Jennifer Beals Suzi |
|
Elizabeth Bracco Louise |
|
Steve Buscemi Bananas |
|
Peter Dinklage Binky |
|
Daryl Mitchell Lenny |
|
Karyn Parsons Lily |
|
David Proval Mo |
|
Sam Rockwell Rick |
|
Rose Rollins Sanandra |
|
Peter Stormare Slovo |
|
Pruitt Taylor Vince Owen |
|
Gareth Williams Thad |
|
Austin Wolff Timmy |
|
Francesco Messina Robert |
|
Matthew Sussman Doctor Monroe |
|
Ernie Lee Banks Watchman |
|
Terry Cooley Poolah |
|
Lorelei Leslie Blinta |
|
Steven Randazzo Sgt. Mazzo |
|
Michael Buscemi Slovo's Nurse |
|
Steven Anthony Lawrence Stevie |
|
Joshua Miller Butch Kid |
|
Michael Badalucco Producer |
|
Michael Parks Bartender |
|
Jason Matthew Smith Bar Cop |
|
Jake La Botz Right-to-Lifer |
|
Harper Roisman Elderly Hospital Patient |
|
Edward Bunker Hoodlum |
|
Danny Trejo Hoodlum |
|
Julius LeFlore Julius |
|
Shiva Rose Lola |
|
Ralph Guzzo Partyer |
|
Lester Speight Vincent |
|
Louise Parsons ER Nurse |
|
Brandon Cole Troubled Man |
|
Alexandre Rockwell Man |
Directing | Alexandre Rockwell | Director |
Production | Alexandre Rockwell | Producer |
Writing | Alexandre Rockwell | Writer |
Production | Andrea Sperling | Producer |
Production | Sheila Jaffe | Casting |
Production | Georgianne Walken | Casting |
Production | Jeff Levine | Producer |
Sound | Robert Deschaine | ADR Mixer |
Production | Paul Brooks | Executive Producer |
Production | Norm Waitt | Executive Producer |
Sound | Brian Vancho | Foley Artist |
Camera | Phil Parmet | Director of Photography |
Editing | John David Allen | Editor |
Editing | Jane Pia Abramowitz | Assistant Editor |
Sound | Lynn Geller | Music Supervisor |
Sound | Coleman Metts | Production Sound Mixer |
Crew | Larry Holt | Stunt Double |
Sound | Brian Kelly | Original Music Composer |
Sound | Susan Jacobs | Music Supervisor |
Crew | Julius LeFlore | Stunt Coordinator |
Production | Larry Katz | Producer |
Production | David Kronemeyer | Producer |
Production | Brandon Cole | Producer |
Writing | Brandon Cole | Writer |
Sound | Martin Czembor | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Chris Stinson | Production Coordinator |
Sound | Ryan Collison | Foley Recording Engineer |
Costume & Make-Up | Janet Ingram | Costumer |
Sound | Eytan Mirsky | Foley Editor |
Crew | Amanda LeFlore | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Sabine Roller | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Lisa Parmet | Costume Designer |
Production | Chuck Voelter | Production Designer |
Art | Christine Irwin | Set Decoration |
Sound | James Flatto | Music Editor |
Sound | Mary Jo Devenney | Production Sound Mixer |
Directing | Jasmine Marie Alhambra | Second Second Assistant Director |
Sound | Bob Fisher | Boom Operator |
Art | Gregory Byrne | Set Dresser |
Directing | Van Hayden | First Assistant Director |
Crew | Peter Judson | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Tatiana Thorpe | Key Makeup Artist |
Production | Mike Crawford | Line Producer |
Camera | Rory Muirhead | First Assistant Camera |
Production | Michael Din | Producer |
Sound | Kevin Salem | Original Music Composer |
Production | T. Scott Keiner | Assistant Production Coordinator |
Editing | Yon Van Kline | First Assistant Editor |
Sound | Kevin Lee | Dialogue Editor |
Sound | Kevin Lee | ADR Editor |
Directing | Nicholas Lee | Second Assistant Director |
Editing | Jane Tolmachyov | Colorist |
Sound | Richard Q. King | Supervising Sound Editor |
Art | Martin McCoy | Leadman |
Directing | David Blackwell | Script Supervisor |
Sound | Chris Drury | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Mattie Ullrich | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Kemi Cooks | Key Hair Stylist |
Crew | Michael Din | Stunt Driver |
Crew | Lee Smith | Stunt Driver |
Editing | Kathy Lacommare | Assistant Editor |
Sound | Annie B. Cohen | First Assistant Sound Editor |
Sound | Joe Deihl | ADR Mixer |