The Wicker Man (2006)
Betjenten Edward Malus indvilliger i at hjælpe sin tidligere kæreste med at finde hendes datter, der er forsvundet på mystisk vis. Eftersøgningen bringer ham til øen Summersisle ved Maines kyst, beboet af en umiddelbar idyllisk og primitiv kultur. Men mange ting er ikke, som de burde være. Ingen vil vedkende sig pigens forsvinden, og Edward opdager langsomt, at under overfladen skjuler øen frygtelige sandheder. For hvert skridt, der bringer ham tættere på pigen, træder han samtidig ufrivilligt ind i en mystificeret og hedensk kultur. Efterhånden som Edward fortsætter sin søgen, opdager han den skræmmende sandhed om øens indbyggere, deres umenneskelige ritualer og hemmeligheden om "the wicker man".
Director:
Neil LaBute
Writer:
Neil LaBute
Nicolas Cage Edward Malus |
|
Ellen Burstyn Sister Summersisle |
|
Kate Beahan Sister Willow |
|
Frances Conroy Dr. Moss |
|
Molly Parker Sister Rose / Sister Thorn |
|
Leelee Sobieski Sister Honey |
|
Diane Delano Sister Beech |
|
Michael Wiseman Officer Pete |
|
Erika-Shaye Gair Rowan Woodward |
|
Christa Campbell Truck Stop Waitress |
|
Emily Holmes Station Wagon Mom |
|
Zemphira Gosling Station Wagon Girl |
|
Matthew Walker Sea Plane Pilot |
|
Mary Black Sister Oak |
|
Christine Willes Sister Violet |
|
Sophie Hough Daisy |
|
David Purvis Ivy |
|
Xantha Radley Village Sister #1 |
|
Tania Saulnier Attendant #1 |
|
Anna Van Hooft Attendant #2 |
|
Moraea Bieber School Girl #1 |
|
Jayda Bieber School Girl #2 |
|
Talia Ranger School Girl #3 |
|
Kendall Cross Female Cop |
|
Simon Longmore Village Male #1 |
|
Andre Danyliu Village Male #2 |
|
Jacqueline Robbins Blind Twin #1 |
|
Joyce Robbins Blind Twin #2 |
|
Aaron Eckhart Truck Stop Patron |
|
James Franco Bar Guy #1 |
|
Jason Ritter Bar Guy #2 |
|
Monique Ganderton Rams Horn Woman (uncredited) |
|
George A. Murphy Villager (uncredited) |
|
Linley Subryan Villager (uncredited) |
Production | Heidi Levitt | Casting |
Production | Nicolas Cage | Producer |
Production | JoAnne Sellar | Executive Producer |
Sound | Angelo Badalamenti | Original Music Composer |
Production | Simon Franks | Co-Producer |
Production | Zygi Kamasa | Co-Producer |
Writing | Anthony Shaffer | Original Film Writer |
Art | Michael Diner | Art Direction |
Production | Boaz Davidson | Producer |
Directing | Boaz Davidson | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Ilona Herman | Hairstylist |
Production | Avi Lerner | Producer |
Production | George Furla | Executive Producer |
Production | Randall Emmett | Producer |
Production | Norman Golightly | Producer |
Crew | Garvin Cross | Stunts |
Production | John Thompson | Producer |
Production | Brad Van Arragon | Unit Production Manager |
Production | Brad Van Arragon | Line Producer |
Production | Shawn Williamson | Co-Producer |
Production | Trevor Short | Executive Producer |
Production | Danny Dimbort | Executive Producer |
Production | Elisa Salinas | Executive Producer |
Production | Josef Lautenschlager | Executive Producer |
Production | Andreas Thiesmeyer | Executive Producer |
Camera | Paul Sarossy | Director of Photography |
Production | Gerd Koechlin | Co-Producer |
Production | Manfred D. Heid | Co-Producer |
Production | Manfred D. Heid | Head of Production |
Writing | Neil LaBute | Screenplay |
Directing | Neil LaBute | Director |
Production | Colleen Bolton | Casting Associate |
