directing Silver Butler Third Assistant Director
Production James Fantin Assistant Production Coordinator
Production Anande Maré-Cross Casting Assistant
Sound Bradley Clouse Assistant Sound Editor
Visual Effects William Gammon 2D Artist
Visual Effects Peter Commins 3D Artist
Visual Effects Maxx Okazaki 3D Modeller
Visual Effects Matthew Adams Roto Supervisor
Visual Effects Erin Hicke Visual Effects Production Manager
Sound Bob Baron ADR Mixer
Lighting Mike Dubé Assistant Chief Lighting Technician
Art Loree Cameron Graphic Designer
Visual Effects Scott Beverly Effects Supervisor
Visual Effects A.J. Calomay Visual Effects Production Assistant
Sound Mario Lorenzo Sound Supervisor
Costume & Make-Up Tone Rorvik Assistant Makeup Artist
Production Donald Fly General Manager
Costume & Make-Up Sonu Mishra Costume Assistant
Costume & Make-Up Brodie Davison Costume Set Supervisor
Art Jerry Bingham Storyboard Artist
Crew Greg Bellavance Special Effects Technician
Camera Eric Vincent Cruse Best Boy Grip
Camera Garry Brook Second Company Grip
Production Gregory Astop Assistant Location Manager
Production Kristina Santoro Location Assistant
Production Ginger Joyce Accountant
Production Julie Bygrave Assistant Accountant
Production Lisa Ratke Extras Casting
Production Yun Extras Casting Assistant
Production David M. Rodriguez First Assistant Accountant
Crew Gilbert Jamault Generator Operator
Visual Effects Marcus Trahan Matte Painter
Production Andrew Buziak Payroll Accountant
Crew Scott Steyns Playback Coordinator
Production Margo MacPherson Production Secretary
Crew Eric Berger Technical Advisor

Similar Movies