Η Πεντάμορφη και το Τέρας (1991)
ΡομαντικήΟικογενειακήΚινούμενα ΣχέδιαΦαντασίας
Η Μπελ, μία όμορφη, έξυπνη, γλυκιά και αντισυμβατική κοπέλα, ζει σε ένα μικρό γαλλικό χωριό, με μοναδική της συντροφιά τον εφευρέτη πατέρα της Μορίς και τα αγαπημένα της βιβλία. Όταν ένας πρίγκιπας, μεταμορφωμένος σε Τέρας εξαιτίας του σκληρού του χαρακτήρα, αιχμαλωτίζει τον Μορίς στο κάστρο του, η Μπελ παίρνει εθελοντικά τη θέση του αδύναμου πατέρα της. Το κορίτσι γίνεται φίλη με το προσωπικό του κάστρου, που έχει μεταμορφωθεί σε οικιακά αντικείμενα και τη διαβεβαιώνουν πως το Τέρας διαθέτει μια πιο ευαίσθητη πλευρά και ενθαρρύνουν τη Μπελ να την ανακαλύψει. Για να λυθούν τα μάγια, το Τέρας πρέπει να κερδίσει την αγάπη της πανέμορφης Μπελ, προτού όμως το μαγεμένο τριαντάφυλλο χάσει και το τελευταίο του πέταλο.
Directors:
Gary Trousdale, Kirk Wise.
Writer:
Linda Woolverton
Paige O'Hara Belle (voice) |
|
Robby Benson Beast (voice) |
|
Richard White Gaston (voice) |
|
Jerry Orbach Lumiere (voice) |
|
David Ogden Stiers Cogsworth / Narrator (voice) |
|
Angela Lansbury Mrs. Potts (voice) |
|
Rex Everhart Maurice (voice) |
|
Jesse Corti Lefou (voice) |
|
Bradley Pierce Chip (voice) |
|
Hal Smith Philippe (voice) |
|
Jo Anne Worley Wardrobe (voice) |
|
Mary Kay Bergman Bimbette (voice) |
|
Kath Soucie Bimbette (voice) |
|
Alvin Epstein Bookseller (voice) |
|
Tony Jay Monsieur D'Arque (voice) |
|
Brian Cummings Stove (voice) |
|
Alec Murphy Baker (voice) |
|
Kimmy Robertson Featherduster (voice) |
|
Frank Welker Footstool (voice) |
|
Alex Murphy Baker (voice) |
|
Sherry Lynn Additional Voices (voice) |
|
Mickie McGowan Additional Voice (voice) |
|
Jack Angel Additional Voices (voice) |
|
Bruce Adler Additional Voices (voice) |
|
Scott Barnes Additional Voices (voice) |
|
Vanna Bonta Additional Voices (voice) |
|
Maureen Brennan Additional Voices (voice) |
|
Liz Callaway Additional Voices (voice) |
|
Philip L. Clarke Additional Voices (voice) |
|
Margery Daley Additional Voices (voice) |
|
Jennifer Darling Additional Voices (voice) |
|
Albert de Ruiter Additional Voices (voice) |
|
George Dvorsky Additional Voices (voice) |
|
Bill Farmer Additional Voices (voice) |
|
Bruce Fifer Additional Voices (voice) |
|
Johnson Flucker Additional Voices (voice) |
|
Larry Hansen Additional Voices (voice) |
|
Randy Hansen Additional Voices (voice) |
|
Mary Ann Hart Additional Voices (voice) |
|
Phyllis Kubey Additional Voices (voice) |
|
Hearndon Lackey Additional Voices (voice) |
|
Larry Moss Additional Voices (voice) |
|
Panchali Null Additional Voices (voice) |
|
Wilbur Pauley Additional Voices (voice) |
|
Jennifer Perito Additional Voices (voice) |
|
Caroline Peyton Additional Voices (voice) |
|
Patrick Pinney Additional Voices (voice) |
|
Cynthia Richards-Hewes Additional Voices (voice) |
|
Phil Proctor Additional Voices (voice) |
|
Stephen Sturk Additional Voices (voice) |
Production | John Lasseter | Executive Producer |
Sound | Mark A. Mangini | Sound Effects |
Editing | John Carnochan | Editor |
Art | Tia W. Kratter | Background Designer |
Writing | Joe Ranft | Story |
Visual Effects | Geefwee Boedoe | Animation |
Visual Effects | Kelly Asbury | Visual Development |
Writing | Kelly Asbury | Story |
Writing | Roger Allers | Story |
Sound | Alan Menken | Original Music Composer |
Sound | Alan Menken | Songs |
Production | Don Hahn | Producer |
Production | Sarah McArthur | Producer |
Production | Sarah McArthur | Associate Producer |
Sound | Ron Bartlett | Sound Editor |
Production | Dorothy McKim | Production Supervisor |
Visual Effects | Tony Anselmo | Animation |
Visual Effects | Kevin Lima | Visual Development |
Editing | Gregory Perler | Associate Editor |
Writing | Linda Woolverton | Screenplay |
Visual Effects | Lorna Cook | Animation |
Crew | Vance Gerry | Thanks |
Writing | Brenda Chapman | Story |
Visual Effects | Randy Fullmer | Visual Effects Supervisor |
Writing | Burny Mattinson | Story |
Editing | James Melton | Assistant Editor |
