Ghost Ship (2002)
I en afsides del af Berringshavet opdager et bjergningshold tilfældigt et forladt skib. Fartøjet har været forsvundet siden 1962 og flyder nu rundt uden besætning. Meget mystisk, men sådan et skib er jo penge værd, så de beslutter at slæbe skibet i havn i håb om penge og hæder. Bjerningsforsøget bliver hurtigt hjemsøgt at en række mere eller mindre bizare uheld, der munder ud i at en gruppe bliver fanget inde i det sælsomme skib. Langsomt opstår mistanken om at skibet er hjemsted for en dæmonisk skabning, og redningsholdet fortryder at de ikke blev hjemme.
Director:
Steve Beck
Writers:
Mark Hanlon, John Pogue.
Gabriel Byrne Captain Sean Murphy |
|
Julianna Margulies Maureen Epps |
|
Desmond Harrington Jack Ferriman |
|
Ron Eldard Dodge |
|
Isaiah Washington Greer |
|
Karl Urban Munder |
|
Emily Browning Katie Harwood |
|
Francesca Rettondini Francesca |
|
Bob Ruggiero Captain |
|
Jamie Giddens Friendly Officer |
|
Alex Dimitriades Santos |
|
Boris Brkic Chief Steward |
|
Iain Gardiner Purser |
|
Adam Bieshaar First Officer |
|
Cameron Watt Second Officer |
Production | Robert Zemeckis | Producer |
Production | Joel Silver | Producer |
Production | Bruce Berman | Executive Producer |
Production | Lora Kennedy | Casting |
Costume & Make-Up | Christopher Allen Nelson | Special Effects Makeup Artist |
Production | Gilbert Adler | Producer |
Sound | Dane A. Davis | Supervising Sound Editor |
Sound | Richard Adrian | Supervising Sound Editor |
Editing | Roger Barton | Editor |
Sound | John Frizzell | Original Music Composer |
Production | Susan Downey | Co-Producer |
Production | Steve Richards | Executive Producer |
Camera | Gale Tattersall | Director of Photography |
Crew | Steven Boyle | Makeup Effects |
Directing | Steve Beck | Director |
Writing | Mark Hanlon | Screenplay |
Editing | Rebecca Weigold | Editor |
Writing | John Pogue | Screenplay |
Art | Richard Hobbs | Art Direction |
Production | Richard Mirisch | Co-Producer |
Art | Graham 'Grace' Walker | Production Design |
Directing | Miranda Colman | Third Assistant Director |
Crew | Nick Lawson | Stunts |
Sound | Troy Porter | ADR Mixer |
Art | Steve Goldenberg | Set Dresser |
Production | Alan J. Lam | Production Accountant |
Visual Effects | Kimberley Liptrap | 3D Artist |
Sound | Julia Evershade | Supervising ADR Editor |
Visual Effects | Matt Linder | Visual Effects |
Costume & Make-Up | Margot Wilson | Costume Design |
Editing | Robert Malina | First Assistant Editor |
Crew | Robert Malina | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Dale Duguid | Visual Effects Supervisor |
Production | Tom McSweeney | Casting |
Production | Craig Forrest | Production Manager |
Crew | Danny Baldwin | Stunt Coordinator |
Directing | Danny Baldwin | Second Unit Director |
Camera | Simon Werry | Helicopter Camera |
Sound | John Roesch | Foley |
Production | Stephen Jones | Unit Production Manager |
Production | Stephen Jones | Associate Producer |
Production | Jessica Gee-George | ADR Voice Casting |
Directing | Colin Fletcher | First Assistant Director |
Crew | Scott Patton | Makeup Effects |
Production | Fiona McMaster | Casting |
Sound | Tommy Lockett | Music Editor |
Sound | Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Ric Anderson | Stunts |
Art | Christian Huband | Set Designer |
Costume & Make-Up | Janice MacIsaac | Costume Supervisor |
Directing | Jackie Sullivan | Script Supervisor |
Sound | Bill R. Dean | Assistant Sound Editor |
Camera | Vince Valitutti | Still Photographer |