Editing | Joel Plotch | Editor |
Production | Louise Smith | Assistant Accountant |
Writing | Robin Hardy | Novel |
Crew | Monique Ganderton | Stunts |
Crew | Monique Ganderton | Stunt Double |
Production | Lauren Fernandes | Casting Assistant |
Crew | Mike Carpenter | Stunts |
Crew | Jordan Kessler | Post Production Supervisor |
Visual Effects | Scott Coulter | Visual Effects Producer |
Crew | Darryl Scheelar | Stunts |
Production | Lucie Guest | Producer's Assistant |
Crew | Eddie Yansick | Stunt Coordinator |
Crew | Eddie Yansick | Stunt Double |
Crew | Scott J. Ateah | Stunt Coordinator |
Crew | Rikki Gagne | Stunts |
Art | Peter Stratford | Art Department Assistant |
Costume & Make-Up | Lynette Meyer | Costume Design |
Art | Phillip Barker | Production Design |
Sound | Ryan Maguire | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Michele Maillet | Costume Set Supervisor |
Crew | Greg Ng | Post Production Assistant |
Crew | Tom Glass | Stunts |
Crew | Ryan Ennis | Stunts |
Camera | David Cameron | Key Grip |
Costume & Make-Up | Francesca von Zimmermann | Key Makeup Artist |
Sound | Paul Timothy Carden | Dialogue Editor |
Visual Effects | Stanislav Draganov | 3D Animator |
Crew | Jak Osmond | Special Effects Coordinator |
Crew | David Crone | Steadycam |
Camera | David Crone | "A" Camera Operator |
Sound | Steve Pederson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ronald Eng | Sound Designer |
Sound | Ronald Eng | Supervising Sound Editor |
Sound | Willard Overstreet | Foley Editor |
Art | Sharon Thompson | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Ralph Maiers | Visual Effects Supervisor |
Art | Doug Girling | Set Designer |
Sound | Steve Tushar | Sound Effects Editor |
Art | Gideon Hay | Props |
Directing | Susan Lambie | Script Supervisor |
Art | John Beatty | Construction Manager |
Camera | Ian Seabrook | Underwater Director of Photography |
Production | Lorraine Jamison | Publicist |
Camera | Sean M. Harding | First Assistant "A" Camera |
Lighting | Burton 'Joe' Kuchera | Gaffer |
Camera | Alan Markfield | Still Photographer |
Camera | Andrew D. Wilson | "B" Camera Operator |
Crew | Paul Becker | Choreographer |
Crew | Paul Becker | Stunts |
Sound | David A. Cohen | ADR Supervisor |
Crew | Jessica Drake | Dialect Coach |
Sound | James Simcik | ADR Editor |
Editing | Kate Crossley | Digital Intermediate Editor |
Crew | John Johnston | Transportation Coordinator |
Sound | Howard London | ADR Mixer |
Sound | Gary Ritchie | Sound Recordist |
Art | Shannon Murphy | Set Decoration |
Costume & Make-Up | John L. Healy | Prosthetic Designer |
Camera | Rob Crone | Grip |
Costume & Make-Up | Anne Carroll | Key Hair Stylist |
Crew | Vicky Lambert | Associate Choreographer |
Sound | Selena Arizanovic | Music Coordinator |
Editing | Eric Osmond | First Assistant Editor |
Production | Trevor Westerhoff | Assistant Production Coordinator |
Sound | Dana LeBlanc Frankley | Assistant Sound Editor |
Crew | Rob Fournier | Armorer |
Costume & Make-Up | Nancy Duggan | Assistant Costume Designer |
Sound | Darren Brisker | Sound Mixer |
Art | Adam Catt | Set Dresser |
Sound | Brian Robinson | Utility Sound |
Sound | Buck Robinson | Production Sound Mixer |
Editing | Corinne Bogdanowicz | Digital Intermediate Colorist |
Sound | Jeff MacFarlane | Boom Operator |