Visual Effects | Broose Johnson | Animation |
Visual Effects | Aaron Blaise | Animation |
Crew | Chuck Williams | Editorial Staff |
Directing | Gary Trousdale | Director |
Directing | Kirk Wise | Director |
Production | Howard Ashman | Executive Producer |
Sound | Howard Ashman | Songs |
Crew | Howard Ashman | In Memory Of |
Visual Effects | Andreas Deja | Animation Supervisor |
Production | Baker Bloodworth | Production Manager |
Visual Effects | Tony Bancroft | Animation |
Visual Effects | Barry Cook | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Chris Sanders | Visual Development |
Writing | Chris Sanders | Story |
Production | Leslie Hough | Assistant Production Manager |
Sound | Danny Troob | Orchestrator |
Visual Effects | Joe Grant | Visual Development |
Visual Effects | Will Finn | Animation Supervisor |
Art | Christophe Vacher | Background Designer |
Writing | Brian Pimental | Story |
Sound | David J. Hudson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Mel Metcalfe | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Dan St. Pierre | Layout |
Visual Effects | David Molina | Visual Development |
Visual Effects | Terry Shakespeare | Visual Development |
Sound | Vanessa Theme Ament | Foley |
Crew | Mark Henn | Supervising Animator |
Visual Effects | Glen Keane | Animation Supervisor |
Sound | Julia Evershade | Sound Editor |
Sound | Julia Evershade | ADR Editor |
Art | Jim Coleman | Background Designer |
Visual Effects | Vera Pacheco | Animation |
Directing | Fred Craig | Layout |
Sound | John H. Arrufat | Sound Editor |
Directing | Larry Leker | Layout |
Directing | Thom Enriquez | Layout |
Writing | Robert Lence | Story |
Art | Michael Kurinsky | Background Designer |
Visual Effects | Mark Kausler | Animation |
Writing | Tom Ellery | Story |
Visual Effects | Phillip Young | Animation |
Sound | David Friedman | Conductor |
Writing | Kevin Harkey | Story |
Writing | Jeanne-Marie Leprince de Beaumont | Novel |
Writing | Bruce Woodside | Story |
Editing | Bill Wilner | Editor |
Sound | John Roesch | Foley |
Visual Effects | Dan Haskett | Character Designer |
Visual Effects | Tom Sito | Animation |
Visual Effects | Nik Ranieri | Animation Supervisor |
Visual Effects | Ken Duncan | Animation |
Sound | Catherine Rowe | Foley |
Sound | Jessica Gallavan | Sound Editor |
Sound | Michael J. Benavente | Sound Editor |
Sound | David E. Stone | Sound Effects |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Crew | John Pospisil | Special Sound Effects |
Crew | Jeannine Berger | Post Production Consulting |
Directing | Bill Perkins | Layout |
Art | Phillip Phillipson | Background Designer |
Visual Effects | Tim Allen | Animation |
Visual Effects | Anthony DeRosa | Animation |
Visual Effects | Jean Gillmore | Visual Development |
Directing | Rick Moore | Layout |
Visual Effects | James Baxter | Animation Supervisor |
Crew | Scott F. Johnston | Software Engineer |
Crew | David J. Rowe | Compositors |
Visual Effects | Randy Cartwright | Animation |
Visual Effects | Larry White | Animation |
Visual Effects | Joe Haidar | Animation |
Crew | Vince Caro | Score Engineer |
Visual Effects | Ruben A. Aquino | Animation Supervisor |
Directing | Rasoul Azadani | Layout |
Art | Doug Ball | Background Designer |
Visual Effects | Russ Edmonds | Animation Supervisor |
Visual Effects | David Stephan | Animation |
Directing | Tanya T. Wilson | Layout |
Sound | Norman Ludwin | Musician |
Art | Brian McEntee | Art Direction |
Production | Matthew Messinger | Casting Associate |
Visual Effects | Alex Kupershmidt | Animation |
Crew | Don Henry | Projection |
Visual Effects | Michael Cedeno | Visual Development |
Art | Greg Drolette | Background Designer |
Art | John Emerson | Background Designer |
Visual Effects | David Pruiksma | Animation Supervisor |
Visual Effects | Ellen Woodbury | Animation |
Sound | John Richards | Scoring Mixer |
Sound | Oscar Mitt | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Michael Peraza Jr. | Visual Development |
