Mareridtet før Juleaften (1993)
Jack Skellington er Græskarmand i Halloweentown. Han er vellidt og god til sit arbejde, men det keder ham altid at skræmme menneskene til Halloween. En dag får han den ide, at Halloweentown skal kidnappe julemanden og holde jul på deres egen måde. Det går dog langtfra efter planen og samtidig venter et opgør med Jacks rival Oogie Boogie.
Director:
Henry Selick
Writer:
Caroline Thompson
Danny Elfman Jack Skellington (singing) / Barrel / Clown with the Tear away Face (voice) |
|
Chris Sarandon Jack Skellington (voice) |
|
Catherine O'Hara Sally / Shock (voice) |
|
William Hickey Dr. Finkelstein (voice) |
|
Glenn Shadix Mayor (voice) |
|
Paul Reubens Lock (voice) |
|
Ken Page Oogie Boogie (voice) |
|
Edward Ivory Santa Claus (voice) |
|
Susan McBride Big Witch / WWD. (voice) |
|
Debi Durst Corpse Kid / Corpse Mom / Small Witch (voice) |
|
Greg Proops Harlequin Demon / Devil / Sax Player (voice) |
|
Kerry Katz Man Under Stairs / Vampire / Corpse Dad (voice) |
|
Randy Crenshaw Mr. Hyde / Behemoth / Vampire Corpse Dad (voice) |
|
Sherwood Ball Mummy / Vampire (voice) |
|
Carmen Twillie Undersea Gal / Man Under the Stairs (voice) |
|
Glenn Walters Wolfman (voice) |
|
Mia Brown Additional Voices (voice) |
|
L. Peter Callender Additional Voices (voice) |
|
Ann Fraser Additional Voices (voice) |
|
Jennifer Levey Additional Voices (voice) |
|
Jesse McClurg Additional Voices (voice) |
|
John Morris Santa Boy (voice) |
|
Robert Olague Additional Voices (voice) |
|
Bobbi Page Additional Voices (voice) |
|
Elena Praskin Additional Voices (voice) |
|
Trampas Warman Additional Voices (voice) |
|
Judi M. Durand Additional Voices (voice) |
|
Doris Hess Additional Voices (voice) |
|
Daamen J. Krall Additional Voices (voice) |
|
Christina MacGregor Additional Voices (voice) |
|
David McCharen Additional Voices (voice) |
|
Gary Raff Additional Voices (voice) |
|
David J. Randolph Additional Voices (voice) |
|
Gary Schwartz Additional Voices (voice) |
|
Tim Burton Zero (voice) (uncredited) |
|
Joe Ranft Igor (voice) (uncredited) |
Production | Tim Burton | Producer |
Writing | Tim Burton | Characters |
Writing | Tim Burton | Writer |
Writing | Tim Burton | Story |
Sound | Danny Elfman | Original Music Composer |
Sound | Danny Elfman | Songs |
Sound | Richard L. Anderson | Supervising Sound Editor |
Production | Denise Di Novi | Producer |
Writing | Caroline Thompson | Screenplay |
Sound | Bob Badami | Music Editor |
Art | Norm DeCarlo | Sculptor |
Visual Effects | Daniel Mason | Animation |
Production | Jeffrey Katzenberg | Executive In Charge Of Production |
Art | Kelly Asbury | Assistant Art Director |
Sound | Ezra Dweck | Foley |
Production | Don Hahn | Producer |
Editing | Edie Ichioka | Associate Editor |
Sound | Greg P. Russell | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Mary Gail Artz | Casting |
Production | Barbara Cohen | Casting |
Sound | Chris Boardman | Conductor |
Camera | Pete Kozachik | Director of Photography |
Visual Effects | Mike Johnson | Animation |
Writing | Michael McDowell | Adaptation |
Art | Deane Taylor | Art Direction |
Editing | Stan Webb | Editor |
Directing | Henry Selick | Director |
Production | Kevin Reher | Production Accountant |
Art | Barry E. Jackson | Art Department Manager |
Sound | Mark McKenzie | Orchestrator |
Camera | Eric Swenson | Camera Operator |
Visual Effects | Eric Leighton | Animation Supervisor |
Production | Kathleen Gavin | Co-Producer |
