Armageddon (1998)
En gigantisk asteroide har kurs mod Jorden. Hvis den rammer, er det godnat med kloden. Der er kun én ting at gøre - asteroiden må sprænges i stumper og stykker. Den barske borebisse Harry S. Stamper og hans håndgangne mænd får til opgave at lande på asteroiden, bore et dybt hul og smide en atombombe ned i hullet. Det er ikke nogen ufarlig mission, men hvad gør man ikke for at redde verden.
Director:
Michael Bay
Writers:
Robert Roy Pool, Jonathan Hensleigh, Shane Salerno, J.J. Abrams, Tony Gilroy.
Bruce Willis Harry S. Stamper |
|
Billy Bob Thornton Dan Truman |
|
Ben Affleck A.J. Frost |
|
Liv Tyler Grace Stamper |
|
Will Patton Chick |
|
Steve Buscemi Rockhound |
|
William Fichtner Colonel Willie Sharp |
|
Owen Wilson Oscar |
|
Michael Clarke Duncan Bear |
|
Peter Stormare Lev Andropov |
|
Ken Hudson Campbell Max |
|
Jessica Steen Co-Pilot Jennifer Watts |
|
Keith David General Kimsey |
|
Chris Ellis Flight Director Clark |
|
Jason Isaacs Ronald Quincy |
|
Grayson McCouch Gruber |
|
Clark Heathcliffe Brolly Noonan |
|
Marshall R. Teague Colonel Davis |
|
Anthony Guidera Co-Pilot Tucker |
|
Greg Collins Halsey |
|
J. Patrick McCormack General Boffer |
|
Ian Quinn Astronaut Pete Shelby |
|
Christopher J. Worret Operator #1 |
|
Adam C. Smith Operator #2 |
|
John Mahon Karl |
|
Grace Zabriskie Dottie |
|
K.C. Leomiti Samoan |
|
Eddie Griffin Bike Messenger |
|
Deborah Nishimura Client #1 |
|
Albert Wong Client #2 |
|
Jim Ishida Client #3 |
|
Stanley Anderson President |
|
James Harper Admiral Kelso |
|
Ellen Cleghorne Helga the Nurse |
|
Udo Kier Psychologist |
|
John Aylward Dr. Banks |
|
Mark Curry Stu the Cabbie |
|
Seiko Matsuda Asian Tourist - Female |
|
Harry Humphries Chuck Jr. |
|
Dyllan Christopher Tommy |
|
Judith Hoag Denise |
|
Sage Allen Max's Mom |
|
Steven Ford Nuke Tech |
|
Christian Clemenson Droning Guy |
|
Andy Ryan Greenpeace Guy |
|
Duke Valenti Roughneck #1 |
|
Michael Taliferro Roughneck #2 |
|
Billy Devlin Roughneck #3 |
|
Kathleen Matthews Newscaster #2 |
|
J.C. Hayward Newscaster #3 |
|
Andrew Glassman Newscaster #4 |
|
Shawnee Smith Redhead |
|
Dwight Hicks FBI Agent #1 |
|
Odile Corso Geo Tech #1 |
|
Vic Manni Loanshark |
|
Jim Maniaci Biker Customer |
|
Layla Roberts Molly Mounds |
|
Joe Allen Kennedy Launch |
|
Bodhi Elfman Math Guy |
|
Alexander Johnson Newscaster |
|
Kathy Neff Reporter #1 |
|
Victor Vinson Sector Director |
|
Joseph Patrick Kelly Marine #1 |
|
Peter White Secretary of Defense |
|
Rudy Mettia G-Man |
|
Frank Van Keeken NASA Planner #1 |
|
Frederick Weller NASA Tech |
|
Jeff Austin NASA Tech |
|
Googy Gress NASA Tech |
|
Matt Malloy NASA Tech |
|
H. Richard Greene NASA Tech |
|
Brian Brophy NASA Tech |
|
Peter Murnik NASA Tech |
|
Brian Hayes Currie NASA Tech |
|
Andy Milder NASA Tech |
|
Michael Kaplan NASA Tech |
|
Patrick Richwood Dr. Nerd |
|
Brian Mulligan Dr. Nerd |
|
John H. Johnson Pad Director |
|
Charles Stewart Vacuum Chamber Tech |
|
Scarlet Forge Young Grace |
|
Michael Tuck American Newscaster |
|
Patrick Lander British Newscaster |
|
Anne Varèze French Newscaster |
|
Fritz Mashimo Japanese Newscaster |
|
Dina Morrone Italian Newscaster |
|
Ruben Olague Spanish Newscaster |
|
Wolfgang Muser German Newscaster |
|
Jim Fitzpatrick NORAD Technician |
|
Franky Dog / Little Richard |
|
Charlton Heston Narration (voice) |
