Lejemordere

Lejemordere (1995)

ActionEventyrKriminalitetThriller

Robert Rath er en topprofessionel lejemorder, der begynder at få skrupler. Midt i et lejemord beslutter Rath sig for at stoppe. Han gør i stedet fælles sag med ofret Electra, der er hacker. De to flygter sammen, men den unge lejemorder Miguel, der ønsker at eliminere Rath og overtage hans position, er lige i hælene på dem.

Director: Richard Donner
Writers: Brian Helgeland, Lilly Wachowski, Lana Wachowski.

Release Date: 1995-10-06
Status: Released
Run time: 132 min / 2:12
Budget: $50,000,000
Revenue: $30,303,072
Production Companies : Dino De Laurentiis Company, Silver Pictures, Evansgideon/Lazar, Warner Bros. Pictures, Canal+, Donner/Shuler-Donner Productions
Production Countries: France, United States of America

IMDB


Casts

Sylvester Stallone
Robert Rath
Antonio Banderas
Miguel Bain
Julianne Moore
Electra
Anatoli Davydov
Nicolai Tashlinkov
Muse Watson
Ketcham
Steve Kahan
Alan Branch
Kelly Rowan
Jennifer, Electra's Neighbor
Reed Diamond
Bob
Kai Wulff
Remy
Kerry Skalsky
Buyer with Remy
James Douglas Haskins
Buyer with Remy
Stephen Liska
Cop
John Harms
Cop
Edward J. Rosen
Cemetery Caretaker
Christina Orchid
Dowager
Bruce R. Orchid
Cabbie
James Oliver
Customs Officer
Sue Carolyn Wise
Obnoxious Woman in Elevator
Ron Ben Jarrett
Maintenance Man at Marriott Hotel
Marian Collier
Eugene & Danny's Pet Supply Lady
Dave Young
Male Guard
Ragna Sigrun
Female Guard
Mark Woodford
Room Service Waiter
Anibal O. Lleras
Cabbie
Marta Labatut
Cemetery Woman
Choco Orta
Cemetery Woman
Ivonne Piazza
Bank Teller
Ángel Vázquez
Bank Official
Axel Anderson
Bank President
David Dollase
Bodyguard
Jim Graham
Bodyguard
Wally Dalton
Priest
Paul Tuerpe
Reporter #1
John Procaccino
Reporter #2
Nerissa E. Williams
Reporter #3
Juan Manuel Lebrón
Puerto Rican Cafe Waiter
Eddie Bellaflores
Fruit Vendor
Thomas Helgeland
Soloist
James W. Gavin
Police Helicopter Pilot
Scott Stuber
Parking Attendant at Marriott Hotel
Richard Blum
Watcher
Michael DeCourcey
Cabbie
Whitey Shapiro
Cop
Stefan Enriquez
Cop
Fulvio Cecere
Cop
Shirley Oliver
Cop
Eric Sather
Cab Customer
Wally Gudgell
Upset Passenger
J. Mills Goodloe
Newlywed Man
Peter Sebastian Lackaff
Singer
John Lamar
Money Hungry Man
Ernie Hall
Cop
Calli Medved
Cop
Robert Sanders
Monorail Driver
Rhonda J. Osborne
Police Dispatcher
Christina Herrera
Pro Choice Woman
Cary Sanchez
Bank Receptionist
Frank R. Jimenez Jr.
Towel Boy
Jeff King
Helicopter Pilot
David "Shark" Fralick
Buyer with Remy
Bob Minor
Cop