Sound | Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Sound | Linda Lew | Foley Recordist |
Crew | Daniel Harvey | Executive Visual Effects Producer |
Lighting | Shaun Conway | Gaffer |
Art | Jim Millett | Assistant Art Director |
Crew | Jim Millett | Property Master |
Costume & Make-Up | Anita Morgan | Makeup Artist |
Production | Miriam Johnson | Researcher |
Sound | Ken S. Polk | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Kirsten Fazio | Visual Effects Production Manager |
Camera | John Trapman | Camera Operator |
Sound | Paul 'Salty' Brincat | Production Sound Mixer |
Crew | Ian 'Thistle' Thorburn | Second Unit Cinematographer |
Crew | Fiona Searson | Unit Publicist |
Camera | Ricky Schamburg | First Assistant Camera |
Editing | Stephanie Brown | Dialogue Editor |
Visual Effects | Naomi Mitchell | Visual Effects Producer |
Sound | Nicole Miller | Sound Assistant |
Camera | Ben King | Second Assistant Camera |
Art | Tim Lyall | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Nikki Gooley | Makeup Supervisor |
Costume & Make-Up | Nadine Wilkie | Makeup Artist |
Crew | Jason Baird | Makeup Effects |
Art | Charles McGuinness | Assistant Art Director |
Art | Claudine Clark | Set Designer |
Art | Kate Lovejoy | Set Designer |
Art | David Nimmo | Set Designer |
Sound | Andrew Lackey | Sound Editor |
Visual Effects | Brian Cox | Special Effects Supervisor |
Visual Effects | Andy Cadzow | Animation Supervisor |
Camera | Peter McDougall | Underwater Camera |
Costume & Make-Up | Mel Dykes | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Samantha Walker | Set Costumer |
Production | Adam Avery | Post Production Coordinator |
Production | Daniel R. Chavez | Executive In Charge Of Post Production |
Crew | Gulliver Page | Stunt Double |
Sound | Christopher Alba | First Assistant Sound Editor |
Production | Louisa Kors | Production Coordinator |
Directing | Jennifer Leacey | Second Assistant Director |
Editing | Jeff Smithwick | Color Timer |
Production | Bill Draper | Executive In Charge Of Production |
Sound | Frank Bennett | Orchestrator |
Production | Suzanne Evans-Booth | Production Secretary |
Art | Graeme Callander | Storyboard Artist |
Art | John Rann | Construction Coordinator |
Camera | David Nichols | Key Grip |
Costume & Make-Up | Antony McMullen | Prosthetic Supervisor |
Art | Jac Charlton | Set Dresser |
Crew | Pablo Duchovny | Additional Music |
Crew | Jeff Gribble | Armorer |
Crew | Darrin Smith | Carpenter |
Crew | Gerard Benjamin Pierre | Digital Effects Supervisor |
Crew | Marc Sparky Rutherford | Driver |
Crew | Trish Cahill | Telecine Colorist |
Camera | James Hopwood | Best Boy Grip |
Lighting | Zac Murphy | Lighting Technician |
Production | Kent Sponagle | Location Manager |
Sound | Rod Conder | Boom Operator |
Visual Effects | Lindsay Adams | Digital Compositors |
Visual Effects | Keith Foston | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Brad Lindenmayer | VFX Editor |
Sound | Mark Berrow | Musician |
Sound | Nick Ingman | Conductor |
Visual Effects | Cheryl Potter | Visual Effects Assistant Editor |
Camera | Stuart Bell | Grip |
Production | Melaini Lewis | Assistant Production Coordinator |
Crew | Bruce Shapiro | Dialogue Coach |
Production | Liam Banks | Accountant |
Crew | Patrick Carmiggelt | Special Effects Technician |
Editing | Elana Joy Livneh Lessem | Assistant Editor |
Production | Prudence Williams | Assistant Accountant |
Production | Jade Tam | Extras Casting |
Production | Kristine Fraser | Production Assistant |
Art | Beverley Dunn | Set Decoration |