Sound | Ashley Waldron | Music Supervisor |
Camera | Sacha Fassaert | First Assistant "C" Camera |
Camera | Tyler Woeste | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Barb Foster | Chef |
Art | Vaughan V. Baker | Paint Coordinator |
Production | Laura Irvine | Location Manager |
Sound | Micha Liberman | Music Editor |
Writing | David Pinner | Novel |
Costume & Make-Up | Moira Fentum | Truck Supervisor |
Directing | John McKeown | First Assistant Director |
Editing | Cindy Bond | Digital Intermediate Producer |
Sound | Carlie Bergman | ADR Recordist |
Camera | Paul Sheridan | Dolly Grip |
Directing | Dan Mansfield | Third Assistant Director |
Sound | Cameron Foodikoff | Sound Assistant |
Crew | James Barela | Loader |
Visual Effects | Denitsa Dimitrova | Digital Compositor |
Art | Sally Hudson | Graphic Designer |
Crew | Rod Currie | Special Effects Best Boy |
Production | Tsila Adler | Post Production Accountant |
Production | Sheryl Rhodes | Production Coordinator |
Production | Jochen Kamlah | Co-Executive Producer |
Directing | Kathy Houghton | Second Assistant Director |
Production | James Forsyth | Extras Casting |
Camera | Jean-Marc Saldini | Second Assistant "B" Camera |
Crew | Darren Robertson | Playback Coordinator |
Crew | Gilbert Jamault | Generator Operator |
Crew | Claire Webb | Stunts |
Camera | Richard Porta | Second Assistant Camera |
Camera | Cynthia Greer | Camera Trainee |
Crew | Ken Atherton | Driver |
Crew | Tony Alcantar | Dialogue Coach |
Production | Carol Hocking | Production Accountant |
Crew | Larry Sostad | Security Coordinator |
Production | Shannon Harron | Payroll Accountant |
Production | Casey Nelson-Zutter | Assistant Location Manager |
Crew | Ryan Dorney | Visual Effects Editor |
Production | Candice Levy | Post Production Coordinator |
Crew | Donald Bruce | Production Controller |
Visual Effects | Ivaylo Mechkata Ivanov | Modeling |
Art | Rowena O'Connor | Assistant Property Master |
Crew | Brian Beatty | Carpenter |
Art | Conrad Bleich | Painter |
Crew | Herb Burnside | Scenic Artist |
Visual Effects | Eduardo Abon | Digital Compositor |
Lighting | Cameron Beck | Rigging Grip |
Art | Gary Lawrence | Construction Foreman |
Art | Tim Moshansky | Location Scout |
Art | Brent Lane | Property Master |
Crew | Diane Berezay | Craft Service |
Production | Stanley Tepper | Finance |
Crew | Darren Ling | Security |
Art | Ling Yang | Storyboard Artist |
Lighting | John D. Williams | Best Boy Electric |
Costume & Make-Up | Ladan Mojallal | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Patrick Jennings | On Set Dresser |
Art | Sarah Martin | Construction Buyer |
Art | Desi Brett | Head Carpenter |
Art | Elizabeth Mackinnon | Lead Set Dresser |
Costume & Make-Up | Debra Torpe | Set Costumer |
Crew | Rob Mackie | Special Effects Assistant |
Visual Effects | Ivet Jordanova | Visual Effects Compositor |
Camera | Che Chomolok | Best Boy Grip |
Camera | Thom Ryan | First Assistant "B" Camera |
Visual Effects | Esteban Mora | CG Animator |
Crew | Garnett Humenick | Assistant Chef |
Crew | Bri Lawrence | Assistant Craft Service |
Production | Andrew Christmas | Key Production Assistant |
Production | Cole Boughton | Production Assistant |
Production | Melissa Jane Brantley | Production Executive |
Crew | Pat Young | Stunts |
Crew | Kevin Schartner | Stunts |
Crew | Mike Birkwieser | Stunts |