|
Michael Bay NASA Scientist (uncredited) |
|
Lawrence Tierney Eddie 'Gramp' Stamper (uncredited) |
|
Mark Boone Junior New Yorker (uncredited) |
Production | Crys Forsyth-Smith | Production Manager |
Production | Jerry Bruckheimer | Producer |
Costume & Make-Up | Fred C. Blau Jr. | Makeup Artist |
Art | Doug J. Meerdink | Assistant Art Director |
Editing | Chris Lebenzon | Editor |
Costume & Make-Up | Michael Kaplan | Costume Design |
Production | Bonnie Timmermann | Casting |
Directing | Michael Bay | Director |
Production | Michael Bay | Producer |
Production | Gale Anne Hurd | Producer |
Writing | Robert Roy Pool | Screenplay |
Writing | Jonathan Hensleigh | Screenplay |
Camera | John Schwartzman | Director of Photography |
Sound | Trevor Rabin | Original Music Composer |
Art | Michael White | Production Design |
Editing | Mark Goldblatt | Editor |
Editing | Glen Scantlebury | Editor |
Sound | Christopher Boyes | Sound Designer |
Art | Lawrence A. Hubbs | Art Direction |
Art | Bruton Jones | Art Direction |
Art | Rick Simpson | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Magali Guidasci | Costume Design |
Sound | David Farmer | Sound Effects Editor |
Editing | Michael R. Miller | Additional Editor |
Visual Effects | John Frazier | Special Effects Supervisor |
Directing | K.C. Hodenfield | First Assistant Director |
Writing | Shane Salerno | Screenplay |
Art | Kevin Ishioka | Set Designer |
Costume & Make-Up | Rhona Meyers | Costumer |
Sound | Steve Boeddeker | Sound Effects Editor |
Crew | Gilbert B. Combs | Stunts |
Crew | Kenny Bates | Stunt Coordinator |
Editing | Roger Barton | Associate Editor |
Art | Mike Higelmire | Leadman |
Costume & Make-Up | Rick Stratton | Makeup Artist |
Crew | Rick Barker | Stunts |
Editing | Joel Negron | Assistant Editor |
Sound | Tom Myers | Sound Effects Editor |
Writing | J.J. Abrams | Screenplay |
Sound | Denise Horta | ADR Editor |
Sound | Greg P. Russell | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Tony Gilroy | Screenplay |
Camera | Mitchell Amundsen | Camera Operator |
Camera | Larry Blanford | Aerial Director of Photography |
Art | John P. Bruce | Set Designer |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Camera | Tom Fraser | Camera Operator |
Art | Geoff Hubbard | Supervising Art Director |
Art | Domenic Silvestri | Set Designer |
Camera | Mark Plummer | Second Unit Director of Photography |
Sound | Gloria D'Alessandro | Dialogue Editor |
Production | Lisa Fields | Casting Associate |
Editing | Todd E. Miller | Associate Editor |
Sound | Juno J. Ellis | Supervising ADR Editor |
Crew | Tabby Hanson | Stunts |
Crew | Alan Oliney | Stunts |
Editing | Monica Anderson | First Assistant Editor |
Crew | Jeannie Epper | Stunts |
Visual Effects | Hoyt Yeatman | Visual Effects Supervisor |
Production | Karen E. Etcoff | Extras Casting |
Crew | Charlie Picerni | Stunts |
Crew | Steve Kelso | Stunts |
Crew | Jennifer Tung | Stunts |
Sound | Mary Andrews | ADR Editor |
Editing | Paul M. Wagner | Assistant Editor |
Crew | Gary Epper | Stunts |
Crew | Jeff Imada | Stunts |
Crew | Kurt Bryant | Stunts |
Crew | John C. Meier | Stunts |
Crew | Jay Amor | Stunts |
Production | Ali Akdeniz | Production Manager |
Lighting | Ali Salim Yaşar | Gaffer |
Art | Todd Cherniawsky | Set Designer |