Crew

Sound Rick Alexander Sound Re-Recording Mixer
Production Joel Silver Producer
Art Thomas E. Sanders Production Design
Production Bruce A. Evans Producer
Production Raynold Gideon Producer
Editing Richard Marks Editor
Production Marion Dougherty Casting
Sound Virginia Cook-McGowan Dialogue Editor
Writing Brian Helgeland Screenplay
Camera Michael A. Jones Camera Operator
Costume & Make-Up Elizabeth McBride Costume Design
Production Dino De Laurentiis Executive Producer
Directing Richard Donner Director
Production Richard Donner Producer
Production Lauren Shuler Donner Executive Producer
Art Lisa Dean Set Decoration
Writing Lilly Wachowski Screenplay
Writing Lilly Wachowski Author
Writing Lana Wachowski Screenplay
Writing Lana Wachowski Author
Sound Zigmund Gron Supervising Music Editor
Sound Mark Mancina Music
Art Steve Arnold Art Direction
Camera Vilmos Zsigmond Director of Photography
Art Nathan Crowley Art Direction
Art Daniel T. Dorrance Supervising Art Director
Sound Greg P. Russell Sound Re-Recording Mixer
Production Jim Van Wyck Producer
Directing Jim Van Wyck First Assistant Director
Editing Tia Nolan First Assistant Editor
Production Andrew Lazar Producer
Art Gilbert Wong Set Designer
Editing Lawrence Jordan Editor
Crew Joy Ellison Dialect Coach
Production John M. Woodward Production Supervisor
Directing Vicente Juarbe First Assistant Director
Costume & Make-Up Deborah K. Larsen Makeup Artist
Costume & Make-Up Scott H. Eddo Makeup Artist
Costume & Make-Up Cha Blevins Costume Supervisor
Art Leticia Stella Art Direction
Crew Kent H. Johnson Supervising Armorer
Sound Jeffrey J. Haboush Sound Re-Recording Mixer
Sound Kevin E. Carpenter Sound Re-Recording Mixer
Sound David E. Campbell Sound Re-Recording Mixer
Sound Gregg Rudloff Sound Re-Recording Mixer
Sound John T. Reitz Sound Re-Recording Mixer
Art Noelle King Set Designer
Lighting Bob E. Krattiger Gaffer
Sound Kevin Bartnof Foley
Sound Marshall Winn Dialogue Editor
Camera Andrew Cooper Still Photographer
Sound John F. Reynolds Dialogue Editor
Sound Peggy McAffee Sound Effects Editor
Sound Les Fresholtz Sound Re-Recording Mixer
Camera Gary Holt Second Unit Director of Photography
Costume & Make-Up Charlene Johnson Hairstylist
Costume & Make-Up Charlene Johnson Hair Department Head
Art Wendy Skerritt Art Department Coordinator
Art Erik L. Nelson Property Master
Art Chad Griffin Set Designer
Art Alan Manzer Set Designer
Art Steven Curtis Husch Leadman
Art Michael McCombe Greensman
Sound Catherine Flynn Dialogue Editor
Sound Robert G. Henderson Supervising Sound Editor
Sound Catherine Rowe Foley
Crew Dick Hancock Stunt Coordinator
Camera Ray De La Motte Camera Operator
Camera Neal Norton Camera Operator
Camera Frank M. Holgate Helicopter Camera
Camera Frank M. Holgate Aerial Camera
Camera Robin Buerki Additional Camera
Lighting Ian Jennings Lighting Technician
Lighting David R. Kohn Lighting Technician
Lighting Raul J. Marin Lighting Technician
Costume & Make-Up Eva Prappas Set Costumer
Costume & Make-Up Sally Roberts Set Costumer
Production Patricia Fay Location Manager
Crew Peter J. Silbermann Unit Publicist
Camera Raphy Molinary Best Boy Grip
Camera Paul M. Pollard Camera Operator
Editing Jeff Smithwick Color Timer
Editing Bob Kaiser Color Timer
Lighting Angel Pastrana Electrician
Camera Bob Webeck First Assistant Camera
Production Tina Kerr Extras Casting
Art Helen Kozora Set Decoration Buyer
Crew Paloma Suau Production Office Assistant
Art David M. Bowen Set Dresser
Costume & Make-Up Suzanne Krim Costumer
Crew Randal R. Groves Prop Maker
Crew Dennis Petersen Special Effects Coordinator
Production Douglas Wright Casting Associate
Crew Rafael Pérez Special Effects Coordinator
Camera Jerry C. Deats Best Boy Grip
Camera Ken Nishino First Assistant Camera
Production Ricki L. Stein Production Accountant
Directing J. Tom Archuleta First Assistant Director
Art Mark Sakamoto Set Dresser
Art Brady J. Condit Set Dresser
Directing Karen Thorndike Script Supervisor
Camera Joseph E. Thibo Camera Operator
Camera Dennis Seawright First Assistant Camera
Art Eric Ramsey Storyboard Artist
Art Audrey A. Johnson Assistant Property Master
Crew John Giuliano Prop Maker
Lighting Michael E. Matteson Key Rigging Grip
Lighting Wes Houle Electrician
Camera Steve Itano First Assistant Camera
Costume & Make-Up Marienne O'Brien Set Costumer
Costume & Make-Up Tammy Baker Makeup Supervisor
Lighting Robert SummerStone Electrician
Lighting Andy Reynolds Electrician
Production Heather Murphy Production Coordinator
Production Jeff J. Davis Researcher
Directing Kay Taylor Script Supervisor

Similar Movies