Molly Shannon Emily Dickinson |
|
Susan Ziegler Susan Dickinson |
|
Amy Seimetz Mabel Todd |
|
Brett Gelman Col Thomas Wentworth Higginson |
|
Jackie Monahan Lavina Dickinson |
|
Kevin Seal Austin Dickinson |
|
Dana Melanie Young Emily |
|
Sasha Frolova Young Susan |
|
Lisa Haas Maggie |
|
Stella Chestnut Mattie Dickinson |
|
Guinevere Turner Elizabeth Holland |
|
Michael Churven Josiah Holland |
|
Robert McCaskill Ralph Waldo Emerson |
|
Lauren Modiano Adult Mattie |
|
Al Sutton Judge Lord |
|
John Peña Griswold Young Austin |
|
Allison Lane The Widow Kate |
|
Margot Kistler Young Lavinia |
|
Cynthia Kaplan Helen Hunt Jackson |
|
Charles Rogers Samuel Bowles, Jr. |
|
Derrick T. Tuggle Questioning Soldier |
|
Cole Escola Dweeby Reader |
|
Celeste Pechous Emily Norcross |
|
Joel Michaely Edward Dickinson |
|
Rae C. Wright Head Shakespeare Lady |
|
Lee Eaton Parson Mudd |
|
Katherine Willard Clara Newman Turner |
|
Nick Fisher Gib Dickinson |
|
Nolan Chestnut Ned Dickinson |
|
Christian Izziary Adult Ned |
|
Sally Sockwell Abby Farley / Wedding Guest |
|
David Albiero David Peck Todd |
|
Betsy Farrell Amherst Lady 1 |
|
Barbara J. Davy Amherst Lady 2 |
|
Casper Andreas Joseph Lyman |
|
Morna Ryan Wedding Guest |
|
Matthew R. Ossenfort Wedding Guest |
|
Ron Lynch Opthomologist |
|
David Meyers Emerson Party Guest |
|
Stacey Alyse Cohen Tea Lady |
|
Brittini Schreiber Tea Lady |
|
Kathleen Wilce Tea Lady |
|
Melissa Barton Ryan Tea Lady |
|
Pan Ferguson Tea Lady |
|
Elaine Carberry Tea Lady |
|
Anna LaRoche Tea Lady |
|
Alanna Strong Tea Lady |
|
Alina Cherednychenko Tea Lady |
|
Caitlin Rodstein Tea Lady |
|
Linda Vega Tea Lady |
|
Rowann Gilman Tea Lady |
|
Samantha Pascale Tea Lady |
|
Sofia Seneca Tea Lady |
|
Freia M. Titland Tea Lady |
|
Kathleen Tawney Tea Lady |
|
Carolina Parra Moreno Tea Lady |
|
Holly Battaglia Tea Lady |
|
Nathalie Baer Chan Tea Lady |
|
Jo-Ann Victor Tea Lady |
|
Camelia Cassin Tea Lady |
|
Kasey Roren Tea Lady |
|
Julia Drahos Tea Lady |
|
Stefanie Sparks Tea Lady |
|
Katie Contini Tea Lady |
|
Betsy Winslow Tea Lady |
|
Carmen Cooper Tea Lady |
|
Katrina Mattson Tea Lady |
|
Bailie de Lacy Tea Lady |
|
Annie Pisapia Tea Lady |
|
Austin Kase Wedding Guest |
Production | David Moscow | Executive Producer |
Production | Casper Andreas | Producer |
Sound | Kenny Wang | Music Director |
Production | David Albiero | Associate Producer |
Directing | Madeleine Olnek | Director |
Production | Madeleine Olnek | Producer |
Writing | Madeleine Olnek | Writer |
Costume & Make-Up | Linda Gui | Costume Designer |
Production | Edwin Scharlau | Co-Executive Producer |
Production | Anna Margarita Albelo | Producer |
Production | Missy Laney | Associate Producer |
Directing | Sophie Finkelstein | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Isabel Mandujano | Costume Designer |
Production | Rufus Parker | Co-Executive Producer |
Production | Kunal Rajan | Co-Executive Producer |
Sound | Bumi Hidaka | Supervising Sound Editor |
Sound | Bumi Hidaka | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Bumi Hidaka | Dialogue Editor |
Production | Jayne Baron Sherman | Associate Producer |
Production | Todd Remis | Executive Producer |
Editing | Curtis Grout | Additional Editor |
Art | Eimi Imanishi | Production Design |
Sound | Karl Frid | Original Music Composer |
Sound | Pär Frid | Original Music Composer |
Sound | Jasmine Flott | Music Supervisor |
Art | Allison Fry | Production Design |
Production | Jim Stephens | Co-Executive Producer |
Costume & Make-Up | Christine Casaus | Costume Designer |
Camera | Anna Stypko | Director of Photography |
Editing | Tony Clemente Jr | Editor |
Production | Tony Clemente Jr | Associate Producer |
Editing | Lee Eaton | Editor |
Sound | Nathanael Lentz | Sound Mixer |
Production | Alex Peace | Line Producer |
Production | Max Rifkind-Barron | Producer |
Production | Jennifer Kriz | Executive Producer |
Art | Phi Tran | Art Direction |
Art | Joana Sotomayor | Production Design |
Production | Julia Moser | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Katherine Barber | Hair Designer |
Crew | Christine Vartoughian | Post Production Supervisor |
Sound | Dennis Dembeck | Sound Designer |
Sound | Dennis Dembeck | Foley Artist |
Sound | Eric Stern | Sound Designer |
Sound | Eric Stern | Foley Recordist |
Sound | Gareth Wong | Sound Editor |
Production | Anthony James Faure | Associate Producer |
Production | Lisa Franklin | Co-Executive Producer |
Editing | Ravi Kiran | Additional Editor |
Editing | Ali Muney | Additional Editor |
Production | Jasmine Presson | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Courtney Newman | Costume Designer |
Editing | Helen Eisenbach | Assistant Editor |
Art | Tavet Gillson | Title Designer |