Blue Steel (1990)
Megan er ikke mere end lige kommet ud af politiakademiet, før en bindegal seriemorder begynder at skyde tilfældige mennesker på Manhattan. Og kuglerne har alle Megans navn indgraveret. Den seje detektiv Nick sørger for at Megan kommer tilbage i aktiv tjeneste og sammen forsøger de to at finde frem til psykopaten.
Director:
Kathryn Bigelow
Writers:
Kathryn Bigelow, Eric Red.
Jamie Lee Curtis Megan Turner |
|
Ron Silver Eugene Hunt |
|
Clancy Brown Nick Mann |
|
Elizabeth Peña Tracy Perez |
|
Louise Fletcher Shirley Turner |
|
Philip Bosco Frank Turner |
|
Kevin Dunn Asst. Chief Stanley Hoyt |
|
Richard Jenkins Attorney Mel Dawson |
|
Markus Flanagan Husband |
|
Mary Mara Wife |
|
Skipp Lynch Instructor |
|
Mike Hodge Police Commissioner |
|
Mike Starr Superintendent |
|
Chris Walker Officer Jeff Travers |
|
Tom Sizemore Wool Cap |
|
David Ilku Counterman |
|
Andrew Hubatsek Cashier |
|
Matt Craven Howard |
|
Joe Jamrog Doorman |
|
Lauren Tom Female Reporter |
|
Carol Schneider Reporter #2 |
|
Becky Ann Baker Nurse #1 |
|
Sam Coppola PBA Representative |
|
John Capodice Trial Commissioner |
|
Bellina Logan Rookie #1 |
|
Reginald Wells TV Announcer #1 |
|
Heidi Kempf TV Announcer #2 |
|
Toni Darling Prostitute |
|
William Marshall Hood |
|
James Shannon Maitre D'Hotel |
|
Thomas Dorff Businessman-victim |
|
William Wise Internal Affairs Man |
|
Faith Geer Lady Bum |
|
Doug Barron Reporter #1 |
|
L. Peter Callender Reporter #3 |
|
Frank Girardeau Uniform Cop |
|
Larry Silvestri Precinct Cop |
|
Ralph Nieves Homicide Detective |
|
Al Cerullo Helicopter Pilot |
|
Michael Philip Del Rio John Perez |
|
Harley Flanagan Punk #1 |
|
James Drescher Punk #2 |
|
George Gerard Police Cadet (uncredited) |
|
Jan Saint Old Man Playing Chess (uncredited) |
|
D.J. Sharp Vocal Effects (uncredited) |
Production | Oliver Stone | Producer |
Crew | James Cameron | Thanks |
Sound | Brad Fiedel | Original Music Composer |
Editing | Lee Percy | Editor |
Production | Risa Bramon Garcia | Casting |
Production | Billy Hopkins | Casting |
Writing | Kathryn Bigelow | Screenplay |
Directing | Kathryn Bigelow | Director |
Production | Celia D. Costas | Assistant Unit Manager |
Crew | Steven Kirshoff | Special Effects |
Production | Edward R. Pressman | Producer |
Crew | Danny Aiello III | Stunts |
Crew | Peter Bucossi | Stunts |
Crew | Kerry Orent | Post Production Supervisor |
Production | Lawrence Kasanoff | Executive Producer |
Production | Michael Rauch | Co-Producer |
Writing | Eric Red | Screenplay |
Art | Susan Kaufmann | Set Decoration |
Directing | Herb Gains | Assistant Director |
Crew | Bill Anagnos | Stunts |
Crew | Gary Tacon | Stunts |
Crew | Don Picard | Stunts |
Crew | Nicholas J. Giangiulio | Stunts |
Sound | Thomas Brandau | Sound Mixer |
Art | Toby Corbett | Production Design |
Camera | Amir Mokri | Director of Photography |
Production | Steven Felder | Production Manager |
Sound | Sue Fellows | Assistant Sound Editor |
Crew | Tom Glass | Stunts |
Crew | Jeff Ward | Stunts |
Crew | Jery Hewitt | Stunt Coordinator |
Sound | Jack Cooley | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Richard King | Supervising Sound Editor |
Crew | Roy Farfel | Stunts |
Sound | Kevin O’Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Michael Herbick | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Michael Flynn | Associate Producer |
Crew | Wilfred Caban | Special Effects |
Sound | Kenton Jakub | Assistant Sound Editor |
Sound | Hal Levinsohn | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Marie-Ange Ripka | Hairstylist |
Production | Diane Schneier | Associate Producer |
Sound | Jack Keller | Sound Recordist |
Sound | Jerome R. Vitucci | Boom Operator |
Sound | Ann Ducommun | Assistant Sound Editor |
Crew | Janet Paparazzo | Stunts |
Sound | Elliot Deitch | Sound Editor |
Directing | James Ellis Deakins | Script Supervisor |
Sound | Michael Steinfeld | Sound Editor |
Crew | Deborah Watkins | Stunts |
Crew | Don Hewitt Sr. | Stunts |
Costume & Make-Up | Toni Trimble | Makeup Artist |
Editing | Chris Lamie | Colorist |
Directing | Nathalie Vadim | Assistant Director |
Sound | Patricia Bennett | Sound Editor |
Crew | Susan Senk | Thanks |
Sound | Susan Demskey-Horiuchi | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Richard Shissler | Costume Design |
Crew | Denis Zack | Special Effects Technician |
Editing | Carolyne Chauncey | First Assistant Editor |
Crew | Connie Picard | Stunts |
Sound | Sacha Semeria | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | David Lyons | Apprentice Sound Editor |
Crew | Ursula Canci | Stunts |
Crew | Tom Wright | Stunts |