Production | Liz Keigley | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Lizz Wolf | Costumer |
Crew | Andy Gill | Stunts |
Crew | Terry Jackson | Stunts |
Crew | Marvin Walters | Stunts |
Crew | Steve Hulin | Stunts |
Visual Effects | Ken Kokka | Visual Effects Producer |
Crew | Alan D. Purwin | Aerial Coordinator |
Costume & Make-Up | Nancy Ceo | Costumer |
Crew | Chris Durand | Stunts |
Crew | Victor Paul | Stunts |
Crew | Gary Price | Stunts |
Costume & Make-Up | Edouard F. Henriques | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Sue Moore | Costume Supervisor |
Crew | Charlie Curtis | Stunts |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Sound | Gregory H. Watkins | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Carin Rogers | Dialogue Editor |
Art | William S. Maxwell III | Set Dresser |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Lighting | Andy Ryan | Gaffer |
Visual Effects | Richard E. Hollander | Visual Effects Supervisor |
Sound | Karen Spangenberg | Dialogue Editor |
Sound | George Watters II | Supervising Sound Editor |
Sound | Kevin O’Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Phil Neilson | Stunts |
Camera | Frank Masi | Still Photographer |
Art | Patricia Klawonn | Set Designer |
Crew | Tommy J. Huff | Stunts |
Sound | Will Kaplan | Music Editor |
Art | Bill Taliaferro | Set Designer |
Sound | Bill W. Benton | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Steve M. Davison | Stunts |
Directing | Karin Anderson | Script Coordinator |
Art | Val Drake | Sculptor |
Visual Effects | Blair Clark | Animation Supervisor |
Visual Effects | Craig Barron | Visual Effects Supervisor |
Sound | Linda Lew | Foley Recordist |
Camera | David Emmerichs | Camera Operator |
Camera | David Emmerichs | Steadicam Operator |
Camera | Pete Romano | Underwater Camera |
Crew | Rob Hodgson | Digital Effects Supervisor |
Camera | Chad Rivetti | Libra Head Technician |
Crew | Amy Pawlowski | Visual Effects Editor |
Crew | Debra Wolff | Visual Effects Editor |
Production | Nancy Jane King | Production Supervisor |
Production | Diane L. Sabatini | Production Supervisor |
Art | Stacey Byers | Art Department Coordinator |
Art | Byron K. Autrey | Construction Coordinator |
Art | Greg John Callas | Construction Coordinator |
Art | Ron Mendell | Assistant Art Director |
Art | Yarek Alfer | Sculptor |
Art | Grey Hill | Sculptor |
Art | John A. Scott III | Leadman |
Art | Steven M. Saylor | Set Designer |
Art | Mindy R. Toback | Set Designer |
Art | George Lee | Set Designer |
Sound | Ed Callahan | Sound Effects Editor |
Sound | Midge Costin | Sound Effects Editor |
Sound | Robert L. Sephton | Sound Effects Editor |
Crew | David Bartholomew | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Erik Nash | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Bruce Nicholson | Visual Effects Supervisor |
Crew | Mary E. Walter | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Cari Thomas | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Josh R. Jaggars | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Rae Griffith | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Krystyna Demkowicz | Visual Effects Producer |
Camera | Kurt E. Soderling | Aerial Director of Photography |
Costume & Make-Up | Beau Desmond | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Marci R. Johnson | Set Costumer |