Sound | Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Joan Rowe | Foley |
Sound | Shawn Murphy | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Visual Effects | Loyd Price | Animation |
Sound | Mary Andrews | Dialogue Editor |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Anthony Scott | Animation |
Production | Diane Minter Lewis | Associate Producer |
Art | Jorgen Klubien | Art Department Manager |
Production | Davia Nelson | Casting |
Crew | Sarah Duran | Post Production Supervisor |
Art | Bill Boes | Assistant Art Director |
Visual Effects | Bill Boes | Modeling |
Visual Effects | Timothy Hittle | Animation |
Visual Effects | Mike Belzer | Animation |
Art | Greg Dykstra | Sculptor |
Camera | David Hanks | Camera Operator |
Sound | Mike Chock | Sound Effects Editor |
Sound | Hilda Hodges | Foley |
Camera | Ray Gilberti | Camera Operator |
Visual Effects | Justin Kohn | Animation |
Crew | Ariel Velasco-Shaw | Digital Effects Supervisor |
Crew | Rebecca Ramsey | Executive Visual Effects Producer |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Crew | John Pospisil | Special Sound Effects |
Editing | Michael Kelly | Additional Editing |
Sound | Joe Dorn | Dialogue Editor |
Crew | Jeannine Berger | Post Production Consulting |
Visual Effects | Trey Thomas | Animation |
Writing | Mike Cachuela | Storyboard |
Visual Effects | Joel Fletcher | Animation |
Visual Effects | Rich Zim | Animation |
Visual Effects | Kim Blanchette | Animation |
Visual Effects | Lana Bernberg | Animation |
Visual Effects | Paul Berry | Animation |
Visual Effects | Stephen A. Buckley | Animation |
Visual Effects | Angie Glocka | Animation |
Visual Effects | Paul Jessel | Animation |
Visual Effects | Owen Klatte | Animation |
Visual Effects | Owen Klatte | Visual Effects |
Visual Effects | Harry Walton | Animation |
Visual Effects | Ken Willard | Animation |
Visual Effects | Tamara Khalaf | Animation |
Crew | Peggy Hrastar | Scenic Artist |
Visual Effects | Janeen Elliott | 3D Artist |
Camera | Richard E. Lehmann | Camera Operator |
Visual Effects | Jason Smith | Creature Technical Director |
Production | Phil Lofaro | Production Manager |
Production | Phil Lofaro | Associate Producer |
Sound | James Christopher | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Jim Aupperle | Visual Effects Camera |
Art | Shelley Daniels Lekven | Sculptor |
Visual Effects | Paula Lucchesi | Modeling |
Art | Kendal Cronkhite | Assistant Art Director |
Crew | Miguel Ángel Poveda | Post Production Supervisor |
Editing | Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Visual Effects | Joel Friesch | Modeling |
Art | Joel Friesch | Set Dresser |
Sound | Ralph Stuart | Assistant Sound Editor |
Crew | Loren Hillman-Morgan | Scenic Artist |
Crew | Linda Overbey | Scenic Artist |
Production | Jill Jacobs | Associate Producer |
Art | B.J. Fredrickson | Background Designer |
Art | Randal M. Dutra | Sculptor |
Art | Gretchen Scharfenberg | Set Dresser |
Camera | Selwyn Eddy | Camera Operator |
Camera | Jo Carson | Camera Operator |
Crew | Tracy Barber | Post Production Assistant |
Crew | Jennifer Clinard | Scenic Artist |
Production | Kat Alioshin | Assistant Production Coordinator |
Production | Jill Ruzicka | Production Coordinator |
Visual Effects | Nick Bogle | Modeling |
Visual Effects | Jeff Brewer | Modeling |
Visual Effects | Marc Ribaud | Modeling |
Production | George Young | Production Coordinator |