Art | Donald Towns | Background Designer |
Directing | Lorenzo E. Martinez | Layout |
Crew | Jim Hillin | CGI Supervisor |
Visual Effects | Chris Wahl | Animation Supervisor |
Directing | Tom Shannon | Layout |
Art | Cristy Maltese | Background Designer |
Art | Dean Gordon | Background Designer |
Art | Robert E. Stanton | Background Designer |
Art | Tom Woodington | Background Designer |
Art | Diana Wakeman | Background Designer |
Visual Effects | Sue C. Nichols | Visual Development |
Production | Albert Tavares | Casting |
Crew | James "J.R." Russell | Compositors |
Crew | Shannon Fallis Kane | Compositors |
Sound | Kathleen Bennett | Supervising Music Editor |
Art | Philip Phillipson | Background Designer |
Art | Kenny Thompkins | Sculptor |
Sound | Tom Boyd | Musician |
Editing | Mary Beth Smith | Negative Cutter |
Sound | James Thatcher | Musician |
Visual Effects | Rick Farmiloe | Animation |
Visual Effects | Daniel Boulos | Animation |
Production | Brett Hayden | Assistant Production Manager |
Art | Nina Saxon | Title Designer |
Visual Effects | Michael Show | Animation |
Sound | Peter Davies | Musician |
Sound | Sonny Pettijohn | Assistant Sound Editor |
Sound | Charles Paley | Music Editor |
Production | Theresa Bentz | Assistant Production Manager |
Editing | Pamela G. Kimber | Assistant Editor |
Visual Effects | Linda Bel | CG Animator |
Sound | Bryan Pezzone | Musician |
Camera | John Aardal | Camera Operator |
Camera | Gary W. Smith | Camera Operator |
Visual Effects | Rejean Bourdages | Animation |
Visual Effects | Brad Kuha | Animation |
Visual Effects | Ron Husband | Animation |
Visual Effects | Barry Temple | Animation |
Production | Patricia Hicks | Assistant Production Manager |
Production | Paul Steele | Assistant Production Manager |
Visual Effects | Gregory William Griffith | CG Animator |
Art | Britt Van der Nagel | Painter |
Art | Karen Nugent | Painter |
Art | Leyla C. Amaro Nodas | Painter |
Art | Paulino García | Painter |
Art | Phyllis Fields | Painter |
Art | Phyllis Bird | Painter |
Art | Russell Blandino | Painter |
Art | Sherrie Cuzzort | Painter |
Art | David Karp | Painter |
Art | Harlene Mears | Painter |
Art | Bruce Phillipson | Painter |
Art | Carmen Sanderson | Painter |
Art | Fumiko R. Sommer | Painter |
Art | Susan Wileman | Painter |
Art | Ruben Procopio | Sculptor |
Camera | Mary Lescher | Camera Operator |
Camera | John Cunningham | Camera Supervisor |
Crew | Edward Kummer | Software Engineer |
Crew | Mary Jane 'M.J.' Turner | Software Engineer |
Crew | Dana Jon Chappelle | Mixing Engineer |
Visual Effects | Robyn L. Roberts | 2D Supervisor |
Visual Effects | Doug Krohn | Animation |
Visual Effects | Dave Burgess | Animation |
Visual Effects | Lennie K. Graves | Animation |
Visual Effects | Cynthia Overman | Animation |
Editing | Deirdre Hepburn | Assistant Editor |
Production | Bruce Grant Williams | Assistant Production Manager |
Production | Suzie Vissitzky Tooley | Assistant Production Manager |
Production | Deborah Tobias | Assistant Production Manager |
Visual Effects | James R. Tooley | CG Animator |
Crew | Beth Ann Collins | Editorial Staff |
Sound | John Moses | Musician |
Sound | Ethmer Roten | Musician |
Sound | Henry Schuman | Musician |
Art | Deborah Mooneyham | Painter |
Production | Darrell L. Brown | Production Accountant |
Production | Tim O'Donnell | Production Manager |
Art | Anne Hazard | Painter |
Art | Heidi Shellhorn | Painter |
Crew | Steven Tyler Sahlein | Post-Production Manager |
Crew | Heather M. Shepherd | Special Effects |
Production | Carole Constantineau | Production Accountant |
Production | Robin J. Flynn | Production Accountant |
Production | Kyle Patterson | Production Accountant |
Production | Charlie Desrochers | Production Coordinator |
Production | Kevin Wade | Production Coordinator |
Production | Cathy McGowan Leahy | Production Manager |
Visual Effects | Stephen B. Moore | Visual Effects Supervisor |