Crew | Bryce Guy Williams | Transportation Coordinator |
Crew | Joe D. Anderson | Transportation Coordinator |
Directing | Karen Golden | Script Supervisor |
Crew | Gabriela Gutentag | Unit Publicist |
Production | Gabriela Gutentag | Publicist |
Production | Richard Klotz | Location Manager |
Costume & Make-Up | Yolanda Toussieng | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Jennifer Long | Costumer |
Crew | Frank Torres | Stunts |
Editing | Christopher Marino | Assistant Editor |
Crew | Guy Williams | Technical Supervisor |
Crew | Bryan Grill | Digital Effects Supervisor |
Lighting | Bill O'Leary | Chief Lighting Technician |
Camera | David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Costume & Make-Up | Daniel Dirks | Costumer |
Editing | Nathan R. Fitzgerald | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Bunny Parker | Hairstylist |
Visual Effects | Bryan Hirota | CG Animator |
Camera | Heather Page | First Assistant "B" Camera |
Sound | Teri E. Dorman | Supervising Dialogue Editor |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunts |
Sound | Alison Fisher | Dialogue Editor |
Camera | Daniel C. McFadden | Camera Loader |
Crew | Kevin Clark | Visual Effects Editor |
Crew | William Dawson | Special Effects Technician |
Visual Effects | Bob Mercier | CG Animator |
Sound | Andrea Horta | ADR Editor |
Crew | Sean Dever | CG Supervisor |
Visual Effects | Joshua I. Kolden | CG Animator |
Sound | Nicholas Korda | ADR Editor |
Lighting | Patrick Hoeschen | Electrician |
Crew | Jill Brown | Stunts |
Visual Effects | Brett Paton | Animation |
Art | Robert Consing | Storyboard Artist |
Camera | Les T. Tomita | Key Grip |
Crew | Cazimir Milostan | Stunts |
Costume & Make-Up | Kathy Jeung | Makeup Artist |
Crew | Kevin Wasner | Prop Maker |
Art | Cagri Aydin | Props |
Sound | Matthew Harrison | Foley Editor |
Visual Effects | Richard R. Hoover | Visual Effects Supervisor |
Production | Alison E. McBryde | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Lee Ann Brittenham | Key Hair Stylist |
Directing | Kevin Cooper | Script Coordinator |
Lighting | Jeffrey P. Soderberg | Rigging Gaffer |
Lighting | William T. Jones | Rigging Grip |
Crew | Anthony Cecere | Stunts |
Costume & Make-Up | Susan Lichtman | Costumer |
Sound | Mark Pappas | Foley Editor |
Editing | Bob Kaiser | Color Timer |
Crew | Harry Humphries | Technical Advisor |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Camera | Richard Mosier | First Assistant "A" Camera |
Crew | Jay Krueger | Stunts |
Camera | Mitchell Andrew Lillian | Key Grip |
Crew | Kenny Endoso | Stunts |
Costume & Make-Up | Robert Chase | Key Costumer |
Crew | Dan DeLeeuw | Digital Effects Supervisor |
Crew | Carlos Arguello | Digital Effects Supervisor |
Production | Jennifer Campbell | Production Coordinator |
Production | Leslie Stevens | Production Coordinator |
Art | Robert Dawson | Title Designer |
Crew | Brandon K. McLaughlin | Special Effects Technician |
Lighting | Patrick Murray | Underwater Gaffer |
Crew | Bennie Moore | Stunts |
Crew | Troy Gilbert | Stunts |
Camera | Jeff Case | Dolly Grip |
Lighting | James M. McEwen | Chief Lighting Technician |
Production | Jason Bogard | Production Accountant |
Editing | Karen Dimmig | Assistant Editor |
Sound | Jonathan Klein | Foley Editor |
Crew | Josh Levy | Video Assist Operator |
Crew | Frédéric North | Aerial Coordinator |
Editing | Mary Beth Smith | Negative Cutter |
Camera | Charlie Marroquin | Best Boy Grip |
Camera | Brad Rea | Dolly Grip |
Sound | Jim Likowski | Foley Editor |
Crew | Richard Epper | Stunts |
Camera | Audie Aragon | Best Boy Grip |
Crew | Richard Scarpone | Video Assist Operator |
Production | Sandra K. Jantzen | Production Coordinator |
Crew | Nancy Thurston | Stunts |
Sound | Stephen Janisz | ADR Editor |
Art | Luigi Mugavero | Set Dresser |
Crew | Janet Brady | Stunts |
Sound | Denise Whiting | ADR Editor |
Crew | Darin Hollings | Digital Effects Supervisor |
Editing | Greg Thompson | Assistant Editor |
Camera | Michael T. Travers | Best Boy Grip |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Visual Effects | Zoe Peck-Eyler | Compositing Supervisor |
Art | Greg Nestor | Set Dresser |
Visual Effects | Morgan Trotter | 3D Artist |
Visual Effects | Tomás Rosenfeldt | CG Animator |
Camera | Thomas D. Lairson Jr. | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Steve Austin | Special Effects Technician |
Camera | George W. Borthwick | Key Grip |
Production | Lonnie Kandel | Production Coordinator |
Crew | Ken Mieding | Special Effects Technician |
Crew | Ivan Bates | Stunts |
Crew | Astrid Walti | Stunts |
Visual Effects | Mark Alan Loso | Visual Effects Compositor |
Crew | Ed Nyerick | Marine Coordinator |
Crew | Tom Harper | Stunts |
Editing | Cynthia Feyrer | Negative Cutter |
Visual Effects | Brigitte Bourque | Visual Effects Compositor |
Crew | Peter Sternlicht | Digital Effects Supervisor |
Production | Stacy Foot | Production Secretary |
Crew | Ryan Christopher Keys | Stunts |
Crew | Robert Powell | Stunts |
Costume & Make-Up | Mark J. Weitzman | Costumer |
Crew | Danny Costa | Stunts |
Visual Effects | Molly Lynch | Visual Effects Coordinator |
Art | Matt Furginson | Set Dresser |
Crew | Theresa Pink | Stunts |
Lighting | Brian Evans | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | Steve Wooten | Stunts |
Camera | Charles B. Katz | Second Assistant "B" Camera |
Art | Jennine Rimer | Assistant Property Master |
Art | David Hopkins | Assistant Property Master |
Art | Selmer Kora | Assistant Property Master |
Art | J.D. Smith | Set Dresser |
Art | Benton E. Tedlie | Set Dresser |
Visual Effects | Bill Dietrich | CG Animator |
Visual Effects | Robert Chapin | CG Animator |
Crew | George Trimmer | Visual Effects Art Director |
Crew | Michael Stuart | Visual Effects Art Director |
Visual Effects | Richard Kaylor | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Jennifer Califano | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Karo Vartanian | Costumer |
Costume & Make-Up | Kathleen A. Wildman | Costumer |
Costume & Make-Up | Marie Kaperbeck | Costumer |
Costume & Make-Up | Annalisa Strickland | Costumer |
Costume & Make-Up | Suzanne Pettit | Wardrobe Supervisor |
Production | Greg Farley | Extras Casting |
Production | Chris Hutchins | Extras Casting |
Production | Patricia Robinson | Extras Casting |
Editing | Elisa Cohen | Assistant Editor |
Editing | Tucker Stilley | Assistant Editor |
Camera | Miles Strassner | Dolly Grip |
Crew | Julie Jones | Production Controller |
Production | Cecily Gambrell | Production Secretary |
Crew | Danny Rogers | Stunts |